Editörler :
05 Nisan 2011 22:40   

Kapalı
Önyargı

Eğer önyargı beslediğiniz birisi varsa, o kişiyi hiç dinlemeyecek ve anlamayacaksınız demektir.Ve bu durum önyargılarınızdan sıyrılmanıza engel olur, bir kişiyi kaybetmiş olursunuz

Ve bir kişi kaybetmek, kurşun kalem kaybetmeye hiç mi hiç benzemez

05 Nisan 2011 23:37

!!EsMeR!!!SeKeRiM!!
Müsteşar Yardımcısı

sayın hırs seddi,

önyargı, bizim henüz aile içersinde şekil almaya başladığımız o bebeklik dönemlerinde öğreti olarak bize verilen ilk derslerden biridir.

bu öyle bir öğretidir ki, ömrümüzün sonuna kadar bizim karşımızdaki birey ile gireceğimiz her diyologta ilk kullandığımız savunma silahımız olarak bilinçaltımızdan hareketlenecektir.

sizinde ifade ettiğiniz gibi biri/birilerini kaybetmeye yol açacağı gibi kendimizede vereceğimiz en büyük zarar olarak hanemize işlenecektir.

önyargıdan sıyrılmanın en güzel yolu kendi kişisel gelişimimizi tamamlamayı, karekteristik yapımızı oturmayı başarmamız olacaktır.

06 Nisan 2011 00:06

hırs seddi:D
Kapalı

karşımda bir çocuk dahi olsa dinleyip anlamaya çalışan bir insan olarak, önyargılarımdan sıyrılmaya çalıştığımı düşünüyorum

kimseyi belli çerçevelerde değerlendirmiyor, kafamda şekillendirmiyor ve yahut sınırlamaya çalışmıyorum.Forumda dahi sadece yazdıklarımıza bakarak belli bir zemine oturtulmaya çalışılıyoruz, bu kadar yanlış bir davranış sadece en çok ihtiyacımız olan şeyi ,diyaloglarımızı, baltalar başka da bir işe yaramaz diye düşünüyorum

06 Nisan 2011 00:31

!!EsMeR!!!SeKeRiM!!
Müsteşar Yardımcısı

sayın hırs seddi,

sizi tebrik ederim. çocukları dinlemeyi başarabiliyorsanız iyi bir iletişimcisiniz diyebilirim (:

haklı söylemlerdesiniz, çoğumuz kullandığımız rumuzlardan yazdığımız cümlelerin içinden ayıklanan bir kaç kelimeye takılarak oldukça önyargılı davranmayı sürdürebiliyor ancak bu sadece onların sorunu değil bizimde sorunumuz.

iletişim kurma becerimiz reel hayatta ayrı zor, sanal dünyada iki kat daha zor. yinede bu önyargılarla yaklaşmayı gerektirmez derken şunuda eklemeden geçmeyeceğim her zaman temkinli ve tedbirli olmayıda ihmal etmemeliyiz.

06 Nisan 2011 00:49

umut sarıkaya
Yasaklı

bi belgeselde izlemiştim..önyargının içgüdüsel bir davranış olduğundan falan bahsediyordu..insanların kendilerini korumak için içgüdüsel olarak ilk gördükleri alışılmadık bir duruma direk önyargılı yaklaşıyorlar ve beklenmedik tehlikelerden kendilerini koruyorlarmış.bu nedenle kadınlar dışardan gelebilecek olan fiziksel tehlikelere karşı daha savunmasız olduklarından yeni tanıştıkları insanlara karşı daha fazla önyargılı olduklarından falan bahsetmişlerdi.paylaşmak istedim belgeselin yalancısıyım :)

06 Nisan 2011 10:02

Kapalı

haklısın esmer sekeri. mesela ben senin esmer bir bayan olduğunu düşünüyorum nickinden dolayı:)bu da bi önyargı aslında, doğru:)

umut, seninki de bi bakış açısı tabi, ama hayat belgesellerdeki gibi yaşanmıyor çünkü orada kullanılan deneklerle bizler çok farklıyız.Herkes kendi hatalarıyla yaşayacak bu dünyada tecrübe başkalarının yaşadıklarıyla değil, kendi yaşadıklarımızla kazanılacak

06 Nisan 2011 13:53

Kapalı

her zaman iyiyi, doğruyu, yanlışı haksızı görmemize engel olan yegane duygu

06 Nisan 2011 14:30

togeder
Müsteşar Yardımcısı

Önyargıları kırmak atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur.

EINSTEIN

06 Nisan 2011 14:33

!!EsMeR!!!SeKeRiM!!
Müsteşar Yardımcısı

sayın hırs seddi,

fiziksel özellikler, giyim, konuşma unsurları için kullanılan çok güzel bir söz vardır

insanlar görünüşleri ile girerler karakterleri ile çıkarlar..

sayın umut un izlediği belgesel in içeriği hakkında malümatım olmamasına karşın şunu belirtmekten geri kalmayacağım,

bireyleri tek tek ele almak en doğru karardır, bireyleri toplu halde değerlendirmek ise en büyük yanılgıdır bu deneylerin yanlış sonuçlar doğurduğunu elbette söylemez sadece deneylerden çıkan sonuçlar her bireyi bağlayıcı değildir.

örneğin kadınların daha önyargılı olduğu sonucu çıktı ise bu her kadın böyledir manasını taşımaz. bu nedenledir ki, her kadını ayrı ayrı değerlendirmek gerekmektedir.çünkü hayatımızın her evresinde yaşadığımız olaylar, çevre, yetiştiğimiz aile, aldığımız eğitim.. ve olayla karşısında verdiğimiz tepkiler öğretilerimiz başka başkadır.

07 Nisan 2011 11:17

Kapalı

...

07 Nisan 2011 14:03

mekselina2
Aday Memur

hayatta hiçbir önyargım yok. yalnızca tüm insanlardan nefret ediyorum, demiş bir ufaklık:)

önyargı, savunma için psikolojik bir güdü. lakin bu iletişime ket vuruyorsa üzerinde durulması gereken bir durum var demektir.

neyse... belki bu dediğim de bir önyargı, kimbilir:) fazla takılmamalı. olacak olan oluyor. herşey gibi... rahat olun:)

14 Nisan 2014 15:49

_neden_
Müsteşar Yardımcısı

Ahmet Hakan, Kemal Kılıçdaroğlu ile Ahmet Davutoğlu'nun Stratejik Derinlik adlı kitabını tartışıyor... Kılıçdaroğlu klasik Öfkeli Şirin profilinde memnuniyetsizliğini sıralıyor; "yetersiz dersem, kendisini övmüş olurum, çapsız" diyor... Ahmet Hakan avını yakalamış aslan gibi son hamleyi yapıyor; kitabı okudunuz mu?

Cevap; "hayır."

Okuma gereği duydunuz mu?..

"Hayır.

Şimdi aslında okuyacaktım ama..."

Ve işte o an; peki o zaman bu durum biraz insafsızlık olmuyor mu?..

"..."

Toplam 11 mesaj

ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?