Editörler : Mehmet Balci
08 Ocak 2011 09:54   


Yasaklı
Hapis Cezası alan Memur olabilir mi?

657 sayılı Kanun Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere,ağır hapis veyahut 1 yıldan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak. bu bağlamda 1 yıldan fazla hapis ve yüz kızartıcı suçlardan ceza almış bir kişi memur olamıyor.Peki hakkında 1 yıldan fazla veya yüz kızartıcı suçtan ceza almış olup hükmün açıklanmasının geri bıraklması kararı verilmiş olan biri emur olabilir mi?Ne dersiniz?

08 Ocak 2011 10:08

yerelci_emre
Şef

neden gerye bırakıldıl ki onu anlamdım... kimsenn cezası kesinleşmeden suçlu sayılamaz bu madde var ama geriye bırakma sebebi neyse ona göre degşebilir... yan hüküm verildyse olay btmştr

08 Ocak 2011 10:09

ahmetvardar
Yasaklı

hakkında hükmün açıklanmasının geribırakılması kararı verilenlerin sağlık bakanlığı atamasını yapıyor.Genelgeyi burdan indirebilirsiniz

http://personel.saglik.gov.tr/UserFiles/File/Mevzuat/Genelgeler/10.04.2009_Tarihli_Hukmun_aiklamasinin_ertelenmesine_dair_kararin_memuriyete_etkisi_konusunda_Genelge.pdf

08 Ocak 2011 10:14

ahmetvardar
Yasaklı

Konu Genel olarak açtım.Benim böyle bir durumumolduğundan değil.Bu konu çok tartılılıyor o yüzden bilgi paylaşmak istedim.Arkadaşlar hükmün açıklanmasının geri bırakılması suç işleyen kişinin 5 yıl süre ile denetie tabi tutulmasıdır.Bu süre içersinde suç işlenmez ise dava kendiliğinden düşer ve kişi hakkında hiçbir hukuki sonuç doğurmaz.Bir nevi ilk defa suç işleyenlerin topluma kazandırılası(Afedilmesi)

08 Ocak 2011 10:49

istenmeyenadam
Yasaklı

sir ahmetvardar bir soru bir tavsiye:

daha önce hakkından kamu davası açılmış ve davası düşmüş biri memuriyette arşiv soruşturmasında sorun yaşar mı? bazı kurumlar güvenlik soruşturması falan istiyor.

08 Ocak 2011 11:15

ahmetvardar
Yasaklı

istenmeyenadam

Davanın hangi konusu ve neden düştüğü önemlidir.Genel olarak siyasi veya yüz kızartıcı suç olmadıktan sonra güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanacağı kanaatimdeyim.

08 Ocak 2011 11:18

istenmeyenadam
Yasaklı

kamu malına toplu zarar. şikayetçi kurum şikayetini geri çekti. olay esnasında olay yerinde olmayan iki kişiydik. ifadelerde de vardı. biz beraat etmeden şikayetini kurum geri çekince dava düştü. suçunu itiraf edenler de ceza almadı. beraat olsa içim rahat edecekti.

08 Ocak 2011 11:38

ahmetvardar
Yasaklı

sen ne yapmışsın yav sen bilmez misin kamu malına zarar vermenin adam yaralamakla eşdeğer olduğunu:)Allahtan şikayetten vazgeçilmiş normalde kamu nun şikayetten vazgeçtiği görülmüş birşey değildir:)şaka bir yanda Sorun çıkacağını sanmıyorum.

08 Ocak 2011 11:40

istenmeyenadam
Yasaklı

ahmetvardar

hahah adam yaralasam daha az baş ağrıtırdı. inşallah sorun çıkmaz. eyw

:)

08 Ocak 2011 11:46

ahmetvardar
Yasaklı

Yanılıyorsun kamu malına zarar veren 1 yıldan 6 yıla kadar yaralamada ise 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası alır:)

08 Ocak 2011 16:15

ölümegüzelleme
Memur

affa uğramış olsada diyor sonra hükümlü bulunmamak diyor affa uğramış kişi hükümlü olurmu ki

08 Ocak 2011 16:19

ölümegüzelleme
Memur

AHMET VARDAR ARKADAŞ:

devletin şahsiyetine karşı işlenen suç ne demek açıklayıp bir kaç örnek versen... teşekkür edrim.

08 Ocak 2011 16:25

ahmetvardar
Yasaklı

Affa uğramış kişi olur.Suçişlenir dava açılır mahkeme cezanı açıkladığı an hükümlü olunur.Daha sonra af çıkarsa serbest kalırsın.Yani sonuç olarak af sadece cezaevinden çıkmayı sağlar hüküm aynı kalır.Bu bağlamda daha önce Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü olanlar memur olamazla.Ancak 2004 yılında C.M.K da yapılan değişilikle Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması müessesi getirimiştir.Bu bağlamda 2 yıla kadar hapis cezası mahkemenin taktirine göre Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması çevrebilmektedir.Sonuç olarak hakkında Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması memuriyete engel değildir.

08 Ocak 2011 16:39

ölümegüzelleme
Memur

AHMETVARDAR arkadaş:

devletin şahsiyetine karşı işlenmiş suç nedemek,açıklayıp bir kaç somut örnek versen... teşekkür ederim.

08 Ocak 2011 16:44

ahmetvardar
Yasaklı

Terör suçları,atatürke ve manevi şahsiyetine hakaret,Türklüğü aşağılamak(meşhur 301.madde) vb suçlar

08 Ocak 2011 19:12

muratsevdii
Memur

ardadaşım hükmün açıklanmasının geri bırakılması adından da anlaşılacagı uzreıne hukum gıymemiş oluyorsun.yanı kısının almıs oldugu ceza adli sicillere işlenmiyor.Merak etmeyin 5 yıl ve daha az ceza alan kişinin hüküm açıklaması geri bırakılır.Olduda ileri günlerde bir düzenleme ile hüküm açıklandı 7 gun içerisinde yargıtaya başvurursan gene hüküm açıklanmaz yargıtayda kararı zaten acıklamaz ve ceza davası duser.....

08 Ocak 2011 19:20

ölümegüzelleme
Memur

adli sicil kaydı temiz ise kişi memur olabiliyormu

08 Ocak 2011 20:03

ahmetvardar
Yasaklı

muratsevdii

Bir kişi hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılasına kadar verilebilmesi için üst sınır 2 yıldır(yazdında 5 yılolduğunu belirtmişsin)ayrıca 2 yıl ve altında ceza alanherkes hakkında bu kadar verilmesi zorunlu olmayıp mahkemenin taktirindedir.

13 Ocak 2011 04:17

muratsevdii
Memur

ahmetvardar

Haklısın yanşış yazmışım 2 yıl ama ben bugune kadar 2 yıl ve altı ceza alıpda hukum ertelemesı yapılmayan br durumla karsılasmadım

Toplam 18 mesaj
 
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?