Editörler : supporters.
12345678910111213»
08 Şubat 2011 11:58

son yazı kadar her tarafı delik bir yazı görmedim..

AYRICA SORMAK LAZIM İŞ MÜLAKATINA BİLE GİRMİ OLAN BU ARAKADAŞ,SGK'nın yazılısını bile geçebilmiş mi !!!!!!!!

EMİN OLUN GEÇEBİLSEYDİ,ŞUAN SGK'YI ÖVüYOR OLACAKTI !!!!!

Gerçekleri herkes bilmektedir,o yüzden DOĞRU,DÜZ BİR ÇİZGİDİR.

pisipisifasafiso
Şube Müdürü
08 Şubat 2011 12:36

ALLAHTAN-Türküz;

Bende senin kadar kalitesiz bir okuyucu ve yorumcu görmedim. ne işle meşgulsün bilemem ama ben senin gibi boş yorum yapan bir adam değilim.ben herseyden önce adamım senin ki tartışılır. farkettiysen millet burada sert tartışma içine girmişken ben tüm gözlemlerimi en çıplak tarafsız haliyle iletmeye çalıştım.ama senin gibi kulağıyla poposu bir kimse bunu nasıl anlamış. su an forumda sgk yı benden daha iyi bilen bir insan olduğunu zannetmiyorum; varsa gelsin edepli bir şekilde paylaşsın duamızı alsın. Şunuda belirtyim ben sgk dan gayette memnunum. Yaptığım iştende fazlasıyla zevk alıyorum.Şu şartlar altında sgk yı kötülemem söz konusu olamaz.

tekrar söylüyorum SGK REHBERLİK VE TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞINDA şu an itibariyle bir kurum kültürü oturmamıştır. Sebebi ise Sigorta müfettişliği, emekli sandığı müfettişliği, bağkur müfettişliği kadrolarının bir araya getirilmesi; kimin hangi işi nasıl yapacağını tam olarak bilmemesidir. Yoksa kurum mufettişlerinin hepsi çok kaliteli insanlardır ona şüphe yok. Bir kurum sırf daha fazla maaş veriyor diye biri diğerinden asla asla üstün olamaz.

Ben İş Müf yrdımcılığı sınavını kazanadım ve sgk müfettişlik sınavına basvurma gereği bile duymadım. Bunuda kafana böyle yaz.Yorum yaparkende adam gibi yap ki adamlığının zerresi varsa ortaya çıksın.

Diğer arkadaslardan bu yorularım için özür dilerim.yorumların sadece bir şahsa yoneliktir. saygılar.

08 Şubat 2011 17:21

Yazından seviyen belli oluyor..

Malum tepedeki aşğıdakini kçük görür,aşağıdaki de tepedekini.

Ama gel gör ki,yanılan hep aşağıdakidir.

09 Şubat 2011 10:22

İkiside güzeldir,ama daha sınavlara çalışıyoruz :))

tek-yön-06
Memur
09 Şubat 2011 10:45

teftiş kurulları içerisinde çalışma rahatlıgı açısından iş teftiş en iyi olanlarındandır... Her kes kendi işini yapar bir kaç bakanlıkta oldugu gibi kısır döngü içerisinde ufak olaylar peşinde koşmaz.... Yemek olayına gelirsek iş müfettişleri nin çalışma alanlarından biride çalışma barışıdır bunuda önce kendinde göstermektedirr ayrıca bakanlık yemekhanesi pek çok kaliteli resturanttan daha kaliteli salon ve yemeklere sahiptir porselen tabaklarda gelir ... Bu son durumu anlatmamın sebebi ise bu tür ufak olayları büyütenlerin rica ediyorum bu teftiş kurulunu seçmesin...

nrem
Memur
09 Şubat 2011 11:07

anlayamadığım bir mesleğin iyi olmadığını veya kendisine göre olmadığını düşünen insanlar neden bu başlık altında bu kadar vakit geçirir.benimde kendime göre olmadığını düşündüğüm meslekler var onlara ilişkin başlıklara giripte zaman kaybetmiyorum veya sürekli olumsuz şeyler yazıpta insanları sinirlendirmeye,tartışma ortamı yaratmaya çalışmıyorum.bu başlık hangi meslek daha iyidir başlığı değil,bu başlık iş teftişle alakalı başlık,beğenmeyen,istemeyen bakmasın bu başlığa,istemeyen girmesin sınavına,kimse kimseyi zorla kolundan tutup iş müfettişi yapmıyo,kimse korkmasın o yüzden.nereyi istiyosa oturup orası için çalışsın istemediği işlerle ilgili yazıları okuyup zaman kaybetmesin dostane tavsiyem budur...

inspector_
Aday Memur
09 Şubat 2011 17:56

Merhaba arkadaşlar,

Ben iş sağlığı ve güvenliği denetimi yapan bir iş müfettişiyim. SGK müfettişi birçok arkadaşımda bulunmakta. Her ikisinide çok iyi bilmekteyim. Bu kısırdöngüye girmiş tartışmaları ve karşılaştırmayı bırakın lütfen.

Eğer bu vatana hizmet etmek ve iş tatmini yaşamak istiyorsanız. Bu kurumlar Kamudaki nadide iki kuruluştur . Ülkemize dolaylı ve doğrudan katkı sağlayan mesleklerdir. İş kazalarının ülkemize yıllık maliyeti tahminen 4 milyar TL ve bunun %98'i önlenebilir. Giden canları hiç saymıyorum onları parayla ölçemezsiniz.

SGK müfettişlerinin yaptığı soruşturmaları hiç saymıyorum aynı şekilde milyar tl lik işlere bakmaktalar ve sorumlular.

Diğer yönden şu bir gerçek ki, iki sektöründe özel sektör ayağı çok kuvvetli on yıl sonra bırakıp istediğiniz zaman özel sektöre geçebilirsiniz.

İş müfettişi olan ve çok iyi para kazanan iş müfettişleri var hatta bunlar emekli olanların %90'ınını oluşturuyor. 10 sene önce danışmanlık şirketi kuran bir iş müfettişi şu anda aylık 125 bin TL kazanıyor. Bunun gibi onlarcası var, çünkü piyasada iş mevzuatına hakim kişiler yok. Avukatlar dahi bilmiyor gittiğimiz birçok yerde bize danışıyorlar.

Her iki kurumda siyasetten uzaktır, siyasi baskı azdır diğer yerlere göre, yaz aylarında inşaat kapatıyoruz ve emin olun milletvekilleri bakanlar arıyor ama iş müfettişinin korkusu yoktur. Eğer yaptığı işin doğruluğuna inanıyorsa kimse birşey yapamaz çünkü sağlık söz konusu kimse o riske girmez. 3 gün sonra o iş yerlerinde birisi ölse olacakları varın siz düşünün.

Bu liste böyle devam eder gider, ben bu iki kariyer mesleğide seçecek arkadaşlara başarılar diliyorum. Her ikisinden de pişman olmayacaklardır.

Saygılar...

tek-yön-06
Memur
09 Şubat 2011 21:16

soru soran arkadaşın sorusuna cevap olarak

--

Teftiş k. Başkanın Görev ve Yetkileri:

MADDE 8. maddesinin

d)Müfettiş yardımcılığına alınacakların sayısını meslek dallarına göre belirlemek, meslekte yetişmeye ait tedbirleri almak, sınavların yapılmasını, yardımcıların yetişmesini ve Türkiye'nin taraf olduğu MİLLETLERARASI antlaşmalara veya üyesi olduğu Milletlerarası TOPLULUKLARA üye ülkelerde, çalışma hayatı ve teftişi hakkında inceleme ve araştırma yapılmasını sağlamak, bu ülkelerle bilgi alışverişinde bulunulması, varsa antlaşmaların iş teftiş sistemi hakkında Öngördüğü yükümlülüklerin yerine getirilmesi için çalışmalar yapmak,

--

--

Yabancı Ülkelerde İnceleme:

MADDE 76- Müfettişliğe atananlar bilgi ve görgülerini arttırmak, inceleme, araştırma ve yabancı dil eğitimi yapmak üzere Kurul Başkanının teklifi Bakanın onayı ite yabancı ülkelere gönderilebilirler.

--

--

Yabancı Ülkelerde Çalışma Düzeni:

MADDE 78- Müfettişler kendilerine yerilen görevleri yabancı memleketlerde tek başlarına yaparlar. Ancak, belli bir konu üzerinde inceleme yapmak üzere birden fazla müfettişin görevlendirilmesi halinde, çalışmalar iş bölümü suretiyle yapılır. Bu takdirde işin düzenlenmesi ve bitirilmesini kıdemli müfettiş sağlar

--

--

--

Müfettişlerin Görev ve Yetkileri:

MADDE 12- Müfettişlerin görev ve yetkileri şunlardır:

a)     Kurul Başkanı veya grup başkanınca kendilerine verilen inceleme, denetim ve teftiş işlerini, çalışma hayatını düzenleyen yasa, tüzük, yönetmelik ve genelgeler çerçevesinde yapmak,

b)           Sendikalar Kanunu uyarınca, Sendika ve Konfederasyonlarda İdari ve mali denetim yapmak,

c)     İşyerinde çalışma koşullarıyla üretim ve yapım yöntemlerini incelemek,

d)     İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile işin yürütümü açısından gelişmelerle ilgili yayınları sürekli olarak takip etmek, bilimsel çatışmalar ve araştırmalar yapmak,

e)     İş Kanunları veya diğer kanunlardan doğan her çeşit teftiş ve denetimle ilgili bulunan kimseleri, işyerinde ya da işyeri dışında dinlemek, sorular sormak, bunlardan gerekti bilgileri istemek ve imzalı ifadelerini almak,

f)              Mevzuatın tutulmasını veya bulundurulmasını öngördüğü kayıt, puantaj cetveli, defter, belge, liste, çizelge, rapor, bordro, makbuz, hesap pusulası, ilan, sağlık raporu, işçi sağlığı ve iş güvenliği defteri, tesisat makina ve cihazların periyodik bakım ve kontrol karttan ve benzerinin işyerlerinde bulundurulup bulundurulmadığını tespit etmek, bunları işveren veya işveren vekilinden incelemek üzere istemek, örnek almak, özet çıkartmak,

g)     Sendika ve Konfederasyonların denetiminde,  gerçek ve  tüzel kişilerin  Sendikalar Kanunu kapsamındaki kuruluşlarla yaptıkları işlemlerle ilgili belge ve bilgilen görmek, istemek, örnek atmak veya özet çıkartmak,

h) Teftiş ve denetime tabi tutulan yerde inceleme olanağı bulunmayan, bırakıldığında inceleme seyrinin değiştirilmesi ya da suç kanıtlarının yok edilmesi İhtimali bulunan durumlarda, ilgili, belgelerin asıllarını geri vermek koşuluyla, işyeri veya sendika yetkilisine vereceği imzalı ve mühürlü bir tutanak düzenleyerek geçici olarak almak,

ı) İşyerinde kullanılan makina, araç, gereç, aygıt tesis ve benzeri ile yapımında kullanılan veya işlenen hammadde ve bunların işlenmiş olanlarını görmek, işçi sağlığı ve İş güvenliği bakımından zararlı, tehlikeli ve mevzuata uygun olup olmadıklarını incelemek ve araştırmak, gerektiğinde kullanılan ve işlenen hammaddelerle İşyerindeki, hava, duman, buhar, toz ve benzerinden örnekler alıp tahlil ve muayene etmek veya ettirmek,

i) Görevlerini yaptıkları sırada İş Kanunu'na göre suç sayılan eylemlere rastlanıldığında müdahale etmek,

mmntf
Şef
10 Şubat 2011 09:07

@inspector

yapıcı ve güzel yorumun için teşekkürler.

gamzeli85
Aday Memur
10 Şubat 2011 10:14

@inspector

teşekkürler

EFLAKİ
Şube Müdürü
10 Şubat 2011 11:07

tek-yön,

bu saçma sapan yemekhane meselesine son noktayı koymuşsun kardeşim sonunda; sağolasın.. çalışma barışı için uğraşılan bir yerde, yemeğimizi ağzımıza vermeleri için uşak tutturacak değiliz herhalde.. bunlar boş tartışmalar..

iş müfettişliğini eleştirenler önce bi televizyonu açıp iki haber izlesinler; ostim'De ölenlerin cesedi soğumadı daha.. yok pis işmiş de yok bilmem neymişde..haa, doğru, pis iştir, üzücü iştir, meşakkatli iştir.. muhallebi çocuğu olan gelmesin o vakit.. lütfen insanları yanıltmayın; müfettişlik yıllardır saygı gören bir meslektir ve görmeye de devam edecektir.

EFLAKİ
Şube Müdürü
10 Şubat 2011 11:11

arkadaşın biri de, alan bilgisi olmayanlar kazanıyor iş teftişi falan demiş.. bende alan bilgisinin feriştahı var kardeşim; hukuk, muhasebe, maliye, iktisat desen o biçim.. çok şükür ki girdiğim teftiş kurulu sınavlarında bilemeyip de boş bıraktığım soru ya birdir ya iki.. ama kısmet burayaymış..çünkü burası adil bir kurum. referanssız girebileceğin nadir yerlerden biri. bizde alan bilgisi gani, ya sende iş hukuku bilgisi ne alemde?

caponaci
Aday Memur
11 Şubat 2011 09:40

arkadaşlar bir sorum olacak kazandıktan sonra ankarada 3 aylık bir eğitim ondan sonra grup başkanlıklarına dağıtım mı oluyor bu süreç hakkında bilgisi olan varsa sevinirim..

krnee
Aday Memur
11 Şubat 2011 16:17

yeni kazanan 300 kişilik gruptan baya heyecanlı arkadaş var sanırım. Allah heyecanınızı kaybettirmesin, ama fazla da beklentiye girmeyin derim. sonuçta iş teftiş bu,

haklıhakkı
Aday Memur
11 Şubat 2011 16:23

gözünüz aydın olsun denetmenlik çıkmış artık onlarla birleşirsiniz..

11 Şubat 2011 16:41

sonuçlar ne zaman açıklanacak bi duyumu olan yokmu

pisipisifasafiso
Şube Müdürü
11 Şubat 2011 17:11

haklıhakkı..Valla çok zekisin .Biz bunu daha önce niye düşünemedik.

Nese bende şimdi senle ilgili güzel şeyler düşünmeye başlıyorum.Madem sen bizim yerimize düşünmüşsün.Senin bu cabana karşılık vermek gerekir..

haklıhakkı
Aday Memur
11 Şubat 2011 17:38

walla kardeş o kadar şety düşünmüşünüz ki. bunuda düşünün derim. başlığı okuyunca vaybe dedim bu işteftiş te neymiş. bilmesem ne olduğunu bende inanacaktım:))

vözvozvuzez
Yasaklı
11 Şubat 2011 22:24

haksızsaplı;

Bizi aydınlat da biz de nasiplenelim şu muhteşem kurumlardan? Senin çalıştığın eşsiz kurum ve pozisyonun nedir acaba?

haklıhakkı
Aday Memur
11 Şubat 2011 23:24

ben sadece gereksiz abartıya karşıyım o kadar. iş müfettişi akraba eş dost hayli var ve ben bir gün olsun şu yazılanların onda birini onlardan duymadım. şunu diyebiliriz tamam müfettişliktir rahattır, karizmadır,bunlar kabul ama birazda olumsuz yönlerini düşünün, yeni girecek arkadaşların hevesini kırmak istemem ama bu yazılanları okuyup ta hayal kırıklığına uğramalarını da istemiyorum. en azından sgk uzmanlık ve iş teftişi kazanıp sgk uzmanlığı tercih edenleri yine aynı şekilde sağlık teftişi tercih edenleri tanıyorum. tekrar söylüyorum iş teftiş kötü meslek demiyorum ama bu kadarda abartmayın insanların ahınıda günahını da almayın.

Toplam 328 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi