Editörler : cihan27E.Kayı Han

Editör
09 Mayıs 2011 12:08

Eş durumu atamalarında harcırah konusu

eş durumu harcırahı ile ilgili bana ve foruma gelen bir çok soru üzerine bazı araştırmalar yaptım...

Bilindiği gibi harcırah kanununun 45. maddesinin ek fıkrasında şöyle bir ifade yer almaktadır:

(Ek fıkra: 16/06/1983 - 2851/4 md.) Bu maddeye göre harcıraha müstehak memur veya hizmetlinin eski görev mahallinden yeni görev mahalline atanan memur veya hizmetli eşine (c) bendi uyarınca hesaplanacak miktarın yarısı ödenir.

işte bu noktada kafalar karışmaktadır...

bu durum üzerine bulunduğum şehrin farklı ilçelerinin mal müdürlüğü ve milli eğitim muhasebe bölümleriyle görüşmeler yaptım.

fakat gördüm ki her yerde farklı bir uygulama var.

görüştüğüm kişilere şu soruyu yönelttim:

eşlerden birisinin tayini çıktı ve harcırahını tam olarak aldı.diğer eşte 1 ay,3 ay,6 ay ve yahut 3-5 sene sonra eşinin yanına tayinini aldırınca 45. maddedeki ek fıkra hangi zamana göre uygulanır diye sordum?

ilk görüştüğüm muhasebe yetkilisi şu cevabı verdi: eşler aynı gün ilişiği kesip yolluk alırlarsa madde uygulanır. arada 1 gün olsa bile iki eşte tam yolluk alır ve bu zamana kadar hep böyle hesepladık dedi...

başka ilçedeki muhasebe yetkilisi de şu cevabı verdi: eşler arasındaki tayin süresi ne olursa olsun (3-5-10 sene fark etmez) 2. eşin yolluğu yarım hesaplanır.amaç ev taşıma mantığıdır ve ilk gidenin evi taşıdığı düşünülerek 2. eşe tam yolluk verilmez dedi...

aslında ek fıkrada süre belirtilmemesi farklı uygulamalara sebebiyet vermektedir.

selamlar...

konuyla ilgili olarak BİMER den gelen cevabı ekliyorum...

Sayın ??????????? İlgi başvurunuzda,

6245 sayılı Harcırah Kanununun yer değiştirme suretiyle naklen atananlara ödenecek sürekli görev yolluğunun hesaplanmasının düzenlendiği 45 inci maddesinde yer alan memur ve hizmetlilerin eşlerine ödenecek harcırah konusunda Bakanlığımızdan bilgi istenilmektedir.

Bilindiği üzere, 6245 sayılı Harcırah Kanununun 10 uncu maddesinde, yurt içinde sürekli bir göreve naklen atanan memur ve hizmetlilere yol gideri, gündelik, aile gideri ve yer değiştirme gideri olmak üzere sürekli görev yolluğu verileceği, 45 inci maddesinde de, yurt içinde yer değiştirme masrafının değişken unsurunun, memur veya hizmetlinin her kilometre veya denizmili başına yalnız kendisi için yurt içi gündeliğinin yüzde beşi olarak hesaplanacağı, harcıraha müstehak memur veya hizmetlinin eski görev mahallinden yeni görev mahalline atanan memur veya hizmetli eşine ise bu şekilde hesaplanacak miktarın yarısının ödeneceği hükme bağlanmıştır. Maddenin incelenmesinden de görüleceği üzere, memur veya hizmetlinin eski görev mahallinden yeni görev mahalline atanan memur veya hizmetli eşine yer değiştirme masrafının değişken unsurunun yarısının ödeneceği belirtilmiş, bu atamanın aynı zamanda veya farklı zamanlarda yapıldığında yer değiştirme masrafının değişken unsurunun tamamının ödeneceğine ilişkin bir açıklamaya yer verilmemiştir.

Buna göre, her ikisi de memur veya hizmetli olan eşler aynı yere atanmış başka bir ifadeyle her iki eşin de eski ve yeni memuriyet mahallerinin aynı olması halinde (atamalarının farklı zamanlarda olup olmadığına bakılmaksızın) bunlardan birisine yer değiştirme masrafının değişken unsurunun tamamının, diğer eşe ise yarısının ödenmesi gerekmektedir.

Ancak,

a) Eşlerden sadece birisinin memuriyet mahallinin değişmesi,

b) Eşlerin, farklı memuriyet mahallerinden aynı memuriyet mahalline atanmaları,

c) Eşlerin aynı memuriyet mahallinden farklı memuriyet mahallerine atanmaları,

d) Eşlerin, farklı memuriyet mahallinden farklı farklı memuriyet mahallerine atanmaları, durumunda harcıraha müstehak eşlerin her biri için yer değiştirme masrafının değişken unsurunun tam olarak ödenmesi mümkün olabilmektedir.

Öte yandan, Memuriyet mahalleri farklı olan, başka bir ifadeyle başka bir yerde görev yapmakta olan memur veya hizmetlinin yine başka bir yerde görev yapmakta olan memur veya hizmetli ile evlenmesi nedeniyle onun bulunduğu yere atanması durumunda da harcıraha müstehak eş için yer değiştirme masrafının değişken unsurunun tam olarak ödenmesi mümkün olabilmektedir.

Bilgilerini rica ederim.

Bakan a.

http://www.memurlar.net/haber/206110

efem51
Aday Memur
07 Haziran 2011 15:49

4/b li iken Eylül 2010 da eş durmundan tayin oldum harcırah alamadım yen, kadro kararnamesine göre harcırah alabilirmiyim teşekürler

cihan27
Editor
09 Haziran 2011 12:48

7 Haziran 2011 15:49 Düzenle Sil

4/b li iken Eylül 2010 da eş durmundan tayin oldum harcırah alamadım yen, kadro kararnamesine göre harcırah alabilirmiyim teşekürler

efem51,

atama bilgilerinizi yazarsanız yardımcı olurum...

efem51
Aday Memur
09 Haziran 2011 15:28

cihan27 öncelikle teşekür ederim

atama bilgisi derken neleri belirtmem gerekiyo sağlık bakanlığında 657 sayılı kanunun 4/b maddesine göre görev yapıyorum eş durmundan istanbuldan samsuna tayin oldun geçen yıl 15 eylülde samsunda göreve başladım

dnzl76
Aday Memur
17 Haziran 2011 11:32

ben memurum eşim öğretmen.tayinim çıktı ben harcırah aldım ancak eşim eş durumu tayini isteyecek.eş durumundan geldiği zaman harcırah hesaplaması nasıl olacak?teşekkürler

mustafa81
Memur
17 Haziran 2011 12:45

Bu madde de süre kısıtlaması yok olayın özü, aynı yerden aynı yere eşlerin atanması durumunda diğer eşe (c) bendi gereği hesaplanacak tutarın yarısı ödenmektedir. Diğer farklı tüm atamalarda harcırah tam ödenmesi gereklidir.

-EzGi-
Aday Memur
17 Haziran 2011 22:46

2010 ağustos ayında ( 4-b) eş durumundan ığdırdan adanaya geldim.geriye dönük yolluk talebimi nasıl yapabilirim.yardımcı olursanız sevinirim.

cihan27
Editor
18 Haziran 2011 11:39

17 Haziran 2011 11:32 Düzenle Sil

ben memurum eşim öğretmen.tayinim çıktı ben harcırah aldım ancak eşim eş durumu tayini isteyecek.eş durumundan geldiği zaman harcırah hesaplaması nasıl olacak?teşekkürler

dnzl76,

süre şartı düşünülmeksizin: sadece yol mesafe ücretinin yarısı ödenir.geri kalan ücretlerini tam alır...

cihan27
Editor
18 Haziran 2011 11:42

9 Haziran 2011 15:28 Düzenle Sil

cihan27 öncelikle teşekür ederim

atama bilgisi derken neleri belirtmem gerekiyo sağlık bakanlığında 657 sayılı kanunun 4/b maddesine göre görev yapıyorum eş durmundan istanbuldan samsuna tayin oldun geçen yıl 15 eylülde samsunda göreve başladım

efem51,

geçtiğimiz haftalar içerisinde bir çok mahkeme kararı ile sözleşmeli olup tayin olanlar harcırah aldılar...bunları emsal göstererek kurumunuza dilekçe veriniz ve ilgili mahkeme kararlarını ekleyiniz.olumsuz bir cevap almanız durumunda mahkemeye başvurarak harcırahınızı alırsınız...

cihan27
Editor
18 Haziran 2011 11:55

17 Haziran 2011 12:45 Düzenle Sil

Bu madde de süre kısıtlaması yok olayın özü, aynı yerden aynı yere eşlerin atanması durumunda diğer eşe (c) bendi gereği hesaplanacak tutarın yarısı ödenmektedir. Diğer farklı tüm atamalarda harcırah tam ödenmesi gereklidir.

mustafa81,

madde ile ilgili farklı uygulamaları yukarıda yazdım. o sebepten ötürü netlik kazanması gereklidir...

ikinci bir husus: eşlerden birisi sabit olarak bir şehirde görev yaptığı halde ve eşi onun yanına geldiği zaman,bazı mal müdürlüklerinin ek fıkrayı uyguladığı ve yol mesafe ücretinin yarısını ödediği durumlar olmuştur.

bu gibi karışıklıklara meydan vermemek için ilgili bakanlığın görüş belirtmesi yada kanunla ilgili bir düzenlemeye gitmesi gerekmektedir...

cihan27
Editor
18 Haziran 2011 11:58

17 Haziran 2011 22:46 Düzenle Sil

2010 ağustos ayında ( 4-b) eş durumundan ığdırdan adanaya geldim.geriye dönük yolluk talebimi nasıl yapabilirim.yardımcı olursanız sevinirim.

Ezgi,

kurumunuza dilekçe ile başvurup harcırahınızı talep ediniz.olumsuz bir cevap almanız durumunda mahkemeye başvurarak harcırahınızı alırsınız...

fatih6100
Aday Memur
18 Haziran 2011 15:59

herkese mrh.ben bir polis memuruyum eşim ise üniversite hastanesinde kadrolu hemşire.bu sene şarka gidiyoruz eşim gittiğimiz ilde üniv.hastanesi olmadığından sağlık bakanlığına geçiş yapacak.bu durumda eşimde harcırah alacakmı.alacaksa yarım harcırahmı alacak,tam harcırahmı alacak...slmlar

cihan27
Editor
18 Haziran 2011 17:30

18 Haziran 2011 15:59 Düzenle Sil

herkese mrh.ben bir polis memuruyum eşim ise üniversite hastanesinde kadrolu hemşire.bu sene şarka gidiyoruz eşim gittiğimiz ilde üniv.hastanesi olmadığından sağlık bakanlığına geçiş yapacak.bu durumda eşimde harcırah alacakmı.alacaksa yarım harcırahmı alacak,tam harcırahmı alacak...slmlar

fatih6100,

eşiniz elbette harcırah alır.yalnız ek fıkranın uygulanması sayfanın en başındaki yazımda da belirttiğim gibi farklı olabilir...normal şartlarda siz tam harcırah, eşiniz ise yol mesafe ücretinin yarısını,diğer ücretlerin(yevmiye ve otobüs ücreti)tamamını alır...

nymhepa
Aday Memur
18 Haziran 2011 17:59

sayın edidör,şimdiden teşekkür ederim.benim sorum şu;

eşim polis memuru ve antalyaya tayini çıktı.ben ise öğretmenim.ağustosta eş durumundan tayin isteyeceğim.anladığım kadarıyla o tam yolluk ben yarım yolluk alıcam.peki ben ayrıldığım ilden mi yolluk alıcam gideceğim ilden mi?

halpaguter
Başbakan Müsteşarı
19 Haziran 2011 02:01

sürekli görev yolluklarında 4 unsur vardır

1- yevmiye Kadro derecesine denk gelen kendisine ve aile fertlerine yevmiye verilir

2- Bilet parası kendisine ve aile fertlerine verilir

3- yer değiştirme masrafı kendisine yevmiyesinin 20 katı aile fertlerine 10 katı verilir bu 4 kişi ile sınırlıdır

4- yer değiştirme tazminatı bu yevmiyenin yüzde beşidir atandığı yerden gittiği yere olan uzaklığın (km9ile çarpımıdır.Yarısı denen unsur burada devreye girer eş memursa yüzde ikibucuk olarak km ile çarpılır.

yani yarım harcırah diye bir şey eksik tanımdır sizleri yanıtmasın arkadaşlar sadece bu unsur da yarısı yani yüzde ikibucuk devreye girer ve bu çalışan eşe verilir çalışmayan eşe verilmerz .Kalın sağlıcakla atananlara hayırlı olsun.

muhsin turan
Aday Memur
19 Haziran 2011 02:49

sayın editörüm.benim eşim 4/b li olarak 2010 şubatta erzurumdan balıkesire eş durumu ile geldi.harcırah için 2011 ocak ta mahkemeye başvurduk.hala cevap gelmedi.örnek mahkeme kararları var diyosunuz . bunlara nasıl ulaşabiliriz?teşekkür ederim

halpaguter
Başbakan Müsteşarı
19 Haziran 2011 11:24

arkadaşlar kusura bakmayın 4- maddede sehven parantez içinde km yazacakken parantezi kapatırken ,parantez kapatma işareti yerine 9 tuşuna basmışım kusura bakmayın ,oradaki (km 9, yazım hatası(daktilo hatası ) yapmışım,affınıza sığınarak hatalı ve hatasız açıklamayı (hatasız açıklamayı biraz daha ,ayrıntılı açarak ) tekrar yapma gereği duydum.

4-yer değiştirme tazminatı bu yevmiyenin yüzde beşidir atandığı yerden gittiği yere olan uzaklığın (km9ile çarpımıdır.

4-yer değiştirme tazminatı, bu yevmiyenin (%5) yüzde beşidir atandığı yerden ,gittiği yere olan uzaklığın (km)ile yüzdebeşin (%5) çarpımıdır.Çalışan eşlerde bu yüzde beş (%5) ,Yüzdeikibucuk (%2,5) olarak dikkate alınır.

halpaguter
Başbakan Müsteşarı
19 Haziran 2011 11:40

harcırahlarda memurun beyanı ve hayatın gerçekleri geçerlidir arkadaşlar memur almadım diyorsa ve bakma yükümlü olduğunu söylüyorsa harcırahın taahhkkuk ettirilmesi gerekiyor.Ettirmeyen suçludur ama yalan beyanı da ayrıca amrler tarafından araştrılıp sonuçlandırılması neticesinde hukuki sonuç ortaya çıkar ki bu bazen faizi ile geri alınmasından başlayıp,alan bayandan ve devleti soymaktan tart edilmeye bile varabilir.Neyse kafanızı fazla şasıtmayayım yaklaşı 3 ay sonra buralarda olursam soracağınız sorulara cihaneditörün izniyle elimden gelen açıklamalara yılların bu biriminde almış olduğum tecrübeyle sizlere açıklayabilirim.Geldiğimde görüşmek üere hoşçakalın.

halpaguter
Başbakan Müsteşarı
19 Haziran 2011 11:48

alan beyan da yazım hatası olmuş arkadaşlar yalan beyan olarak dikkate alın :=)

dnzl76
Aday Memur
20 Haziran 2011 10:23

ilk sorumu yanıtladığınız için öncelikle teşekkürler.

10aylık bebeğim var.babası üzerinden işlemleri yapılmakta.eşim eş durumundan benim yanıma(tayin olduğum il-ilçe)geldiğinde(henüz gelmedi) çocuğumuzun harcırah hesaplanmasıda mı

''süre şartı düşünülmeksizin: sadece yol mesafe ücretinin yarısı geri kalan ücretlerini tam alacak'' şeklinde olacak?teşekkürler

cihan27
Editor
20 Haziran 2011 19:19

18 Haziran 2011 17:59 Düzenle Sil

sayın edidör,şimdiden teşekkür ederim.benim sorum şu;

eşim polis memuru ve antalyaya tayini çıktı.ben ise öğretmenim.ağustosta eş durumundan tayin isteyeceğim.anladığım kadarıyla o tam yolluk ben yarım yolluk alıcam.peki ben ayrıldığım ilden mi yolluk alıcam gideceğim ilden mi?

nymhepa,

yarım yolluk değilde, yol mesafa ücretinizin yarısını alırsınız.

ikincisi: harcırahınızı ayrılacağınız ilden de alabilirsiniz,gideceğiniz ilden de...ilgili maddeyi incelemeniz için ekliyorum.selamlar

HARCIRAH KANUNU

Kanun Numarası: 6245

HARCIRAHIN SURETİ TEDİYE VE MAHSUBU:

Madde 59 - (Değişik fıkra: 16/06/1983 - 2851/8 md.) Harcırah, memur ve hizmetlinin gidişinde ve ailenin nakli sırasında peşin olarak verilir. Harcırahın tam miktarının önceden tayin ve tespitinin mümkün olmadığı hallerde yetecek miktarda para avans olarak verilir. Harcırahını kati olarak veya avans suretiyle alanlardan zati sebepler yüzünden daimi veya muvakkat vazife mahallerine 15 gün içinde hareket etmeyenler (...) aldıkları parayı derhal iade etmeye mecburdurlar.

Aile için harcırah itasında ilgililerin verecekleri beyan kağıtları esas tutulur. Bu beyan kağıdında harcırahın tahakkuk ettirilebilmesi için lüzumlu malümat gösterilir.

Daimi memuriyetle bir yere gönderilenler gidecekleri mahalle varış tarihinden ve muvakkat vazife ile gönderilenler de memuriyetleri mahalline dönüş tarihlerinden itibaren bir ay zarfında harcırah beyannamelerini, evrakı müspiteleri ile birlikte dairesi amirine tevdi ederler. Memurun kendisinden evvel veya sonra hareket eden ailesi için avans para verildiği takdirde bu bir aylık müddet, ailenin evvel gitmesi halinde memur veya hizmetlinin yeni vazifesi mahalline varış tarihinden ve sonra gitmesi halinde de bunların memur veya hizmetli nezdine muvasalatları tarihinden itibaren hesap olunur.

Beyannameyi alan daire amirleri bunu vize ettikten sonra taşrada mahallin en büyük malmemuruna ve merkezde de alakadar mali mercie vermekle mükelleftirler.

Vakı masraf verilen avans paradan ziyade ise fazlası tesviye ve az ise farkı re'sen istirdat olunur.

Evrakı müspite tedariki mümkün olmıyan hallerde bu imkansızlığın sebepleri ile vakı masrafın hesabı alakadar tarafından mensup olduğu daire amirine yazılı olarak bildirilir. İmkansızlık sebepleri dairesince varit ve muhik görüldüğü ve masrafın hesabında bir fazlalık bulunmadığı neticesine varıldığı takdirde avans bu hesaba göre mahsup olunur.

Alındıkları tarihten itibaren tahakkuk ettirilecek faizleri de dahil olmak üzere birinci fıkra gereğince derhal iade edilmiyen paralarla harcırahlarını avans olarak alıp da bu zimmetlerinin mahsubu için muktazi evrakı üçüncü fıkrada yazılı müddetler zarfında teslim etmiyenlerin bu borçları bu evrakı verdikleri zaman harcırah istihkakları ayrıca tahakkuk ettirilip ödenmek üzere aylık, ücret veya kabili haciz sair istihkaklarının yarısı bu borçları tamamen kapanıncaya kadar ve hüküm alınmaya hacet kalmaksızın re'sen istirdat olunmak suretiyle tahsil olunur.

Harcırah itası ve avansların mahsubu muamelelerinde aksi sabit oluncaya kadar memurun beyanına itibar olunur.

Toplam 435 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi