Editörler : asaygincihan27
31 Mayıs 2011 17:35   


İl içi atamalar İlk atamadan sonraki gün yapılacak

Yarın sabah 01.06.2011'de ilk atama yapılacak.02.06.2011 perşembe günü saat 15:00 da İl içi atamalar yapılacak.Bir okul hem ilk atamaya hemde il içi atamaya açılmış olabilir. Bu durumda il içi tercih yapanların bazı tercihlerine ilk atama başvurusu yapanlar atanabilecek.İl Meb'lerin yapabileceği bir şey yok sadece ilk atamadan geriye kalan boş kontenjanlar tercihlerimiz arasında varsa oraya atanabileceğiz.Bilgiyi il mem'den aldım.Bakanlıktan yazı gelmiş.

01 Haziran 2011 00:35

kusanmr
Aday Memur

MEMURLAR NET TEN ALINTIDIR.

İlk atama ile İsteğe Bağlı Yer değiştirme atamalarının çakışacağını dün ele almıştık. MEB, İlk atamadan sonra İl içi yer değiştirmeleri yapacağını açıklamıştır.

Yaptığımız incelemede bakanlık ilk atamada kadroyu bire bir almış. Örneğin İstanbul?a A branşında 10 öğretmen alınacaksa boş gösterilen (tercihe açılan) kadro sayısı da 10. Öncelikle il içini yaparsa dolu okula ilk atama yapmış olacak ve göreve başlar başlamaz norm fazlası?

İlk atamanın öncelikli yapılması sonucunda kıdemli bir öğretmenin gitmek istediği bir okula ilk atama öğretmen atanacaktır. Bu bakanlığın planlama yanlışlığının bir sonucudur. Bu yanlışlığın sonucundan zarar görecek olan maalesef bakanlık yetkilileri değil, yer değiştirmesi yapılamayacak öğretmen olacaktır.

Düşünün ki bir okulda bir öğretmen açığı var siz de kıdemli öğretmensiniz ve buraya yer değiştirmek istiyorsunuz doğal olarak tercihlerinize aldığınız bu okula sizin yerinize ilk atama (aday) öğretmen atanıyor.

Bu durum geniş perspektiften bakanlara ?aman ne olacak yerinde kalsın? diye düşünenlere normal gibi gözükebilir ama mağduriyeti yaşayacak kişi için durum aynı değildir. Sağlıklı bir planlamayla il içi yer değiştirmeler önceden yapılabilse idi, il içi yer değiştirmelerden sonra ilk atama kontenjanları açılmış olsa idi bu sorun yaşanmayacaktı. Yada ilk atamada sisteme yansıtılan kurum sayısı alınacak öğretmen sayısı ile sınırlandırılmamış olsa idi yani daha çok boş kadro açılsa idi bu sorun yaşanmayacaktı.

Bakanlık buna rağmen İlk atamadan sonra da olsa, bu kadroları İl içi yer değiştirmelerde kısıtlamamalıdır. Bu kadrolara kadrolu mevcut öğretmenlerin gitmesine olanak sağlamalıdır.

Aksi durum hukuki de olmayacaktır. Bu kadroya İlk atamadan öğretmen verilse dahi bu öğretmen Eylül ayında göreve başlayacaktır. Yani kadro boştur. Boş olan kuruma atama yapmamak, insanların gidişini engellemek doğru değildir. Kaldı ki bu kurumlarda kaç öğretmen açığı bulunduğu, kaç kişini sırada olduğu, sıradaki öğretmenlerin bu kuruma mı başka kurumlara mı atanacağı, Ağustos il içi sıra çalıştırmasında bu okulda boşalma olup olmayacağı, bu okulun Haziran?dan sonra norm kadro değişikliği olup olmayacağı gibi hususların tamamının birlikte değerlendirilmesi gerekir.

Aksi halde kişileri yine yargıya yönlendirirsiniz ki bu kez de çözüm noktası olan idare değil mahkemeler olur.

İdareler tabii ki çözüm mercileridirler. Çözüm bulunurken yeni mağduriyetler yaratmayacak yada minimize edecek çözümler bulmaktır asıl vazife yada bulunulan makamın gereği.

Şeffaf olabilmek, yeri geldiğinde hatayı anlayıp özür dileyebilmektir çağdaş yönetim anlayışının gereği.

Ve sorumluluğun gereğini yerine getiremeyenlerin, sorumsuzluklarının gereğini yerine getirme erdemine, bedeli kendi kendine ödetme iradesine sahip olabilmeleridir gerçek yöneticilik?

Size bir Japonya örneği vereceğim:

Japonya?da kamu görevlileri halka hizmeti bir ibadet olarak görüyor. Kobe belediyesinin su işleri müdürü deprem sonrası halka su dağıtımını beceremediği için kendini öldürmüştü. Kentin imar müdürü Tagumi Ogawa da depremden bir yıl sonra, açıkta kalan halka ev yetiştiremediği için kendini yakarak intihar etmişti. http://webarsiv.hurriyet.com.tr/1999/08/22/138174.asp

Aman amirlerimiz intihar edip başımızdan eksik olmasınlar ama (!)?

Aramıza bugün katılacak olan tüm meslektaşlarımıza aramıza hoş geldiniz derken Türk Milli Eğitim Sistemine sağlayacakları katkılardan dolayı teşekkür eder, sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu bir çalışma hayatı dileriz?

Saygılarımla?

Maksut BALMUK

EĞİTİM YÖNETİCİSİ

01 Haziran 2011 00:42

boramat
Daire Başkanı

bunlar ne kadar plansız programsız insanlar anlamak mümkün değil,

önce yıllardır hizmet veren öğretmenlerin ataması bitsin sonra ilk atamaları yap, sonucta aynı sayıda yine boş yer olacak,

önce ilk atamaları yapıp kadroları doldurup öğretmenlerin yer değiştirmesini zorlaştırmak, kıdemli öğretmenlerin gitmek istedikleri yerleri aday öğretmenlere açmak nasıl bir mantıktır anlamak mümkün değil???

tek mantık olabilir o da su öğretmenler yer değiştirmesin

bakanlıktakiler de fazla ugrasmasın kararnamelerle vs.

zaten bu mantık gecen sene sırayı iptal etmemiş miydi?

sonra yogun itirazlarla sırayı geri getirdiler ama 2 aylıgına sadece

bu süperzekalar her sene böyle yaparsa yerdeğiştirme çok zor olur

insanların haklarını yiyorlar her türlü

yok sınav kaldırırlar yok ilk atamayı önce yaparlar

hakkım varsa haram zıkkım olsun

Toplam 2 mesaj
 
ANKET
Size göre, Türkiye'de erken bir yerel veya genel seçime ihtiyaç var mı?