Editörler :
24 Temmuz 2011 12:47   

Tehlikenin Farkında Mısınız?

Merhaba arkadaşlar,

Üniversitelerin aldığı mühendis sayısının ne denli arttığını fark ettiniz mi? Benim zamanımda 32 binlik İTÜ bölümü olmuş 96 bininci sırada. Benim bölümüm 38 bindi, olmuş 66 bin.

2 sene sonradan itibaren bu yeni üniversiteler mezun verecek ve özel sektör bunların hepsini istihdam edemeyecek veeee bu arkadaşlar KPSS'ye girecek. Artık puanlar ne olur düşünemiyorum.

24 Temmuz 2011 13:03

Kedimi_Yedim84
Kapalı

ben bu durumu takip ediyorum. mühendislik bölümlerinde müthiş bir kontenjan artışı var. her şehirde üniversite var, birçok şehirden birden fazla üniversite, her üniversitede birçok mühendislik bölümü var. bu son 1-2 senedir de teknoloji fakültelerin bölümleri çıktı, olanlar yetmezmiş gibi... durum çok vahim bir hal alıyor malesef...

24 Temmuz 2011 13:29

-tommiks-
Yasaklı

sanayi ekonomileri gibi üretim yapabilsek bi nebze karşılanır arz-talep dengesi ama öyle de deiliz ki.ülke tamamen sıcak para ile büyüyor üretim sınırlı olan da ithalata dayalı.bu şekilde devam edilirse önümüzdeki yıllarda mühendisin vay haline üni.lerde kontenjan bile dolduramaz..

24 Temmuz 2011 13:32

82,526 JOKER
Kapalı

5 SENE SONRA ÜNİVERSİTE MEZUNUNUN LİSEDEN FARKI KALMAZ.

BU SEFERDE MİLLET YÜKSEK YAPMAK İÇİN KENDİ YER DURUR.

24 Temmuz 2011 13:43

akin9823
Şube Müdürü

artık unıv mezunu olmanında bı anlamı kalmadı..ulan tayyıp sana oy veren elımın ta.............adamın dunya umrunda deıl..zaten kendı dıyor her unıv mezunu ıs bulmak zorunda deıl dıye..halımız harap arkadaslar

24 Temmuz 2011 13:57

82,526 JOKER
Kapalı

AKIN9823

FIRATTAN MI MEZUNSUN?

24 Temmuz 2011 14:27

akin9823
Şube Müdürü

evet neden sordun ki..

24 Temmuz 2011 14:34

82,526 JOKER
Kapalı

ÖYLESİNE SORMUŞTUM.

Bİ YERDE FIRATLA İLGİ Bİ YAZINI GÖRMÜŞTÜM , ONDAN.

24 Temmuz 2011 14:43

akin9823
Şube Müdürü

sanada hayırlı olsun kazanmıssın sanırım..her ne kadar ıyı anlasamasakta renkli bı adamsın :)...

24 Temmuz 2011 14:55

82,526 JOKER
Kapalı

SAĞOL KARDEŞ KAZANDIK.

YANLIZ FORUMDA KAZANINCA SALDIRAN ÇOK OLDU.

MİLLET Bİ GARİP.

ELAZIĞLILARIN Bİ LAFI VARDIR.

İT ÜRÜR KERVAN YÜRÜR.

A

DİYOSUN İTİN BİRİ ÇIKIYOR SATAŞIYOR.FORUM GÖZÜMDEN ÇOK DÜŞTÜ BU ARA.

BİTANNESİ TAKILMIŞ PEŞİME , BEN NEREYE YAZZAM ODA GELİYOR , ORAYA YAZIYOR.

24 Temmuz 2011 16:32

smasher
Kapalı

yıllar önce ve yıllar içinde tehlikenin farkında olduğum için tekstil mühendisliğini bitirdikten sonra işletmeyide bitireyim dedim ve bitirdim.iş hayatına 2 diplomayla atılayım dedim.ama özelde olmadı,olmuyor.kimisi hala gülünç ama krizi bahane gösteriyor,kimisi ortalıkta bu paraya çok mühendis bulurum diyor.devletin şevkatli kollarına sistem ister istemez herkesi itiyor.çalışma koşulları ve değer gördüğünü hissettiren maaşı dolayısıyla.şimdi karşımda şöyle bir sorun var.24 yaşındayım ve son lys ye girmiş ve iyide puan almış bulundum.bu saatten sonra hem kendi şimi yapabileceğim,hem yıllar içerisnde prestijini kaybetmeyecek,hemde devlette iş imkanı olan bölüm tercih etmek istiyorum.hangi mühendislikler ya da diğerleri sizce uygun?değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

24 Temmuz 2011 16:36

82,526 JOKER
Kapalı

SIRALAMA BUDUR , BENİM İÇİN.BEN İNŞAATÇIYIM.

1- TIP

2- DİŞÇİ

3- ECZACI

4- HUKUK

5- MİMARLIK

6- SINIF ÖĞRETMENLİĞİ (BAYANLAR İÇİN)

7- HEMŞİRE(BAYANLAR İÇİN)

8- HARİTA MÜHENDİSLİĞİ

9- İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

10- ELEKTRİK ELEKTRONİK

11- MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ

12- BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

BİRDE MEKATRONİK VAR AMA MEZUNLARI NASIL İŞ BULDUMU ONU HİÇ BİLMİYORUM.

24 Temmuz 2011 16:47

smasher
Kapalı

inşaat ve mimarlık daha cazip geliyor.ama gelecekteki durumları ne olabilir?ufak bi araştırma yaptım öss derecesi yapan arkadaşlar tıp,elektrik-elektronik müh,ingilizce öğrtm. tercihlerini yapmışlar.ciddi fikir verici değilmi?

24 Temmuz 2011 20:13

Kedimi_Yedim84
Kapalı

82,526 JOKER, 4. sırada matamatik öğretmenliği olmalı bence :)

25 Temmuz 2011 01:58

82,526 JOKER
Kapalı

5. SIRAYADA FİZİK ÖĞRETMENLİĞİNİ ALALIM.

6. SIRAYA BİYOLOJİ İYİ GİDER.

7. SIRAYI PAS GEÇTİM.

25 Temmuz 2011 04:06

muh_erk
Şube Müdürü

YA BIRAKIN TEHLİKENIN GELMESİNİ ÖLDÜ ARTIK RESMAN PİYASA VARSA BUNLARI GORDUKDEN SONRA BENIM MESLEGIM FISTIK GİBİ DİYEN Bİ BABA YİĞİT ALNINI Bİ KARIŞLIYİM AYIP BE ARTIK RESMEN ÇÖKTÜK

2011 LGS -OSS KLAVUZ KONTENJAN KLAVUZUNDAKİ DAKİ KONTENJANLAR

TIP FAKÜLtelERİ = 8680 kişi (GATA hariç)

DİŞ HEKİMLİĞİ = 2271 kişi

FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON = 1862 kişi

HUKUK = 10930 kişi

ECZACILIK = 1509 kişi

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ = 7939 kişi

MAKİne MÜHENDİSLİĞİ = 9635 kişi

ELEKTRİK - ELEKTRONİK (8918)+ Elektronik Mühendisliği (367) + Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (1100) + Elektrik Mühendisliği (577) TOPLAM ELEKTRİK VE ELEKTRONİK LE İLGİLİ MÜHENDİSLİK BÖLÜMLER TAM TAMINA 10962

Endüstri Mühendisliği: 5634

Bilgisayar Mühendisliği 8062

RESMEN İSTİSNASIZ ÇÖKMÜŞ DURUMDAYIZ ÖZELLİKLE ELEKTRİK - ELEKTRONİK LERİN 1000 ( ONBİN) İ GEÇKİN BİR KONTENJANA ULAŞMASI BU 1 YILDA ALDIĞI BİDE İŞ İMKANI DAHA AZLIGINI DA DÜŞÜNÜNCE BENİ HAYRETE DÜŞÜREN ONLAR OLDU EN ÇÖKEN VE UMUTSUZ OLAN ONLARMIŞ MEĞER.

DİĞERLERİDE ÇOK ÇOK FAZLA ARTMIŞ NİSPETEN ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ 5 BİNLERDE O DİĞERLERİNE GÖRE DAHA AZ BOZULMUŞ. BİLGİSAYARDA ARTIK ÇÖKMÜŞ DURUMDA DUA OKUYANI YOK. 9 BİNE DAYANMIŞ

MAKİNE İNŞAAT DADA REZİL Bİ ARTIŞ VAR.

TEKRAR TERCİH YAPSAM BEN BU 2011 SON ARTAN KONTENJANLARIDA GORDUKDEN SONRA BİDE MEZUN SAYISI VE İŞ İMKANLARINIDA ORANLARSA KESİNLİKLE ŞÖYLE BİR LİSTE YAPARDIM

1. TIP

2. DİŞ HEKM.

3. ECZACILIK

4. ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ( DİĞERLERİNE GÖRE SON KONTENJANLARLA MEZUNUN SAYISINI VE İYİ BİR İŞ ALANI ÇOKLUĞUNU ORANLADIĞIM İÇİN YUKSEK Bİ ORANI VER BENCE Kİ ÇEVREMDEKİ END. MUH. LERDEN DE BU RAHATLIGI ANLIYORUM)

5.METEOROLOJİ MÜH.

6.HARİTA MÜH.

7. MAKİNA MÜH.

8. İNŞAAT MÜH.

---------------------------- TAMAMEN BURDA BİTİRİRDİM

HELE HELE 11 BİNE YAKLAŞAN KONTENJANI GORDUKDEN SONRA VE DİĞER MUH. LERE GORE DAHA AZ İŞ OLASILIKLARINI DÜŞÜNDÜĞÜMDE ELEKTRİK- ELEKTRONİK E YAKLAŞMAZDIM BİLE LİSTEMİN SONUNA BİLE YAZMAZDIM KİMSE KIZMASIN TAMAMEN OBJEKTİF YAKLAŞMAYA ÇALIŞDIM VE SANAYİNDEKİ VE ÇEVRAMDEKİ İNSANLARA BAKARAK

25 Temmuz 2011 10:13

Kedimi_Yedim84
Kapalı

82,526 JOKER, arkadaşım matematik öğretmenliğini o son yazdığın bölümlerle bir tutuyorsan sana diyecek birşeyim yok :) en az 100'den fazla puan farkı var o bölümlerle matematik öğretmenliği arasında.

eğer bu branş hakkında bir fikrin yoksa www.dogrutercih.com adresindeki tablo4- matematik öğretmenliği puanlarına bak. senin yazdığın o bölümlerden çok daha yukarıda olduğunu görürsün...

25 Temmuz 2011 11:22

akin9823
Şube Müdürü

muhendıslık bıtmıstır ustunede bı bardak soguk su ıcılmıstır....o kadar koyun bı mılletızkı devlet ne yaparsa yapsın eyvalah deyıp ses cıkarmıyoruz...yemen de bıle benzıne bıraz zam yapıldıgında ınsanlar sokaklara dokulmulserdı hatırlıyorum..bız nedense her seyı sıneye cekıyoruz yazık gercekten cok kotu bı huyumuz var..yapacagımız toplanıp sesımızı duyurmak gercı odaların bunu yapması lazım ama onlarda aday sayısı ne kadar artarsa o kadar kazanclıyım dıyerek kendını dusunuyor...bıtmısız dostlar bıtmısız..ha su anda calısıyorum ısım var ama buradakı ısım bıtınce ne yapacam bılemıyorum

25 Temmuz 2011 11:31

82,526 JOKER
Kapalı

MUH_ERK

SAYILARINI NASIL ÇIKARDIN.HELAL OLSUN.

BEN İNŞAATÇIYIM.İNŞAAT SAYISINI BEN 7767 SAYMIŞTIM.

VE TEKRAR YAYINLADIĞIN İÇİN YİNE HELAL OLSSUN.MİLLET GÖRSÜN GERÇEKLERİ.BÖYLE ARAŞTIRARAK YAZAN ARKADAŞLARA HASTAYIM.

YANLIZ ŞU KONUDA SANA KATILMIYORUM.END. MÜHENDİSLİĞİ BAŞLAMADAN BİTEN Bİ MÜHENDİSLİK OLDU.BENİM TAKİP ETTİĞİM KADARIYLADA ADAMLAR İNŞAAT-MAKİNA-ELEKTRONİK BU MÜHENDİSLİKLERİ OKUSAYDIK DİYE PİŞMANLAR.

END. MÜH. SAYISI FAZLA DEĞİL AMA İŞ ALANI ÇOK DAR. BU ÇOK DAR LAFI PİYASA BAZINDA.KİTABA BAKTINMI İŞ ALANI HER YER YAZIYOR.AMA UYGULAMADA ÖYLE DEĞİL.

25 Temmuz 2011 11:38

deserthawk
Aday Memur

Hükümet herkesi üniversiteli yapacağım diye piyasanın içine etti. Allah aşkına bu kadar fabrika var mı ülkede, şimdi bile o kadar mühendis işsiz geziyor. 2 seneden itibaren valla mühendisler hep ortalıkta gezecek.

İzmirliyim bu arada, geçen gün Kemalpaşa dolmuşunun arkasında gördüm "Kemalpaşa üniversiteyi hakediyor" diye. Olay bu arkadaşlar. Millet öğrenci gelsin de para kazanalım derdinde. Hükümet oradaki esnafı kalkındırma peşinde. Zaten başbakan demedi mi her üniversite mezunu iş bulmak zorunda değil diye.

Ama ne diyeyim gidip hâlâ oy veriliyor. Bu oy verenler işsiz kaldıklarında o zaman akılları başlarına gelecek. Sanırsın ABD burası, bu kadar mühendis nerede çalışacak ya. Şimdi bir de MTOK diye bir şey çıkmış, 220 bininci olan makine mühendisi olacak. Gerçi onların statüsü farklı olacak sanırım ama ismi niye mühendis arkadaş. Bakkal gibi bir sıfat olacak mühendislik.

Benim zamanımda ve benden önce daha zordu, eskiler bilir. Arkadaşlarla dershaneye gittik de ancak mühendis olabildik. 32 bininci olan adam İTÜ'ye puan olarak sonlardan girdi. Şimdi o bölüm 96 bininciyi alıyor. Böyle bir şey olabilir mi ya.

Yüksek lisansın da kontenjanları artıyor ki sürekli. Birkaç seneye kalmaz onun da içine edilir. Zaten yükseğe gidenlerin çoğu da laf olsun diye gidiyor. Adama soruyorum niye gidiyorsun "Çalışmaya hazır hissetmedim" diyor. Böyle bir şey var mı yahu, ileride artık bu sefer de ortalık yüksek mühendis kaynar.

Ama işverenlerin işine geldi. Zaten bahane arıyorlardı, artık İzmir piyasasında 1000 TL'ye falan başlatırlar yakında en fazla. Anadolu'da asgari ücrete başlarsınız. Bari biraz daha uygulama dersi görelim de teknikerlik kalksın, zaten gelecekte mühendis görünümlü tekniker olacağız. Bari aletlerin hepsini kullanmayı öğrenelim.

25 Temmuz 2011 11:40

billaal
Aday Memur

beyler abiler benim bütün hevesimi kursağımda bıraktınız ben bu sene tercih verecem ama puanım sağlık tutmuyor sağlıktan sonra biliyorsunuz ki mühendsilik geliyor şimdi ben mühendis yazmayı düşünüyodum ama yazdıklarınızı okuduktan sonra hayal kırıklığına uğramış durumdayım peki mühendsite yazamayacaksam ben nyazacam hemşirelik hakkında fikri olann......

Toplam 111 mesaj

ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?