Editörler :
17 Ağustos 2011 19:41   

Terörün Felsefi Boyutu

1992 de 4. sınıfa giderken sınıf öğretmenim teröristlerden bahsederken bir avuç çapulcu diye bahsediyordu. O zaman teröristleri öldürmek ve terörü bitirmek, sivrisinek öldürmek kadar kolay gelmişti bana.

Yıl 2011. Durum malum.

Demek ki üç beş çapulcu işi değil bu. Benim hatırladığım 18 yıl. Hatırlamadığım da en az 15 yıllık bir geçmişi olduğunu düşünürsek 33 yıllık bir terör hareketi düşünülmeden 3-5 çapulcunun yönetiminde gerçekleşmez. Mantığa aykırı..

Peki terörün arkasında yatan düşünce nedir? Madem ki insanız düşünüyoruz, düşüne düşüne çözeceğiz bu problemi. Silahla çözülmediği aşikar...

17 Ağustos 2011 21:05

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı

Felsefî boyutundan çok işin teknik boyutunda durmak istiyorum. Terörü bitirme noktasında TSK'nın da çok büyük zaafları var. Artık birileri şapkasını önüne koysun, düşünsün. Ortada bir başarısızlık var ve bu başarısızlığın iki ayağı var. Birincisi bu belayı 30 senedir bitiremeyen siyasî irade. Diğeri, profesyonellikten uzak yapısıyla terörle mücadele eden TSK. 20 yaşındaki askeri sağa dön, sola dön, yanaşık düzen eğitimleriyle PKK'nın kucağına atıyorsun. 20 yaşındaki genç 2 aylık tüfek tutma eğitimiyle teröristle nasıl çarpışsın?

Adam gibi profesyonel birlikle terörle mücadele edersin.Yok eğer yapmazsan böyle hergün 7-8 şehit verirsin. Komutanların taktiksel hataları çok fazla. "Peygamber ocağı" TSK, kendi egolarını tatmin etme uğraşındaki bazı paşalar yüzünden kurumsal kimliğini zedelemekte. Bir an önce TSK kendine çekidüzen vermeli. Darbe planları yerine teörü bitirmek için taktik planlar geliştirmeliler.

Teör örgütü üyeleri Kuzey Irak'tan istediği gibi ülkemize giriyor, adeta cirit atıyor topraklarımızda. Sınırlarımız kelimenin tam anlamıyla delik deşik. Her yıl milyonlarca dolar kaçakçılık yapılıyor. Ekonomimiz baltalanıyor. Bu sorunların üzerine gitmeli devlet. Ayrıca tüm tarafların görüşü alınmalı. Oturup enine boyuna konuşulmalı. Ülkenin çıkarları birilerinin siyasî çıkarlarına alet edilmemeli.

18 Ağustos 2011 22:12

_neden_
Müsteşar Yardımcısı

Terörün kaç boyutu var?

Psikolojik?

Sosyolojik?

İnsani?

Ahlaki?

...

Terörün biz felsefi boyutunu konuşup önce parçalarına ayrıştırıp sonra her parçasından bütününe dair izleri ararken ve çözüm bulmaya çalışırken ?atı alan Üsküdar?ı geçti? boyutundan başka kaç boyutu var?!

Başlık sahibinin ?bir avuç çapulcu? sözüne ilaveten; evet, bizim millet olarak bir şeyleri küçük görürken, kendi dünyamızı tozpembe görme hastalığımız var...

Ben de ilköğretimdeyken hocamız, ?biz gelişmekte olan ülkeler arasındayız? diyordu. Lisede de aynısını dediler. Şimdi öğretmenim ve ben de aynısını öğretiyorum... Bence bunu da konuşmak lazım: Bizde karşımızdakini küçük, kendimizi dev aynasında görme hastalığı var... Belki onların o zaman ki tanımı ?bir avuç çapulcu? olmasaydı, bu gün ?bebek katili? kavramı hiç kimsenin zihninde yer etmeyecekti...

Öncelikle kendimizi dev aynasında görmekten vazgeçebilsek, belki de karşımızdakileri gerçek boyutuyla görebilecek, algılayabileceğiz... Ve çözümlemelerimiz ya da çözümlerimiz daha bir gerçeklik kazanacak, gerçekçi olacak...

20 Ağustos 2011 19:22

kayıboylu
Şef

Terör'ün arkasında yatan felsefi düşünce nedir biliyor musunuz?;insan haklarının evrenselliği diyalektiği.Üzerine üniforma geçirenlerin yaşam hakkının olmamamsı,ama peşemerge kıyafetli olanların insan olarak savunulması.

Bakınız Suriye'nin isyancılara müdahelesinde Ankara(gazeteci jargonuyla),sivillere zarar gelmemesini istiyor.Böylesi eylemelerde dış müdaheleciler hep,sivillerin ötelenmesini istiyor.Peki sivillerin elinde silah,şehir meydanlarında devletine isyan etmesi,onun artık bir militarist eylemci olduğunu göstermiyor mu?

Bugün İzmir'den otobüse binip,Tunceli'ye göreve giderken,yolda eli silahlı,sivil giyimli teröristler yol kesip kimlik soruyor,isteyen denesin.Terörün arkasında bitmiş Devlet felsefesi vardır,ve bu boyutunu,mağaradaki üç-beş çapulcu çok iyi bilmektedir.

Elbette inandıkları uğruna savaşmayı yeğleyen Kürt Milliyetçisi gençlerin felsefesi.Bugün 14 yaşındaki Türk milliyetçisi bir ailenin çocuğu,ne Che'yi,ne Lenin'i bilir.Hatta herhangi bir düşünce yapısı da belirginleşmemiştir.Ama Kürt milliyetçisi bir ailenin o yaştaki çocuğu,herşeyden haberdar ve dirayetlidir.İşte o dirayet ve inanç,dağa çıkana ilham,şehirde kalıp gözaltına alınanlarda güç yaratır.O gücü kırmak,o dirayeti sonlandırmak,artık mümkün değildir.

Huntington'un kültürel çatışmalardan savaşlar çıkacak tezi,aslında bir derecede olsa burada doğrulanır.

Artık biraray gelinmesi birlik ve beraberlik nutukları boştur bence.Kafasında ayrılık olan kişiyi,vazgeçirmek zordur artık.

24 Ağustos 2011 21:58

&&&,06neslihan06,&&&
Yasaklı

Psikolojik?

Sosyolojik?

İnsani?

Ahlaki?

Olaya hangi boyuttan bakarsanız bakınız terör terördür ve amacıda bellidir kimse yada hiçbir siyasi ideoloji terör'ün savunulacak bir yönünü ortaya koyamaz,asıl sorun olayın teknik boyutlarıdır gerek ülkemizde gerek dünya devletlerinde terör ile mücadelede başarının/başarısızlıgın temel nedenleri nelerdir bunları gözden geçirip sonra işin felsefi yönüne inmek gerekir diye düşünüyorum.

Kendi ülkemiz adına konuşacak olur ise sorulacak soru çok

1-30 yıl önce başlayan pkk terör'ü neden o dönemlerde ciddiye alınmadı(Özal bir avuç çapulcunun işi deyip geçirtigi eruh olaylarının bu boyutlara varacagını düşünemeyecek kadar ileri görüşlü değildi bunu zaten biliyoruz)

2-Terör'ü kimler rant kaynagı olarak kullandı/kullanıyor?

3-Terör'e dış devletlerden destek verenlerin ülkemiz üzerindeki emelleri hiç değişmedigi için mi artmaya devam ediyor?

4-Pkk'nın gerçek amacı nedir bu konuda net bir şey yok BOP/GAP projelerinin ülkemiz üzerinde etileri neler olacak?(siyasi,kültürel,ekonomik ve sınırsal anlamda)

Sorulacak soru o kadar çok ki 4 madde ile özetlenemez ama ben uzatmak istemedim.

01 Nisan 2013 12:13

xmurat
Kapalı

başlık aynen iade :))

Toplam 5 mesaj

ANKET
Sizce, İstanbul Yenikapı'daki araç sergisi ne anlam ifade etmektedir?