Editörler :
03 Nisan 2011 13:33   


Yasaklı
27 Mayıs Darbesinde Devletin kasasındaki para ne oldu? Alparslan Türkeş Gerçeği !!!!!

Alpaslan Türkeş, devletin kasasını soymuş muydu?

Rahmetli sağ olsaydı da; '27 Mayıs askeri darbesini yaptıktan sonra görevinizi kötüye kullanarak Başbakanlığın örtülü ödenek kasasını soydunuz mu? Sizin Almanya ve İngiltere'deki bankalarda ortaya çıkan hesaplarınızdaki paralardan bir bölümü de örtülü ödenek kasasından sarı zarf içinde aldığınız paralar mıdır?' diye ona sorsaydım.

Cevaplar alsaydım.

Yazsaydım.

Rahmetli oldu.

Yazmayacak mıyız?

Eğer ortada soyulmuş bir devlet kasası varsa yazmak ve bu olayın da derinine gidecek adalet sistemlerini harekete geçirmek gerekir. Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali, 'Yassıada Zabıtları-1 Örtülü Ödenek Davası' adlı bir kitap yazdı. KİTAPEVİ yayınları da bu kitabı bastı.

Kitap yeni çıktı.

***

Kitaptan aktarıyorum.

Aynen şöyle yazıyor:

'Yine dava seyrinde satır aralarında ısrarla söylenen, ancak üzerinde bugüne kadar durulmamış bir husus da, darbeciler kadrosunda bulunan Alpaslan Türkeş'in darbenin hemen ertesinde, 27 veya 29 mayıs günü, Ankara'da Harp Okulu'na gelerek Müsteşar Ahmet Salih Korur'dan Başvekalet kasasının şifresini temin ettiği ve kasada bulunan yüklü miktarda bir paranın-270 bin dolar ve 250 bin Türk Lirası- yok olduğudur. Başvekalet'teki kasalar, daha sonraki günlerde, haziran ayı içinde, heyet huzurunda kırılarak açılmış, fakat içinde Müsteşar Ahmet Salih Korur'un sözünü ettiği para bulunamamıştır. Türkeş'in Ahmet Salih Korur'u tokatlayarak şifreyi temin ettiğini Korur, yine o sırada Harbiye'de tutuklu bulunan Ahmet İhsan Gürsoy'a anlatmıştır. Şifreyi Türkeş'e vermek istemeyen Korur, şifreyi ezberden hatırlamadığını ancak el alışkanlığıyla açabileceğini söylemiş, Başvekalete birlikte gitmeyi teklif etmiştir. Maksat, kasa açılırken başında bulunabilmektir. Darbenin ilk gününden itibaren Başvekalet Müsteşarlığı'nı üstlenen Türkeş'in Başvekaleti işgal ettiği herkesin malumudur ve kayıtlarla sabittir...'

***

Evet!

Herkesin malumudur.

Ve kayıtlarla sabittir.

Yassıada mahkeme kayıtlarına girerek bu kitabı yazan Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali, öyle sıradan, şöhret peşinde koşan, sansasyoncu bir insan değildir. Kendisi Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında Kurtuluş Savaşı'na katılmış ve Cumhuriyet kurulunca da önce Başbakan, sonra da Türkiye Cumhuriyeti'ne Cumhurbaşkanı olmuş Celal Bayar'ın torunudur. Türkeş kasanın şifresini beni tokatlayarak aldı ve kasanın içinde 270 bin dolar ile 250 bin Türk Lirası (o yılarda bir dolar 9 liradır) bir sarı zarf içinde duruyordu diyen Ahmet Salih Korur da öyle sıradan cız-boz biri değildir. MİT'in de başkanlığını yapmış biridir. Öte yandan merhum Alpaslan Türkeş'in, sağlığında gizleyip mal beyanında göstermediği ancak öldükten sonra İngiliz ve Alman bankalarında 575 bin Alman Markı, 846 bin Amerikan Doları, 549 bin İngiliz Sterlini olduğu ortaya çıktı.

Şimdi dikkat isterim.

Soru şudur.

Sormak isterim:

Bu kadar parayı Türkeş'in öldüğünün birinci ayında İngiliz bankasından sahte evrakla çeken Ayzıt Türkeş ve Umay Türkeş (Günay) ve onları dava eden öbür kızı Ayyüce Türkeş'in paylaşmaya çalıştığı '575 bin Mark, 846 bin Dolar, 549 bin İngiliz Sterlini' içinde devlet kasasından soyulanlar da var mıydı?

Yoksa, 'örtülü ödenekten alınan halkın paraları' ne oldu? Varsa, ne olacak şimdi?

Kızlar parayı yiyecek.

Olay da kapanacak.

Öyle mi?

Adalet böyle mi?

Necati Doğru

Vatan

03 Nisan 2011 13:34

antistatüko
Yasaklı

Milliyetçi Hareket Partisi'nin efsanevi genel başkanı Alparslan Türkeş'in İsviçre bankasında ortaya çıkan parası, bugüne kadar hep tartışılageldi. Türkeş'in "Manevi Evladı" olarak bilinen ve İsviçre bankasındaki paralarının kontrolörlüğünü yapan İbrahim Ersöz, 600 bin İsviçre Frankı tutarındaki paranın kaynağını açıkladı.

İsviçre ve Türkiye'de ticaret ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren işadamı İbrahim Ersöz, aynı zamanda Türkeş'e en yakın isimler olarak tanındı. Türkeş, İsviçre'ye gittiğinde Ersöz çiftinin evinde kaldığı bilinirdi.

Bugüne kadar hep sessiz kalan İbrahim Ersöz, "Türkeş'in İsviçre bankasındaki hesapları" ile ilgili ilk kez rotahaber'e konuştu.

"BANKAYA BEN GÖTÜRÜRDÜM"

Alparslan Türkeş'in İsviçre'deki parasını UBS Bank'ta tuttuğunu belirten İbrahim Ersöz, şunları söyledi:

"Başbuğ, İsviçre'ye geldiğinde UBS Banktaki paralarını zaman zaman kontrol ederdi. Kendisini bankaya ben götürürdüm. Banka görevlisinin nezaretinde içeri girerdik. Başbuğ da yapmak istediklerini yapardı."

Türkeş'in, geliş gidişleri sırasında UBS Bankta bulunan 600 bin İsviçre Frankı tutarındaki paranın kaynağını kendisine anlattığını belirten Ersöz şöyle devam etti:

"En son 1997 yılının ocak ayında İsviçre'ye gelmişti. Bankadan dönerken, 'Bu para 1961'de ihtilal sonrası Hindistan'a beni gönderdiklerinde açılmıştı. O tarihten bu yana biriktirdiğim para 600 bin Frank oldu. Bunu çeksek bir ev alabilir miyiz?' diye sormuştu. Koca Başbuğ'un bütün hayatı boyunca biriktirdiği şahsi parası bu idi."

ÇOCUKLARI MAHKEMELİK OLMUŞLARDI

Alparslan Türkeş'in 4 Nisan 1997'de vefat etmesinin ardından kızının vekaletini kullanarak parayı İngiltere'den çekmesi üzerine konu kamuoyu gündemine gelmişti.

Türkeş'in ikinci eşi Seval Türkeş ve çocukları Ayyüce ile Ahmet Kutalmış Türkeş, babalarının ilk evliliğinden olan kardeşleri Umay Günay ve Ayzıt Türkeş'i, ''İngiltere'deki banka hesabından çektikleri'' öne sürülen 242 bin sterlinden kendi hisselerine düşen 112 bin 355 sterlinlik miktarını almak için dava açmışlardı.

Dava dilekçelerinde, Umay Günay ve Ayzıt Türkeş'in, babaları Alparslan Türkeş'in ölümünü ilgili bankaya bildirmedikleri ve ''Türkeş'in banka hesabından kendi şahsi hesaplarına döviz cinsinden para aktarıp kötü niyetlerini ortaya koyarak, Türkeş'in diğer mirasçılarının hisselerini kaçırdıkları'' iddia edilmişti.

PARALAR FAİZİYLE BİRLİKTE İSTENMİŞTİ

Dilekçede, Türkeş'in, Londra şubesinde bulunan hesabından Umay Günay'ın 42 bin Sterlin, Ayzıt Türkeş'in de 200 bin Sterlin çekerek kendi hesaplarına aktardıklarına dair Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kesinleşmiş kararı olduğu ifade edilmişti.

Dilekçede, Türkeş'in hesabından çekildiği öne sürülen 242 bin sterlinden, Seval Türkeş'in hissesine 60 bin 499 Sterlin, Ayyüce ve Ahmet Kutalmış Türkeş'in hisselerine de 25 bin 928'er Sterlin düştüğü belirtilerek, toplam 112 bin 355 Sterlin'in Nisan 1997'den itibaren işletilecek en yüksek döviz faiziyle birlikte, davalılar Umay Günay ve Ayzıt Türkeş'ten tahsiline karar verilmesi talep ediliyordu.

03 Nisan 2011 13:36

antistatüko
Yasaklı

Benim burada en çok ilgimi çeken BU KADAR BÜYÜK MİLLİYETÇİ BİR İNSANIN PARASINI yabancı bankalarda tutuması.. Çok ilginç...

03 Nisan 2011 13:39

antistatüko
Yasaklı

türküm doğruyum milliyetçiyim ama para konusunda ümmetçiyim.. anlayışımı bu..

03 Nisan 2011 13:43

BozkurtlarDiriliyor
Yasaklı

La oğlum bir karar verin be artık. Gerçek ülkücü olabilmek için Türkeş gibi Fethullah Gülen'e saygı duymak mıgerekür? Yoksa Türkeş aslında darbeci kötü birimidir?

Ulan ne iki yüzlü adamlarsınız be. Hem adama darbeci yok bilmem ne diye hakaret ediyorsunuz. Sonrada çıkıp adamı kullanarak Gülen efendiyi ülkücülere sevdiröeye çalışıyorsunuz.

04 Nisan 2011 06:27

Uzaktaki Yıldız*
Yasaklı

Yahu madaem Merhum Türkeş bu kadar kötüde neden zaman gazetesinde ve Fetullah Gülen'in internet sitesinde boy boy Türkeş'in yazdığı mektup gösteriliyor? Bu adam kötü neden medet umuyorsunuz neden ülkücüleri karalamaya çalışıyorsunuz? Bu nasıl bir mantıktır? Herşeyi işinize geldiği gibi görüyorsunuz? Bütün darbeleri alkışlayıpta askeriyeden şimdi öç almakta neyin nesi?

04 Nisan 2011 19:23

antistatüko
Yasaklı

editörüm çok teşekkür ederim..

10 Nisan 2011 11:50

antistatüko
Yasaklı

.

10 Nisan 2011 11:54

Türk-İslam
Yasaklı

Erbakan'ın kayıp trilyonları nasıl sır olarak duruyorsa, Türkeş'in de bu parası sır olacak kalacaktır...

Kanaatim o ki, Türkeş samimi bir mü'mindi dünya hayatını zenginlikler içerisinde geçirmemiştir.Daha önce de bir arkadaşın bahsettiği gibi herkes sıcak bir odada otururken, Türkeş partisinin parası olmadığı için kömür alamamış ve odasında çoğu kez paltosuyla oturmak durumunda kalmıştır.

10 Nisan 2011 11:57

antistatüko
Yasaklı

türk islam

Bu yazıyı ben yazmadım avukatının yazdıklarını okumadın sanırım..

10 Nisan 2011 12:05

Türk-İslam
Yasaklı

Senin yazmadığını biliyorum, iki mesajdaki yazıların tümünü de okudum. Bu olay netlik kazanmamıştır, onun için Alparslan Türkeş "Gerçeği" diye bir başlık atmak pek de hoş olmamış.

Hani, çok güvendiğin insanlar vardır ya, herşeyiyle ona referans olursun.Türkeş benim için öyle bir insandı, eğer örtülü ödenekten parayı kendi hesabına alsaydı çoğu illerdeki Ülkü Ocakları'nın telefonları borcunun ödenmediğinden dolayı kapanmazdı, Türkeş buna asla müsade etmezdi.

Tabî benimkisi sadece bir düşünce, gerçek kesin olarak netleşmemiş.Onun için ne söylesem boş...

10 Nisan 2011 12:06

DeLiDoLuBiRAsK
Yasaklı

O PARAYI AFİYETLE YEDİK İTİRAZIN MI VAR!!!

Dinime söven bari müslüman olsa diye laf var ya tam o laf bu başlığa CUK diye oturur.

10 Nisan 2011 13:41

callisto62
Memur

:) yav antistatüko ilk defa doğru bir şey yazmışsın aferim katılıyorum yazdıklarına ama yazına biraz da ben bir cümle ekleyeyim de olay kapansın; Fettullah da Türkeş de ABD nin yarattığı sadık adamlarıdır.Bu ortak yanları yanında para götürmeleri kadar doğal bir şey olamaz tabiki :) Gerçek vatanseverleri katledenlerin gerçek yüzü ortaya çıkınca acıyorum hala bunların arkasında gidenlere, ülkeyi ABD nin talimatlarıyla ne hale getirdiniz utnanın!

10 Nisan 2011 17:59

antistatüko
Yasaklı

callisto fethullah gülen beni ilgilendirmez, onun da belgeleri varsa sende başlık açabilirsin...

10 Nisan 2011 18:01

'goker35'
Yasaklı

bu kadar eskiye gitmeye gerek yok kayıp trilyoncu devlet büyüğü hala tepemizde hem çakma bilgi belgelerle değil yargı karar verdi erbakanın suçluluğuna eğerdokunulmazlık zırhı olmasaydı bazı şahsiyetler şimdi hapisteydi.

10 Nisan 2011 18:06

bizimmmköylü
Yasaklı

mhpliler sütten çıkmış ak kaşıktır

toprak satarlar, başkası satınca laf söylerler

özelleştirme yaparlar, başkası satınca eleştirirler

liderlerinin avrupa bankalarında parası çıkar, tayyibin çıkınca(!) laf söylerler

liderleri teröriste bey der, tayyip diyince hain ilan ederler

vs

vs

vs

her zaman söylüyorum, bu ülkede laf anlatabileceğiniz son siyasi grup mhplilerdir

o kadar!!

10 Nisan 2011 18:07

antistatüko
Yasaklı

göker sana da aynısını söylüyorum sende Kayıp Trilyon davası hakkında belgeler yayınlayarak bir başlık açabilirsin.. Aynı suçun başksı tarafından işlenmesi o suçun üzerinin kapatılması için yeterli bir sebeb mi?

10 Nisan 2011 18:49

Türk-İslam
Yasaklı

İyi de hocam senin belge dediklerin nelerdir?

10 Nisan 2011 18:54

matematikci16
Kapalı

vay vay vay darbe bahane ortam şahane.

12 Nisan 2011 12:37

antistatüko
Yasaklı

.

08 Mart 2014 03:02

seferaytekin
Aday Memur

Desenize o yüzden Türk'üm Doğruyum, Çalışkanım Yasam ......geri getirmezsem Namerdim diye.

Toplam 21 mesaj
 
ANKET
Milletvekillerinin, araçlarına çakar takmalarını doğru buluyor musunuz?