Editörler : asaygincihan27
03 Haziran 2011 23:34   


Gözden kaçan nokta.Cumhurbaşkanı onaylar we resmi gazete de 15 gün içinde yayınlanır.Yanlış mıyım?

???Doğrusu nedir bilen war mı?

03 Haziran 2011 23:35

frkntrz
Memur

15ıncı gun dememıssın bıle 15 gun ıcınde.. 1ıncı gunde 15 gunun ıcındedır.cok meraklılarsa 1 gunde yayınlatırlar

03 Haziran 2011 23:35

hican
Genel Müdür

khk da alınan karar cumhurbaşkanına gitmiyor.

03 Haziran 2011 23:36

kesikf
Şube Müdürü

evet doğru.15 gün içersinde.yani 1. günde olabilir 15. günde.ee sonuçta bunların hepsi birbirinin adamı demi.o zaman gider gitmez onaylar cumhurbaşkanı ve yayınlanır.tezgah hazırdır yani bence.tabi yapacaklarsa.

03 Haziran 2011 23:36

atomm84
Memur

önce cumhurbaşkanı onaylamalı...sonra gazete...

03 Haziran 2011 23:36

sugar0735
Aday Memur

KHK DE CUMHURBAŞKANI ONAYI GEREKMİO BAKANLAR YERLİ RESMİ GAZETEYE VERİLDİĞİ AN DA KANUN OLUYOR

03 Haziran 2011 23:36

ahmet elçi
Müsteşar Yardımcısı

Cumhurbaşkanı daha önce imzalamıştı bu bakanlar kurulu kararıyla olur köşke gitmeyecek

03 Haziran 2011 23:36

classmate
Daire Başkanı

salı günü inşallh kadrolusunuz dicekler bi kaç gün içinde de mebbsis te KADROLUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU yazacak

03 Haziran 2011 23:37

Gerçek_Dünya
Yasaklı

tezgah değil müjdedir o.

cumhurbaşkanı zaten başbakana talimat verdi çözün diye.

twitterda yazdı bende ordaydım. şuan aleyhimizde olan tek şey, kendi mallıklarımızdır. :D

03 Haziran 2011 23:39

kesikf
Şube Müdürü

evet gerçek dünya.kesinlikle haklısın.inanamıyoruz gerçekten.:D ama kardeşim az kandırmadılar bizi.yok mecliste kanun yok tercih etmeseydin imzalamasaydın.benim hiç umudum yoktu ama bu sefer oldu galiba.

03 Haziran 2011 23:45

h1n1virüsü
Şef

Olağanüstü hal ile ilgili khk leri Cumhurbaşkanı onayına gerek yoktur.Bu khk cumhurbaşkanı onayı gereklidir.

03 Haziran 2011 23:49

atomm84
Memur

Walla kpss ye girseydiniz anayasa full çekerdiniz hocalarım saolun...

03 Haziran 2011 23:50

sosyalbilgilerogrt
Kapalı

khk cumhurbaşkanı tarafından imzalandıktan sonra resmi gazetede yayınlanır.daha sonra bir tarih belirtilmemişse yayımlandığı gün yürürlüğe girer.khk ler yayımlandıkları gün TBMM nin onayına sunulur.sunulmazsa bu tarihte TBMM de reddedilirse reddedilme kararının resmi gazetede yayınlandığı gün yürürlükten kalkar.

tabi anayasa mahkemesi denetiminden de geçiyor

kaynak:vatandaşlık kitabı kpss :))

03 Haziran 2011 23:54

kekoyeko
Şef

arkadaşlar hemen mebbiste yazmaz öncev sözleşmemizi fes edip tekrar kararname alıp işlemleri yaparız nyeni atanmış gibi

03 Haziran 2011 23:56

//göleli//
Memur

DOĞRU AMA EN GEÇ 15 GÜN 1 SAATDEDE YAYINLANABİLİR

03 Haziran 2011 23:57

isyankartürkçeci
Şef

Kanun Hükmünde Kararnameler, kendi arasında 'olağan dönem' kanun hükmünde kararnameleri ve 'olağanüstü dönem' kanun hükmünde kararnameleri olarak iki türdür. Olağan dönemde, her konuda KHK çıkartılamıyor. Anayasanın 91. maddesine göre, temel haklar, kişi hakları ve siyasi haklarla ilgili olarak KHK çıkarılamaz. Ancak savaş ve olağanüstü hallerde bu konular da dahil olmak üzere her konuda KHK ile düzenleme yapılabilir.

Olağan dönemde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler bir yetki kanununa dayanır. Bu yetki kanunuyla KHK'lerin amacı, kapsamı, ilkeleri ve kullanılma süresi ve bu kanuna dayanarak birden fazla KHK çıkarılıp çıkarılamayacağı belirtilir. KHK'ler Meclis'in onayına gerek olmadan Resmi Gazete'de yayınlandığı gün yürürlüğe girer.

Olağan dönemde çıkartılan KHK'lerin anayasaya uygunluğunun denetimi aynen kanunlar gibidir. Ancak olağanüstü dönemde çıkartılan KHK'ler için iptal yolu kapalıdır. Anayasanın 148. maddesinin üçüncü cümlesine göre olağanüstü hallerde, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan KHK'lerin şekil ve esas bakımından anayasaya aykırılığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvurulamaz.

KHK'lerin fazla kullanılması yani istisnai bir yol olmaktan çıkması demokrasilerin güvencesi olan kuvvetler ayrılığı ilkesinin yasama aleyhine ve yürütme lehine olarak bozulması anlamına gelir. KHK'ler kanunlarla eşit güce sahiptir; bununla kanunların kaldırılması ve değiştirilmesi mümkündü

04 Haziran 2011 00:00

isyankartürkçeci
Şef

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/kanun-hukmunde-kararname-nedir-1677y.html

04 Haziran 2011 00:00

suatin
Aday Memur

sosyalbilgilerögrt saçmalamışsın o kanun hükmünde kararname yetkisi alınırken geçerli olan maddeler bu hükümet o evreden geçti hatırlıyorsan khk almalarının nedenide meclisi toplamadan ç.başkanına sunmadan hızlı bir şekilde kanun yerine geçen kararname çıkarmaktır önce bilgi sahibi olun sonra fikir sunup konu açın ağzı olan konuşuyor nicki alan konu açıyor

04 Haziran 2011 00:01

beyoglu441
Şube Müdürü

hıc bıse yapmamıza gerek kalmayacak zaten meb lerde dosyalarımız ve her turlu evraklarımız tamam olacak olan okulda dosya acmak ıcın fotograf felan baskada bıse yok

04 Haziran 2011 00:01

pinhan'
Yasaklı

Kanun Hükmünde Kararname (kısaltılmış hâli: KHK), genel tanım olarak yasama organının konu, süre ve amacı belirleyen bir yetki kanunu ile verdiği yetkiye veya doğrudan doğruya anayasadan aldığı yetkiye dayanarak, hükümetin çıkardığı, maddi anlamda kanun gücüne sahip, parlamentonun tasdiki ile şekli ve organik anlamda kanun gücünü kazanacak olan kararnamelerdir. Türkiye'de 1982 Anayasasının 87. maddesi ile, "Bakanlar Kuruluna belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek" TBMM'nin görev ve yetkileri arasında sayılmıştır.

Anayasanın 91. maddesinde de KHK çıkarma yetkisi verme hususu düzenlenmiştir.

Bu madde şöyledir:

« Türkiye Büyük Millet Meclisi, Bakanlar Kuruluna kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi verebilir. Ancak sıkıyönetim ve olağanüstü haller saklı kalmak üzere, Anayasanın ikinci kısmının birinci ve ikinci bölümlerinde yer alan temel haklar, kişi hakları ve ödevleri ile dördüncü bölümünde yer alan siyasi haklar ve ödevler kanun hükmünde kararnamelerle düzenlenemez. »

Kanun hükmünde kararnameler, olağan ve olağanüstü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nde, Olağan Kanun Hükmünde Kararnameler, Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılmakta; bu yetki Bakanlar Kurulu'na Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yetki kanunu ile verilmektedir. Temel haklar, kişi hak ve ödevleri ile siyasî hak ve ödevler hakkında düzenleme yapılamaz. Olağanüstü Kanun Hükmünde Kararnameler ise Cumhurbaşkanı başkanlığındaki Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılmaktadır. Bunun için TBMM'nin yetki kanunu vermesine gerek yoktur. Uluslararası hukuktan doğan yükümlülükleri yerine getirmek şartıyla, her alanda düzenleme yapılabilir. Yargısal denetime tâbi değildir.

04 Haziran 2011 00:03

dubguru
Genel Müdür

sosyalbilgileröğr sana cevap

o senin yazdığın kanun hükmünde kararnamenin çıkma prosedürü. KHK çıktıktan sonra resmi gazetede yayınlanır iş biter anayasaya baştan çalış bence olmamış

Toplam 24 mesaj
 
ANKET
Spor giyimde en çok hangi markayı tercih ediyorsunuz?