Editörler : Lanet
06 Mayıs 2011 10:20

Yalnızlık Üzerine/Yalnız Kalmak Toplumdan Soyutlanmak Kişisel Tercih midir Yoksa?..

Kalabalıklar içinde bile kimseyi göremez halde bir ruhlar topluluğu.

İçindeki hırs,kontrolsüz kıskançlık,doymak bilmez bir nefs.İnsanların en ahlaklısı değil,en yakışıklısı,en erdemlisi değil en zengini,en sevileni değil,en üst makamda kabul görmeyi hedefleyen,statüsever toplum;işte yalnızlığın en büyük sebebi.

Son haftalarda çıkan haberler;

annelerinin ölümüne dayanamayan dört kardeşin toplu intiharı,kameramanın annesinin ölümünden sonra yalnız kaldım deyip canına kıyması.

Daha kimbilir ne kadar var,yalnızlık intiharları.

Sosyal insan olmak,en çok tanınan,hakkında en çok konuşulan olmak,herkese güleryüzle merhaba demek mi?

Yoksa bir insanın kusurundan çok güzelliğini görmek mi.

Güzel gören güzel düşünür misali

kayıboylu
Şef
06 Mayıs 2011 10:39

Yalnızlığın acı olduğunu yüzsüzce söylerken,bunu yenmenin yolunun,insanlara güvenmekten,ve sadece bu güveni sevgiye dönüştürmekten geçtiğini bilmiyoruz.Güvenmek,bazan sevmekten daha önemli bir iltifattır diye bir söz var.Kendine güvenmeyenlerden oluşan bir toplum,birbirine nasıl güvenecek.içine kapalı,aldığı nefesi sadece kendinin sananların yaşadığı topraklarda,elbette yalnızlık bir kader değil,acımasız bir gerçek olacaktır.

Ve halet-i ruhiyesi bozuk bir cemiyet,bireylerini de sonunda bir makineye dönüştürecektir.

animatr
Aday Memur
05 Mart 2012 18:08

devamlı başka illerde yabancı yerler de yaşamak hayali kuruyorum.

KıronunGözyaşları
Daire Başkanı
05 Mart 2012 20:52

Ben o hayalimdeyim şimdi ;)

animatr
Aday Memur
05 Mart 2012 22:09

iyi benin gibi birini buldum :)

deme öylee
Kapalı
06 Mart 2012 18:31

.

!MaraDespina!
Kapalı
12 Mart 2012 12:28

Mükemmelliyetci yetişiyoruz, cocuklktan itibaren onun oğlu bunun kızı, onun okulu, bunun koleji, onun notları, bunun egzersizleri, hiç yetemiyoruz, asla sen benim istediğim cocuksun, gencsin, bireysin mesajı verilmiyor, kişi kendini memnun etmek yerine hep başkalarının memnuniyeti üzerine kuruyor hayatı, ailenin, sevgilinin,öğretmenlerin, eşin sonra yine cocukların, aile cocuğu beğenmediği gibi cocukta ailesini beğenmiyor, kimse kimseye yetemiyor, sen varsın ya yeter denilmiyor, sevgisizlik, ilgisizlik, zamanında tatmin edilmeyen ego bizi farklı kimliklere sokuyor, o yapıyı bulamayıncada ,çatışma ,çatışma ,çatışma.Sonraki savaşı kendisiyle veriyor kişi bencede yazık bize vah bize!

kayıboylu
Şef
14 Mart 2012 14:16

Mara Despina,çok güzel özetlemiş.Mükemmeliyetçi olmak uğruna,bir çok insani erdem ayaklar altına alınıyor.Geçen gün bir gizli kameralı yarışma programında,çeşitli direktifleri uygulayarak kızını şaşırtan anneye,22 yaşlarındaki kız,tabi kamera olduğunu bilmediği için,senin yüzünden biz pısırık olduk anne dedi.Çocukken,birisi yiyecek birşey uzattığında,gözlerimizin içine bakardın,alma diye serzenişte bulundu.

Düşünebiliyor musunuz,bunu gurur yapan anneler çoğaldı toplumda.Çocuğuna bir başkasının yiyecek içecek uzatmasını hem gurur,hem kibir yapabilen ebeveynler oldu toplumda.Bizde buna katılıyoruz,farkına varmadan.

Relativist
Kapalı
14 Mart 2012 19:35

yaşayanlar farkına varamasa da yalnızlık korkusu dediğimiz şey aslında ölüm korkusundan başka bir şey değil. yaşayan, yaşayanlarla birlikte olmaya çalışarak korkularını bastırır ya da bastıramaz. şöyle de denebilir; aslında öylesine gerçek dışıyız ki, var olduğumuza inanabilmemiz çevremizde bıraktığımız izlere bağlı. tuvalet duvarına ayıp ifadeler yazan çocuktan, kendi imajını insan soyunun zihnine kazıyan buddha'ya kadar bilcümle beşerin var oldukları konusunda ciddi kuşkuları var. bilinç düzeyinde olmayan bu kuşkular sonucu işledikleri için bir gerekçeleri mutlaka vardır ya da yoktur. sonuçta olsa da olmasa da sebep yine aynıdır.

ahmets381
Genel Müdür
23 Temmuz 2012 21:18

Bir insan neden yalnız kalır yada yalnız bırakılır .. Kalabalıklar içindekı yalnızlık nasıl bişeydır sizce

supporters.
Editor
23 Temmuz 2012 23:47

enetelektüel yalnızlıktır belkide bu yalnızlık ..

24 Temmuz 2012 02:37

Yalnızlık aklın değil,

aşksız kalan bir kalbin sızlamasıdır..

traurig
Kapalı
24 Temmuz 2012 13:56

yalnızlık senle aynı hisleri hissetmeyen kalabalık insan topluluğunda görülen bir durumdur.

sadece kendi fikrinle kendi hissinle meşgulsun ve sadece

sana sen ualaşabiliyorsundur. işte adı yalnızlık bunun belki ama

aslında bu tam bir özgürlük.

bilgine
Memur
25 Temmuz 2012 22:44

aslında insanoğlu özünde antisosyal değilmidir, bakmayın sonradan birsürü icatların çıktığına bence insanoğlu özünde hep yanlızlığı tercih eder. bundan bir nebze şikayet eder zaman zaman ama düzeltmekte istemez.çünkü ortalama bir insana göre en doğrusu kendi bildiğidir, en doğrusu kendi yaptığıdır, başkalarında hep bir hata vardır.en çok kendini sever insan. bu yüzden yanlızdır.

hayal14
Şef
25 Temmuz 2012 23:31

dün akşam arkadaşlara ben de tam aynını söyledim kalabalık içinde yapayalnızım birçoğu ben varım dedi ama yine yalnızdım,

birliğe ikilik sığmıyo yalnızlığı biz kabul edemiyor bir yandan da onsuz yapamıyoruz

yani hem şikayet hem talep ediyoruz yalnızlığı...

candela
Yasaklı
30 Temmuz 2012 09:09

çok huzurlu bişi:)

likya48
Memur
30 Temmuz 2012 11:58

yalnızlık kader değil bir tercihtirbence ...ekrafınızda bir sürü insan olabilir ama size hitap edemiyor ve onlarla paylaşamıyorsanız insanlara rrağmen yalnızlaşıyorsunuz..

siyahinci
Memur
30 Temmuz 2012 14:12

yanlız kaldığında allaha sığın

30 Temmuz 2012 16:37

Yalnızlık

Yalnızlık sis gibi, yalnızlık sızı,

Yalnızlık buz gibi, yalnızlık ayaz,

Yalnızlık kaygan zemin, tutunmadan durulmaz,

Yalnızlık sensizliktir, sensiz de hiç yaşanmaz....

Yalnızlık gece gibi, etrafın hiç görünmez,

Yalnızlık sessizliktir, çığlıkların duyulmaz,

Yalnızlık dipsiz kuyu, içine hiç inilmez,

Yalnızlık sensizliktir, sensiz mutlu olunmaz..

Yalnızlık buz gibiyse, güneş doğar çözülür,

Yalnızlık karanlıksa, mum yakarsan aşılır

Yalnızlık sessizlikse, ıslık çalsan bozulur,

Yalnızlık yalnızca, rabbimize yakışır

ayse cemre
Aday Memur
30 Temmuz 2012 18:52

kalabalıklar içinde yanlızlık insanın kendine gelmesi gibidir bence.onca kalabalık içinde insan kendini kaybediyor,kendinden uzaklaşıyor.yanlızlıksa insanı kendine döndürür,kendine yaklaştırır bence.

30 Temmuz 2012 21:37

yalnız kalmak istiyorum

Toplam 89 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi