Editörler :
07 Nisan 2011 02:32   


Mühendislik Fakültesi Mezunlarının İtirafları

Merhaba arkadaşlar, bu bolum Mühendislik Fakultesi'nden mezun olmuş arkadaşların gerçek hayat hikayelerini paylaşabilecekleri bir bolumdur. Kimi zaman komik, kimi zaman da bir o kadar uzucu olan bu hikayelerin bizden sonrakilere ders olması dileğiyle...

NOT: Bu bolumu suistimal etme amacı güden arkadaşlara lütfen cevap yazmayınız! Konuyu suistimal etme niyetindeki kişileri Sayın Editorlerimiz "dark" ve "portakallı ördek" arkadaşlarımıza bildirmeniz durumunda bu kişilerin üyelikleri ve geçmişte yazdıkları editorlerimizce uygun gorulduğu takdirde silinecektir.

İTİRAF ZAMANI ÇOKTAN GELDİ... :)

07 Nisan 2011 02:34

pomem01
Aday Memur

Oncelikle buradan Lise hazırlıkta beni ingilizceden soğutan İngilizce hocama selamlarımı iletiyorum. Kendisi menopoza girmemiş bir kadın olsaydı ve bize derslerde çocuklarını, kocasını anlatacağına biraz ingilizce anlatsaydı belki de şuan daha farklı bir noktada olabilirdim. Onun yuzunden super lisede başlayan kariyerim duz lisede son buldu. Sırf ingilizceden nefret ettiğimden makina muhendisliğini turkçe eğitim veren bir universitede okumak zorunda kaldım. Universiteyi bitirdikten sonra hangi yabancı dil kursuna gittiysem iflah olmadım. Bi ara almancaya merak sardım ama altyapı eksikliğinden onu da beceremedim. Askerlik bitti iş aramaya başladım. Ozel sektorde girişimde bulunduğum her kurumda ingilizceyi yuzume vurdular, ittiler, kaktılar. Daha mulakata giremeden onume verdikleri a4 kağıdındaki ingilizce yazıları çevirmemi istediler ben kağıdın diğer yuzunu çevirip iade ettim.

Makina muhendisliğini okumak istemediğimi 2 sınıfta anladım. Beni bu yola iten 2 neden vardı. İç nedenler ve dış nedenler.

1)İç nedenler: Aile İÇİ şiddete maruz kaldım. OSS de ilk denemem başarısızlıkla sonuclanınca 2. denemede biyerlere gitmeye kendimi mecbur hissettim. Aksi takdirde IQ seviyemden şüphe edileceğini düşündüm.

2)Dış nedenler: Yazdığım bolum şehir DIŞIndaydı. Aile yok, baskı yok. Ortamlara akarım, keyfime bakarım düşüncesi hakimdi.

Universitenin daha ilk doneminde "Makina Mühendisliğine Giriş" isimli (kredisiz) dersten kalmam aslında ilahi bir işaretti. Oysaki diğer derslerin hepsini geçmiştim. Birisi bana yanlış yoldasın bu yola girme diyordu ama inatla okuyup 4,5 yılda bolumu bitirdim. Yarım donem fazladan okumama neden olan ders de son sınıf seçmeli bir dersti ve kalmak neredeyse imkansızdı. Sınırları zorlayıp bu dersten, yaz okulunda, üstüne bir de para vererek kalmam ayrı bir durumdu. Eğer o dersi geçseydim belki de o arada askere gidip gelebilirdim.

Universitede okuduğum süre içerisinde kendime hep aynı yalanları soyleyip durdum. İngilizce şart değil, aslan gibisin sana iş mi yok, ozel sektorde herkes sana iş vermek için sıraya girer, üniversite bitsin bi daha SINAVA girmeyeceksin. Universite bittikten sonra askere gittim doner donmez iş aramaya başladım tum kapılar yuzume kapanınca bi shit olmadığımı anladım ve İlk iş hızlandırılmış KPSS kursuna yazıldım ve 3 ay kadar bu SINAVA hazırlandım. Beyin bedavaydı ama kursa ii para odedim. Tabi kitaplara da. Zekalı çocuktum amele olmak istemiyordum. Tüm zekamı kullanarak amele gibi çalıştım ve karşılığında da tam 81 puan aldım :) Baktım devlete de atanamıyorum kahvede batak alanında yüksek lisans yapmaya karar verdim. Artan evlilik baskıları sonucu isyan bayrağını çekerek bi sure sosyal adaletsizlik, işsizlik konularında orda burda atıp tutmaya başladım.

Sonuç olarak sistemde hiçbir şeyi duzeltemeyeceğimi anlayınca aklım biraz başıma geldi. Yaptığım onca hatayı duzeltmenin bir yolunu bulmalıydım, uzunca bir sure sistemde bir açık aradım. Aslında buldum da. Eğer kariyer meraklısı değilsen, evlenmek istiyorsan, devlet güvencesi altında olmak ve aileni geçindirecek kadar bir maaş istiyorsan, daha da onemlisi gerçekten yapabileceğini duşunduğun bir işte çalışmak istiyorsan geriye tek bir yol kalıyordu. Bunun ne olduğunu da nickime bakarak anlayabilirsiniz. Pişmanlıklarınızı geri almanız mumkun değil, umarım siz de kendinize çizeceğiniz yolda (bu noktadan itibaren) emin adımlarla ilerlersiniz. Herkese iyi geceler...

07 Nisan 2011 02:38

pomem01
Aday Memur

Onceki konu suistimal edildiğinden yeni bir başlık açma gereği duydum. Onceki konu silinecektir.

07 Nisan 2011 02:43

pomem01
Aday Memur

"ortoklas" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

Pomem 1 ci arkadaş bende senin kaderini takip ettim pomem 2 olarak taki 2.5 sene öncesine kadar :):) kendi branşımda devlette atanmayı hayal olarak gördüğümden bu yola girmiştim (branşım jeoloji müh.)taki bir gün üni.tanıdığım bir arkadaşın facbookta artık MTA(Maden Teknik Arama Genel Müd.)'yım yazmasına kadar o an kaderimi değiştiren an oldu.

Evet arkadaşım başarmıştı ben niye yapamayayım dedim öylesine içime işlemiştiki bu fikir önce aileme dedim ben Polisliği bırakıyorm diye tabi bir sürü nasihat ilk başlarda hazır devlet işi bırakılırmı gibilerinden ama bir süre sonra bizimkiler benim kararlı olduğumu görünce fikirleri değişti bir sabah kendimi müdürüyetin önünde elimde istifa dilekçesiyle buldum tabi müdüre gidene kadar sırasıyla komiser amir herkes beni ikna etmeye çalıştı :)Git sana bir izin verelim sen bunalmışsın gibilerinden ama nuh dedim peygamber demedim müdürün önüne verdim dilekçeyi tabi beni çağırdı durumu anlattım müdür üstelemedi hiç imzaladı.

O imzadan sonra hayatımın en zor iki buçuk senesi geçti piskolojik olarak bilirsin meslek sende bir yapı oluşturuyor bundan sıyrılmam epey bir zaman aldı verdiğim yıllarım ve ödediğim tazminat beni yaralasa da önemi yoktu çünkü artık bir amacım vardı ;artık sağımda solumda kimin ne konuştuğuna tıkadım kulaklarımı 2009 KPSS sine girdim tabi bu zamana kadar ben ne KPSS A biliyorum ne de B sadece Genel Yetenek-G.kültür biliyorum dersaneyede gitmedim kendim çalıştım hiç te araştırmadım birşeyi 2009 sınavından 80,600 küsür bir şey almıştım belli bir süre sonra yanlış sınava girdiğimi öğrendiğimde yaşadığım duyguyu hayal edemem ama neyse en azından sağlam bir alt yapı oluşmuştu 2010 sınavına aynı gazla hazırlandım 88,622 puan aldım ve 2010/2 bu şubat atamasıyla Karayolları 15.Bölge Müd.Kastamonuya Jeoloji Mühendisi olarak atandım;

Sonuç olarak söyleyebilirim ki hiç bir şey için geç değildir yeter ki inan.İnandıktan sonra insanın basramıyacağı bir şey yoktur.Saygılarımla.

07 Nisan 2011 02:47

pomem01
Aday Memur

"gaussengineer" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

Arkadaşlar bende mezun olduğumda askere gittim hemen sanki gelince bi şey olacakmış gibi,herkes askerliği bir yap sonra her şey yoluna gider demişti ama asıl sorun meğer askerden geldikten sonraymış.kpss aklımda bile yoktu çünkü özel sektörde işler çok iyi yürüyomuş zannediyodum ama baktım herkes giriyo bi de ben deneyim dedim askerde kpss ye girdim komutandan izin alıp 79.5 aldım.Neyse sonuç olarak özelde bi kaç yere iş görüşmesine gittim,tabi takımı filan çektim sanki microsofta gidiyoz, girdim bir yapı denetim firmasına adam bana 600 diyecekti ama baktı takım filan var çocuğa yazık olmasın 800 dedi galiba orayı anlayamadım tabi.Neyse çıktım orda öğlen bir ufak içtim tabi kafayı dağıttık biraz.Dedim umudu kesme devam başka firmalara bakıyım dedim gittim bir mühendislik bürosuna adam dedi ki işi öğrencen sonra para, dedik tamam öğle yemeğini bile cepten verdik.Neyse aradan bir 3-4 ay geçti 5 kuruş para cepte yok tabi sigortada yok çünkü işi öğreniyoz arkadaşlar önemli olan işi öğrenmek .İşi öğreneceğiz diye baktım başaka yerlerimizi de kaptırcağız çıktım ordan.Kız arkadaşım 40 puanla rehber öğretmeni atandı bu arada 1800-2000 lira maaş alıyo keyfi gıcır tabi biz sefilleri oynuyoz.Bana iki de bir ne kadar maaş alıyon diye sormaya başladı bende kovdum yanımdan en sonunda, çünkü baktım bu kızdan hayır gelmez bana sevgi filan hikaye her şey para olmuş.Gitmiş kendi gibi bir memur bulmuş şimdi onla berabermiş ,ben bu arada işi öğreniyom tabi.Neyse dedik kız işini boşver biri gelir biri gider ama aklımızdan atamadık tabi aşık olanlar bilir sevipte ayrılmak zordur çünkü.Dedim yurtdışına çıkayım iyi para var dedik 6 ay çalıştık 10 milyarda eski parayla para biriktirdim ve şantiye kapandı biz cort olduk.6 AY da boş gezdik maaş yine 1000 liraya geldi aynı hesap yani.

Şimdi şarapcılarla takılıyom kafa rahat valla artık düşünmüyom en azında hiç bir şeyi okey,batak bana göre değil çünkü.

NEYSE SONUÇ OLARAK PARA YOK İŞ YOK AŞK YOK ATAMA ZATEN YOK BU SAATTEN SONRA ATANSAM BİLE KENDİME GELECEĞİMİ TAHMİN ETMİYORUM ÇÜNKÜ CİDDİ ANLAMDA PSİKOLOJİ BOZULDU ARTIK .

ÇOĞU ŞANTİYEDE DEMİR USTASI VAYA KALIPÇI 70 LİRA YEVMİYEDEN AŞAĞI ÇALIŞMIYOR,BU DA AYDA 2100 LİRA YAPAR YANİ BİZİM KAMUYA GİRMEK İÇİN ALACAĞAMIZ MAAŞ TA O CİVARDA Kİ ONA RAĞMEN KAMUYA GİRMEK ÇOK ZOR AMA DEMİRCİ USTASI ARASAN BULAMAZSIN .

NEYSE CANIM ARKADAŞLARIM HAFTAYA DEMİRCİLİĞİ ÖĞRENCEM ADAM BANA ŞEFİM DİYOR,ASIL ŞEF HALBUKİ O AMA FARKINDA DEĞİL 2100 LİRADA PARA ALIR KEYFİME BAKARIM,BAKARSIN KIZDA GERİ DÖNER BUNA NE DERSİNİZ .

07 Nisan 2011 02:50

pomem01
Aday Memur

"makinacıconcon45" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

bi itiraf ta da ben bulunayım. aynı pomem01 kardeş gibi bizi yonlendiren olmadı. makine mühendisliğine girdik. tabi o meşhur odtü itü boğaziçi değil. neyse yaz okulu falan 4 yılda bitirdik. bizim kiler de bekliyo oğlumuz mühendis olacak. hey yavrum hey. ne mühendislikmiş be.

okul bitti fabrikalarda müdürler falan askere git dediler. bizim amacımız askere gitmeden biraz çalışıp tecrübe edinmekti. nerdeee. gittik askere. uzun dönem yaptık. askerliğin sonlarına doğru bende iyice tereddüt oluşmaya başladı. acaba iş bulabilecek miydim? neyse askerden geldik tam 4 ay iş bulamadım. görüşmeye gittiğim her yer tecrübe soruyordu bana. sanki anamızın karnında tecrübe edinecez? ingilizce soru soranları saymıyorum. mükemmel telaffuzları ile how did you learn english? diyenler. 4 ay sonunda bulduğum iş doğalgaz dönüşümü yapanlar varya o iş. 2008 senesinin başında 900 liraya başladık çalışmaya. ilk ay tam aldığımız maaş 2nci aydan itibaren aksamaya başladı. sıkıntı stres de cabası. bildiğiniz esnaflık varya o iş işte. evlere doğalgaz tesisatı döşeniyo. bende projesini çiziyorum. bereket devlet baba öyle bi yetki vermiş.yoksa hiçbiri bize o 900 lirayı bile vermez. prıje sorumluluğu olacak ve epdk mühendis çalıştırma şartı koymasa o işi de bulamayız. adam sana verdiği parayı fuzuli görüyor. 2 senede 3 firma değiştirdim bu işi yapan.

bu meyan da devlet desteği alıp mühendis istihdam edip bankaya sana 1000 lira yatacak o parayı çekip 300 lirasını bana geri getireceksin diyen işverenlerle iş görüşmelerim oldu. evlilik mevzularını düşünemedim bile. nasıl düşüneceksin. asgari ücretle çalışan işçi bile mesai ile benden fazla maaş alıyodu. bana göre de daha fazla güvencesi vardı. velhasıl oturduk kpss ye çalıştık. şimdi sanayi bakanlığında sözleşmeliyim. mühendisliğin M si bile yok bu kurumda. ama şükür maaşımı bankadan eksiksiz 2000 tl olarak alıyorum. çok iyi o yönden. şunu da belirtmeden geçmeyeyim. iş arama sürecinde bir kalıp firmasında ücretsiz çalıştım. 2 ay kadar. cnc freze de operatörlük yapabilirim. ama o bile işe yaramadı. piyasa da o kadar çok mezun var ki. iş bulmak piyango biletine amorti çıkması gibi bişey. hatta vaziyet o kadar kötü ki. bizim sanayi bakanlığında bir ile giren iki mühendisten birisi odtü elektrik elektronik diğeri itü makineci. oradan bi eleman geldiğinde söylemişti. inanmamıştım. adamları google da falan araştırdım. doğru. odtü mezunları bile nerelere işe giriyo. herkes iş bulamıyo yani. mühendislik hayatta okunmaz bu memlekette. arkadaşın dediği gibi okul bitti. bütün bilgiler kağıt üstünde kaldı. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

07 Nisan 2011 02:53

pomem01
Aday Memur

"Dikiş Tutmaz Sabri" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

Bende ege bölgesinde devlet lisesinden bozma bir üniversitede , sosyal ortamın olmadıgı halkının öğrenciye gavur olarak baktıgı bir üniversiteden akıllara zarar 2. ögretim harcı yatırarak Makine Mühendisliğinden mezun oldum..tüm okulu fotokopiciden ders notlarını alarak bitirdik.

hemen hangi beyinsizlikle yaptım bilmiyorum askerliği aradan çıkarmak için askerliğe dilekçe yazdık..sonra türkiyenin en dogu sınırında -30 larda askerlik yaparak hayattan birazda ha soguduk.. asker dönüşü 1 yıl evde ve kahvede okey masasında okeye dönerken iş bulma olanakları her geçen gün azalıyordu..tek tesellim okeye dönerek kazandıgım dönerler?

taki akrabanın biri acıdı ve mesleğimle alakalı olmayan inşaatta bana şantiye sefliği işi bulduklarını büyük bir süprizle belirttiler..oysaki bilmiyordum o süpriz hayatımın en büyük hatasıydı.kendi mesleğim dısında santiyede etriye ,demir, beton derken bildiğimiz inşaat amalesi oldum.. rezillik diz boyu, gelen geçen usta taşşak geçiyordu.. hoca sen makineci değilmisin diye.. hatta bir ustamın bir sözü halen aklımda.. Şefff inşaat sektörü en son yapılacak iştir en salaklar bu sektöre gelir demişti.. tabi bu sözünde inşaat mühendislerini kasttemiyordu.. zaten bende santiyede kagıt üzerinde şantiye sefiydim..aslında bildiğiniz formenlik yapıyordum..yok yutonglar geldi yok git perlitli sıva alçısı aldır..demir bitti sef demir getirt.. BU M u lan mühendislik dedim kendimce..

neyse öyle 3 sene makineci olarak şantiyede balcıga saparak beton istedim..yok 3 m küp yok 15 m küp..kayar kalıp arıza yaptı sef.. neyse oyle boyle 100 metrelik bacagı diktik oraya.. hemde küresel ısınmaya katkımız oldu..

sonra dayanamadım işten istifa ettim.. kpss ye hazırlanalım bayındırlıga atanalım dedik.. avcumuzu yaladık.. şimdi 2012 ye hazırlanıyorum.. bakalım olimpiyatlara ne zaman katılacagız allah bilir..2012-2014-2016.....

Kız meselesinde hersey tamamen duygusal.. kızların çogu ne yaptıgına bakmıyor..ne kadar para kazandıgına bakıyor.. siz istediğiniz kadar atom mühendisi olun ama cebinizde para yoksa armut sporsunuzdur.. bir minübüsün olup okullara servis yapsanız ve cebinize 2500 tl para girse işte ona bakarlar kızlar.. yani herşey tamamen duygusal..

simdi iş arayorum ama veren yok.. inşaat firmalarına gidiyorum sen makinecisin , makineci firmalara gidiyorum sen inşaatta beton dökmüşsün diyorlar.. yanı bıyık sakal meselesi..

herhalde durumu benden daha kötü olan yoktur..

herkese bol sans ve hayırlı kısmetler diliyorum..hoşçakalın

07 Nisan 2011 02:55

pomem01
Aday Memur

"Dikiş Tutmaz Sabri" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

Bu arada en son iş görüşmemi anlatayım size gülermisiniz aglarmsınız..

bir firma nerden buldu beni bilmiyorum aradı beni ..neyse hemen gittim görüşmeye.. görüşen adam türkiye makine müh odası subelerinin başkanlarından birisi çıkmasın.. ohhh be sonunda sans bana güldü..hem adammla arkadaş olursam çevremde genişler dedim..

neyse adam cv ye baktı.. ee sen inşaatçısın dedi bize boru montajı yapacak adam lazım dedi.. ben yaparım dedim.. adam bir kaç soru sorduktan sonra başladı..eee sen geçimini nasıl sağlıyorsun dedi.. ulan içimden dedim sanane.. nasıl geçiniyorsam geçiniyorum.. annemi babamı sordu, sonra emekli maaşlarıyla geçindigimi duyunca..şimdi anlaşıldı ana baba parasıyla geçiniyorsun demezmi..hasbin allah dedim..

sonra ee sen 1.5 senedir ne yapıyrsun dedi..anlasılan işsizmişsin dedi. bende kpss durumunu anlattım.. adam benle iyice dalga geçmeye başladı..

sonra demezmi sen odaya niye gelmiyordun niye kurslara katılmıyorsun..içimden ulan dedim birikmiş aydatlar ve kurs derken 1000 tl yi bulur.. hem cepte para yok hemde ne olacak dogalgaz bilir kişisi olacam:))

adam hem uyeleriyle ilgileniyor hem siyaset yapıyor hemde ülkenin durumunu sanki bilmiyormuş gibi pişkin pişkin gülüyor.. aşkam seni mutlaka arıyacam dedi.. sonrası aramadıda yardımda etmedi.. adam yalancıda çıktı.. neymiş efendim odaya niye gelmiyormuşum.. odaya neden gitmediğimi bir kez daha anladıım.. hem üye ve kurs olmayanlara iş bulmuyorlar hem dalga geçiyorlar..

siz siz olun odalardan uzak durun....

07 Nisan 2011 02:58

pomem01
Aday Memur

"Dikiş Tutmaz Sabri" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

Yukarda anlattıgım iş görüşmesinden sonra eve döndüğümde evde ağladıgımı ( halime ağladıgımı yazmamısım) .. adam hem benle dalga geçti ,başkalarının önünde onurumu zedeledi..Yaptıgı siyasetinde ona o koltugu veren sisteminde taaa içine tüküreyim...

07 Nisan 2011 03:00

pomem01
Aday Memur

"fabregas07" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

biraz da ben anlatayım...

2008 de inş müh bitirdim ama 4 senede nasıl bitirdim ben bile bilmiyorum şaştım kaldım.Neyse dedik üniversite bitti iş güç lazım ama dur önce bi askerlik yapıp gelelim kafamız rahat olsun sonra herşey yoluna girer. 2008 aralıkta askere gittim. Askere gidene kadar ne yaptın diye sorarsanız özel sebeplerden dolayı bunalıma girdim kız meselesi yani... Askerlik bana ilaç gibi gelecekti zaten çalışacak gücüm de yoktu. Çok şükür aslanlar gibi askerliğin alasını yapıp geldim .Yapanlar bilir yardırdık resmen.

Kafamız rahatladı şimdi işe atılma zamanı vay be hayallere bak askerlik bitti okul da bitti güzel günler bizi bekliyo. Proje bürosunda staj yaptım 2 ay bana projeyi öğreten kadının halini gördüm içim acıdı yok sigorta yatmıo yok maaş alamıyo allahım bu nasıl bi sistemdir.Çıktım ordan sağolsun bi yakınım bana yapı denetimde iş buldu.4 ay çalıştım mühendislik adına bi bok öğrenmedim tek yaptığım betondan betona koşuşturmaktı akşamları 9 10 da eve geldiğimi bilirim bayramda bi gün uykumun en tatlı yerinde telefon gelmez mi hay a.q ben böyle mesleğin dedim gittik betona yine.

O sırada da atanan bazı arkadaşlarımla konuşuyordum hallerinden gayet memnunlardı işte o anda dank etti bastım istifayı kpss kursuna gittim. Çalıştım çabaladım biraz heycan yaptık 79 aldık yine de umutluyum. SInav bitti bir de gönül darbesi yedik zaten puan düşük geldi bi de bu olaydan sonra kızlardan nefret eder hale geldim.Sonra birisi daha girdi o da bizi şutladı kısacası hep sevdik hep .... boşluğu doldurun artık. Meğersem bu işin sırrı paradaymış şu an ne mi yapıyorum KPDS çalışmaya çalışıyorum çalışamıyorum .

Atanamazsam memleketimde başkasının kahrını çekeceğime mevcut sermayeyi kullanarak müteahitlik işine girmeyi düşünüyorum. Hakkımızda hayırlısı...

07 Nisan 2011 03:02

pomem01
Aday Memur

"Whyisitso" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

Arkadaslar, bu forumda okudugum eski bir yaziyi hatirladim. Adam universite sinavinda ilk 700'e girip cok iyi bir universitede muhendislik okumus, yurtdisinda iyi sirketlerde yonetici olarak calismis, TR'ye donmus 30 yasinda, istedigi yoneticilik pozisyonu ve maasta is bulamamis, burnundan da kil adirmamis ve biriktirdigi para bitene kadar su gibi para harcamis. Giderek insan kaynaklari sirketlerinden gelen telefonlar azalmis, bu kez basvuru yapip cagrilmadigi olmaya baslamis, o standartlarini biraz dusurmus ama nafile... 8 yil issizlikten ve bir suru sikinti ve dertten sonra bir yakininin tavsiyesi uzerine KPSS'ye girmis, para olmadigi icin dersaneye gidememis ve kitaptan calismis, ilk atamada yerlesmis. Son isinden ayrilisi ile devlete girisi arasinda 10 yili bir iki ay gectigini yaziyordu. Ne hikayeler var, adamin bir cumlesini unutmuyorum "eger okuyanlarin morallerinin bozulacagini dusunmesem yasadigim uzucu olaylari, duydugum incitici sozleri buraya yazardim" gibi bir sey yazmisti. Son senelerinde parasi bittigi icin ailesinden harclik da almaya baslamis, ailesi de tek bir emekli maasiyla geciniyormus ve ustelik eskiden o onlara para gonderiyormus. Eskiden hedefi 40 yasina gelmeden bir sanayi kurulusunun genel muduru olmakmis, simdi omrunun sonuna kadar burada muhendis kalsam yeter diyordu. KPSS adamin hayatini kurtarmis, ondan once bir kac yil intihari dusunmus ve hatta nasil intihar edecegine de karar vermis. 2006'da B kadrolar icin 30 yas siniri kaldirilmasaydi o sansi da olmazmis. Bunun gibi bir tane 38 yasinda, bir de 42 yasinda KPSS'ye girip kazananlari cevremden duydum. Ben o yaziyi okudugumda mesaj atip peki hic mi is bulamadin, tek sebep begenmemezlik miydi" diye sordum. Cevaben onceden olsa yuzune bakmayacagi Kuzey Irak'ta bir yatirimin yoneticiligi icin anlastigini ama ayni gun bu yatirimin sirketin kardes kurulusu olan muteahhitlik sirketinin kazandigi paralarla yapildigini, o sirketin de ABD'deki Amerikan ustlerine muteahhitlik hizmeti verdigini ogrendigini ve Amerikalilar Irakta muslumanlara eziyet ederken o isi ihtiyaci da olsa yapmayi vicdanina sigdiramayacagi icin kabul etmedigini yazdi.

Herkesin kendisine gore bir hikayesi var ama memlekette bu kadar fazla ihtiyac fazlasi bolum aciliyorken muhendislik okuyanlarin kendini cok iyi yetistirmesi, en az bir lisan bilmesi ve biraz da bahtinin acik olmasi sart oldu. Ben 10 yil oncesine gore tip puanlarinin muhendislik puanlarinin ustune cikmasini iki nedene bagliyorum. Herseyden once doktorlar issiz kalmiyor, 2001 krizinde insanlar bunu gordu. Bir de ozel hastaneler her yerde acilip doktorlar cok iyi para kazanmaya basladi, bu da ikinci faktor.

Dunya durdukca muhendislere ihtiyac olacak ancak talep fazlasinin giderek arttigi bir yerde eskisi gibi muhendis cikan herkes el ustunde tutulmuyor, ekmek aslanin agzinda oldu. Bu durumda KPSS herkes icin bir umut kapisi ve goruyoruz ki 2010 sinavina giren muhendis sayisi 2008'de girenlerin 2-2.5 kati civarinda gerceklesti, eski senelere gore ise cok daha fazla. Oysa devletin alim yaptigi kadro sayilari artmiyor. Soylenecek cok sey var ama sunu soyleyeyim, insan tukenmez, umitli olmali ve 2010 sinaviyla atanamayacak olanlar 2012'yi iyi degerlendirmeli. "En iyi olan kazansin" diye bir laf var biliyorsunuz, ben bu KPSS ile atamalar icin bundan baska bir sey soylerim: "En cok ihtiyaci olan kazansin".

Allah herkesin yardimcisi olsun. Allah devlete-millete zeval vermesin.

07 Nisan 2011 03:04

pomem01
Aday Memur

"kablosuz Ag" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

herkes ıcını dokmus. derlerya bı solukta okudum diye benım ıcınde oyle oldu gercı bunu sanırım kıtap ıcın soyluyolar ama benım, omrumde kıtabın sonuna kadar gelebıldıgım hıc olmadı. gercı bı kez olmustu agatha Christie -polisiye roman yazarı-nın bır kıtabını bıtırdım o da sanırım 100 sayfa okuduktan sonra sıkıldım- herzamankı gıbı- sonra actım son 10 sayfasını okudum kıtap macaraam boyle hayat macerasına gelırsek;

ıns muh. mezunuyum gecen sene mayısta askerden geldım aradan cıksın mantıgı ıle- aradan cıkarmayanlar zarara mı gırıyosa- gercı ne kadar çabuk askerlık gorevı yapıp kurtulursak okdr ıyı oldugunu geldıkten sonra anladım. askerden geldıkten sonra kpss sınavı var dedıler temmuz 2010 ıcın zaten 2 ay vardı neye calısıp kac alıcaktım etrafımdakıler ya dersaneye gıttı bır yıl boyunca yada oturdu evde calıstı uzun zaman ben sımdı nasıl gecıcem 2 ay calısarak dedım .halbukı bunu soylerken ıcımden ıdealıstım len dedım ben napcam devlette yatıcammı 2000 tl maas alıyosunuz ben ozel sektorun kollarıma atıcam dedım kendımı.

mayıs 25 2010 :

askerden gelelı 1 hafta olmus babam dedı bı tanıdık var senle goruscek gel ıse baslasın demıs tamam dedım gıdelım goruselım nerde dedım .benım arkdasım dedı- okdarda yakın arkadas dııllermıs megerse-bırlıkte gıdelım dedı tamam dedım.gıttık ısmını vermeyecegım guzel projelere ımza atmıs adı herkesce bılınen kurumsallasmıs bır fırma.genel koordınatorle gorusuyoruz konustuk tecrube yok askerden gelelı 1 hafta oldu dedım.bana hıcmı tecrube yok dedı-soruya bak- bende hıc yok deyınce hıc dıılse 4-5 ay bı yerde calısmıs olsan alırdık dedı.hea bana cıkarken ustun bılgısıyle tavsıye vermeyıde unutmadı ıs gorusmelerıne bıdaha babanla gelme sana bı abı tavsıyesı dedı..-len durruk herhalde babamla gıtmem tanıyorum dıye o goturdu-

hazıran 2010: anladım ozel sektor bana pekte kucak acmıs gıbı durmuyordu sankı arkasını donmus gıbıydı sonra bu kpss nekı dedım baktım arastırdım surda 1 ay calıssam ne kaybederım dedım calıstım ama gunde 1 deneme ve tarıh cog calısıyodum sadece zaten baska bıseyede vakıt yoktu. derken bı ıs ılanına basvurdum yapı denetım fırması benım gıbı yenı mezun olmus genc dınamık cozum odaklı calısacak kısıler arıyodu-çözüm odaklı oldugumu hıc bılmıyodum o gune kadar-benı gorusmeye cagırdı 1100tl teklıf ettı ankarada oldugu ıcın belkıde ozaman anladım yapı denetım ıcın onemlı olan ya emeklı olmak yada yenı mezun olmak

lakın ben calısmak ıstemedım yapı denetımde kendımı gelıstırebılecegıme ınanmadım.ben ıdealıstımya cok buyuk yerlerde calıscam- artık aklımdan ne gecıyosa ozaman barajmı yapcam gokdelenmı yapcaksam bu genc dınamık cozum odaklı bırı olarak-

temmuz:

bırı aradı ıs ıcın cv gondermıstım gıttım gorustum bır hfta sonra tekrar aradı evrakları haırla gel dedı bu ıs hıc hesapta yoktu ama haftaya sınava gırcektım ben--okuyom ben yaa napıyonuz sız okuyom ben-ıse aldılar bır hafta sonrada ızın alarak kpss ye gırdım 81 aldım.ertesı gun santıyenın tozlu topraklı yollarına gerı dondum.sehır dısında santıyede calısıyorum evıme 8 saat uzaktayım ayda 3-4 gun ızın alabılıyorum onun dısında santıye yasıyorum burda durduguma degmeyecek bı ucre alıyorum.

mart 2011 :

sımdı umutlarımı anlatayım ıdealıstlıkten eser yok santıyecılıgın aq dıyorum.bende aq baglac olarak kullanmaya basladım hasan gel aq huseyın usta gıt aq ınsanlıktan ckmıs hıssedıyorum kendımı.hafta sonu tatıl olsun ıstıyorum takım elbıse gıyıp gıtmek ıstıyorum sabah 8 aksam 17 ıstıyorum-evde uyumak sabah kahvaltı yapmak ıstıyorum

arkdas yasadıgmı anlamak ıstıyorum.aksamları buralarda ıscılerle kagıt oynayarak bos vaktımı degerlendırmek ıstemıyorum-okeye dorduncu 81 e yancı olmak ıstemıyorum-arkdaslarımla bulusup sohbet edıp bıra ıcmek ıstıyorum aksam ıskembe corbası ıcmek ıstıyorum ben bu yaslara bıdaha donemıcegıme gore.ozel sektorde calısmak bana gore degılmıs ben boyumun olcusunu aldım gecen 9 ayda artıkdevlette ıstıhdam edılmek ıstıyorum.aldıgım 81 puanla kasımda ankara olmasa bıle ankara yakınlarında bır ıle atanmak ıstıyorm okeye donmek ıstıyorum ama elımde okey yok yerden okey gelmesını beklıyorum ne kadar suursuz bı durumdayım sız anlayın gerısını..

07 Nisan 2011 03:06

pomem01
Aday Memur

"serhat1999" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

konuyu tamamen okudum, mühendis arkadaşların yaşadıklarını okuyunca yalnız olmadığımı anladım :)

ben de inş. mühendisiyim 2004 mezunuyum ancak okurken kendimi biraz geliştirdim. Autocad ve sap 2000 konusunda sağlam bilgi sahibi oldum. 2005 mayısta poşetlikten mezun olup askerliği bitirdim. Aradım taradım ingilizcem olmasına rağmen 1 sene iş bulamadım. Ne ailemde ne de çevremde inşaatçı yoktu lakin inşaat mühendisi olmayı kendim istedim okuduğuma asla pişman değilim. Neyse baktım iş bulamadım biraz da inek olduğumdan dedim yüksek lisans yapayım. LES'e girdim ( o zamanlar adı LES'ti sonradan ALES oldu). yüksek lisansı yaptığım şehirdeki bir arkadaşın proje bürosunda arasıra takılır autocadde ona yardım eder biraz para yapardım böyle böyle tez yazmak derken 3 senede master bitti.

Dedim tamam şimdi iş buldum. Proje tecrübesi var, çizim deneyimi var, ingilizce var ancak nedense kimsenin beni adam yerine koyduğu yok. Belki benim kaderim bilmiyorum doğru yerlere iş başvurusu yapmadım belkide hayat sınavında sabır sınavından geçiyordum. Neyse 8 ay kadar gene işsiz ailemin yanında yaşadım ardından 600 TL ye evet yanlış değil 600 TL ye sigortalı mühendis oldum. Çelik konstrüksiyon şirketinde proje üretmeye başladım ancak 6 ay dayanabildim. Her işi yapan, sorumluluğu alan ben kaynakçıdan az para alan gene ben. geçen sene mart sonu işi bırakıp 3 ay kpss ye çalıştım 90 üzeri puan aldım ve şu anda atamamın yapılmasını bekiyorum. İnşallah 2 haftaya kadar iş başı yapacağım. 2004-2011 tam 7 yıl, çalışma koşulları istediğim gibi olan bir iş bulmam için geçen süredir. Mezun olduğum okul ise teknik bir üniversitedir. İş bulmak için okunan üniversitenin bence hiç bir önemi yok.

Sonuç olarak arkadaşlar sabredin, sabrın sonu selamettir.

Bu arada burada yazılanları kitap yapıp satsak kesin tutar:)

07 Nisan 2011 03:08

pomem01
Aday Memur

"efdal47" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

Mrb arkadaşlar öncelikle konuyu görünce bende bir göz atayım dedim.Nice roman okudum ama bu kadar güzel hikayeler duymamıştım.Genelikle makinacı ve inşaat mühendiisi arkadaşlar yazmış forum da bende elek-elektro müh. 2009 da mezun olduk herkes gibi uzatmalı biraz.Neyseki dedik artık diplomayı aldık dedik ne haltsa sandi altındanmış bir kağıt parçası için ünv. ne zorluklar çektik tabi sadece teori işe yaramayan bir sürü saçma sapan şey uyglama yok en büyük sorunuz tabi,artık mezun olmuşuz müh bey olacağız işte hazır diyoruz tabi referans var sen bitir iş hazır diyor ,koltuklarımız kabarıyor:)türkiyenin sayılı kurumlarından biri iş başvuruyu yaptık tabi referans sayesinde askerlik tecil yada yapma durumu istiyor bizde tecil etik işi bekliyoruz 1 ay 2 ay derken tam 8 ay bekledik e nasılsa iş garanti diyorduk kpss çalışmıyoruz herkes gibi türkiyenin ideal gençleriyiz ya 8 ay sonra kurumumuz alım yaptı ama feleğin çemberi bizede çelme atı kurum son anda askerlik şartı getirmiş(Not: Referans bunu söylüyor ama kurumun iş ilanı hala askerlik tecili istiyor.)Velhasıl giremedik kpss 1 ay falan var girdik tabi bozuk bir psikoloji ile 75 aldık buda işe yaramıyor bizdede 88 altına inmiyor doğru dürüst.Askere gittik geldik geçenlerde bir iş görüşmesine gitik adamlar tabi memleketimin öbür ucunda taşören firma aylık 1500 ama şantiyede yatıp kalkacan işçilerle birlikteçalışma saati dedim esnek:) işin varsa 0-24 arası peki maşş iyileşmesi nasıl olacak 1 sabit eğer beğenirsek artırırız dediler:)Malesef sorun herkesin bildiği gibi son yıllarda türkiyede mantar ürer gibi ünv açılması artık mühendis demeye utanıyoruz.Klasik bir laf vardı kaldırım mühendisi,Ne doğru söylemişler atalarımız:).Bir de odalar yaktı bizi bana hergün mesaj gönderiyorlar işte şurdan basın toplantımız şurda kursumuz var,hade onuda boş verin basın toplantısı işsiz liğimizle ilgili ise vallahi giderim ama yok siyasi emeleri.Bu arada bitirnce cv verdim odaya iş olursa haber verin diye, Ama malesef basın,yürüyüş ve para kazanma kursları için haftada 2-3 defa beni hatırlayan oda işsizliğim için 2 sene oldu hiç hatırlaadı.Aslında memurlar nete de kızıyorum hergün öğretmenler için atılan manşetlere bir gün şu mühendislerin hali içinde bir manşet atayım demedi.Neyse akadaşlar başınızı ağrıtık hakınızı helele edin Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Bu arada referanslı firmaya bir arkadaşımıdı yönlendirmiştim beraber baş vurduk kendisi asker çürüğü çıktı 1 senedir çalışıyor:)Birazda nasip kısmet işi olacak.Zoruma giden askerlik şartı iş ilanında söylememeleri.

Ve mutlu son hala işsizim..........:)101 devam

07 Nisan 2011 03:10

pomem01
Aday Memur

"sspezio" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

öncelikle herkese selamlar.

tüm mesajları okudum, ben de kendi hikayemi anlatayım:

2007 mezunu metalurji ve malzeme mühendisiyim. ingilizce var iyi seviyede, autocad ve solidworks de biliyorum. mezuniyet sonrası 3 kuruşa bir iş bulduk. iyi kötü çalıştık, sonra işten ayrılıp askere gitmeye karar verdim. askerlikte sosyal hayattan kopuk bir yerde görev yaptım, izinler kısıtlıydı; asker dönüşü bir baktım ki kriz kopmuş, piyasa kapalı. mecburen 6-7 ay evde boş boş takıldık.

sonra bir şekilde, 2009 yılının son aylarında konya'da 900 lira maaşla bir dökümhanede çalışmaya başladım. çalışmak denirse tabi.. bilenler bilir dökümhane şartlarını. haftada 80 saate yakın çalışma temposuna 4 ay dayanabildim ve sonunda istifayı verip eve döndüm. en azında kpss'ye hazırlanayım dedim, stresten heyecandan anca 76 puan alabildim. kpds c seviyesinde ama atanabilme şansım yok gibi. yaşımız ilerledi, iş yok, kız arkadaş yok. yok oğlu yok :)

şimdilerde konya'dan 1-2 teklif var, en fazla 1000-1100 lira maaş verirler. nasipse olur, nasip değilse önümüzdeki dönemde ben de polislik şansını deneyeceğim. günümüz şartlarında fena meslek değil gibi. başka da şansım yok zaten.

hepimiz hakkında hayırlısı...

07 Nisan 2011 03:12

pomem01
Aday Memur

"metuce" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

yazma sırası bana geldi sanırsam :) Yazılanları çoğunu okudum. Herkes mezuniyetten sonra zor bir süreçten geçiyor. Ben 2008 odtü mezunuyum. lisede derslere kastırıp girdik odtü inşaata. O zamanlarda ankara tıp odtü inşaatın yanına bile yaklaşamıyordu. Çocukluktan gelen bir ilgi vardı inşaata. Nerden geliyordu derseniz bu ilgi,ucu ilkokul yıllarına kadar dayanır. o zamanlarda tadilat işleri ile uğraşan eniştemin yanına yazları çalışmaya gidiyordum. Fazla ilgisi olamazdı tadilat işlerinin inşaatla ama yazdık işte. 2003 yılında girdik odtüye. Tek kelime ingilizce bilmezken hazırlığa girdik. Bir yeterlilik sınavı yapıyorlar kpss yanında halt etmiş. 20 kişilik sınıftan sadece 4 kişi geçebildi sınavı. içlerinden biri de bendim. bu arada lisede Almanca okuduk 7 sene. Almancam da iyi sayılır. Bir işe yarar mı derseniz, hiç bi işime yaramadı şimdiye dek. Neyse hazırlığı geçtik. Çoğu arkadaş telef oldu hazırlıkta. ingilizceyi geçemeyip gazi inşaata gönderilen arkadaşlar oldu. Üniversiteyi lise gibi gördük. fazla çalışmadık ilk sene notlar kötü geldi. sonradan açılan yarış atları gibi çalışmaya başladık. 3. sınıfta büyük bir firma ile tanıştım. bana hem burs verdiler hem de staj imkanı verdiler. o zamanlar için 200-300 civarı bir burs verdiler. üniversite hayatım boyunca babamdan tek kuruş para istemedim böylece. Yaz tatilimin birinde şirketin bir proje için yüksel inşaatta ihale hazırlığı yaptık.diğer stajımda da ankaralı arkadaşlar bilir antares alışveriş merkezinde şantiye stajı yaptım. derken okul uzamadan bitti ve öğrenci iken tanıştığım bu şirkette şantiyede çalışmaya başladım. İstanbul esenkentte Akkoza evleri 1. etapta şantiyelerde süründük. kaldığım yerleri görseniz isyan ederdiniz. 2008 yılında 1500 tl ile işe başladık. patronla görüştüğüm halde şartlar düzelmeyince işten ayrıldım. askerlik tecilini bozdurup askere gittim. Çoğu arkadaşım yurtdışına gitti. iyi paralar kazandılar ama ben yurtdışında çalışmayı düşünmedim hiç. askerlikte astegmen olduk. 1 sene sonunda askerlikte bitti. tabii bu arada eşimle tanıştım. geçen sene mart ayında askerden gelince arkadaşım bana bir proje firmasını söyledi referansla. cv yi gönderdim 1-2 gün sonra aradılar. çok fiyakalı bir firma idi. ingilizce sınavı uyguladılar bana 70-80 soruluk bir testti. hiç kontrol etmeden doldurduk verdik. sonra müdür yardımcısı geldi. konuştuk falan ben seni arayacam dedi. Lakin yurtdışına falan gitmiş aramadı. ben aradım onu sonra o pozisyona eleman almaktan vazgeçmişler. kariyer.net e cv yi bıraktım. birkaç yere de başvurdum. Aynı gün içinde 4 tane iş görüşmesine çağrıldım. Hiç birine de takım elbise ile gitmedim belirtmek isterim. Dayatma gibi geliyor o takım elbise meselesi :) Neyse Armadada bir proje firmasıyla anlaştım. Hayatımda böyle stresli bir ortam görmedim. Bşlarım senin işine deyip ayrıldım. 2008 yılında da devleti düşünmediğim halde kpssye girdim. o zamanlar patron sormuştu neden giriyorsunuz kpssye diye. kendimizi bir deneyelim dedik geçiştirdik. 78 falan aldım galiba. tam hatırlamıyorum. çalışmadan girdik sonuçta. O proje firmasından sonra dsiye iş yapan başka bir proje firmasına girdim. maaşlar çok düşüktü. 1350 tl verdiler ama vaatleri vardı 6 ayda zam ve performansını beğenirsek maaşında zamın dışında bir artış. kabul ettik. O aralarda evlilik meseleleri olunca pek de başka şansı olmuyor insanın.geçen sene haziranda evlendik.eşim de 4b sözleşmeli olarak kayseride çalışıyordu. o kayseride ben ankarada hayat gerçekten zordu benim için. bekar evlilikti bizimkisi. kayseriye gitsem tamamen yabancı bir ortam. iş piyasasıda ankara gibi değil. bu arada şantiyeciliği pek düşünmedim. istanbul hatırasında sonra :) o aralar çevre ve orman bakanlığı sözleşmeli mühendis alıyordu. yaptık tercihlerimizi. edirne dsi geldi. eşimde edirneye geldi. burda bir düzen oturttuk. devlet memurluğu hiç bana göre değilmiş anladım tekrar bunu ama şartlar bunu gerektirdi.

madem memur olacaktım neden odtüde okudum diye hergün soruyorum kendime. sakın yanlış anlamayın. diğer üniversitelerde okumuş arkadaşlar. 2012 kpssyi bekliyorum. iyi bir puanla ankaraya dönmeyi düşünüyorum. eşimda ancak benim ankaraya memur olarak gelmem sayesinde gelebilecek. Zaman ne gösterir bilemem.Buna da şükrediyoruz.kötü durumda olan arkadaşlara Allah sabır versin.2012 sonrasında ankaraya gidebilir miyim bilmiyorum. belki bir uzmanlığı da zorlayabilirim. kararsızım. zaman geçiyor tabii ki. istifa edip özele dönsem dsi tecrübesi bana bir artı olarak cv me yazılır mı bilmiyorum. Anı yaşamaya devam ediyoruz. selamlar...

07 Nisan 2011 03:14

pomem01
Aday Memur

"yavuzuzun" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

arkadaşlar bende bir özel firmada kontrol mühendidi olarak çalıştım barajda tabi meslekde jeoloji müh. maaş da 1200lira. konuşmamız 3 ay deneyip zam yapacaktı. 6 ay geçti bizim zamdan hala ses yok evlenecez düğün yapacaz ses yok altıncıya gidiyorum ulen şef zam yaparsa şu bileziği alayım şunu yapayım falan hayal kurarken yeter dedim konuşacam artı. şefi çektik kenera şefim bak bana verilen söz böyle deyil 8 ay oldu ne görülmez performans mış eger bende bir sorun varsa söyleyin şirketin sahibi sizin yanınızda dedi. 3 ay deneyecez diye... böyle konuştuk neyse şef tamam dedi ne kadar istiyonn bende en az 600 falan dedim. tabi aka hafta sonra patron geldi toplantı falan yaptık patron giderken şef konuşmuş. bende büroda çay içiyom biiiirrr ses geldi ama ortalık yıkııyor yavuzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz diye. meger şef hem kendine hem bana daz zam istemiş. patron zammı duyunca ikimizide kapı önüne bıraktı çıkışımızı verdi.. ulan şefle birbirimize girdik tabi on dakika sonra şantiyeden ayrıldık bir baktım çilingir sofrasında şefle karşılıklı rakı içerken buldum kendimi :) o gazla da kpss ye girip çok şükür atandık

07 Nisan 2011 03:16

pomem01
Aday Memur

"mursel06" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

Arkadaşlar bir forumdan alıntıdır.

___________________________________________________________________

Ben bu soruyu kendime göre cevaplayayım.1999 mezunuyum.Orman endüstri mühendisiyim.1999 yılında mezun olduktan sonra iş aradım ama hem tecrübe eksikliği hem askerlikten dolayı işe giremedim.Boş gezmeyeyim dedim.Veri girişi elemanı olarak 2 ay çalıştım.Bilgisayar veri tabanına girdiğim dosya parasına göre para aldım.Sonra ecza deposuna girdim.7 ay orada muhasebe bürosunda çalıştım.Büroda muhasebe müdüründen sonra tek üniversite mezunu bendim.Ofis elemanı olarak çalıştım.Yani çekleri bankalarda bozdurdum.Bozdurdum derken hangi çek hangi şubeden verilmişse o bankaya gidiyordum.Yani anlayacağınız dolanıp duruyordum.Bozdurduğum paraları çalıştığımız bankaya gidip hesaba yatırıyordum..Çok farklı bankalarla çalıştığımız için banka defterlerini akşama doğru işletiyordum..İşçi SSK girişlerini SSK'ya gidip bildiriyordum(işçi giriş çıkışı olduğu için devamlı gidip geliyordum).Yani arkadaşlar anlayacağınız muhasebenin dışarıdaki tüm ayak işlerini bendeniz yapıyordum.Öyle araba falan da yok.Her şeyi otobüs veya dolmuşla hallediyordum.Bu arada ingilizce kursuna gidiyorum.Evdede bilgisayarım var ofis pragramlarını ve çizim programı AutoCAD çalışıyorum.İşte askere gidene kadar hem bilgisayarımı geliştireceğim hem ingilizce öğreneceğim.Askerden geldikten sonrada meslekle alakalı "İŞ"e gireceğim.Vay be hayale bak.Sonra askere gittim 2001 senesinde.Biliyorsunuz 2001 senesinde müthiş bir kriz çıktı.Kısa dönem askerlik yaptım.Yıl 2001.İş yok.Baktım olacak gibi değil.Bilgisayar firmasına girdim.Tabi SSK falan hak getire.Orda 4 ay çalıştım asgari ücretle.Sonra bir mobilya fabrikasının planlama departmanına girdim.Ordada 4 ay kadar asgari ücretle çalıştım.Tabi bu arada yıl 2004 oldu.Okuldan mezun olalı 5 yıl olmuştu ve ben hala adam gibi işe girememiştim.Sonra 2004 yılının sonlarına doğru 2001 krizi etkisini keybetmeye başladı.Ben mesleğimle ilgili bir işe girdim.O da zor bela.Yani torpille.Sunta fabrikasında üretim mühendisi olarak işe başladım okulda mezun olduktan 5 yıl sonra.Dile kolay.Ama havalarda uçuyordum.Çünkü mühendis olarak ve mesleğimle ilgili bir işe girmiştim.Bana 500 ytl vereceklerini söylediler.O zamanlar asgari ücret 350 ytl idi.Tamam dedim.Hayatımda ilk defa asgari ücretten maaş almayacaktım ve mesleğimi yapacaktım.Heyecanla işe giriştim.Ama kazın ayağı öyle değildi.Vardiyalı olarak seri üretimde çalışıyordum,bir taraftan büyük bir sorumluluk bir taraftan toz bir taraftan gürültü.Ama ben yinede mesleğimle ilgili çalıştığım için çokta önemsemiyordum.Maaş ta 650 ytl olmuştu bu ara.Yıl 2005.Eh işte idare eder diyordum.Ama heyecanımı gitgide kaybetmeye başlamıştım.Çünkü maaşları 3 ayda bir falan alıyorduk.2 maaş hep içeride kalıyordu.Maaş SSK'da asgari ücretten gösteriliyordu.Maaşı gidip muhasebe servisinden değil fabrika giriş kapısındaki nizamiye ye gidip sıraya girip "maraba" gibi elden alıyorduk.Patronun oğlu saat akşam 11 gibi gelip üretimi kontrol ediyordu bağırıp çağırıyordu.Gık çıkaramıyorduk.Çünkü işten atılma korkusu vardı.Yemeği 15-20 dakikada tıkınıp hemen işe koşuyorduk.Çünkü seri üretimde hataya yer yok.Oturmak diye bir şey yok.Devamlı ayaktasın.Devamlı koşturuyorsun.Ama buna rağmen fabrikada hiç bir değerin yok.Ustaların maaşı mühendisin maaşından yüksek.Tüm bunlara rağmen ben yinede çalışıyordum çünkü mecburdum.1,5 sene bu böyle devam etti.Sonra bir benim vardiyamda bir arıza çıktı.Suçlu ben olmadığım halde suçu bana yüklediler ve arıza çıktıktan takriben 15 dakika sonra beni işten attılar.Hiç öyle sorgu sual yok.Nasıl oldu hele bir anlat bakalım falan demediler.Direkt şut.Fabrikadan kimseyle vedalaşmadan çıktım.Arkama bir kere dönüp bile bakmadım.Biraz yürüdüm eve geldim.Yıl 2006.Ve ben yine işsizim.Eşyalarımı toplayıp ailemin yanına döndüm.Okuldan mezun olalı "6" sene olmuş ve ben hala dikiş tutturamamıştım.İşten şubat ayında yani kışın ortasına çıkarılmıştım.Karar verdim.KPSS'ye hazırlanacaktım.Mart ayında başlayıp 4 ay boyunca KPSS'ye deli gibi çalıştım.O aralar çok güzel iş ilanları çıktı.Hiç birine başvurmadım.Yaş olmuştu 30.Son kurşunumu atacaktım.KPSS'ye girdim ve kazandım.Şimdi mühendis kadrosunda adam gibi bir işte ve adam gibi bir yerde ve adam gibi maaş alıyorum gelecek korkusu olmadan."Özel sektörde iyi ücretmi yoksa devletin güvenli kollarımı" soruna kendi açımdan devlet diyorum.Saygılar.

07 Nisan 2011 03:18

pomem01
Aday Memur

"pulp" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

arkadaslar konuyu bastan asagiya okudum, benim de soyliyeceklerim var, cogunuz dusuk maaslardan sikayet etmissiniz, benim durumum ise hepinizden beter, cunku ben eksideyim, ustelik oyle boyle degil ailemin cebinden cikan paranin su anda haddi hesabi yok iki emekli bunca birikimini benim egitimime harci bu yuzden piskolojik olarak da sorun yasamaya basladim. Ben de turkiyenin batisinda sanayi sehrinde bulunan bir devlet unviersitesinin makine muhendisligi bolumunden mezun oldum, hemen neden zamaninda makine muhendisligini sectigimi de acikliyayim.Babamin arkadasi bri amca vardi, bana makine muhendislgiini cok ovdu, hatta gir isin toyotada kesin hazir dedi.Kendisinin en yakin arkadasinin oglu toyotanin en ust mudurlerinden.Neyse ben diplomayi aldim, ailemin de israrlariyla bunun ogluna bir oturma ziyaretinde bulunduk.Laf dondu dolasti, benim yeni mezun olduguma geldi.Ben acikca anlattim yeni mezun oldugumu, ingilizce bildigimi, is aradigimi filan bunlardan bahsettim.Adam ne dersem lafi degistiriyor, piyasa kotu filan, kardesi de var yaninda o da dedi su siralar piyasa kotu sen bir is bul calis diyorlar ama laf hic bana yardimci olmaya gelmiyor.Annesi konusurken birden ogluna dondu hafif azarlar sekilde ayarlasana bu cocuga bir is, ingilizcesi de varmis dedi.Oglu gene orali olmuyor neyse sabir cektim musade istedim kalktik.Daha sonra bir akrabamla gorustum o da bana boya fabrikalarinda is ayarliyabileceginden bahsetti.Boya fabrikasi dedigim boyle buyuklerden degil, dilovasi taraflarinda cok var etrafa zehir sacan ufak-orta capli firmalar onlardan birine seni sokalim sen de orda bizim islerimizi takip et dedi, kendisi de boya satiyor.O an hayatimda bir karar vermem gerektigini hissettim, ya burda kalip aile cemberinde omrumu bir boya fabrikasinda gecirecektim yada yurtidisina gidecektim.Kararimi verdim ve amerikaya gittim.Amerikaya gitmemle amerikada krizin patlak vermesi bir oldu is bulamadim, bir muddet zencilerle temizlik isine de girdim, ama tutunamadim.Simdi yuksek lisans yapiyorum, ama artik maddi anlamda ailemden destek almaya yuzum kalmadi, su anda bogazici universitesi yuksek lisansina dahi girebilecek sinav sonuclarim var, herseyi birakip turkiyeye donmeyi dusunuyorum, amerikada hem calisir hem okurum demistim is bulamadim, bir de tecrubesiz kaliyorum yas geldi 26 ya, cok kotu durumdayim, kiz arkadasim bile yok, sarhos manyagin biriyle ayni evde kaliyorum.

07 Nisan 2011 03:21

pomem01
Aday Memur

"mühendisssss" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

arkadaşlar 2005 makine mühendisliği mezunuyum ( olmaz olaydım );

ben de diğer arkadaşların bahsettiği gibi okuduğum bölümün bana göre olmadığını benden mühendis olmayacağını ancak 2. sınıfın sonlarında anlamıştım.neyse ite kaka zorlaya zorlaya son 2 yılımı full ders çalışarak geçirerek okulu 4 yılda bitirdim.okul bittikten sonra iş aramaya başladım acil para lazımdı.fabrikalar imalathaneler gezip durdum kendimi anlattım.iş tecrübesinden başka bişey demediler.neyse kolaya kaçtım daha sonra bi doğalgaz dönüşüm firmasında işe girdim,küçük bi yer adam kendi evine para götüremiyo ki yazık,bana nasıul para versin?saolsun hakkı ödenmez yine de 5 kuruşum kalmadı onda üstüne harçlık vererek askere gönderdi beni patronum.askerlik kısa dönem olur ben de döner işime devam ederim derken yedek subay oldum ve dağın başında kuş uçmaz kervan geçmez bi yerde 1 yılım gitti.o arada benim eski patron da batmıştı.ben yine iş aramaya başladım bu arada da nasıl olsa buluruz diye evlendim:)iyi halt ettim.neyse iş miş yok.ulan dedim benim patron cahil haliyle bu işleri yapıyosa ben de yaparım dedim bizim memlekete de doğalgaz geldi mi:)hemen eski üniden sınıf ve arkadaşım olan bi kardeşimle ortak işyeri açtık.2 yıl kadar işlettik orayı.sonra baktık zarar ediyoruz kapadık.ltd şirket olduğu için haala borçlarımız çıkıyo maliyeden.yaklaşık 30000 tl para ödedim bugüne kadar eksi olarak.

o da bitti dedim iş iştir maaş maaştır.bi otogaz dönüşüm işine girdim 3-5 kuruş geliyo çorba da kaynıyodu çok şükür.bu arada da bebek geldi mi :)la senin neyine:)

neyse ben kısa bi süre sonra bu işte sorunlar yaşamaya başladım ve bu işi bırakıp hayatımın dönüm noktası olan o kararı verdim.kpss ye hazırlanacaktım.verdim diplamayı bi yere ordan gelenle idare ettim.1 yıl oturdum sınava hazırlandım hem de eşşek gibi.2010 kpss den 92 küsür aldım ve çok şükür gecikmeli de olsa şu an tcdd de makine mühendisi olarak işe başladım.henüz ilk maaşımı bile almadım ama olsun neticede alacaz.ve gerçekten mutluyum arkadaşlar.

benden size dost tavsiyesi bu ülke bitmiş,iş miş beklemeyin(öyle patronların yalaklandığı odtü itü mezunu falan değilseniz:hayır noluyosa orda uzaydan mı hoca bunları eğitiyo anlamış da değilim ya) kesinlikle var gücünüzle sınava hazırlanın ve atanın.allah herkesin yardımcısı olsun.saygılar

07 Nisan 2011 03:24

pomem01
Aday Memur

"seyay" arkadaşımızın onceki paylaşımından alıntıdır.

ÇOK GÜZEL BİR BAŞLIK OLMUŞ TEBRİKLER... YAZILANLARA BAKILIRSA VE ÖYLE OLAN ŞEYDE HEPİMİZİN KAN AĞLAMASI.... BENİM BÖLÜMÜM EEM BAKTIĞIMDA DİĞER BÖLÜMLERDEN ŞANSLI OLARAK GÖRÜYORUM İŞ KONUSUNDA AMA O DA ŞU ... ŞANTİYELER ÇOK GÜZEL BİR ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSİ OLSA DA ŞANTİYEYİ YÖNETSE DEMİYOR AMA BİZİM ORADA DİPLOMAMIZI KULLANMALARI ŞART OLUYOR O YÖNDEN ŞANSLIYIZ ( BURADA KULLANILAN BİZLERDE OLUYORZ AMA O AYRI )...2 SENE ÖNCE BİR BAŞLIK ATMIŞTIM POLİS OLMAYA KARAR VERDİM DİYE .. BİR KAÇ KİŞİ ORADA İSYAN ETMİŞ EEM NASIL POLİS OLUR DİYE .. MEZUN OLDUM HEMEN İŞ BULAMADIM BİR İŞ BULDUM ŞANTİYEDE BERBAT OLDUĞUNU SONRADAN ÖĞRENDİM HEMEN ÇIKTIM ASKERE GİTTİM GELDİM 2 SENE GEÇTİ HALA ORADA ALACAĞIMI ALAMADIM... ASKERLİKTENDİR DİYE ALMIYORLAR DİYE ASKERLİĞİ YAPTIK GELİNCE ALIRLAR DEDİK 2 AY BOYUNCA İŞ ARADIM SONRA KPSS'YE HAZIRLANDIM BİR SENEMİ VERDİM TABİ YAŞ 26 VE 1 SENE BOYUNCA PARASIZ PULSUZ VE AİLENE MUHTAÇ OLMAK BU YAŞTA BERBAT.. POMEM GİBİ CİDDİ DÜŞÜNDÜĞÜM BİR İNSAN VAR VE SEN BİR ŞEY YAPAMIYORSUN .. NEYSE KPSS'YE GİRDİM 90 ALDIM BU ARADA SINAVDAN SONRA İŞ BULDUM 7 AYDIR ÇALIŞIYORUM AMA YİNE ŞANTİYE ( FABRİKALAR YA ÜSTÜN HİZMET MADALYASI İSTİYOR YA DA GENEL MÜDÜR DAYI ) VE ŞUBAT MAAŞINI HALA ALAMADIM... ŞU ANDA ŞAFAK SAYIYORUM MAYIS 30 A . TABİ O DA OLURSA İNŞALLAH ... ALLAH GÖSTERMESİN AMA KPSS OLMAYACAK DİYE ÖYLE KORKUYORUMKİ .. İŞ KONUSUNDA HEP ŞANTİYE DE SÜRÜNMEK SEVDİĞİ KİŞİYLE HAYAT KURAMAMAK DAHA DOĞRUSU BİR İŞE YARAMAMAK DÜŞÜNCESİ BEYNİMİ KEMİRİYOR... 1-2 SENE SÜRÜN DENEYİM YAP SONRA MAAŞINDA YAŞAMINDAN GÜZELLEŞİR VAATLERİNİ YERİNDE GÖRÜYORUM ŞU AN.. HİÇ BİR ŞEYİN DÜZELDİĞİ DÜZELECEĞİ YOK.. BİR ARKADAŞ ÇOK GÜZEL BİR BAŞLIK AÇMIŞ ÖZEL SEKTÖR UCUZ VE İMZASI GEREKEN MÜHENDİSİN PEŞİNDE VE BU DAHA DA BÖYLE GİDER DİYORUM... ALLAH HERKESE HAYIRLISINI VE SABIR VERSİN KARDEŞLER .. MÜHENDİSLİK OKUMAK BİLE MEZUN OLMA SONRASINDAN BİLE ÇOK KOLAYMIŞ MEĞER ...

Toplam 332 mesaj
12345678910111213»
 
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?