Editörler : smtvs
05 Mart 2011 00:52   


İş güvenliği kanunu değişiyor 16 Bin yeni iş güvenliği uzmanı alımı hakkında bilgi

İş güvenliği kanunu değişiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, iş güvenliğine yönelik yeni bir kanun tasarısı hazırladıklarını açıkladı.

İş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğunun 50 işçi çalıştıran firmalarla sınırlı kalmayacağını aktaran Dinçer, kapsamın genişletilmesiyle 16 bin yeni iş güvenliği uzmanı çalıştıracaklarını belirtti.

Rixos Otel'de iş güvenliği konusunda basın toplantısı düzenleyen Dinçer, her yıl ortalama 3,2 kişinin iş kazası sebebiyle hayatını kaybettiğini söyledi.

İş kazası sayısına bakıldığında Almanya, İngiltere, Kanada gibi gelişmiş ülkelerin Türkiye'den yüksek olduğunun altını çizen Dinçer, Türkiye'de az olmasının sebebini her iş kazasının kayıt altına alınmamasıyla açıkladı. Kesinleşmiş meslek hastalıklarının da az olduğunu vurgulayan Dinçer, bunda iş ve meslek hastalığı eşleştirmesini yapılmamasını kaydetti.

Bir merkezden denetim yaparak işçi sağlığı ve güvenliğini sağlamanın mümkün olmadığına işaret eden Dinçer, iş sağlığı ve güvenliği konusunda kültür oluşturması gerektiğini, Türkiye genelinde uzman yetiştirme mecburiyeti olduğunu aktardı.

03.03.2011 14:32:36

05 Mart 2011 00:53

kamu_cu :)
Şube Müdürü

az once nette gordum ve paylasayım dedım 16 bın yenı ıs guvenlıgı uzmanı alınacakmıs acaba hangı puan turunden alım yaparlar ve goruslerınız nelerdır paylasırmısınız

05 Mart 2011 00:55

kamu_cu :)
Şube Müdürü

dıceksınızkı gece gece rüyandamı gordun ıste sızlere lınkı yazıyorum http://www.samanyoluhaber.com/s_518680_is-guvenligi-kanunu-degisiyor.html ve google 16 bin iş guvenlıgı uzmanı yazınca bırcok haber sayfasıda cıkıyor hepsıde yenı guncel haber eskı haber degıl

05 Mart 2011 09:50

inkatra
Aday Memur

merhabalar, 16 bın ıs guvenlıgı uzmanına ıhtıyac duyulucak denılıyor.

yanı egıtım programlarına katılıp sınavı gectıkten sonra iş guvenlıgı uzmanı olunuyor..GAziantep te FER EGİTİM MERKEZİ olarak bizler yetkilendirildik egitim vermek ıcın ve 25 aralıkta gırılen sınavdan sonra ilk iş guvenlıgı uzmanlarımızı verdık..İş guvenlgıı uzmanı olmak ısteyenlerı beklerız..

YASAR EDE

5335963359

05 Mart 2011 11:16

UZM*YARDS
Aday Memur

iş güvenliği uzmanlığının kpss A ile ne ilgisi var

önüne gelen başlık açıyor

seviye eskiden bu kadar düşük değildi

05 Mart 2011 12:26

okuadamol
Kapalı

Yetişmiş kurum personelinden alınır..Sınav açılmaz,,

Başlık açmayın herşey için.

05 Mart 2011 12:38

kamu_cu :)
Şube Müdürü

amanında amanın bır baslık actık demedık bırakmadınız sankı acılan baslıklar her bırı dogru duzgun bana sevıyesız dıyenler kendı sevıyelerınıde gayet gosterdıler baslıkta acarım hersey yaparım sız kım oluıyorsunuz ananızın karnındamı ogrendınız bu bılgılerı bılsek acmazdık diimii uzmanlık dıyor ve o yuzden buraya baslık actım eger gerek gorulmezse zaten edıtorler kapatır sızı cok bılmısler kpssA dan 80 ve uzerı alınca buyuk adam mı oldunuz eger sevıyesızlessek herkesten daha ıyı sevıyesızlesırım bunuda bılın adam gıbı yazacak olan yazsın

20 Aralık 2011 19:24

expertC
Aday Memur

Bu kanun çok doğru. Sonuçta bir işçide çalıştırsanız bin işçide çalıştırsanız o işin tehlikeleri değişmiyor. Konuyla ilgili www.isgfrm.com sitesinde bir makale okumuştum. Bu kanunla beraber sanırım 8500 eski uzmanada af çıkma durumu varmış.

21 Aralık 2011 00:27

fatihkarakas
Aday Memur

Arkadaşlar, Ben özelde çalışan İş Güvenliği Uzmanıyım. Bahsedilen kanunu dört gözle bekliyoruz. Her ne kadar bu başlığın KPSS A ile alakası olmasa da konusu açılmışken derin yaramı paylaşmak istiyorum.

İş güvenliği uzmanı olmanız için mühendis olmanız gerekiyor. Ve belgenizin iptal olmaması için kesinlikle ve kesinlikle ÇASGEM'den eğitim almanız gerekiyor. ÇASGEM Bakanlığın bu eğitimleri verme ve sertifikalandırma ile yetkilendirilmiş kuruluşu. Yani devlet kuruluşu, özel şirket değil... Yetkilendirilmiş bir sürü kuruluş var (gibi gözüksede) ancak danıştayın kararlarını incelerseniz görürsünüz; özel kurumlardan eğitim alanlar ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar aldıkları eğitimle sertifika alınamaz. Sürekli gündeme gelen 16500 İş güvenliği uzmanı sayısına da bu mantıkla ulaşılamaz.

Arkadaşımızdan biri demiş ki; 8500 eski uzmanın sertifikasına af geliyormuş; böyle birşeyin imkanı yok! Özel kurumlara sertifika verme ve uzman ünvanını verme yetkisini kim verdi? Aynı hata tekrar tekrar danıştaydan döndü.. Bu hatayla bende karşılaştım ve önce isim vermeyeceğim özel bir eğitim kurumundan aldım. Sonra durumu araştırdım ve ÇASGEMden eğitim aldım.

Yani anlıyacağınız; İş güvenliği uzmanı olarak çalışmak istiyorsanız (ki sertifikanız yoksa 5 para vermiyorlar..) sertifika sınavı öncesi eğitiminizi "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi"nden almanız gerekiyor.

Kamudaki A kadrolarla kıyaslama yapamam ama özelde çalışan bir mühendise özel yetkiler veren bir sertifika.. Sertifikanız varsa askerlik yapmasanızda, özelde hiç deneyiminiz olmasada imza yetkiniz sayesinde iyi ücretlerle çalışmaya başlarsınız..

Bu alanda bahsedildiği gibi çoooook büyük bir açık var ve doğru dürüst çalışırsanız çoook iyi paralar kazanabilirsiniz. Biraz çevre biraz da hiperaktiflik gerektiren bir meslek. Tabi iyi paranın her zaman sorumlulukları yüksek..

Toplam 8 mesaj
 
ANKET
Taşeron personelin, işçi kadrosuna geçirilmesini;