Editörler :
23 Şubat 2011 14:35   

Doğru Bilgi Mümkün müdür?

.....

23 Şubat 2011 14:43

Bilmem Nedendir?
Yasaklı

hayır

24 Şubat 2011 11:53

gül@yyy__
Şef

yıllarca kanıtlanmış bilgilerin yani pozitif bilimlerin haricinde mümkün olabileceğini düşünmüyorum...

çünkü herkesin dogrusu yaşama bakış tarzına göre değiştiği için farklıdır...

24 Şubat 2011 15:36

englshtchr
Genel Müdür

Soruya cevap vermeden önce "doğru nedir?" ve "bilgi nedir?" sorularını cevaplamak gerekir. Çünkü bir takım insanlar tamamiyle akla ve mantığa dayalı verileri bilgi olarak kabul ederken, dolaylı yoldan gözlemlenen verilere bilgi demiyorlar. Başkaları yaratıcının buyruklarını sadece bilgi olarak kabullenirken, diğerleri yaratıcı olduğunu bile kabul etmiyorlar. Hatta yaratıcının var olduğunu kabul edenler bile ayetleri "dogmatik bilgi" kategorisine sokarak bir nevi pozitif bilimci oluyorlar. Her şeyin akılla çözüleceğine inananlar, doğanın, tabiatın, vs. nin bu kadar akıllı olabileceğini nasıl düşünebiliyorlar?

Evet; bilgi nedir, doğru nedir?

25 Şubat 2011 13:19

dreamlines
Genel Müdür

Bilgi üzerinde çalışılan içerik ve perspektife göre pek çok çeşitte anlamlar içeren kompleks bir kavramdır. ?bilginin kaydedilebilir,görülebilir,tekrar tekrar elde edilebilir ,gözlenebilir ve yorumlanabilir bir şekilde olmasıdır.

Doğru, kişiye göre ve kişinin içinde bulunduğu duruma göre bile farklılık gösteren, aslında sınırları olduğunu sandığımız ama o sınırı bir türlü bulamadığımız, her türlü yoruma ve tartışmaya açık bir kavram diye düşünüyorum :)

26 Şubat 2011 23:20

pirayen
Aday Memur

neye göre doğru bılgı bı tarıufı yokkı dogrunun herkese gredegıısır helekı gunumuzde sureklı degısır herkese gore kendısı dogru

27 Şubat 2011 13:57

dreamlines
Genel Müdür

o zman neden her zman benim yaptıgım doğru diyerek üsteleriz????

27 Şubat 2011 23:07

+frekans+
Kapalı

Doğru bilgi elde edilemez.her şey değişkendir,bana göre siyah olan başkasına göre kırmızı olabilir.Kırmızı neye göre kırmızı?Kırmızı,çoğunluk kırmızı demiş ondan dolayı kırmızıdır,yani adlandırması öyle;ama ben o kırmızıyı turuncu olarak hissedebilirim:)

28 Şubat 2011 14:56

mekselina2
Aday Memur

doğru diye birşey var mı?

ya bilgi?

biz hep yanlış mıydık?

ya doğru olduklarını sandıklarımız?

geçelim...

doğru olan "yaşamak".

doğru "olanı" yaşamak.

işte size felsefe...

ama her zaman da felsefe çekilmez ki diyorsanız; vicdanınıza sorun. o hiç değişmedi. asırlardan beri... cevabı o verecektir.

28 Şubat 2011 15:16

englshtchr
Genel Müdür

Sayın dreamlines, yaptığınız bilgi ve doğru tanımlarından doğru bilginin mümkün olmadığı sonucu çıkıyor...

Ama bazılarının kabul etmediği, dogmatik dedikleri bilgileri ben doğru olarak kabul eder ve inanırım. Tabii ki başka insanlar da başka düşünceleri, verileri bilgi olarak kabul eder ve doğru olduğunu düşünürler. Bunları konuyu dini bir alana çekmek için yazmıyorum; aksine söylediklerimden çıkan sonuç şudur:

Doğru bilgi vardır; fakat herkesin doğru bilgisi farklıdır...

28 Şubat 2011 18:05

!!EsMeR!!!SeKeRiM!!
Müsteşar Yardımcısı

bu ne tür bir bilgiye ulaşmak istediğine bağlıdır sayın dreamlines.

01 Mart 2011 09:15

ivandrago
Yasaklı

mümkündür.

03 Mart 2011 09:26

yenigeldim
Memur

sonucu kanıtlanmış olan doğru bilgidir. Birde her insanın ayrı doğruları vardır, kişiden kişiye değişir.

07 Mart 2011 19:54

zuzula
Şef

Neye göre doğru bilgi yoktur diyorsunuz.Evrendeki her şey fizikten ibaret midir? İnsan bir bütün olarak yaratılmıştır;yani doğru bilgiye ulaşabilmek için insana akıl da lazım,kalpte ,sezgi de, duyu organları da ,vahiy de? Ayrıca bunlar insanlığın kabulü olan değerlerdir.Biz sadece akıl penceresinden bakarsak mutlak doğru bilgiye ulaşamayız.Mesela akıl nasıl insanın bir cihazı ise insan bu cihaz ile kainat kitabını okuyorsa, kalpte insanın başka bir cihazıdır, kalpte başka alemleri okuyan ve o alemlerle iletişim kuran önemli bir cihazdır. Dolayısıyla bu vasıtalardan biri gerekli diğeri gereksiz demek yanlış olur.Bir vasıta da kaybolup diğerlerini göremeyen insan, kendi aleminde çekişip durur?

Görünümleri farklı olsa da, doğru bilgi vardır.Ona ulaşmak için yukarıda bahsettiğim vasıtaların hepsinin kullanılması gerekir.Bize düşen istikamet üzerine bu vasıtaları kullanmaktır?

09 Mart 2011 16:13

ivandrago
Yasaklı

suphanallah kardeş ibretlik bir paylaşım

19 Mart 2011 23:36

+frekans+
Kapalı

Yani salt doğru yoktur.Buna göre diyoruz:) Bir doğruyu bulmak mutluluksa belki pencerenin diğer kanadındaki başka bir doğru da mutluluğa götürebilir???Demek ki tek doğru yok.

21 Mart 2011 00:01

KıronunGözyaşları
Daire Başkanı

durmadan değişen bir dünyada doğru bilgi olamaz arkadaş.

26 Mart 2011 16:05

mmoli2001
Şef

merhaba bu tartışmayı bundan 5 yıl önce ben de yapmıştım,tekrar yoklaım düşüncelerim. ben çok değişmeme rağmen bu fikrim pek değişmemiş.

doğru ikiye ayrılır. Bunlar lokal doğru ve mutlak doğrulardır. Şöyle ki bir fareyi bir kutuya kapatalım, onun dünyası için "ortam" denen şeyin tanımı karanlık, kokusu belli, köşeli, ılık v.s v.s biryerdir.

Şimdi de kutunun içinde bulunduğu odayı düşünelim. Aydınlık, serin, v.s v.s.

ve bu süreci şehri, ülkeyi, dünyayı ve samanyolunu, sonsuzluğu düşünerek genişletelim.

dolayısı ile evet doğruya ulaşabiliriz ancak mutlak doğruya mümkün değildir. mutlak doğruya ulaşmak sınırlı evren kabulü ile mümkün olur. Eğer evren sınırsız ise herkes kendi dar evrenlerindeki doğruları gerçekten o ortamın şartlarına göre doğrulayabilir ancak MUTLAK DOĞRUYA ANCAK İNANABİLİR. Mutlak doğru sonsuz evrenle birebir bağlantılıdır. Bizler hakkında aciz olduğumuz şeyleri (dışta kalan evrenler) kanıtlayamadığımız için bunlar bizim için inançtan öteye geçemez.

13 Nisan 2011 12:38

*kapkarakedi*
Daire Başkanı

doğru nedir ?

kime göre doğrudur,neye göre doğrudur ?

önce onu bilmek lazım ki bu da mümkünü olacak birşey değidir

o zaman konuyu kapatalım,tartışma gereksizdir ;)))

14 Nisan 2011 00:34

umut sarıkaya
Yasaklı

normal gelişmişlikte bir ülkede mümkün olabilir ama bizimki gibi yüzde yüz doğru bir bilginin bile işine geleni alıp işine gelmeyenini yok sayan toplumlarda biraz zor...

24 Nisan 2011 22:51

ahmetxz
Aday Memur

doğru bilgi esnekse mümkündür

Toplam 30 mesaj

ANKET
Üniversiteye girişte, bazı bölümler için 'başarı sırası' çıtası getirilmesini;