Editörler :
09 Mayıs 2011 21:13   


Kişisel Ataleti Yenmek

Kısa boylu ve zayıf bir genç yanında duran uzun boylu ve iri yapılı kuzenine dönerek ?ben senin yerinde olsam, dünya ağır siklet boks şampiyonu olurdum? dedi. Bunu duyan kuzeni dönerek şu cevabı verdi: ?Seni dünya hafif siklet boks şampiyonu olmaktan alıkoyan ne??

Hepimizin, fıkradaki genç gibi, kendi şartlarımızda elimizden gelenin en iyisini yapmak yerine, ?başkalarının yerinde olsaydık? neler yapacağımıza odaklandığımız zamanlar olmuştur. Bizi böyle düşünmeye yönlendiren nedir?

Başarmak istediğiniz bir hedefi düşünün. Bu hedef ayda 3 kitap okumak, sigarayı bırakmak, aylık faaliyetlerinizi raporlamak ya da üniversite sınavını kazanmak olabilir. Hedefinize ulaşabilmek için neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bu yapmanız gerekenleri niçin yapmanız gerektiğini de biliyorsunuz. Isterseniz nereden başlayabileceğinizi ve işleri nasıl yapabileceğinizi de biliyorsunuz. Yapmamakla neler kaybettiğinizi, yaparsanız neler kazanacağınızı da biliyorsunuz. O işi yapmayı istediğinizi de düşünüyorsunuz. Ama yine de yapmıyorsunuz. Bir türlü ilk adımı atamıyor, eyleme geçemiyorsunuz. Yada eyleme geçtikten sonra yarı yoldan vazgeçiyorsunuz.

Hiç düşündünüz mü; sizi durduran ne?

Sizi durduran ?atalet?tir.

09 Mayıs 2011 21:16

Agnostik81
Genel Müdür

Atalet fizik biliminde ?eylemsizlik hali?, kişisel gelişim terminolojisinde ?amaca yönelik eyleme geçmeme? demektir. Onlarca kişisel gelişim kitabı okuduğu halde, o kitaplarda anlatılanları uygulamayanların sorunu atalet içerisinde olmalarıdır. Yıllardır başarılı olmak için hayalller kuran, hedefler koyan, planlar yapan ama bir türlü ilk adımı atamayan kişilerin sorunu da atalet halinde yaşıyor olmalarıdır.

?Ataletli? insanları nereden tanıyabilirsiniz? Atalet halinde yaşayan kişiler genellikle yavaş hareket ederler. Tembellik, yılgınlık, yeis, miskinlik, üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi hareket etmek, yumurta kapıya gelmeden harekete geçmemek, bezginlik, sevksizlik karakteristik özellikleridir. Görevlerini yaparken sık sık işleri erteler, mazeret beyan ederler. Hayata bakışları sitemkar, umursamaz, reaktif, kötümser, eleştirel ve kaygılıdır. Bu nedenle de yaşama seviçleri ve hayat enerjileri çok düşüktür. Onları çağırdığınızda genelde başlarını kaldırmadan kaşlarını kaldırarak size bakarlar!

Türkiyede en yaygın kişisel atalet örnekleri nelerdir? Yaptığımız bir ankette katılımcılardan ?yapmamanız gerektiği halde yaptığınız ya da yapmanız gerektiği halde yapmadığınız 3 şeyi yazar mısınız?? diye sorduk. En çok gelen 10 cevap şunlard: Yabacı dil öğrenmemek, kitap okumamak, sigarayı bırakmamak, düzenli spor yapmamak, ailesine ve coçuklarına yeterince zaman ayırmamak, deprem önlemleri almamak, TV? aşırı düzeyde seyretmek, tasarrup yapmamak veya çok israf yapmak, fazla kilolardan kurtulmamak, yaptığı günlük veya yıllık planlara uymamak.

Insanlar neden eyleme geçemezler? Neden atalet halinde yaşarlar?

Bu sorunun cevabı kişilere göre değişmektedir.

Bununla birlikte temel nedenler şunlardır:

hedef yokluğu, iç disiplin (irade) zayıflığı, kısa vadeli düşünmek ya da uzağı görememek, alınganlık ve pasif direnç duygusu içerisinde yaşamak, motivasyon yetersizliği, negatif kurum kültürü, konformist ve hedonist bir dünya görüşüne sahip olmak, başarısızlık korkusu, standart ve kriter algısının olmaması, öğrenilmiş çaresizlik duygusu, hedefin gerektirdiği asgari yeterliliklere sahip olmamak, zaman kullanma bilincinin olmaması, objektif bir performans değerlendirme sisteminin olmaması, yanlış yorumlanmış kadercilik anlayışı, açık değil imalı iletişim kültürüne sahip olmak, sert gerçeklerle yüzleşme cesaretine sahip olmadığı için bu tür verileri görmezden gelmek vb.

Atalet halinde yaşayan kişiler ikiye ayrılır:

1. Iç disiplini ve motivasyonu zayıf olduğu için hedeflerinin gereklerini yada görev tanımlarında yazanları yapmak için harekete geçemeyenler.

2. Aşırı iş yükü altında boğuşmaktan önemli işlere öncelik veremeyenler. Bu kişilerin sorunu kişisel organizasyon sistemlerinin yetersiz olmasıdır.

Ilk grup tembel ve iradesiz, ikinci grup gayretli ama metotsuzdur. Ataletin sonuçlarını yaşama açısından iki grup eşit durumdadır.

Insanlar ataletten neden kurtulamıyor? Birinci neden, kişilerin atalet halinde yaşadıklarının farkında olmamalarıdır. Ikinci neden, kişilerin ataletin nedenini kendi içlerinde değil dışlarında arama eğilimine sahip olmasıdır. Üçüncü neden ataleti yenmek için de ataletten kurtulmuş olmanın gerekmesidir.

Ataletin ataletin oluşumu iki aşamada gerçekleşir. Birinci aşama, çevredeki değişiklikleri görmemek ya da yapması gerekenleri görememek (körlük) İkinci aşama, yapması gerekenleri gördüğü halde hiçbir şey yapmamak, ihmal etmek, üşenmek, ertelemek ve eyleme geçmemektir.

Ataleti ve kanseri tehlikeli yapan aşamalı şekilde oluşmalarıdır.

Şok değişimlere karşı kişiler, kurumlar yada toplumlar reflekslerini kullanarak harekete geçebilirler. Oysa tedricen (kademeli) oluşan değişimleri bünye tam algılayamaz. Bu durumun tipik örneği meşhur ? suyu ısınan kurbağa? deneyidir. Bir kurbağa sıcak suya direkt atılır. Yaşadığı ?şok değişim?in etkisiyle kurbağa zıplayarak atıldığı kaptan çıkar. Ikinci denemede kurbağamız bu defa içinde oda sıcaklığında su bulunan bir kaba konur.

Kap bir ısıtıcının üzerine konur ve kurbağanın suyu ısınmaya başlar! Su ısındıkça kurbağa gevşemeye, rehavete ve atalete düşmeye caşlar. Suyun sıcaklığı ?yakıcı? seviyeye ulaştığında kurbağa zıplayıp kaptan dışarı çıkmaya çalışır ama artık bacak reflekslerinin ?çalışmadığını? görür. Ataletin insanı etki altına alma şekli de yaklaşık olarak böyledir.

Insanların hayat karşısındaki ?duruşları? da kurbağınki ile pek çok noktada benzerlik gösterir. Pek çok kişi, ya hiç eyleme geçmez yada ertık eyleme geçmenin dahi sorunu çözemeyeceği noktada birşeyler yapmaya başlar.

09 Mayıs 2011 21:19

Agnostik81
Genel Müdür

Insanları eyleme geçme şekillerine göre 4 gruba ayırabiliriz:

1. Bilen ve yapanlar (profesyonelce başaranlar)

2. Bilen ama yapmayanlar (ataletliler)

3. Yapan ama bilmeyenler (amatörler)

4. Yapmayan ve bilmeyenler (baarısız kişiler)

Eğer 1. grupta yer almak istiyorsanız aşağıdaki ?ipuçlarını? izleyebilirsiniz.

1. Ataletten kurtulmanın ilk adımı atalet halinde yaşadığını fark etmektir. Bu kadar yoğun ve yaygın olarak atalet içerisinde yaşadığımız halde atalet algılamamızın olmaması ataletlerimize kalıcılık kazandırmaktadır.

2. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil?in deyişiyle ?Üşenmeyin, Ertelemeyin, Vazgeçmeyin?. Atalet düşmek istiyorsanız önce hedefler belirleyip planlar yapın, sonra da üşenin, erteleyin, vazgeçin!

3. Umutlarınızı yüksek sabit giderlerinizi düşük tutun. Atalete düşmek istiyorsanız umutlarımız düşük, sabit giderlerinizi yüksek tutun!

4. Geniş düşünün, dar başlayın, çabuk bitirin. Atalete düşmek istiyorsanız ?dar düşün, geniş başla, geç bitir? tarzında çalışın!

5. Her alanda birşeyler öğrenin, bir alandaki her şeyi öğrenin. Atalete düşmek istiyorsanız her alanda yüzeysel birşeyler (?televole bilgileri?) öğrenin.

6. Panonuza şu soruyu yazın: Bugün yapmadıklarımın gelecekteki sonuçları neler olacak?

7. Hayatta başınıza gelen olaylardan daha çok, o olaylara verdiğiniz anlamların sizi atalete düşürdüğünü unutmayın. Önemli olan size neler olduğundan daha çok sizin nasıl biri olduğunuzdur.

8. Eyleme geçmek için mükemmel hale gelmeyi beklemeyin. Özellikle küçük işlerde kervanı yolda düzeltecek şekilde harekete edin.

Yazar : Mümin Sekman

Not : Bu makale Mümin Sekman?ın ?Kişisel Ataleti Yenmek? (Alfa yayınevi) kitabından özetlenmiştir.

09 Mayıs 2011 21:51

komünist imam '
Kapalı

inanıyorum

ataleti yenerek dünyaca ünlü psikolog ve danışman olacağım

09 Mayıs 2011 21:52

patthem
Kapalı

kişinin kendisini anlaması bilmesi ve kendine yol vermesi adına güzel anlamlı bir yazı olmuş...

Türkiye insanlarının çoğu ataleti modunda yazıdan öle bir sonuç çıkarıyorum...biliyoruz yapmamız gerekeni ama üşenip yapmıyoruz...

09 Mayıs 2011 22:01

laf olsun diye:)
Yasaklı

bugüne kadar kafama koyduğum herşeyi yaptım çok azı kaldı :)))))kendime sonsuz güveniyorum ,kendimle barışık ve elimdekilerle yetinmeyide biliyorum ....

09 Mayıs 2011 22:06

cbl_trk
Şef

guzel dı okudum .

adakletın bumu dunya

ne mal verdın ne yar dunya

geldı aklıma alakası yok ama olsun yazayım

09 Mayıs 2011 22:07

Agnostik81
Genel Müdür

eylemsizlik hali , işte tam da insanları yıkan bu

09 Mayıs 2011 22:10

patthem
Kapalı

hem icraata geçmeyiz hemde sonunda ağlarız niye olmadıda neden yapamadımda niyede kemde kümde...

ama bazende çok çabalarız gene olmaz buda insanları bi sonraki olayda ,eylemsizliğe itebilir!!!

09 Mayıs 2011 22:32

Agnostik81
Genel Müdür

pattern

katılıyorum

27 Mayıs 2012 23:11

z e y n e p
Kapalı

Güzel bir konu.

30 Mayıs 2012 13:31

ymerrrt1985
Memur

hoca doğru yazmışsında bukadar uzatmana gerek yok insanlar çalıştıktan sonra herşeyi başarır önemli olan çalışmak hafta sonu sınavlarım var çalışmaktan başım ağrıdı saracak saçma sapan şeyler arıyorum buda iyi bi konu sen mesela şimdi bu konuya eğildin iyide eline ne geçti hiiiiiç boşver be kardeş insanız biz bişeyleri başarmak için biraz tıpan yicek çalışmak lazım bizim gibiler çalışmadan bi yere gelemez bazen çalışsakta gelemeyebiliriz sebebide hepimiz biliyoruz

Hay ben bu dünyanın ataletini ...

30 Mayıs 2012 20:26

herşeyin_hayırlısi
Müsteşar Yardımcısı

okumuştum,güzel kitaptı mümin sekmanın kitabı.

01 Haziran 2012 21:42

hukuk devletii
Memur

Kişisel gelişim kitapları;modern batı kültürünün esiri olmuş,ruhu istila edilmiş insanları oyalamak için uydurulmuş masallardır.

01 Haziran 2012 22:59

z e y n e p
Kapalı

Bu tarz kitaplar çok şey anlatıyor ve son söz olarakta bir şeyleri başarmak istiyorsanız bu içinizden gelmeli dışardan ne dense boş diyor, bir nevi kitaptan medet ummanın hiç anlamı olmadığını söylüyor.

Tek bir faydası varsa farkedip harekete geçmeniz gereken bir sorununuz olduğunu size hatırlatması.

07 Haziran 2012 09:21

castle66
Aday Memur

ataletle savaşmam gerektiğini biliyordum fakat bu kadar detaylı bilgi daha önce hiç okumamıştım.

08 Haziran 2012 14:35

vvolkann
Şube Müdürü

Devlet daireleri insanı atalete sokuyor hergun aynı rutin, insanı robotlaştırıyor, tek tip insan oluşturmaya çalışıyor kapitalist sisteme hizmet eden devlet, ve karşısında tek tip insan istiyor. Büyük resmi görebiliyomusunuz bu ataleti nasıl yenebiliriz acaba. Galiba burda devlete, devletten kurumlara, kurumlardan yöneticilere ve amirlere iş düşüyor ama sanırım herkes halinden memnun hergün aynı rutin devam ediyor.

08 Haziran 2012 15:18

Agnostik81
Genel Müdür

Devleti peşine takılma, sen yol aç senin peşine takılsınlar.

08 Haziran 2012 16:22

**sude**
Editor

Devleti oluşturanlarda insanlar değil mi? Sonuçta insanlar ne yaşarsa ya da yaşadıysa bunu yansıtırlar. Eğer biz üzerimizdeki tembelliği bir atabilsek suçlu aramak yerine kendimiz için, çevre için neler yapabiliriz diye düşüneceğiz.

13 Haziran 2012 16:00

vvolkann
Şube Müdürü

ne yapmam lazım siz de devlette misiniz yaptığım işten zevk almıyorum çevremdeki insanlardan haz etmiyorum bana göre değiller ben bu kuruma alışamadım 3 sene oldu kendi kendimi yiyorum hergün çok sıkıldım kurum değiştirecektim kpss hazırlaniyim dedim ama bu kafayla olmuyor hem geç kaldım 1 ay önce başladım çalışmaya ve çalışamıyorum ayrıca bana tavsiye verin lütfen

13 Haziran 2012 18:37

Agnostik81
Genel Müdür

Volkan,

ben devlet memuru değilim.hayatımın hatasını yapmaktan son anda kurtuldum.

devlete kapağı atalım mantığı acizlik bana göre.

devletin aslı görevi insanlara iş vermek olmamalı.düzenleyici , adalet dağıtan , sistemin sağlıklı işlemesini sağlamak.

devlet daireleri de özelleştirilmeli.bürokrasi ortadan kalmalı.

tekno-büroksiye aşama aşama geçilmeli.

önce neyi sevdiğine karar ver.sonra sevdiğin şey için neleri göze alabileceğini düşün. yapmak istediğin şeye ulaştığında sana ne verecek , mutlu olacak mısın , olmayacak mısın buna hazırla kendini.

kendi başına gidersen , yanlız kalırsın , deli derler.

hazır memurluk bırakılır mı , garanti maaş diye moralini fazlasıyla bozacaklar , unutma en yakın en sevdiğinde aynı şeyi diyecek.

susacaksın bir süre , kulak asmayacaksın.hedefine ulaştığında yine sessiz kal ki herkes seni konuşsun sen dinle.

başarmak istiyorsan yola çık ,bana uymaz dersen memurluğa talim.

milyonlarcası benim gibi olmak istiyor diyerek rehavete kapılmak senin elinde.

Başarılar Volkan

Toplam 24 mesaj