Editörler : supporters.

emre polat
Müsteşar Yardımcısı
11 Temmuz 2011 10:25

ÖSYM ve YÖK Türkiyenin sırtında birer kambur, bu 2 kurum o kadar gereksiz ki hiç bir işe yaramıyor. Orada çalışan insanlar bir kere insana değer vermiyorlar,muhatap almıyorlar! Böyle kurumlar işte daha ne diyeyim??

gizemli_1987
Aday Memur
11 Temmuz 2011 10:25

çok zordu sorular..Kısmı dengeye marshall dedim ben.İlk deveülasyonu 1960 yaptım tamamen attım onu.Yaptığım şıklar şunlardı :etkin piyasa,piyasa temizlenmesi, mc,avcnin üzerindedir,artan getiri.Tam rekabet piyasasıyla ilgili işlem sorusunu bir türlü yapamadım iyi bildiğim konu olmasına rağmen..

fram2010
Yasaklı
11 Temmuz 2011 10:33

cob douglas kuramında azalan girdi olacak galiba

zgr27
Aday Memur
11 Temmuz 2011 10:35

pardon afc'yi kesmiyodu mc yukarıda yanlış yazmışım. ama soruda avc soruyodu. mc altındadır cvp o olması lazım.

mulkiyeli87
Aday Memur
11 Temmuz 2011 10:59

zgr27

ölçek ekonomisi sorusu, dediğin gibi ölçeğe göre savit getiri

rasyonel beklentilerli soruyu hatırlayamadım ama monetaristler adaptif beklentiler olduğunu varsayıyorlar

myth_0787
Aday Memur
11 Temmuz 2011 11:56

tüketici maksimizasyonu sorusu vardı kaç y malı tüketir diye cevap 20 olacak.

tulipomania
Aday Memur
11 Temmuz 2011 12:03

özel bütçe sorusu cumhurbaşkanlığı

http://www.memurlar.net/haber/15003/

TiTiA61
Daire Başkanı
11 Temmuz 2011 12:05

satınalma gücü paritesi değilmiydi bir sorunun cevabı? aklıma gelen bir diğer soruda rezerv para... a şıkkıydı cevaplarda o soruyuda rezerv para işaretlemiştim. bu arada ösym ne zaman yayınlar cevapları?

milidya44
Şef
11 Temmuz 2011 12:06

cb özel bütçe değil

5018 say kanuna bak

hijcker
Aday Memur
11 Temmuz 2011 12:12

:) arkadaşım verdiğin linkte cumhurbaşkanlığı genel bütçede. YÖK özel bütçede. Verdiğin linki okumadınmı?

KSKMALİYE
Kapalı
11 Temmuz 2011 13:14

üretim fonksiyonu sorusu: ölçeğe göre sabit getiri..

KSKMALİYE
Kapalı
11 Temmuz 2011 13:17

mc aşağıda olacak......

shockover
Aday Memur
11 Temmuz 2011 13:37

şıklarda mc avcnin altındadır varmıydı ki siz hep onu diosunuz, o olsa zaten tamam, o olmadıgı icin mc ortalama sabit maliyetin üzerindedir dedim ben ,belkide o şıkkı gormedim ama ne olursa olsun mc hep ortalama sabit maliyetin uzerindedir ve e sıkkı o idi.

kubilay_oral
Memur
11 Temmuz 2011 14:55

Tek indirmek için. Ziddi.Com bağlantısıdır. Download butonuna basın ardından kodu girin ve indirin.

http://www.ziddu.com/download/15649611/Kpssforum.Org-2011-Kpss-sorulari.zip.html

güneşgünü
Aday Memur
11 Temmuz 2011 15:04

netlerinize baktınızmı 21 net var benim iktisattan, iş yapar sanırım.

imasith
Memur
11 Temmuz 2011 16:23

Takıldığım bir kaç soru;

-----------------------------------------------------------

Soru 27:

Aşağıdakilerden hangisi paranın kullanıldığı değiş tokuş sistemleriyle karşılaştırıldığında, takas siste- minin dezavantajlarından biridir?

A) İsteklerin karşılıklı olarak çakışma zorunluluğunu karşılayamaması

B) Malların değiş tokuş maliyetlerinin zaman içerisinde azalmasını sağlayamaması

C) Değiş tokuşta uzmanlaşmış birimlerin değişim mali- yetlerinin azalmasını sağlayamaması

D) İş bölümünün gelişmesini engellemesi

E) İşlem maliyetlerinin ortadan kaldırılmasını sağlaya- maması

doğru cevap A olarak verilmiş.

ancak soruda yerine koyduğumuz zaman şöyle bir şey ortaya çıkıyor: ?takas sisteminin dezavantajlarından biri ?isteklerin karşılıklı olarak çakışma zorunluluğunu karşılayamamasıdır?.?

Oysa takas sistemi isteklerin karşılıklı olarak çakışması esasına göre işler. İki tarafın istekleri çakışıyorsa ticaret gerçekleşir. takas sistemi isteklerin karşılıklı olarak çakışması zorunluluğu karşılayamıyor diyemeyiz, öyle olsaydı bu sistem işlemezdi.

Cevap şıkkı ?isteklerin karşılıklı olarak çakışması zorunluluğu? şeklinde olsaydı bunu para sistemine göre bir dezavantaj olarak sayabilirdik. Ancak bana göre soru hazırlanırken anlatım bozukluğu yapılmış.

Doğru cevabın ?D - iş bölümünün gelişmesini engellemesi? olduğunu düşünüyorum. Ancak paranın kullanıldığı sistemlerde herkes bir iş üzerine uzmanlaşır ve buradan kazandığı parayla diğer mal ve hizmetleri satın alır. Takas sisteminde kişiler birden fazla iş ile ilgilenmek zorundadırlar.

-------------------------------------------------------------

Soru 32:

Bir tahvilin faiz oranının denge faiz oranının üzerin- de olduğu durumla ilgili aşağıdaki ifadelerden han- gisi doğrudur?

A) Tahvil piyasasında talep fazlası vardır, faiz oranı artar.

B) Tahvil piyasasında arz fazlası vardır, faiz oranı düşer.

C) Tahvil piyasasında talep fazlası vardır, faiz oranı düşer.

D) Tahvil piyasasında arz fazlası vardır, faiz oranı artar.

E) Tahvil piyasasında talep fazlası vardır, ancak faiz oranı değişmez.

Doğru cevap C olarak verilmiş

Tahvil faiz oranın yüksek olması, tahvil fiyatının düşük, vade sonundaki getirisinin ise yüksek olduğu gösterir. Bu durumda tahvil piyasasında arz fazlası var demektir.

Denge faiz oranın üzerindeki getiriyi gören alıcılar tahvil taleplerini artırır, tahvil fiyatı yükselir, getirisi(faiz) düşer. Buna göre cevap B olmalı.

------------------------------------------------

Benim yorumlarım bu şekilde. Bilmiyorum katılır mısınız.

ben bilmem
Aday Memur
11 Temmuz 2011 17:57

sorular yanlış değil ama soruların cevapları sanki yanlış verilmiş gibi,,,

c.h.
Memur
11 Temmuz 2011 18:18

Takas sistemi sorusu kesinlikle yanlış değil, cevap doğru verilmiş, burda söylemeye çalıştıkları şey pazara gittiğimizde isteklerimizi karşılamak zor olabilir. Mesela ben bir kazak almak istiyorum diyelim ve karşılığında verebilecek tek şeyim buğday fakat kazak satan yerler buğday istemiyor olabilir ve ben buğday verip kazağı alamam. Bu bir dezavantaj ama para olsa verip alma şansın var her zaman.

ben bilmem
Aday Memur
11 Temmuz 2011 18:47

ch verdiğin örnek mantıklı ama 38. sorunun cevabı kesin hatalı çünkü tahvil piyasasında arz fazlası var ise faiz oranı düşer.

mavigeceben
Genel Müdür
11 Temmuz 2011 18:51

takas sistemine bende D şıkkı dedim...

ya sonuçta şıklarda dezavantaj oluşturabilcek bişeyi arıyoruz..

"iş bölümünün gelişmesini engellemesi"..avantajmı olmuş oluyo şimdi..

Toplam 157 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi