Editörler : Cüneyt Barışoglu
02 Mayıs 2011 17:40   


Psikolojik rahatsızlık sebebi ile malulen emekli olan personel var mı?

Malülen emeklilik sonrasında Zati tabanca olayı ne oluyor bu konuda bilgisi olanlar yanıtlarsa sevinirim.

06 Mayıs 2011 23:03

Ayanoglu12
Şube Müdürü

Hangi rahatsızlık yüzünden emekli oldun, raporda ne yazıyor bu önemli.

Şizofren, psikoz ve psikotik bozukluklarda rapora genelde "silah taşıyamaz" şerhi düşüyorlar. Bu durumda silah taşıyamıyorsun.

Eğer raporda "vasii tayini gerekir" derse bu durumda silahına el konuluyor ama bir yakınına devredebiliyorsun. Ayrıca ehliyetin iptal ediliyor ve bankacılık, para çekme vs. işlemleri yapamıyorsun.

06 Mayıs 2011 23:21

pasta1
Aday Memur

sayın ayanoğlu; ''Şizofren, psikoz ve psikotik bozukluklarda rapora genelde "silah taşıyamaz" şerhi düşüyorlar.'' ne demek.aynı hastalıkta genelde derken,bazende bunu yazmıyorlar anlamımı çıkıyor?Yani yazmayınca silah alabileceği anlamınamı geliyormu?

Psikiyatri ve Nörolojik hastalıklarda, teşhis Şizofrende olsa,Psikotik bozuklukta olsa''silah taşıyamaz'' şerhi olsun veya olmasın silah ruhsatı verilmez.Yani silahı ne taşıyabilir nede bulundurabilir.

Bu durumda silah taşıyamıyorsun.

''Eğer raporda "vasii tayini gerekir" derse bu durumda silahına el konuluyor ama bir yakınına devredebiliyorsun. Ayrıca ehliyetin iptal ediliyor ve bankacılık, para çekme vs. işlemleri yapamıyorsun.'' Adı üstünde ''vasi'' varsa ya 18 yaşından küçük için yada kendi yaşamını yönlendiremeyecek durumda olan yetişkin ama hastalar içindir.

Yani vasi önceside silah ruhsatı verilmez.

Yanlış bilgilendirme olmasın diye eklemek durumunda kaldım.

06 Mayıs 2011 23:48

Ayanoglu12
Şube Müdürü

Sevgili Pasta1, konuya açıklık getirdiğin için teşekkür ederim.

"Genelde" derken bu konuda şahit olduğum birkaç olaydan dolayı dedim. Şizofren, psikoz, psikotik bozukluktan dolayı malulen emekli olan her personele "silah taşıyamaz" şerhi düşülmüyor. Hangi durum gözetilerek bu yapılıyor bilmiyorum açıkçası. Bu rahatsızlıklarından dolayı hastanede yatmış, hava değişimi almış akabinde sınıf değişikliği alan, rahatsızlığı geçmediği için sürekli ilaç tedavisi gören ve fakat silah taşımaya devam eden personel de var. İlginçtir bu rahatsızlıklara göre daha hafif seyreden depresif bozukluk, bipolar afektif bozukluk, manik, obsesif/kompülsif bozukluk gibi rahatsızlıklarda da "silah taşıyamaz" raporu verilebiliyor.

Geçirdiği rahatsızlığın kendinde bıraktığı sekelden dolayı hakkında "vasi tayini" istenip emekli edilen askeri personel de var. Bu 18 yaş altı olmakla ilgili değil. 18 yaş altı olup "kaza-i rüşt" raporu alan ve vasii olmadan işini gören çok sayıda insan var.

Sanırım bir psikiyatri uzmanı burada bize teknik destek sağlamalı.

07 Mayıs 2011 00:50

tosya111
Aday Memur

Psikiyatri ve nörolojik hastalık nedeniyle ilaç kullananlara,ilaç kullandığı sürece silah kullandırılmayacağına dair emirler uzun süredir mevcut vede uyguluyoruz.Yani Psikiyatri uzmanının verdiği silah kullanamaz raporuna bile gerek kalmadan silah kullandırılmıyor..

sanırım 18 yaş konusu yanlış anlaşılmış.Herhalde 18 yaşından küçüklerle,hasta olan büyüklerden bahsetmiş pasta1.

Biraz bu işlerle uğraştığım için yazayım dedim.

Toplam 4 mesaj
 
ANKET
Taşeron personelin, işçi kadrosuna geçirilmesini;