Editörler : Cüneyt Barışoglu
22 Haziran 2011 00:46   


İşitme Kaybı Hakkında

İyi geceler arkadaşlar.Benim sadece sağ kulağım duymakta.(sol kulağım duymuyor ancak sağ kulağımda işitme kaybı yok).Bu durum işe girmeme ne kadar engel olur?Sağlık raporu alırken yüzde olarak ne kadar özürlü raporu alırım?Askerlikten muaf olma durumum var mı?

22 Haziran 2011 10:59

meopius
Şube Müdürü

Sağ kulak ne kadar duyuyor? Tam işitsel yetiyi sağlıyor mu?

Peki sol kulak kaç desibele kadar duymuyor?

Askerlik konusuna gelince belli bir desibel oranına bakarlar ona göre ayar çekerler. Önden seslendiğinizde duyabilen bir arkadaşımız var. Arkadan seslendiğinzide hiç bir tepkiye cevap vermeyen arakdaş. Şırnakta Yedek Subay olarak vatanı görevini tamamladı.

her iki kulaktan 110 desibele kadar kaybı olan ben Amasyada askere alındım:gerekçe düzgün konuşuyor olabilmem. 1 aylık maceramdan çürük ile ayrıldım.

Askerlik hassas konu sizi almayabilir, ısrar ederseniz alabilir.

Sakatlık oranına gelince biraz zor. Ancak bir kulağın işitme yetisi 50 desibel üstünde ise belki özürlü raporu verebilirler. Denemek lazım. Tam teşekküllü ahstaneye gidip bir kontrolden geçmeniz gerek.

22 Haziran 2011 11:03

soykankaan
Daire Başkanı

tek kulakla özürlü raporu alınamıyor maalesef.. %20 anca eder..

22 Haziran 2011 23:40

nice_42
Kapalı

Devlet hastanesinde odyolog testi yaptır kafana göre iş yapma

kulaktaki işitme kayıplari desibel rakamlarla ifade edilir hangi desibel oranlarda kayıp oldugunu buraya yazarsan daha detaylı bir şekilde arkadaşlar açıklama yapma geregi duyarlar

kulak burun bogaz doktoruna sorarsın burda sormanın bir mantıgı yok herkes bir kafadan cevap verir sana en güzeli kulak burun bogaza gidip hocam ben yüzde kaç özürlü raporu verebilirsiniz ve bu işitme kaybıyla askerlik yapabilir miyim yapamaz mıyım diye sor doktora...

işitme cihazı kullanıyorsan askerlik yapmazsın bu senin en dogal hakkın askere alırlar diye korkma...

askerlikte kulak çok önemlidir az da olsa işitme kaybı olan insanlari almamakta

meopius askere alınıp 1 ay sonra cürük rapor alıyorsan hata senin kardeşim muayane ederken o anda askeri doktora ben de işitme kaybı var hava hastanesine beni sevk etmenizi istiyorum deseydiniz bunlar başınıza gelmezdi önemli olan bir şeyleri yerinde sölemek.

nescafe kardeşim son olarak özürlü raporu alamazsınız %18 25 arasında takılır kalırsın başka hastalıklarin varsa onlari ekletirsin özürlü raporu alabilirsin ama bu şartlarda özürlü raporu alman sıkıntılı maalesef özürlü raporlari oranlari sıkıntı yaratıyor

ve son olarak askerlige elverişli degildir raporu alırsınız.

23 Haziran 2011 07:20

google123
Yasaklı

gideceksin önce ölçümünü yaptıracaksın sonra !

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/12/20101216-M1-1-2.doc

bu cetveldeki oranına bakacaksın !

anlaşıldımı !?

23 Haziran 2011 19:29

Düşünce_07
Aday Memur

askerlikten muaf olursun.

tek kulak sağlam olduğu için %40 raporu alamazsın.

24 Haziran 2011 12:33

yaseminbuse
Memur

ama yanında başka hastalıkları var ise onlarıda ilave ettirtip rapor alabilir.

26 Haziran 2011 05:19

--Nescafe--
Şef

Cevap veren herkese teşekkür ederim.Benim son olarak merak ettiğim bu işitme kaybı devlet memuru olmama engel midir?

26 Haziran 2011 12:01

soykankaan
Daire Başkanı

o sana kalmış bişi sağlam olarak devlet memuru olacaksan diğer işitme kaybı olan kulağın işine engel değilse sağlam olarak memur olabilirsin..

01 Temmuz 2011 09:27

blomberg46
Yasaklı

Bir kamu kurumunda sağlam raporu alarak memurluğa başlayan birisi sonradan işitme kaybı yaşarsa nasıl bir yol izlemelidir. Sağ kulak tamamen duymuyor. Sol duyuyor ama %100 duyup duymadığını tam bilmiyorum. belki o da %90 filandır. Bu şekilde kurum değiştirmek ya da özürlü raporu filan almak nasıl oluyor. Günlük hayatımda seslerin hangi yönden geldiğini anlayamıyorum. Bir de yanımdaki arkadaşım duymayan yanımdaysa çok sinirleniorum

01 Temmuz 2011 20:08

umut-yolcusu
Kapalı

tek kulaktan %40 rapor almak zor gibi..ama kurumdan hastaneye sevkini isteyip muayene olup heyete girersin. orda belli olur ne olacağı.

kurum değiştirmeye gelince; o da dilekçe yolu ile oluyor. çalıştığın kuruma, rahatsızlığını belirten bir dilekçe ile atama talebini verirsin sonrası mevzuat nasılsa öyle işler gider..

Toplam 10 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?