Editörler : Cüneyt Barışoglu
26 Ocak 2011 22:58   


Pomem mi pmyo mu

şuan ygs-lys ye hazırlanan , yeni lise mezunuyum . pmyo na puanım tutuyor . sizce ilk önce 4 senelik üniversite okuyup ondan sonramı polisliğe başvurayım . yoksa direk 2 senelik pmyo namı başvurayım ?

birde polis olduktan sonra görev yaptığın şehirde üniversite okuma imkanı oluyormu ?

26 Ocak 2011 23:35

Arfmin
Kapalı

Polis olmak istiyorsanız PMYO sizin için yeterli olacaktır. Üniversite okumak ve mezuniyet sonrası polis olmak ayrı konulardır.

Diğer konu, görev yaptığınız yerde bulunan üniversitede okuma imkanınız elbette olur.

27 Ocak 2011 00:00

falcon_x
Şef

Kardeşim bence bir an önce pmyo dan başvur, zira 4 yıl boyunca hem maddi hemde manevi olarak sıkıntı çekeceksin. İnsanlıktan nasibini almamış öğretim üyelerinin nazını ve kaprislerine katlanacaksın, kendi bilmediği konuyu sana anlatmaya çalışan ve seni bu dersten bırakan hocalar göreceksin, okul bitince bi bakacaksınki sana 4 yılda hiç bir şey öğretmemişler v.b. Bir an önce mesleğe atıl ha çalışırken zaten ister örgün ister açıköğretimden üniversite okuyabilirsin. Tabii azim göstermen gerekecek ama en azından kafan rahat olacak...

Hakkınızda hayırlısı olsun...

27 Ocak 2011 14:52

angarali1979
Kapalı

arkadaş polis olmayı kafaya koyduysan hiç düşünmeden pmyo na gir ve iki yıl sonra polis olarak göreve başla. maaşını alırsın ve hatta okurkende sıkıntı çekmezsin. en mantıklısı bu tabi puanın yetmesi yeterse pmyo girmeye. umarım hakkında hayırlısı olsun.

27 Ocak 2011 17:54

m.kardes
Şube Müdürü

Pomem mezunu olarak PMYO'yu tercih etmeni ve bir an önce işe başlamanı tavsiye ederim. Zira 4 sene sonra üniversite mezunu olarak polis olmak istediğinde şartlar değişmiş olacak, belki de puanlar yükselecek başvuru bile yapamayacaksın. O yüzden şimdiden iyi düşün derim.

27 Ocak 2011 20:12

sepiaa
Aday Memur

selam arkadaşlar daha önce 3 haftalık ve 6 aylık askerlik hizmetı olması kapsamında içişleri bakanı bundan sonra pomem alımlarında askerlik şartı koyacagız demişti..Ama şimdi polis olan herkes 10 yılını doldurduğu takdirde askelikten muaf olacak..benim sorum şu:bu son durumda neden pomem alımlarında askerlik şartı aranıyor.ÇOK ÖNEMLİ BİR SORUN CIKACAK BU NOKTADA:O DA ŞUDUR:POMEM E BAŞVURAN ADAYLARIN YÜZDE 80 İ ASKERLİĞİNİ YAPMAYAN ADAYLAR..VE ORTALAMA 30000 KİŞİ BAŞVURUYOR..ŞİMDİ ASKERLİK ŞARTI ARARLARSA YETERLİ MÜRAACATI NASIL BULACAKLAR..HER MÜRAACAAT EDEN ASKERLİĞİNİ YAPAN KAZANACAK MI..BENCE EKSİK UYGULAMA..BASVURU SAYISININ YETERLI OLMASI İÇİN YA POMEM ADAYLARINADA ASKERLIK SARTI KALKSIN YADA YAŞ SINIRI YÜKSELTILSİN..BU KONUDA SIKINTI DOĞACAKTIR..

27 Ocak 2011 22:39

adil155
Aday Memur

Kardeş madem polis olma konusunda isteklisin üniversite okumaksızın direkt PMYO'ya git. 4 yıl üniversite okuyacaksın, maddi sıkıntılar çekeceksin yığınla sınav sitresti yaşayacaksın sonra geriye dönüp polis olacaksın. Üniversitede özümsemiş olduğun hak arama, insanca yaşama gibi temel insan haklarını meslekte dile getireceksin ve uyumsuz personel olacaksın. Üniversite bitirince yaşın geçmiş olacak mesleğe adepte sorunu yaşayacaksın...

Eğer polis olma konusunda kararlıysan direkt olarak PMYO'ya git. Üniversite mezunu için polislik daha zor.

28 Ocak 2011 01:33

semka
Genel Müdür

pmyo'dan giriş yaparsan 2 yıl okur ve ardından mesleğe başlarsın.

pomem'den giriş yaparsan 4 yıl üniversite 6 ay pomem sürer.

pomemin artısı eğer düzgün bir meslek sahibi olarak girersen birgün bu meslek bana göre değil deyip okuduğun mesleğe geçme ihtimalin olur ayrıca biraz daha herşeyiyle oturmuş bir birey olarak girersin mesleğe.

29 Ocak 2011 14:22

SCARFACE_
Şef

Sevgili dostum bir POMEM li olarak PMYO ya gir başla derim, eğer ilk düşndüğün meslek ve maaşa kavuşmak ise,Üni. okumak sana değişik alanlarda bilhassa özel hayatında önemli ayrıcalık getirebilir,tabi sende bir azim kendini geliştirme enerjisi yoksa oda anlam ifade etmez..Sana tavsiyem birçok konuda oku ve kendini geliştir statik değil kinetik ol daima..ama önce bi gir meslek sahibi ol.Tavsiye PMYO ya gir,bekleme fazla.

29 Ocak 2011 16:23

emremusa
Genel Müdür

valla kardeş sen bılecen.sonucta polis olacaksın.2 sene yatılı okulmu yoksa 4 sene unıv mı.tercıh senın.bana kalırsa hemen pmyo ya git.yoksa yeni düzenleme gelebilir.

31 Ocak 2011 10:23

mağdur17
Aday Memur

gönlünde polis olmak varsa pmyo ile başlamak iyidir.istersen sonra yine çalışırken bir üniversitede okursun.

31 Ocak 2011 12:37

orhanzay
Genel Müdür

pomemi bekleyene kadar 3-4 yıllık memur olursun ben pomemliyim keşke pmyo dan başlasaydım şimdi 10 yıllık memurdum:)ama ben 4 yıllığım şu an

Toplam 11 mesaj
 
ANKET
Her yaz, en az bir defa, tatile çıkabiliyor musunuz?