Editörler : Cüneyt Barışoglu
15 Mart 2011 15:51   


Yasaklı
hakim- savcı olmak istiyorum

lütfen küçümsemeyin şimdi arkadaşlr değerli büyüklerim biliyorum yavas gel diyeceksiniz bana kızacaksınız hatta dalga geçenler bile olabilir olsun canınız sağolsun ama ne olur bilen birileri bana yardım etsin ben nasıl ve ne şekilde hakim veya savcı olabilirim .ben 24 yaşındayım anadolu lisesi mezunuyum bu yıl kpss den 89 puan aldım ve kadrolu infaz koruma memuru olarak atandım çok çok çok şükür .ama benim bir idealim var uzun vadede savcı olmak istiyorum eğer Allah izin verirse tabi. şimdi ben inşallah yakında göreve başlayacağım .bu yıl da 2 yıllık adalet meslek yüksek okulunu yazmak istiyorum kimsem yok ailem yok o yüzden hem çalışıp okuycam işte benim şimdi sorum su ben adalet yüksekokulunu bitirip hukuk fakültesine geçenilirmiyim.geçsem bile ondan sonra hangi yolları geçmem gerekir bu kaç yılımı alır yani doğru yoldamıyım yoksa başka bişey mi önerirsiniz . bu arada çok hırslıyım bunu muhakkak başarmak istiyorum çünkü yapmak istediğim şeyler var. bilgi sahibi olanlar bu yolları geçenler şansımın ne olduğunu ve hangi yolları geçmem gerektiğini bana izah ederse çok teşekkür ederim ona şimdiden

15 Mart 2011 17:21

kofana9
Aday Memur

lisans mezunları için 30 yüksek lisans mezunları için 35 yaş sınırı var tabi adalet meslek yüksek okulundan hukuk fakültesine geçilip geçilemeyeceğini bilmiyorum ama hiç böyle bir şey duymamıştım

15 Mart 2011 18:59

cmuk
Aday Memur

adalet meslek yüksek okulundan hukuk fakültesine geçişi hiç duymadım,olduğunu sanmıyorum.bence sen meslek yüksek okulu ile uğraşacağına direk hukuk fakültesine odaklan,çalış kazan.sonrasında okulu dört yılda bitirirsen hakim savcılık sınavlarına girersin.ama ona da referans yani bildiğin torpil lazım hem de sıkı lazım,ve 30 yaş sınır bu sınava girebilmek için.hukuk fakültesi okursun okumasına,azmedersin 4 yılda da bitirirsin.ama ondan sonrası muamma.çok umut verici yazamadığım için beni affet üzmek istemezdim ama.bence hukuk fakültesi okuyup başka bir yüksek kadroya geçişi dene,en güzeli ve rahatı inan bence bu olur.

15 Mart 2011 19:17

lawyer_
Kapalı

adalet meslekten hukuk fakultesıne gecıs war o sekilde bitirenlerı ve su an avukatlık yapanları tanıyorum fakat bu yastan sonra bu sevdanın yuzde 99 imkansız olduguna soylemek zorundayım.. yuzde 1 lık ihtimal için o kadr ugras icerısne girecegım dersen denemek serbest ama sana tavsiyem bununla ugrasmak yerıne 4 yıllık bi bolum bitirmen hemen yuksek lisans ve dil gibi meselelrını halledıp su an bulundugn kadroda yukselmeyı denemen olur.. hayali bi sevdadansa gercekci bir yol olan 2.cisi daha makul gelıyor bana..

15 Mart 2011 21:41

omerdursun60
Aday Memur

Aynı hedefle yola çıkıp bende konya adaleti yazdım. Daha sonra da DGS sınavıyla İstanbul hukuka gittim ve aynı senin yaşında idim kazandığımda. Şimdi 29 yaşındayım ve hakimlik sınavına hazırlanıyorum. Olur yada olmaz o nasip işi ama hedefin olsun ve ona ulaşmak için çok çalış hayatta olmaz diye birşey yok.

16 Mart 2011 09:26

hüseyin_deniz
Genel Müdür

kardeş öyle geçiş oluyor ama direk hukuk kazanmaya bak daha iyi çünkü dgsden geçince 3 yıl okuyorsun bir yıl intibak. hukuk oku direk 4 yıl.

16 Mart 2011 10:52

Gökru
Yasaklı

dikkate alıp cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum ve ömerdursun60 seni örnek alıyorum umarım bende başarırım Allah yolunu açık etsin

16 Mart 2011 21:16

zafer85
Kapalı

gökru, adalet meslek yüksek okulundan dikey geçişle hukuk fakültesine geçersen intibak sınıfı olmuyor 4 sene baştan okuman gerekiyor o da en iyi ihtimalle 30 yaşında mezun olursun demektir. direk hukuka girseydin şansın vardı ama bu şartlarda zor. 35 yaşta yüksek lisans için değil doktora için. adalet meslek yüksek okulunu bitirdikden sonra icra müdürlüğü sınavlarına girme şansında var onu da düşünmeni tavsiye ederim. kendine iyi bak Allah yardımcın olsun ideallerini gerçekleştirmekte.

17 Mart 2011 09:21

kaspersky_security
Müsteşar Yardımcısı

Teorik olarak mümkün..

Pratikte mümkün olur mu?

Buda sana bağlı, ancak sunu unutmadan çok çalışman lazım, senin yaş sınırına takılmaman için sene kaybı yasamaman lazım.

*Yani ilk girişte hemen hukuk kazanacaksın.

*4 yılda hukuk bitireceksin

*ve hakimlik sınavını ilk girişte kazanacaksın

*İlk girişte mülakataı gececeksin.

Çok zor ama imkansız değil yukarda ilk cümlemde dediğim gibi Teorik olarak mümkün..

22 Mart 2011 09:57

keremcm
Aday Memur

bende senin yolundayım kardeşim Allah yardımcımız olsun şuna inanıyorum ki olmayacak diye birşey yok azimle çalışarak zorlukların üstesinden gelebiliriz pes etme bence başarılar

22 Mart 2011 15:33

baharay
Şube Müdürü

hedeflerinin olması çok güsel ancak hukuk fakültesi mezunu olmak için değil ama hakim-savcı olmak için çok çok zor bi hedef olduğunu sölemek isterim. öncelikle ille de yüksek okuldan geçiş yapcam diosan, şuna dikkat et derim, DGS ile geçince 3 yıl mı okuyacaksın 4 yıl mı?? bazı ünilerde 3 yıl bazılarında 4 yıl çünkü. senin 30 yaşa yetişmen için 3 yıllık bi yere yerleşmen iyi olur. örneğin benim dönemimde, dokuz eylüldekiler 4 yıl okudu, atatürk hukuktakiler 3 yıl.

ama bakarsın yeni düzenlemelerle hakim-savcı olmak için yaş haddi 35'e çıkar, çok büyük bi sorun yok olmuş olur. tabi bi de şu var önümüzdeki 5-6 yılda hakim-savcı açığının kapanmaması lazım senin hedefin için.

ama bütün bunlarla birlikte hukuk fakültesi mezunu olmak iyidir, güzeldir :) hakim-savcı olamazsan bile hukukçu olman dileğimle...

22 Mart 2011 15:36

öteki_
Yasaklı

Avukat ol avukat, miss

26 Mart 2011 16:09

halicarnasos
Kapalı

inş olursun gökru, senin bu azmini görünce kendimden utandım,, bence dokuz eylül hukuğu tercih et, hiç çalışmadan geçersin sınavları test soruyorlar, hakim savcı bilmem ama iyi bi yerlere geleceğin kesin bence..

26 Mart 2011 16:52

mumtaz&nuran
Memur

Kardeş bu hedef senin için her şeyin önünde geliyorsa, o zaman tüm varlığını bu hedefe harcayabilirsin demektir, öyle değil mi? Bence vakit kaybetmemek içi, DGS v.s. ile uğraşacağına birazcık üniversite sınavına yönelik hazırlık yapıp özel bir üniversitenin hukuk fakültesine kaydol. Son sene hem okul derslerine hem de hakimlik sınavına çalış. Okulu da dört yılda bitir. Bitirir bitirmez de sınava gir ve kazan.

Öyle DGS ile filan vakit kaybetme. Madem bir işin var, maaşın var; az biraz üniversite imtihanı için gayret edip maddi olarak ucuz bir özel üniversite okuyabilirsin.

Bu daha mantıklı geliyor bana. Çok da imkansız değil yani...

26 Mart 2011 17:45

lawyer_
Kapalı

way be kolaymıs bu hakım olmak bende kendımı tam bişi olduk sandıydım :D

27 Mart 2011 14:49

awocana
Memur

idealini anlıyorum ama sende benim söyleyeceklerimi anlayışla karşıla.böyle azimliysen bu azmini enerjini başka yöne çevir.hayalkırıklığına uğramazsın.sanıldığı kadar cazip meslek değil

Toplam 15 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?