Editörler : Pangaea
03 Şubat 2011 16:02

yayın evlerine soru hazırlayan varmı?

evet arkadaş bu işi yapan varmı yada bu konuda bilgisi olan varmı????

karamanlıyım
Kapalı
03 Şubat 2011 21:52

geçen yıl formasyon alırken eğitimci hocamın belirttiği kadarıyla sorunun tanesi 5tl kabul edilirse tabi :) bizim ağzımızdaki gülümsemeyi görünce de şöyle demişti; o kadar hafife almayın bu işi:) hersoru kabul edilmez... sırrı ise çıkmış soruları iyice irdeleyip çıkabilecek tarzda yazmak ama inanın ki basit değil demişti :) bilgilerim bu kadar...

apnurube
Aday Memur
04 Şubat 2011 11:28

ben sorularımın güzel olduğuna inanıyorum.bunları kitap haline getirmek istiyorum bunları nasıl yapaçağımı bilmiyorum bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var. teşekürler

apnurube
Aday Memur
06 Şubat 2011 13:59

güncceeeellll

Nur manisa
Kapalı
07 Şubat 2011 13:50

bi yayıneviyle gidip görüş o zaman...ara bilgi al...

srcnckr
Daire Başkanı
28 Mayıs 2013 03:30

Konu eski ama buradan yazayım belki bilen biri çıkar. Öğretmenlik alan bilgisi testi için yazın yayınevlerine soru göndermek istiyorum. Hatta hazırladığım örnek sorular var, istedikleri zaman göndermek için. Mail attım coğu yayınevine. Bu işler nasıl yürür, yapan var mı dah önce burada? İnternet üzerinden ya da çıktı olarak 1000 tane soru gönderidm diyelim. soruların telif hakkını almam gerekir mi?
Açıkçası soru yazma konusunda kendime güveniyorum, en azından piyasadaki çoğu kitabın sorularından daha iyiler. Branşım ingilizce. Teşekkürler.

işsizmatik
Aday Memur
28 Mayıs 2013 04:13

birçok kitap yazdım;) branş ne hocam

işsizmatik
Aday Memur
28 Mayıs 2013 04:25

pardon kaçırmışım branşı:) öncelikle bu işi kendi başına yapamazsın hocam çünkü biraz para yatırmak gerekir ve bu para geri dönmeyedebilir.. bu nedenle önce bir yayın eviyle görüşüp satmaya çalışın 1000 soru en kötü 5000 tl eder..%10 telif hakkıyla çalışırsanız (ki teklif edilir) kazık yemeniz kuvvetle muhtemeldir çünkü asla kitabın gerçekte ne kadar sattığını öğrenemezsiniz.. kendiniz basmak isterseniz öncelikle indesign öğrenmeniz gerekir ki dizgiciye 4-5 bin bayılmayasınız( sakın word de yazmaya kalkmayın matbaalar basamaz)..sonra matbaa da anlaşmanıza göre kitabın tanesini 2-7 tl arası maal edersiniz..10-20 tl arası satarsınız..ama faal pazarlama yapamayacağınız ve tanınmayan yazar oluşunuz nedeniyle yine zarar edeceksiniz bu nedenle kendiniz basmaya kalkmayınız, direk soru satınız..

srcnckr
Daire Başkanı
28 Mayıs 2013 11:19

Öncelikle teşekkür ederim ilgilenip cevap verdiğiniz için. Dediklerinizi ben de düşündüm, çok mantıklı konuşuyorsunuz. İlk etapta kitap basamam maddi imkanlardan dolayı, amacım zaten kitap basmak değil, soru satmak. Çünkü piyasada acayip bir soru kıtlığı var, alan sınavı yeni çıktığı için. "Yüzde 10 telif hakkıyla çalışırsınız" dediğiniz kısmı biraz açar mısınız? Soru başına 5 liradan anlaştık diyelim, 5000 liramı da aldım, yüzde 10 ayrı mı oluyor. Yoksa biz sana direk soru başına para vermeyelim, kitap satıldıkça yüzde 10 payını alırsın mı diyorlar.?

işsizmatik
Aday Memur
28 Mayıs 2013 18:10

ikisi farklıdır..soru satarsanız sorunuzun telif hakkını satıyorsunuz, isterlerse isminizi kullanmayadabilirler..soru başı 3-6 tl arası değişir,çözümlü soru yazarsanız 6-8 tl arası gider...yani 1000 soru en fazla 8000 edecektir..en az 3000..fakat % 10 telif hakkıyla çalışırsanız büyük para da kazanabilirsiniz hiç almayadabilirsiniz..örneğin kitap satışından 800. 000 kar edildi 80000 kazanırsınız ..(tabi en iyi senaryo) ama asla kitabın kaç bandrol aldığını öğrenemezsiniz ve kazık yersiniz çünkü 100.000 adet kitap satsa size 2000 sattım diyorlar..şöyle söylemeliyimki piyasada ismi bilinen bir hoca gidiyor ve sizden tanesi 3 tl ye 1000 sorunuzu alıyor ve kendi piyasasından (5-6tl) satıyor yayınevine..kitabı alanlar ismi bilinen hocanın kitabı diye güvenip alıyor fakat yazar aslında sizsiniz sadece isminiz geçmiyor

srcnckr
Daire Başkanı
28 Mayıs 2013 19:12

Anladım hocam, bu durumda sabit fiyattan anlaşmak (soru başına 5 lira gibi) daha mantıklı değil mi? hiç değilse kaç adet sattıkları beni ilgilendirmez. ben gene de paramı almış olurum.

04 Şubat 2016 13:38

güncel

bay.matematik
Aday Memur
14 Ağustos 2018 02:41

arkadaşlar ben yardımcı olabilirim bu konuda mail adresim [email protected]

Deniz0008
Aday Memur
17 Eylül 2018 21:26

hocam yardımcı olabılırseniz sevınırım . bende yazmak ıstıyorum bu konuda bılgılendırebılır mısınız .

bay.matematik, 6 yıl önce

arkadaşlar ben yardımcı olabilirim bu konuda mail adresim [email protected]

11 Şubat 2020 21:43

soru satarak ek gelir elde etmek isteyenler için sorusat.com diye bir site açılmış

reşit1941
Aday Memur
24 Nisan 2022 15:57

Ben de sorubenim.com diye bir siteyi kullanıyorum, kabul ettikleri sorulara ödeme yapıyorlar.

bay.matematik
Aday Memur
02 Ocak 2024 18:05

Yazarlık konusunda bu formdan en 20 kişiye, yayınevinin de 5 ine yardımcı oldum. Yine [email protected] adresime mail atarsanız yine yardımcı olurum arkadaşlar

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi