Editörler :
03 Ağustos 2011 22:50   

mühendislik tercihleri için yorumlarınıza ihtiyacım var(ACİLLLL)

moleküler biyoloji genetik,biyomühendislik,inşaat,bilgisyar,gemi makina işletme ,deniz ulaştırma işletme, endüstri mühendislikleri hakkında yorumlarınızı ve bunları tercih ederken siz olsaydınız nasıl bi sıraya koyardınız?(üniversite tercihleri için önerinizi bekliyorum)

03 Ağustos 2011 23:16

mudokon
Şube Müdürü

inşaat dışındakileri salla gitsin

03 Ağustos 2011 23:26

akin9823
Şube Müdürü

muhendıslık bıtmıstır hanfendi...hadi gıt bı bardak soguk su ıc...bayanlara dıyorum hemsıre olun dıye dınlemıyorlar..ben insaat muhendısıyım bayanlar anca projecı olur santıye gıbı agır bır ortamda bız bıle dayanamıyoruz sız nasıl dayanacaksınız..zaten 3 yıl sonra santıyelerde bıle ıs bulamayacaz..tayyıb baba herseyın ıcıne ettı

03 Ağustos 2011 23:29

@sarı_şeker_leblebi@
Aday Memur

arkadaşım ben atandım zaten memurum anlıycan ben kendım için değil erkek kardeşim için varsa görüş ve önerilerinizi almak ıstemıstım......

03 Ağustos 2011 23:33

Şehr-i Samsun
Yasaklı

okul öncesi öğretmenlik yada pdr mi ne diyorlar onları okumanızı tavsiye ederim.

He illaki mühendis olcam diyorsanızda bi bayan olarak endüstri,harita veya inşaat okuyun. Yalnız inşaatı sadece devleti düşünyorsanız okuyun.

Endüstri'ninde piyasa yeni yeni farkına varıyor. Siz yinede dediğim öğretmenlikleri bi araştırın derim.

03 Ağustos 2011 23:40

akin9823
Şube Müdürü

o zaman sunu soyleyeyım yazdıklarınızdan bı ınsaatla bılgısayar para eder...su molekuler bıyolojı ve genetık tam bır husrandır zamanında gelecegın meslegı dıye yerlestırdıler mılletı ama o gelecek ne zaman gelecek bellı deıl...bıyo muhendıslık sacmalıktan baska bı sey deıl..kamudada ozeldede ıs yok..gemıcılıklerle ılgılı olanları geç...endustrı muh de onların forumuna bakman yeterlı..kamuda cok az alınıyor ozelı bılmıyorum bunların...yazacaksa bunlardan ınsaat yazssın iş vardır ama agır ıstır ona gore..gercı kamudada alımı cok bızım bolumun sozlesmelılerle beraber 1300 e yakın alım oldu..benım bı kac arkadas ins muh olarak turkcelle gırmıstı bı tnesıde telekomda calısyor ..yanı bayagı farklı kurumlarda ins muh alıyor ılla santıyelerde surtmek zorunda deılsın...garantı ısı de santıyedır..ben bır yıllık mezunum santıyedeyım su an..sanıtıye dıyınce korkmasın o kadar bende korkuyrdum ama sımdı bayagı alıstım..antalyada otel santıyesındeyım su an...haftanın yedı gunu full calısyorum...2500 maasım var degermı degmezmı bılmıyorum ama sımdılık memnunum..

04 Ağustos 2011 00:01

Şehr-i Samsun
Yasaklı

bilgisayarıda geçin bence. Akın arkadaşın dediği gibi bilgisayarıda gelecegin meslegi diye yutturdular millete.

04 Ağustos 2011 00:07

@sarı_şeker_leblebi@
Aday Memur

onu geç bunu geç hiç mi okuncak mühendislik yok memlekette yaff!!

04 Ağustos 2011 00:09

Şehr-i Samsun
Yasaklı

inşaat ile harita diyoruz işte arkadaşım. Burdaki herkes bu memlekette muhendis olmanın ne menem bir şey oldugunu bilen insanlar. Sen bi soru sormuşsun bizde yardımcı olmaya çalışıyor işte.

04 Ağustos 2011 00:21

becausefor
Memur

evet maalesef ülkede hiç okunacak mühendislik yok.

04 Ağustos 2011 00:22

arda1234
Genel Müdür

bayansanız endüstri bilgisayar sonra inşaat

inşaat sektörü ölmez ama bayanlar için zor olur şantiyesi falan olur yeri gelir

04 Ağustos 2011 00:29

@sarı_şeker_leblebi@
Aday Memur

moleküler biyoloji eczacılıktsn sonra en gözde meslekler arasında bunun hakkında bi yorumunuz falan varmı??

04 Ağustos 2011 01:36

voice-org
Aday Memur

mühendislik okunacaksa inşaat makine elektrik 3 ünden biri

04 Ağustos 2011 09:23

Cengizhan81
Şube Müdürü

Bayansız bacaklarınız güzel ise endüstri yazın, mini etekle bir holdingte belki iş bulursunuz yoksa işiniz çok zor. İnşaat yazın kamuya girin. Kamuya giremezsiniz o zaman hapı yutarsınız. Yada en kolayı harita mühendisliği yazın.

04 Ağustos 2011 09:29

tasiyici__
Şef

"moleküler biyoloji eczacılıktan sonra en gözde meslekler arasında"

bunu neye dayanarak söylüyorsun yani en çok tercih edilen bölümlerden mi??eğer öyleyse vay şimdiki neslin haline..

devlete girerim mantığıyla mühendislik seçmek çok saçma..bu mesleğe idealist başlamak lazım,her ne kadar öyle mezun olamasakta..yoksa mühendislik okumak çok zordur..

diyeceksin ki özel sektörde tutunamazsam, şartları çok zorsa devleti de düşünmeliyim..haklısın..biz de sana özel sektörde iş bulmak da zordur tutunmak da diyoruz..kaç mezun veriyorlar haberin var mı..e şartları iyi diyen kimseyi de duymadık..yani genç arkadaşlarımıza mühendislik tavsiye edip hayatlarını karartmayalım..hele de kardeşinmiş yazıktır:)) ama illa mühendislik tercihi yapacaz diyosanız aklımın erdiğince bişeyler söyliyim..

bu tarz başliklar altında son 2-3 senedir elektrik müh. öneriliyordu..ama eem'ciler artık onların kadrolarından tercih yapabiliyorlar sanırım!!.. yada yakında yapabilecekler tam bilmiyorum..ama noldu elktrik bir anda mahvoldu..harita müh.,elektrik müh. vs. bunlar birkac ünide olan az mezunu olan bölümler ve alım sayıları az..ama oranlayınca en iyi meslekler şimdilik..ama en ufak değişiklikten etkilenebildikleri için ben bu tarz bölümleri tavsiye etmem..

popüler mühendislik dallarında(bilgisayar,endüstri,eem,makina,inşaat) hepsi 8000-11000 arası mezun veriyor..ve hepsinin özelde hitabettikleri geniş iş sahaları var..ama hiçbiri mezun sayısını karşılayacak kadar değil.. bunlardan en fazla iş olanağı bilgisayar mühlerinde olmasına rağmen, bil mühlerin imza yetki olmamasından ötürü diğer bölümlerden bir çok insan bil müh. lerin alanlarında çalışıyor..dolayısıyla o bölümdede çok sıkıntı var..ha bir gün imza yetkisi alırsak bilgisayar mühendisliğini tek geçerim.. ama şu anda en mantıklı mühendislik hem özel hem devlet kadroları açısından inşaattır..

ama yine söylüyorum arkadaşlarda önermiş pdr,ftr,okul öncesi,sağlıkla alakalı her bölüm..bunları okusun daha mantıklı..özellikle "ftr" süper bir bölüm..

04 Ağustos 2011 09:36

Cengizhan81
Şube Müdürü

ftr nin kaç senelik ömrü var bu da başka bir konu. Esasında hiç bir mühendisliği yazmayın. hiç birinde uzun vadede hayta yok yada mükemmel meslekler olamaz. 1990 larda bilgisayr mühendisliğiş süperdi şimdi yerlerde sürünüyor. Elektronik mühendisliği çok populerdi, işsizlikten kırılıyorlar. elektrik-elektronik mühendisleri elektrik sayesinde inşaatlarda iş bulabiliyor. Yoksa onların durumuda elektronik ve bilgisayar gibi. Makina dersen mezun sayısı bir ordu gibi. Piyasada ücretler çok düşük ve rekabet çok fazla. inşaat şu anlık kamuda alımı çok iyi ama ilerde ne olur belli olmaz. Şantiylerde iş bulmak kolay ama şartlar çok ağır, bütün inşaat mühendisleri pişman. Gemi mühendisleride bir ömür aileden uzak geçer.of içim karardı neyse

04 Ağustos 2011 12:05

deza_
Memur

Meteoroloji mühendisliği son kpss alımında 41 kadro açıldı.

22 kadro boş kaldı.

enson yerleşenin kpss puanı:41 küsür.ona göre hesap edin.

Ben sadece kpss alımını diyorum,zira meslek ile ilgili en ufak bir bilgim yok.

Bunun haricinde de bizim ülkemizde makine ve inşaat mühendisliği para eder.Diğerlerinin pek bir kıymeti yoktur.

04 Ağustos 2011 12:10

deza_
Memur

bence en iyisi okul okumamak ve ticaretle uğraşmak.

ne hayatını heba edeceksin 1000-2000 lira maaş için.

git ticaretle uğraş daha kısa zamanda zengin olursun vede daha az çalışarak rahat edersin.

Okuluda hobi niyetine okuyabilirsin ama meslek ve para kazanmak için değil.

10 Mayıs 2019 17:13

mehmetozz12

Elektrik, maden. Basit gelebilir ama bunlar en iyi mühendisliktir. İşsiz kalmazsınız. inşşat boş

10 Mayıs 2019 22:35

Mühendis3207
Aday Memur

Elektrik, maden. Basit gelebilir ama bunlar en iyi mühendisliktir. İşsiz kalmazsınız. inşşat boş

mehmetozz12, 1 ay önce - Alıntıya git
Çocuk mezun olmuştur şimdiye biraz geç bir cevap olmuş başlık 2011de açılmış :)))
13 Mayıs 2019 15:57

istatistikci48
Aday Memur
Çocuk mezun olmuştur şimdiye biraz geç bir cevap olmuş başlık 2011de açılmış :)))
Mühendis3207, 1 ay önce - Alıntıya git

suan ne yaptığını çok merak ettim. 8 yıl sonra noldu acaba mühendisliğe gitti mi gittyse pişman mı memnun mu? :D

Toplam 21 mesaj