Editörler : Cüneyt Barışoglu
08 Haziran 2011 08:46   


Pomem kurumlar arası geçiş bilgi alışverişi

Arkadaşlar merhaba,

öncelikle kimsenin kimse ile gereksiz polemiğe girmemesini önemle rica ediyorum ki bahse konu polemik genel olarak; "geçecektin madem neden geldin, bir kişinin hakkını yedin" şeklinde olmaktadır.

Bunun dışında, 1. dönem pomem mezunu olarak halen görev yapmaktayız. Kurumlararası atamalar için genel olarak tercih MEB olarak görünüyor. Bunun yanında diğer bakanlıkları da düşünen arkadaşlarımız var. Bizim öncelikle mecburi hizmet süremizi doldurmamız gerekiyor ki onunda dolmasına 6 ay kaldı.

1. Soru genel olarak şu; EGM'den muvafakat nasıl alabiliriz?

En çokta merak edilen konu bu sanırım. Öncesinde (Pomem mezunlarından hariç) muvafakat için başvurupta ataması yapılan arkadaşlarımız var mı ? işin torpil kısmını bir kenara bırakarak bildiğiniz bir şey var ise onu paylaşın lütfen.

2. Soru da muvafakat için nereye başvurucaz?

Bunun için adres olarak ya il emniyet müdürü yada personel daire başkanlığı şeklinde cevap veriliyor. Hangisi yetkili bu konuda? yada ikisi de yetkili de başka yetkili merci var mı ?

Teşekkür ederim ilginiz için. Amaç dağınık olan soruları toplamak ve bilgisi olmayanlara bir miktar olsa rehberlik edinebilmektir. Emimin ilerleyen süreçte bizler için çok faydalı bilgiler edinebilicez. Hele merkez daire başkanlıklarında görevli arkadaşların yorumlarını merakla bekliyoruz.

08 Haziran 2011 19:24

Ankara-Polis
Yasaklı

EMNİYET HİZMETLERİ SINIFI PERSONELİNE MUVAFAKAT VERMEYE YETKİLİ MAKAM GENEL MÜDÜRLÜK MAKAMIDIR.İL EMNİYET BİRİMLERİ MUVAFAKAT VEREMEZ...

09 Haziran 2011 09:14

hak_an
Daire Başkanı

arkadaşlar bakın bu konu hakkında açılan 30. başlık herkes aynı başlığı açıyor editörlerden ricam tüm bu başlıkların birleştirilmesi

09 Haziran 2011 17:12

Arfmin
Kapalı

Kurumlar arası geçiş için.

- Zorunlu hizmetiniz dolmamış ise, bir şekilde EGM içinde GİH kadrosuna geçiş yapın. Kurum değişikliği olmadığından bir sorun olmayacak ve GİH kadrosunda zorunlu hizmetten otomatikman muaf olacaksınız. (Bu konuda yasal açıklık mevcuttur.)

- Gitmek istediğiniz kuruma bir dilekçe ile müracaat edin. Bu kurum sizi kabul eder ise gerekli yazışmaları yapacak ve EGM'den muvafakat isteyecektir.

Muvafakat verilmesinde herhangi bir yasal düzenleme yoktur. Tamamen kurumun insiyatifine bırakılmıştır.

- Dilekçe verdiğiniz kurum size sonuçtan bilgi verecektir.

09 Haziran 2011 19:27

Ankara-Polis
Yasaklı

G.İ.H SINIFINA GEÇMEK DEDİĞİN KADAR KOLAY SANKİ:)

20 Haziran 2011 14:32

misyon.2010
Genel Müdür

1-Hizmet Süresi hesaplanırken tercih yaptığımız gün mü, son başvuru günü mü dikkate alınır?

-Hizmet sürenizi hesaplarken başvuruların son günü olan 20.02.2009 tarihini dikkate alınız.

2-Hizmet Süresi hesaplanırken, askerlikte geçen süre dahil edilir mi?

-Yine hizmet sürenizi hesaplarken göreve başladıktan sonra askerlik yapmışsanız, askerlikte geçen süreyi hizmet sürenizden çıkartın. Yoksa başvurunuz onaylanmaz, tekrar uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

3-Kurumlar Arası Atama ile öğretmenliğe atamamız gerçekleşirse,Öğretmenliğe başladıktan sonsa ne zaman özür durumundan tayin istenir?

-Kurumlar Arası nakil yoluyla öğretmenliğe atanacak arkadaşlarımızın aday öğretmenlik süresi 6-8 ay olacaktır ve bu süre içinde özür durumundan tayin isteyemeyeceklerdir.

4-birçok arkadaşımız emniyet,shçek gibi kurumlarda teknisyen yardımcısı, bekçi-bakıcı, hizmetli gibi yardımcı hizmetler kadrosunda çalışıyorlar onlarda kurumlar arası geçişe başvurabiliyorlar değil mi? yani hizmet sınıfları arası farkı meb sorun yapıyormu acaba çünkü biri yardımcı hizmetler diğeri genel idare hizmetleri sınıfı.

-Hayır böyle bir ayrım yapılmıyor.

5-Arkadaşlar ben bir de şunu merak ediyorum biz kurumlar arası ile atanırsak bize de mecburi hizmet(doğu hizmeti) var mı?

-Evet var.

6-sözleşmeli içinde mi 6 ay bekleyecegiz bilgisi olan var mı acaba?

-Sözleşmeli öğretmenliğe başvuru için bekleme süresi söz konusu değil, anasayfadaki kararı inceleyebilirsiniz.

7-sözleşmeli öğretmenler de özür durumundan tayin için 6 ay bekleyecegiz bilgisi olan var mı acaba?

-Sözleşmeli öğretmenlik için bu süre bir yıldır.

8.davayı kazanan aday devlet memuru.adamlar yine bize:davayı kazanan aday devlet memuru olduğu için sadece aday devlet memurunu ilgilendirir demesin sakın.

-söz konusu dava sadece aday iken istifa eden arkadaş dava için karar vermiş ancak aynı mahkeme asil memurlar ve asil iken istifa etmiş memurlar için de "KARAR VERMEYE YER OLMADIĞINA" hükmetmiştir. Yani karar tüm memurları ve memuriyet geçmişi olanları kapsar mantığına bürünmüştür.

9-Askerliği yedek subay olarak 12 ay yaparsak o da mı sayılmayacak hizmet süresinden bilgi olan var mı?

-Maalesef kabul etmiyor, bu konuda dava açan arkadaşımız oldu, sonucunu bekliyoruz.

10-Kurumlararası başvurmak için ilk etapta muvafakat istenmesi diye bir şey var arkadaşlar başvururken muvafakat ile mi gidiliyor bilgisi olan var mı?

-Önce başvuru ekranından tercihler yapılıyor, sonra bu tercih sayfasının çıktısı alınıp Atama Yetkilisi Amire İmzalatılıyor. Bu imza MUVAFAKAT VERİRİM anlamına geliyor. Sonra bu İmzalı tercih belgesi Mİlli Eğitime Teslim Ediliyor.

11-Kurumlararasında verilen 5 kişilik kontenjanı işaretledikten sonra, tercihlerimin dışındaki bir yere atanmak istiyorum maddesini işaretlersek şayet; ilk atama ve açıktan atama hakkını kazanıp da ya da bu kontenjanlarda boş kalan yerlere atanma şansımız var mıdır sizce? Bilgi verirseniz memnun olurum.

-2009-1 Klavuzuna göre böyle bir uygulama söz konusu değildir. Klavuzda ilk atama,kurumlarası ve açıktan atama birbirinden ayrılmış, ayrı ayrı sınıflandırılmıştır.

12-arkadaşlar kurumundan hizmet belgesi alma konusunda sıkıntı yaşayan oldumu bu çok özel gizliliği olan bir evrakmı standart bir formatı varmı. milli eğitim bu belgeyi sadece hizmete başlama tarihi ve durumumuzu tespit etmek için istiyor değilmi , asılolan muvafakat, bilgilerinizi benimle paylaşırmısınız atamamız olursa bizi kurumumuzdan muvafakat belgesine istinaden yazıyla isteyecek değilmi yoksa bizde elden mi takip edeceğiz

-Kurumunuz talebiniz doğrultusunda "hizmet belgesi" vermek zorundadır.

13-399 a tabi çalışanlardan "Emekli sandığına kaydı yoktur diye belge istenecektir" ifadesi çıkıyor. Bu Atamaya engel teşkil eder mi?

-399 a tabi çalışanlar sözleşmeli statüdedirler. 2009-1 Klavuzunda 4.1.1. e) bendinde;

e) Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında çalışanlar dâhil kamu kurum ve kuruluşlarında kanun veya kanun hükmünde kararnameler kapsamında sözleşmeli personel statüsünde çalışanlar

bu kapsamda başvuruda bulunacaklardır.

ifadeleri yer almaktadır. Yani sözleşmeli statüde çalışanlar ilk atamaya yani kadrolu öğretmenliğe KPSS puanlarıyla başvurabileceklerdir.

20 Haziran 2011 17:47

pol58pol
Memur

Emniyet Teşkilatından en çok hangi kurumlara geçiş yapılıyor. Böyle bir istatistik var mı?

21 Haziran 2011 00:40

aspirin1979
Memur

misyon 2010

Önce başvuru ekranından tercihler yapılıyor, sonra bu tercih sayfasının çıktısı alınıp Atama Yetkilisi Amire İmzalatılıyor. Bu imza MUVAFAKAT VERİRİM anlamına geliyor. Sonra bu İmzalı tercih belgesi Mİlli Eğitime Teslim Ediliyor ..demissin

farzedelim başvuru ekranından tercih yaptık ve çıktıyı alıp atama yetkilisi amire imzalatmaya götürdük ve o da imzalamadı dolayısıyla bizlere mahkeme yolu gözuktu en kısa mahkeme 2 ay sürüyor bu 2 aylık zaman zarfında atamalar bitmiş oluyor. o zaman nolacak bir bilgin varmı

29 Haziran 2011 20:50

filler ve çimenler
Şube Müdürü

Bildiğimiz özellikle sivil savunma ve nüfus müdürlüklerine geçiş yapıldığı...

30 Haziran 2011 00:07

alper_001
Aday Memur

aspirin arkadaşım

o zaman bir sonraki atama dönemine başvurabiliyorsun.

30 Haziran 2011 13:57

hak_an
Daire Başkanı

arkadaşlar gerek nüfus memurluğu gerekse sivil savunma hiçte iç açıcı yerler değil özellikle nüfus memurluğu onların sayfasına girinde bakın feryat ediyor hepsi inanın halime şükrettim nacizane tavsiyem içişleri bakanlığına bağlı olan hiçbir kuruma geçiş yapmayın özlük hakları çok çok kötü yani al birini vur ötekine ve maaşı en düşük olan bakanlık , tavsiyem maliye,bddk,kitler vb yine memurlar net vasıtası ile bu kurumlarda çalışanların sayfalarına girip yorumları okuyabilirsiniz bu sanırım bir fikir verir.

01 Temmuz 2011 10:55

dirty_bluee
Aday Memur

s.a. arkadaşlar ben 9. dönem pomem mezunuyum ve muhendisim kpss iptal olma ihtimali oluduğundan pomem yedeklerden kazaqnarak geldim fakat kpss iptal olmadı eğitim bilimleri hariç fakat tercihleri hep ertelediler ve o ertelenen tercihlerde alımda yapılmadı şöyle böyle derken polis oldun. fakat bu arada kpss den 86 puanım var ve şimdi alım oldu ve sıralam da tutuyo bugun son alımlar. ama tercih yapamıyorum. bu konuda net bilgisi olan varmı yardımcı olun bana lütfen ikinci alımlarda düşünüyorum işin tazminatında değilim fakat şu en az 6 ay beklemek çok zor ben bunu şimdi göze alamıyorum maddi sıkıntılarımdan sonra. polislik çok güzel ve kutsal bir meslek... fakat çalışma saatı ve özluk hakları açısından çok kötü ve teşkilat da herşey müdürlerin elinde hele de bi de çevikseniz daha da zor... fakat benim bırakma durumum nedir net bir bilgi verebilelec kardeş varmı... şimdiden allah razı olsun

02 Temmuz 2011 09:44

bturap
Aday Memur

SORU: arkadaşlar memurlar.netin ana sayfasında yazıyo. soru: Ben Mühendisim ve 2011/1 KPSS atamasıyla mühendislik dışı bir memuriyete yerleşirsem.

daha sonraki 2012 kpss puanıyla mühendislik bölümümle ilgili biryeri kazanmam halinde atama yapılırmı? istifa edip 6 ay beklemem mi lazım?

acil bir şekilde cevaplarsanız sevinirim.

CEVAP: Bilindiği üzere memur olarak çalışmaya başlayanlar, yeniden KPSS'ye girebilmekte ve tercih işlemlerine katılabilmektedir.

Diğer taraftan da, KPSS tercih kılavuzunda 657'e tabi memur kadroları ile 399'a tabi sözleşmeli pozisyonlar yer almaktadır.

1- Memur olarak çalışan birinin yeniden bir memur kadrosuna yerleşmesi halinde, yeni kadroda göreve başlayabilmesi için çalıştığı kurumun onay vermesi (muvafakat) gerekmektedir. Bu bağlamda, onay alamayanlar (muvafakat) yeni memur kadrosunda göreve başlayamaz. Ancak bu durumda, onay vermeme işlemi 60 gün içinde dava edilebilir. Mahkeme hakimi her iki tarafın da görüşlerini alarak bir karar verecektir. Bu konudaki olumlu kararlar olduğu gibi olumsuız kararlar da çıkabilmektedir. Memurlar.net'te daha önce yayımlanmış olumlu karar için tıklayınız.

2- Memur olarak çalışan birinin yeniden bir memur kadrosuna yerleşmesi durumunda, memurun "istifa edeyim, 6 ay dışarda bekleyeyim, sonra atamam yapılır" şeklindeki düşüncesi tümüyle yanlıştır. Atamanın yapılması halinde en geç 15 gün içinde göreve başlamak kanunen zorunludur (657/62 ve 63. maddeler). Hiçbir kurum, 6 ay boyunca beklemez, zaten de bu şekilde bir geçiş yöntemi bulunmamaktadır.

3- Memur olarak çalışanlar, KPSS tercih kılavuzunda yer alan 399'a tabi sözleşmeli pozisyonları tercih etmesi halinde, geçiş için muvafakata yani kurumun onayına gerek yoktur. Direkt olarak memuriyetten istifa edip, sözleşmeli yeni göreve başlayabilirler.

02 Temmuz 2011 11:20

zulfikar_
Memur

arkadaslar ben 1. donem pomemim sizden ricam hicbir soylentiye itibar etmeyin gercekten biseyler yapma arzusundaysaniz eger yapin ben bilgi edinme basvurusunda bulundum 10 gunde cevap geldi cevabin iceriği kısaca 6 yıllık sureniz ve 2. bolge hizmetiniz tamamlandiktan sonra kurum değistirme islemleriniz icin bir sıkıntı gorulmemektedir seklinde 1. donem pomem oldugumu soylemistim askerligimi meslek icerisinde bitirdim polnette gorunen 5yıl 6 aylık polisim 6 ay yasal sureye 15ayda sark hizmetimi bitirmeme var bunlar bitince basvuruda bulunacagim haa kurum degistirmede ogretmenler icin soyluyorum 474gun baska bir kurumda calisan memur benim alanimda aralık 2010 da öğretmen olmus durumda meb sitesinde kurumlar arasi gecis minimum gorev sureleri var yani okadar zor bir durum değil kurum degisritmek torpil morpil gerekmiyor hak dururken batila inanmayin kendi arastirmanizi yapip kararinizi verin inanin hersey cok kolay olacak lutfen edindiginiz bilgileri bu forumda paylasin herkese ALLAH kolyalık versin tum meslektaslarima saygılar

04 Temmuz 2011 11:35

alper_001
Aday Memur

zülfikar arkadaşıma katılıyorum bende egm personel daire başkanlığı ile görüştüm ordaki arkadaş siz 6 yılınızı doldurun izin alırsınız zaman zaman yüksek okullu arkadaşlardan başvuranlara muvafakatin verildiğini söyledi bende verileceğine canı gönülden inanıyorum.saygılar...

04 Temmuz 2011 22:26

firaribesyocu
Aday Memur

zülfikar kardeşim ALLAH senden razı olsunn ben daha şarktayım normalde bitti ipka vermiştim kabul oldu meslekten önce askerlik yapmıştım kısa dönem acaba sayarlar mı?bende pomem 1 .dönemim şimdi müracaat edebilrmiyim?yardım lütfen bedn eğitimi öğrt mezunuyum hadi hayırlısı

05 Temmuz 2011 17:31

music06
Kapalı

arkadaşlar canınızı sıkmak istemem ama emniyet zülfikar arkadaşımızın durumunu incelemiş bakmış pomemli şarkı yapmamış, bunları bahane edoerek 6 yılı doldur şarkını yap demiş..firari besyocu hocam şimdi sen başvursan desenki 6 ylı doldurdum şarkımıda yaptım emniyetin cevabı belli "personel yetersizliği"ni gerekce gösterip red edecek, sende dava açacaksın.. (emniyet 6 yılı doldurmuş şarkıda yapmış maden gitsin hayatta demez) herkesi ayrı bi bahane söylüyorlar, o kadar insan varki pmyo lu, adam 4 senesini ankada doldurmuş,şark yapmamış.. dayısına söylemiş ondan sonrada byby demiş...

firaribeyocu hocam sana tavsiyem emniyet hayır yanıtını verince vakit kaybetmeden dava acmandır.daha bu kadarla bitse yine iyi, birde başka söylentilerde var meb artık kurumlar arası atama yapmayacak die :(

05 Temmuz 2011 18:27

zulfikar_
Memur

music06 dostum bole karamsar olma insanlarida karamsarlıga surukleme :) yazdigimi dikkatli okursan memurluktan ögretmenlige gecenlerin memurluktaki gun sayisini yazdim bu meb in resmi sitesinde yazilan rakamlar simdi 2 sey soyleyecegim birincisi bende memurum benden daha az gunle biri kurum degistirir ben degistiremezsem bu adeletle cözulür 2. olayda bununla ilgili mahkeme kararini bulursam atarim yada bulan biri lutfen atsin buraya diyorki devlet memurunun memuriyette yukselmesi onlenemez bu gerekce ile yine diyorki polislik 2yıllık meslek yuksek okulu ile personel temin eden bir kurumdur öğretmenlik ise 4 yillik fakulte mezunlarinin yapabildigi bir meslektir bu yuzden polisin ogretmen olmasi engellenemez ve sunuda eklemek istiyorum hukuk devletinde yasiyoruz haklarimiz var karamsar olmayin 1 yıl sonra yine buradan coook sey paylasilacak merak etmeyin ben arkadaslarima nelerin denildigini nasil muamele yapildigini biliyorum ama gun gececek hayirlisiyla bizler yolunuzu acacagiz hepimizin ALLAH yardimcisi olsun saygilar

06 Temmuz 2011 09:24

music06
Kapalı

bizi bu meslek ve uygulamayarı karamsarlıga itiyor. bende senin dediklerine katılıyorum ama dedigim gibi bu işler ancak dava ile olucak.. hakkımızda hayırlısı inş.. allaha emanet. saygılar

08 Temmuz 2011 03:27

zulfikar_
Memur

guncel

08 Temmuz 2011 21:14

Ankara-Polis
Yasaklı

EK MADDE 24--) Polis meslek eğitim merkezlerinde eğitimlerini başarı ile tamamlayanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına aday polis memuru olarak atanırlar. Bu şekilde atananlar, ATANMA TARİHİNDEN İTİBAREN 6 YIL süreyle başka kurumlara nakil yoluyla atanamazlar. Bu süre zarfında memuriyetten çekilen, çekilmiş sayılan, meslekten veya memuriyetten çıkarma cezası alan ve aslî memurluğa atanamayarak ilişiği kesilenler, mecburi hizmet sürelerinin kalan her yılı için, kendilerine yapılmış olan öğretim masraflarını tazminat olarak ödemek zorundadırlar.

KANUN AÇIK..

Toplam 164 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?