Editörler : Cüneyt Barışoglu
02 Eylül 2011 20:05   


Namaz kılarken aklımıza başka şeyler geliyorsa (vesvese)

vesvese : şüphe, kuruntu, aklımıza gelen olumsuz düşünceler, hayalimize gelen pis görüntülerdir.

şeytanın amacı : insanları Allah'tan (c.c.) uzaklaştırmak için insana vesvese vermektir.

vesveseye önem verdikçe, onu büyük gördükçe büyür, küçük gördükçede küçülür yok olur.

vesveseyi şeytan kalbimize koyar eğer kalbimiz kabul ederse Allah yolundan uzaklaşırız. eğer kalbimizle Allaha iman ediyorsak kalbimize yerleştirilen vesvese sadece hayal dünyamızda kalır.

Hiçbir müslüman kötü söz ağzından çıkmadığı sürece ve bunu davranışa dönüştürmediği sürece düşündüklerinden sorumlu değildir.

şeytan bize vesvese vererek namazı bırakmamızı sağlamak ister.

bizler müsliman olarak bu vesveseye kanmayıp namazlarımızı kılmaya devam edelim. devam ettikçe şeytanı mağlu edeceğizdir.

02 Eylül 2011 22:09

Buhte
Şef

İnşallah.

02 Eylül 2011 22:12

tawa roje
Şube Müdürü

Allah razı olsun güzel paylaşım...

zaten şeytan Allah yolunda gitmeye çalışanlarla uğraşır biz de onun bizi alt etmesine izin vermeyelim inşaAllah....

02 Eylül 2011 22:19

endip25
Kapalı

Vesvese varsa herşey yolunda demektir! Yoksa ortada bir sorun vardır! Şeytan saptırmak için uğraşır! Uğraşmıyorsa ya onun izindeyiz yahut çok yüksek bir imana sahibiz bizle uğraşamıyor! Bana gelen vesveseye hep şeytan seni sevindirmeyeceğim diyerek hadi uğurlar olsun derim.

02 Eylül 2011 22:40

sahin.fatih
Yasaklı

kılacağın namazı son namazınmış gibi kılarsan zamanla dünyalık işlerde akla gelmez.

02 Eylül 2011 22:51

sepetyus
Müsteşar Yardımcısı

bir kitapta okumuştum.

Peygamber efendimiz (s.a.v) damadı hz. Ali (r.a.)'ye buyurmuşlarki, Eğer hiçbir şey düşünmeden namaz kılarsan sana hırkamı hediye edeceğim...

Hz. Ali (r.a.) namaza durur ve namaz esnasında düşünür acaba eski hırkasını mı ? yoksa yeni hırkasını mı hediye edecek diye.

02 Eylül 2011 22:55

bridget_nivea
Başbakan Müsteşarı

nas ve felak süesi okumak lazım ama yinede oluyo bu gıcık vesvese..

02 Eylül 2011 23:31

ckartal
Kapalı

ben de namaz kılarken bazen dünyevi işler geliyor ama namazı dosdoğru kılmak diye bir kitap okudum o biraz iyi geldi diyebilirim:)

02 Eylül 2011 23:38

sepetyus
Müsteşar Yardımcısı

bende namaz kılarken dünya işlerini düşünmemek için kendimi imam olarak düşünerek namaz kılıyorum. sureleri yalnızsam dışımdan okuyorum. eğer camide kılıyorsam kendimi imamın yerine koyuyorum. baya faydası var tavsiye ederim :)

02 Eylül 2011 23:42

gül-feşan
Müsteşar

ckartal zahmet olmazsa kitabın yazarı ve tam ismini yazabilirmisiniz?

03 Eylül 2011 00:03

gül-feşan
Müsteşar

Şeytan, kalbe vesvese verir. Allahü teâlânın ismi söylenince hemen kaçar. Söylenmezse vesvese vermeye devam eder. [Ebu Ya?la, İbni Adiy]

03 Eylül 2011 00:14

gül-feşan
Müsteşar

kitabı buldum,zahmet etmenize gerek kalmadı

03 Eylül 2011 00:19

bridget_nivea
Başbakan Müsteşarı

gülfesan tamamda o kadar dua okuyoruz..fatihayı okuoruz..yinede malesef vesvese cok sinir ya..

03 Eylül 2011 00:35

gül-feşan
Müsteşar

vesvese deyip üstünde durmamak gerek mesela abdest alıyoz kolumu yıkadımmı diye sorular başlıyor içimizde kaynamaya sen o kolu herzaman yıkıyorsundur ama her defasında o soru sana mutlaka günde en az bir kez içine işliyodur burda yapmamız gereken vesvese deyip tekbir getirmek namaza başlamadan önce La havle okunması tavsiye ediliyor,namazın kaçıncı rekatta olduğumuzu düşünürüz 2-3 diye şüpheleniriz,niyetlendim mi,tekbir getirdim mi,üstümde necaset varmı, abdesttim bozuldu mu soruları şeytanın bize oyunları din kolaylık dini sadece farzları yapmamız gerektiğini unutup hep daha iyisi olsun diye şeytana uyup nefsimize ağır gelmesini sağlayıp ibadetlerimizi zor hale getiririz yada vazgeçmeyi tercih ederiz yani şeytanı dinleriz ve Rabbimizi dinlememiz gerektiğini anlıkta olsa unuturuz biz Allah'a kulluk için varız...

03 Eylül 2011 00:40

bridget_nivea
Başbakan Müsteşarı

aynen sana katılıyorum canım..oldu deyip devam etmek...felak ve nas süreleri..

03 Eylül 2011 03:28

Bozuk Para Tamircisi
Yasaklı

birazda konsantre ol ama birdget.. sen kaldın Felak ve Nas surelerinde.. Gül Feşan çok güzel yazıyorsun.. iltifat mı %100..

03 Eylül 2011 08:30

özgürçağrı__
Aday Memur

namaz kılarken kendimi mahşerde Allah ın huzurunda hissediyorum, sanki hesap verirmiş gibi.. etkili oluyor, birde alışkanlık diye birşey var, biraz süreklilik kazandırldığında vesveseler biter veya çok azalır...

özelikle mevlananın namaz harketlerinin anlamı üzerine yorumu var, mutlaka okuyun, çok güzel, namazdaki hareketlerin aslında mahşerdeki hesap anındaki tavırlarımız olduğunu iddia ediyor..

03 Eylül 2011 19:48

buket44
Şef

vesvese her zaman çıkar karşımıza.mutlaka ihlas,felak ve nas surelerini okuyunuz.bir de namaza başlamadan önce bir miktar sirke ile ağzı çalkalamak etkilidir.bir de editörün şu yorumu iyi anlaşılmalı"vesveseye önem verdikçe, onu büyük gördükçe büyür, küçük gördükçede küçülür yok olur.

vesveseyi şeytan kalbimize koyar eğer kalbimiz kabul ederse Allah yolundan uzaklaşırız. eğer kalbimizle Allaha iman ediyorsak kalbimize yerleştirilen vesvese sadece hayal dünyamızda kalır."çok doğru bir yorum ve gerçekten katılıyorum.

03 Eylül 2011 19:54

statikmetod
Şef

Başka şeyler pek gelmiyor aklıma

ama çok esniyordum namazda bu babamın dikkatini çekmiş şöyle bişey söylemişti bana

'esneme hissettiğinde içinden Peygamber efendimiz namazda hiç esnemezdi diye geçir birdaha esnemezsin 'dedi denedim ve gerçekten de etkili oldu.

03 Eylül 2011 19:58

sepetyus
Müsteşar Yardımcısı

namaz esnasında şeytan burnumuzdan üflermiş o zaman esnermişiz. esnememek için yutkunmak gerekirmiş veya ağzımızı esnerken kapatmak

03 Eylül 2011 19:58

zer...
Müsteşar Yardımcısı

Namazdan önce abdestle başlıyor vesvese vermeye :S

Toplam 25 mesaj
 
ANKET
Taşeron personelin, işçi kadrosuna geçirilmesini;