Editörler : Cüneyt Barışoglu
09 Ocak 2011 02:45   


Astsubayların özlük hakları iyileştirilecek

Gönül, yeni düzenlemelerle subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlardan emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmeyenlere, her ay emekli aylıklarıyla birlikte 100 TL verileceğini söyledi. Gönül, MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman?ın soru önergesini yanıtlarken, astsubaylara iyileştirme getirecek kanun taslağı üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Gönül, yüksek lisans öğrenimi yapan tüm memurlara bir kademe verilirken, TSK Personel Kanunu?nun 83?üncü maddesi doğrultusunda kendi nam ve hesabına yüksek lisans öğrenimi yapan astsubaylara kademe ilerlemesi yaptırılmasının yanında, ayrıca kıdem verilmeye başlandığını da açıkladı. kaynak: hürriyet.com.tr

09 Ocak 2011 02:56

hakanarslan30
Memur

ne yapacam ben makam tazminatı huzur versin mecburi hizmet 9 yıla düşsün, diğer memurluklara koşulsuz geçiş yapılsın.1200 lira çalışmaya talibim.

09 Ocak 2011 10:16

max0007
Kapalı

Zaten Milli Savunmanın o çalışmaları 50 yıldır bitmez nedense konu Astsubaylar olunca.

09 Ocak 2011 11:29

Kemalistgüçlüler
Aday Memur

Ne sonu gelmez çalışmalarmış bunlar valla anlamak mümkün değil.Biz bunları gale almıyoruz sallıyoruzun diğer ifadesi çalışmalara devam ediyoruz olmuş.Olsun yalandan kim ölmüş ki bu memlekette.Ama öbür tarafta bu insanların iki eli yakanızdadır bunu da unutmayın.ÇAlışın bakalım çalışın.

09 Ocak 2011 13:48

thk13
Yasaklı

Ben bu adamın dediği hiç bir şeye inanmıyorum.Max'ın dediği gibi çalışıp dururlar sonlanmaz.Neymiş Y.Lisans yapanlara kademe ilerlemesi.Yahu yıllardır okuma izni vermediğin astsubayların kimi emekli olmuş kimide benim gibi direniyor.Bunların okutulmaması suçuna rağmen acaba ceza olarak bizede kademe verilecekmi.(Benim ihtiyacım yokta)Yani gençlerden 15-20 kişi için göstermelik bir konuyu büyük birşeymiş gibi konuşuyor.

Ne oldu asb.mslk.yük.okl.mezununun 9-2 den başlaması.Neden diğerleri 9-2 iken hala bizim meslk.yk.okulu mezunu 9-1 den başlıyor.

100 tl verilecekmiş.Be adam o kanun bazılarına çıkarılırken neden astsubaylara için yapılan öneriyi mecliste reddettiniz.Hiçmi utanmıyorda,şimdi onu verecez,bunu verecez,çalışıyorsun.

Yok abi ben öteki tarafı bekleyemem,kısa bir süre sonra iki elimi bunların boğazına kilitlerim.

09 Ocak 2011 14:23

gezgin_82
Aday Memur

http://www.haberler.com/bakan-gonul-astsubaylarin-ozluk-haklarini-haberi/

yukarıda verdiğim link 22 mart 2009 a ait. ve bakan vecdi gönül o zaman da aynı şeyleri söylemiş. aradan yaklaşık 2 yıl geçti. bugün yine benzer bir açıklama yapmış kendileri. ciddiye almamak lazım..

09 Ocak 2011 14:39

Kinova
Başbakan Müsteşarı

Eskiden Genelkurmaydan ve paşalardan çekinir ve korkarlardı,bu korkuyuda hükümet üzerinden attı ben biraz daha ümitliyim bu defa bu ve bunun gibi adeletsizce verilmeyen hakların verilmesinde..

09 Ocak 2011 15:44

depakin7910
Kapalı

ne bitmez çalışmaymış yaklaşık 4 yıldır bitirilemedi. her yıl düzenli olarak çalışmalarımız devam ediyor diyorlar ama nedense yılardır kale alınacak hiç bir düzeltmeye şahit olmadım.

09 Ocak 2011 17:15

**xunex**
Kapalı

Eski Genel Kurmay Başkanlarından bir tanesi de bilmem kaç madde saydı astsubayların özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik.

Ama bırakın iyileştirmeyi kötüleştirdiler.

Bariz örnek rütbe bekleme süreleri uzatıldı.

Sizce bu iyileştirme mi,kötüleştirme mi.

09 Ocak 2011 17:58

accoskun
Aday Memur

Ne bitmez iyileştirme imiş. Yıllardır söylenir durur, seçim zamanı yaklaşınca vaatler, seçim bitince bir dahaki seçime kadar icraat yok, yapsınlar iyileştirmeyi oyumu alsınlar, yoksa fakir gariban bir partiye vereceğim oyumu...

09 Ocak 2011 20:11

karayel_2005
Şube Müdürü

Vecdi GÖNÜL'ÜN yerine gerçek bir MSBakanını istiyoruz.Başbakanın acil değiştirmesi lazım.Gücü tek elde değil herkese eşit dağıt kafan rahat olsun.Anlayan anladı.

09 Ocak 2011 20:29

murataşkın
Aday Memur

halen makam tazminatı,emekli aylıklarıyla uğraşıyoruz.çalışırken ki haklarımızı neden aramıyoruz.insan muamelesi göstermiyorlar,15 yıl mecburi çalıştırıyorlar,sicille cezayla tehdit ediyorlar,bırak sana ailene bile müdahale ediyorlar,istedikleri yerde istedikleri gibi çalıştırıyorlar.burdan açıkça söylüyorum silahli kuvvetlerde anket yapılsın bakalım astsubayın-uzm.çvş.un yüzde kaçı kendini bu kurumun bir parçası olarak görüyor sonuçları hep birlikte görelim.53 yaşında emekli olup ayda 15.000 lira verseler nolacak boşa harcanan bir ömürden sonra söylermisiniz bana...

09 Ocak 2011 21:26

ibribr
Memur

öncelikle söylediklerimin hepsi doğrudur...arkadaşlar yüksek lisans işi doğru değildir. tüm memurlar kıdem alabilirken astsubaylara kanunla verilen kıdeme tsk sınırlama getirmiştir. şöyle anlatayım kabaca yılda 10 yada 15 kişi alabilecek yani zaten düşüncede şoyle astsubay yüksek lisans yapsa nolcak diyen üst makamlarda var maalesef dogrudur(ha subaylardada sınırlama vardır ancak astsubay sayısı 3 yada 4 kat fazladır). rütbe geçiş sistemi yanlışsa sıkıntılı ise astsubayın suçu ne adam okumuş bir yazılı sınava girip deli gibi ezber yapıp ta birkaç kontenjana girmiyosun diye astsubaysın. yani devletin verdiği diplomanda olsa prof da olsan hiçdir. adam asteğmen olur bi 4 yılla haksızlık sözleşmeli alır subay olur hemde çok kolay olan bi sınavla (diğer sınava göre)obür taraftan 5 alırken sözleşmeli

15 alır.(yurt dışında şöyledir fakülte bitirirsen yada üstü subay temel okuluna gidersin muazzafsan eğer bitirirsen olursun basit adaletli) saygılarımla umarım çalışana değer verilen bir sistem gelir birgün hayal ediyorum geçenlerde zeytinburnunda bir kaymakamın ıslanmaması için şöförün şemsiye tuttuğunu gördüm maalesef bu padişahım çok yaşa değilmi devlette çalışan okuyan dil bilen dürüst olan yükseldikçe bunların düzeleceğini umud ediyorum.. ve en sonda bu yanlış ve eski kanunların düzelmesini askeri personel arasıda tüm personelin eşit olduğu bir düzenin gelmesini umud ederiz(yani rahat biryerde çalışanın nöbet istirahatini kullanabilmesi kötü amirle çalışanın da kullanamaması gibi basit bir örnek)... tüm birliklerde her yönden bir standartın olması dileğiyle.... daha modern ve çağdaş muassır bir ordu ve devlet olabilmek umuduylaa...

09 Ocak 2011 22:02

Ataraxial
Şef

@ibirbir

. adam asteğmen olur bi 4 yılla haksızlık sözleşmeli alır subay olur hemde çok kolay olan bi sınavla (diğer sınava göre)obür taraftan 5 alırken sözleşmeli 15 alır.

madem o kadar kolay bir sınav girip subay ol sende. ya da astsubaylıktan subaylığa geçiş yap. kolaysa...

09 Ocak 2011 22:13

west_of06
Şef

mecburı hızmet dıllerınde bıle yok oyalama devam edıyor laf olsun torba dolsun mıllı savunma bakanlığının bu işden anladığı yok işlerıne gelmıyor bazı çevrelerın etkısınden kurtulup asla kendı kararını veremeyen bı kurum bana gore bı yerden dur geldımı elı kolu bağlanıyor bu açık ve net hadı goruyum kaldırın şu mecburı hızmetı gorelım yapamazlar

09 Ocak 2011 23:07

ben-022
Kapalı

ya ne özlük hakkı iyileştirecekler... yapsalar yapsalar sakındırağın rengini değiştirirler. yüksek lisans yapana kademe ve kıdem vercekmiş. tek sorunumuz buydu. yüksek lisans yapalım da kademe kıdem alalım... kardeşim, aloooo; ben dört defa doğu hizmetine geldim. bir o kadar da batıda yer değiştirdim. benim çocuğumun hangi okulda okuduğu belli değil. ne arkadaşı var, ne öğretmenine alışabiliyor. iki üç senede bir yer değiştirmenin ne demek olduğunu biliyorlar mı acaba? yüksek lisansla uğraşacaklarına, polislerde olduğu gibi senede 20 bin 30 bin 40 bin neyse işte ihtiyaca göre adam alsınlar da doğu hizmetini de insana yakışır şekilde tek sefere indirsinler. ayrıca da zırt pırt yer değiştirmek zorunda kalmayalım. insana yakışır şekilde yaşayalım. Merak etmeyin bi numara çıkmaz bu işten... öyle beklenti içinde falan da olmayın. Ne demiş BÜYÜK ATATÜRK; "JANDARMA FEDAKARLIK VE FERAGAT ORDUSUDUR" demiş. tabi ben jandarma olduğum için kendi penceremden bakıyorum. biz fedakarlık yapacaz, bazı insani haklardan fedakarlık yapacaz, bazı haklarımızdan vazgeçecez.. kaderimiz bu çünkü. Öyle olmasa BÜYÜK ATATÜRK böyle söylemezdi. vardır bi bildiği.... ne iş yaptığımız belli değil. 20 seneyi geçti benim iş hayatım. ne iş yaptığımı anlayamadım. her yerde ayrı bi iş verdiler. eeee elimizden her iş geliyor sonuçta. gelmek zorunda. aile, çoluk, çocuk ..... PEH!!! kimin umurunda. bir olur, iki, olur üç olur kardeşim DÖRT defa doğu hizmeti hangi kurumda var bizden başka yahu... diğer memurlar mahrum bölgelere gittiklerinde her gitmeye bir kademe alıyorlar. bu hak bana da verilse benim şimdi 5 kademe almam gerekiyordu. hayatım mahrum bölgelerde geçti. polislerde olduğu gibi gerçek görevimize dönsek, yeterli miktarda personel alımı olsa da biz de insan gibi yaşamaya başlasak artık. hayatımız stresle geçti. yeter ya! neyi düzelteceksiniz? sakındırağı dimi.. ha bi de rütbeleri değiştirin, omuza alın hatta olmadı başka yerlerimize takalım. çağ atlarız. bir de üstüne üstlük emekliliği uzattılar. kardeşim insan gibi yaşama hakkımızı verin de çalışalım 10 sene daha fazla.... ama önce insan gibi yaşayalım. belli bir hizmet süresini dolduran arkadaşlarım dokunsan krize giriyor. bitmişiz artık bitmişiz. sıfırı tükettik. 20 yılda 8 il değiştirdim ben. ya benim bir ailem var, çocuklarım var. acaba kimsenin umurunda mı? önce kendi personelimizin teşkilatımıza saygısını kazanalım, sonra halkın saygısı gelecektir. bir anket yapılsın bakalım kimbilir herkesin ne sorunları var, kimsenin farkında olmadığı... bu işler yüksek lisansla falan olmaz, önce insan onuruna yakışır şekilde çalışma şartlarımızı iyileştirin. 21 yıl sonunda şu anda bi dağ başındayım hapishane şartlarıyla aynı... abartısız... bunları da ilk kez yaşamıyorum. kimbilir kaçıncı kez. yeter artık ya, yeter, lanet olsun bitse de çekip gitsek.. satın nereyi satacaksanız.

09 Ocak 2011 23:54

ibribr
Memur

Ataraxial

sen ne yazdığımı anlamamaışsın. sözleşmeli subaylık giriş sınavında genelde 5-7 konu başlığından soru çıkar.ikincisi sözleşmeli sınavla girenlerle aynı bölüm mezunu birsürü hatta sınıf arkadaşı olan adam var.astsubaylık sınavında ise yaklaşık bunlara ilave 45 kitap eklenir.bunu biliyomusun bilmiyorum.ayrıca asteğmen derken sunu diyorum asteğmen naptı da asteğmen oldu o yalancı sınavı söylemezsin herhalde bu astsubayda okumuş kardeşim ozaman onada rütbe ver üstelik yurt dışından gerçek örnek vedim benim derdim subay olmak değil idealim başka ha bide kontenjan doğrudur cünkü sen bilmiyosun ben gerçeklere dayanarak yazıyorum sözleşmeli kontenjanı 8 ise astsubaylıktan alınan 1 dir yada 2 buda gerçek benim lafım asteğmene yada söz sb ya değil sen ne cellalenip sallıyosun sistem adaletsiz bna gelince ben iki dili 90 üstü bliyorum doktora da yapıyorum mühendislik diplomamda var ama sen ne yazdığımı anlamamışsın kardeş zaten sorunda bu doğruları kabul etmeyenler bilmediklerinden böyleler ayrıca herşey hayt huytla olmaz.. bide çalışma derken o kadar dağda gezen operasyonda dolaşan gerşekten emek sarf eden birsürü arkadaşta var subay olsun astsubay olsun şimdi batıda veya bir kh da çalışan yada tembellik yapıp ömrünü geçiren adamda ne farkı var o da rütbe alıyor diğeride demek istediğim budur.çalışanka çalışmayanı ayırmak gerekir.umarım aydınlanmışsındır.

10 Ocak 2011 01:12

kamunun dışı
Aday Memur

astsubaylar...her şeye kötü tarafından bakmayın..devlet size iş vermiş..her ay maaşınızı gün sekmeden alıyorsunuz...ve emsallerinize göre yüksek maaş alıyorsunuz...bu şartlar girerkende böyleydi..şimdi girince neden mızmızlık yapıyorsunuz.....unutmayın dışarda insanlar bırakın astsubaylıgı sözleşmeli erlige başvuruyor.sivil insanlar evinin kirasını mdeyemiyor elektrigi ödeyemiyor...üstelik bu sözleşmeli erlige giren adamlar içinde sizin bazılarınız gibi ünüversite mezunu..devlet seni savaşman için liseden sonra alıyor..sen astsubayken okul bitiriyon diyonki ben yeni meslegimi yapcam diyon..peki bu ülke seni egittigi parası ne oluyor...dua edin ..elinizdeki degerin farkına varın..o kadar kötüydüde yaş kararı ile atılan astsubay lar neden intihar ediyor..her sene 3000 astsubay alınır ama başvuru sayısı 150000 dir...unutmayın bende dahil bir çok kişi sizin yerinizde olmak ister.......

10 Ocak 2011 01:44

agkan
Aday Memur

Ataraxial

keşke konunu ne anlatmak isteğini anlayıp öyle ortasından dalsaydın ayrıca kimin nasıl geçiş yaptığını ve nasıl sözleşmeli olduğunu anlatmayalım burada.

kamunun dışı

Komşunun tavuğu gözüne kaz görünmüş anlaşılan.Tam iktidar ağzıyla yazmışsın kimse açız demiyor zaten.Bir de şu emsallerimiz kimmiş merak ettim yazar mısın?

10 Ocak 2011 02:20

kaynar99
Aday Memur

Bıraksın bakan bu boş söylemleri.Söylediklerine akşam evinde kendisi bile güler.Acaba gene geçiştirdim KEK'ledim mi diye.....Buna sadece gülünür. Bir günün ertesinde verilen hak alınırsa....diyecek birşey yok. ( 1/4 ne oldu? ) 5 yıl önceki vaadinde de bunlar vardı. O zamanki yanıtı: Seçim politikası yapmamış olayım; Açıklayamam idi...Gel görki yeni seçimler yaklaşıyor...EEEE tabii kendini tabiri caiz ise "KEK"leyen bakanına oy veren saf vatandaş çok bizde.. Tüm üyelere SAYGI ve SEVGİLER...

10 Ocak 2011 07:10

srrpolat
Şef

hak ararken yada sistemi eleştirirken tsk daki başka bir zümreyi küçük görecek yada rencide edecek cümleler kurmak hoş değil bence.

Toplam 86 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?