Editörler : Cüneyt Barışoglu
12 Temmuz 2011 17:17   


turan dursun

turan dursunun sitesine giren var mı? din eleştirisi adı altında bir site var ve dinle ilgili ilginç iddialar öne sürülmüş.Kafası karışıyor insanın

12 Temmuz 2011 17:19

gülru45
Aday Memur

kimse yok mu bu konuda bilgisi olannn????????

12 Temmuz 2011 17:47

dede ali
Kapalı
12 Temmuz 2011 17:51

tarihçi_08
Kapalı

eğer dini alanda kendinizi yeterli görmüyorsanız turan dursunun sitesinde veya diğer ateist-agnostik sitelerde dolaşmamanızı öneririm kardeşim..

12 Temmuz 2011 18:05

Şar-rumma
Kapalı

süleyman ateşin gerçek din bu kitablarını okuyun , panzehirdir.

ALLAH ın kor ateşi küfrün üstüne olsun.

13 Temmuz 2011 05:46

larathi
Yasaklı

turan dursun karşıtları arkadaşlar hemen saldırıya geçme gereği duymuşlar :) eee tabi gerçekler acıdır... turan dursunun dindar bir aileden geldiğini ilk zamanlarda dindar oldugunu unutmamak lazım..

doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar diye boşa dememişler... söyledikleri doğrudur arkadaşım kuran elle yazılmıştır gökten falan inmemiştir.. bunun içerisinde bulundurduğu ayetlerle de kanıtı mümkün zaten :) arkadaş demiş ki dini alanda kendinizi yeterli görmüyorsanız girmeyin :=))) inanın bana aile baskısı olmayan özgür bir birey açıp mealleri okusa inanmayı bırak bir daha açıp okumaz bile.. o yüzden diyor arkadaş.. o da kendisi gibi olmanızı istiyor çünkü..

13 Temmuz 2011 08:23

Şar-rumma
Kapalı

ebu cehilde hz muhammedin , peygamber olduğunu biliyordu, ama sonuç ne oldu , kalbinde pisilik onu cehennemin dibine yolladı çok şükür.

turana gelince , bırak dindar aileden olmayı adam müftü müftü,ama popüleritesini arttırmak , dikkat çekmek duygusu , adamın ahiretini rezil etti.

barnabas incili araştırn bu kitabı , bakın bakalım kimi göreceksiniz.

13 Temmuz 2011 08:32

KASİDE-İ BÜRDE
Kapalı

Dinimizi öğreneceğimiz, İlminden istifade edebileceğimiz, Öyle çok İslam Alimimiz var ki. Bu tür insanları takip etmeye, eserlerini okumaya hacet yoktur.. İslam Alimlerimizin hayatlarını eserlerini okuyalm lütfen..

İmam Rabbanileri okuyalım

İmam Gazalileri okuyalım

Mezhep İmamlarımızı eserlerini okuyalım...

Sayılamayacak kadar çok....

13 Temmuz 2011 08:42

ehli suffa
Genel Müdür

turan dursun islami kaynakları yakından tanıyan ve işine geldiği şekilde yorumlayan birisidir. dini bilgisi yeterli olmayanların bu iddialarla (asılsız iddialar,israiliyat,teviller) kafasını meşgul etmesi sadece zarar getirir. Bataklığa doğru yol almaktansa, hakikate giden yolda hakiat alimlerini okumak daha elzemdir.

üstad bediüzzamandan iman dersi almanız çok daha faydalı olur.

saygılarımla.

13 Temmuz 2011 11:19

Başak_17
Şube Müdürü

şu adamı bana kimse tanıtmasın,adın ıbile ağzıma alma bu cahilin..

Turan Dursun, kendisini ateist olmaya götüren düşünce dolu bilimsel deneyini(!), Yüzyıl Dergisi, sayı 6'da kendi ağzından şöyle anlatır: "Allah'a inanıyordum. Ancak deneyimler yaptım kendi kendime. Su dolu kovanın içine süpürgeyi batırıp duvara sürdüm. Şekiller bir rastlantı.. Dünya'nın oluşumu da öyle olmasın..."

Evet T. Dursun duvardaki şekillere bakarak, dünyanın da böyle bir rastlantı sonucu olabileceğini savunuyor. Yani duvardaki şekiller=dünyadaki düzen. Aklı ve mantığı olan hiçbir insan bunu kabul etmez. Bir düşünün güneş sistemi, gezegenler, dünyanın etrafını saran atmosfer ve tüm bunları kıyasladığı duvardaki şekiller!

T. Dursun'un zekasının durduğu ve ilme nasıl yaklaştığı böylece tescil edilmiş oluyor. Lakin, bilim bu arada boş durmuyor, işin gerçeğini şöyle açıklıyor: "Yapılan hesaplara göre, evrenimizin başlangıçtaki gerçek yoğunluğu ile ötesinde oluşması imkanı bulunmayan kritik yoğunluğu arasındaki fark, yüzde birin bir kovadrilyonundan azdır. Bu, bir kalemi sivri ucu üzerinde bir milyar yıl sonra da durabilecek biçimde yerleştirmeye benzer. Üstelik evren genişledikçe, bu denge daha da hassaslaşmaktadır." (Bilim ve Teknik, Sayı 201, s.16)

T. Dursun'un ateizm deneyi gibi, ilgi çekme deneyi de çok çarpıcı; "Şişman bir kıza aşık olmuş, kızın ilgisini nasıl çeksin, kendini nasıl beğendirsin. İç çamaşırını görürse belki. Çok çaba harcamış ama olmamış" (Yüzyıl, s6).

Yine T.Dursun İslamın akıl ve ilimle olan bağlantısını çarpıtıyor, düşünce ve akılla ilgili yüzlerce ayeti gözardı ederek şöyle diyor: "Din varken kafanızı daha ileri daha güzel şeyleri yapmaya kullanamıyorsunuz. Kullandığınız zaman engeller çıkıyor" (s16) Şimdi soruyoruz;

Harizmi (9 yy) sıfırı bulup kullandığında İslam buna engel mi oldu?.. El-Cezeri tarihte ilk robotları yaparken, Abdüsselam kendisine 1979 Nobel Ödülünü kazandıran teoriyi düşünürken din engel mi oldu?..

13 Temmuz 2011 13:24

tarihci09-82
Yasaklı

turan dursun bir ilahiyat profösörüydü.6. yüzyıl arapçasını ana dili gibi bilirdi.

onlarca ciltlik tefsir kitapları yazmıştı öncesinde.

trt de dindarlara yönelik din ile ilgili programlar bile yapıyomuş hatta.

ancak daha sonra görüşleri değişmeye başlıyor.

eskiden kurtarmaya uğraştığı her şeyin çok büyük ve kullanılmaya müsait yalanlar olduğunu kabul ediyor.yeni kitaplarını buna göre yazıyor.artık o cesur bir aydınlanma savaşçısı oluyor.

ne yazıkki karanlık ve barbar zihniyetler tarafından bir suikast sonucu öldürülüyor.

hayat hikayesini okumuştum aklımda kalan bu kadar.

elbette turan dursunun eksik bıraktığı ve ömrü yetip tam bi açıklamaya kavuşturamadığı konularda olabilir.sonuçta o bir bilim adamı değil.o bir din adamı.onun psikoloji sosyoloji vb alanlardaki yorumlarını değil öncelikle ayet ve hadisler konusundaki yorumlarını baz almayız...

13 Temmuz 2011 13:44

vuslat-58
Kapalı

turan dursunun kitaplarını okuyan biri olarak bana anlatma..

aklımda kalanlar:

1) Ayetlerin geliş tarihine ilişkin kesin bir bilgi ileri sürülemez (s104) diyerek şeytan ayetleri masalını ispatlamaya çalışırken her nedense ayetlerin tarihine ilişkin kesin bilgi veren kaynakları unutuveiyor!

2) Arap dilindeki mecazi (benzetme, sembolik) kavramları, sanki anlamlarını bilmiyormuş gibi kasıtlı çevirmektedir. Mesela Allah'ın gözetlemesi demek olan "Allah'ın gözü" deyimini "insanın gözü gibi göz" diye tercüme etmiştir.

4) Eş kelimesini karı diye çevirerek okuyucunun zihninde olumsuz anlamlar uyandırıyor. Mekr kelimesini düzen yerine kasten tuzak olarak çevirerek yine aynı anlam saptırmasına başvuruyor.

13 Temmuz 2011 13:47

vuslat-58
Kapalı

Bazı yerlerde sorduğu sorular ise saçmalığın doruğunu zorlar nitelikte; işte ilginç soruları: "Neden son peygamber bir Arabi. Muhammedi seçmiş hem neden son Peygamber?" Bu soruda neye itiraz ettiği anlaşılmıyor. Son peygamber kavramına mı? Onun Arap (ki başka bir milletten olsa idi yine aynı şekilde soracaktı) oluşuna mı? Adının Muhammed oluşuna mı? (Aslında son Peygamber bir Türk de olabilirdi, hatta adı T.Dursun da olabilirdi!) Ama Allah kime katından bir rahmet (Peygamberlik) indireceğini bilir. (bkz. İbrahim, 11)

Allah teala, Hz. Muhammed'e vahiy gelmesi karşısında o dönemdeki insanların itirazlarını aynen şöyle aktarıyor: "Onlara bir ayet gelince Allah'ın elçilerine verilenin aynısı bize de verilmedikçe katiyyen inanmayız dediler. Allah elçiliğini kime vereceğini daha iyi bilir." (Enam:124)

Görülüyor ki 1400 yıl evvelinin inkarcılarıyla T.Dursun?un mantığı ve itirazı arasında pek fark yok.

13 Temmuz 2011 13:54

vuslat-58
Kapalı

peygamberimiz onun arkdadaşı ya,muhammed diye konuşuyor kitaplarında...

13 Temmuz 2011 13:58

vuslat-58
Kapalı

daha anlatayım aklımda kalanları:

Bazı konularda tefsirleri kanıt olarak bir hünermiş gibi sıralarken nedense Arapların kızlarını öldürmesi konusunda "güvenilir" dediği tüm tefsirleri bir çırpıda arkasına atıyor, reddediyor ve şöyle diyor: ?Tefsirler Ferezdak'ın iki dizesi üzerinde durur. Ne var ki tefsirlerde bu iki dize hep aynı sözcüklerden oluşmuyor. İki dize de değişik biçimde yer alıyor, dizelerin değişik olması göz önünde tutulursa sonradan uydurulduğu bile düşünülebilir (s204)?

Aynı akıl yürütmeyi şeytan ayetleri konusunda nedense yapmıyor. Halbuki şeytan ayetleri denen uydurma dizeler 20 değişik şekilde aktarılmıştır. Şeytan ayetleri bu yüzden uydurmadır deseydi T.Dursun'un samimiyetine inanabilirdik. Şu durumda ise tepkiselciliğine ve sübjektifliğine şahit oluyoruz.

13 Temmuz 2011 14:40

İlim-Amel-İhlas
Kapalı

Tescilli sahtekârdır. Bir yalanını bizzat tespit etmiştik. Ki kitapları yalanlarla, iftiralarla doludur. İmâm-ı Süyuti hazretlerinin naklettiği bir hadîs-i şerîf'i çevirirken - maalesef nefsine ve şeytana aldanarak - kendi habîs amaçlarına uygun YALAN ve YANLIŞ çeviri yapmak sûretiyle sahtekârlık yapmıştır.

13 Temmuz 2011 15:07

tarihci09-82
Yasaklı

bence asıl sahtekarlık yapanlar ve bu şekilde işi kurtarmaya çalışanlar diğer tefsirciler.

öbür tefsircilere inanacağıma turan dursuna inanırım.

kaldıki başka tefsirciler de okumuştum.lakin hiç birşey kurtarılamıyor sadece eveleme geveleme yapılıyor.sizin de çoğu zaman yaptığınız gibi...

13 Temmuz 2011 15:37

dede ali
Kapalı

de get suyutkunu seni,yalancının şahidi bozacı olacak tabi...

13 Temmuz 2011 16:48

larathi
Yasaklı

işine gelmeyince yalancı olur tabi :) sence adam aptal mı madem o kadar müftülük yapmış etmiş adam niye sizin dediğiniz gibi ''AHİRETTEN VAZGEÇMİŞ ?????

13 Temmuz 2011 16:50

vuslat-58
Kapalı

tesccilli sahtekar ahirete intikal etti unutma !!!!!

13 Temmuz 2011 16:55

vuslat-58
Kapalı

Nasrettin Hoca anahtarını kaybetmiş, onu ararken bir adam gelmiş, birlikte aramaya başlamışlar, en sonunda adam "burada düşürdüğünden emin misin?" diye sormuş. O da evinde düşürdüğünü söyleyince adam kızmış ve neden burada aradığını sormuş, Hoca da şöyle demiş: "Burası evimden daha aydınlık ta ondan!"

T.Dursun "Yüzyıl Dergisi"nde (sayı:6) aydınlanma savaşçısı olarak lanse edilince yukarıdaki hikaye aklıma geldi. T.Dursun yukarıdaki olaya benzer bir şekilde Dinin özünü Kuran'da arayıp bulmuyor.

Bunun yerine uydurma olduğunu kendisinin de kabul ettiği bazı sözlerle dinin ne olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Ve iste "Din Bu" diyor (aslında "kin bu").

Neden böyle yapıyor, dersiniz. Çünkü yanlış aktarılmış bazı hadisler ve israiliyattan etkilenmiş tefsirlerle dini kötüleyebileceğini düşünüyor. Mesela Peygamberimizin savaşta kadın, çocuk ve ihtiyarlara dokunulmamasını emreden yüzlerce hadisini görmezlikten geliyor, buna karsın uydurma birkaç hadisle bunun aksini iddia ediyor.

Şimdi T.Dursun'a soruyoruz: ortaya koymak istediğin dini neden böyle uydurma rivayetlerde arıyorsun? Cevabı herhalde şu olacaktı; "Burası karanlık da ondan!"

Toplam 80 mesaj
 
ANKET
Son iki ayda ÖSYM'nin çağrı merkezini aradınız mı? Memnuniyetiniz ne düzeyde?