Editörler : oto-danisman-expert

brera
Kapalı
20 Eylül 2011 22:35

abiniz 2. el almış galiba. daha önceki sahibinin nasıl kullandığını biliyor muydunuz?

- XXL
Yasaklı
20 Eylül 2011 22:38

neyin mücadelesini yapıyoruz araba senin kardeş

kullan yap km ni umarım sorun çıkmaz

ben sadece kişisel yorumumu yaptım

mecbur kalmadıkca fransız arabalarına binmem daha

brera
Kapalı
20 Eylül 2011 22:41

hocam fikirlere saygım sonsuz ve hiçbir şeyin mücadelesini yapmıyoruz. burası motorlu taşıtlar forumu bilgi sahibi olmak için kullanılıyor. belki bizim dışımızda birileri bu başlığı okuyacak ve bilmediği şeyler öğrenecek. yoksa alan almış satan satmış

herkese kazasız belasız günler...

"denge"
Müsteşar Yardımcısı
20 Eylül 2011 22:51

100000 de motor nasıl biter anlamadım. bir motoru 100000 de bitirmek için baya özel çaba sarfetmek lazım herhalde.

tunckol
Daire Başkanı
21 Eylül 2011 10:52

Arkadaşlar, ben Dacia Duster 1.5 dci 4x2 kullanıyorum. 4 ay oldu arabayı alalı ve 0 km olarak aldım. Şu ana kadar en ufak bir sorun yaşamadım. Dizel olmasından dolayı motorun kendine has kükrer tarzda bir çalışması var. Bazı arkadaşlar 100 binden sonra şöyle olur böyle olur diye yazmışlar. Öncelikle öyle olmaması dileğimizdir... Yeni nesil dizel bir motor için böyle bir öngörüde bulunmak birazcık abesle iştigal gibi geliyor bana. Eski tip motorlarda olabilir ama yeni nesil bir motor için bunları söylemek biraz erken bence. Dacia dusterlar da yine renault-nissan ortak üretimi ve Qashqai ile hemen hemen benzer bir araba. Kasa ve motor ufak tefek değişiklikler dışında aynı. Dacia dusterin iç mekan olarak daha geniş, bagaj kısmı da yine daha geniş. Qashqai almayı düşünen arkadaşımız, dacia dusteri de göz ardı etmeyip düşünebilir; ufak tefek ayrıntıları fazladan 10bin lira vermenin bence bir anlamı yok... Dusterin çekişi de bence gayet iyi; düz yolda yaptım, yokuş ta çıktım; normal araçların zorlandığı yerlerde çok daha rahattım... Aracınızın bakımlarını ihmal etmezsiniz zaten az sorun yaşarsınız... Bir de Allah başa vermesin, kaza olduktan sonra her araba az çok zarar görür. O yüzden arabanın iyi olması yanında, şoförün de iyi ve bilinçli olması birinci derece önemlidir... Selamlar...

ahmet99
Daire Başkanı
05 Ekim 2011 21:58

arkadaş her gün çocuğu okula almaya gittiğimde bir qashqai önümde duruyor.şeytan gıdıklıyor illaki al diye.arabamıda alalı 6 ay oldu.sıfır aldım ama insanoğlu hep gözü yukarılara bakıyor.yol tutuşu konusunda aracı seri kullanan bir arkadaş varsa yorum yaparsa sevinirim

Alperen3255
Yasaklı
06 Ekim 2011 00:29

uzaktan çok güzel bi araba ama fiyatı abartılı bence.

uglykidjoe
Müsteşar
06 Ekim 2011 10:57

Bu aracın benzinli Tekna versiyonunu 1000km kadar kullandım.

Dışarıdan görünüşünün aksine bu bir SUV değil, Crossover. Yani yerden biraz yüksek ,compact bir araç sadece. Virajlara bir sedan gibi giremiyor.Biraz da yüksek yanaklı lastiklerin de etkisi var tabi. Kendi aracımı arattı.

Avantajları: Yüksek olduğu için ülkemize uygun. Gerekince kaldırıma çıkmak falan kolay oluyor. Piknikte de öyle ....Sözkonusu olan dizel motor yıllardır piyasada. Olgunlaşmış bir motor. Zaten bu fiyatlarda dizel başka rakibi yok bu aracın. Yoksa bence Sportage her türlü 10 basar...Benzer paralara alınabilecek Jetta, Corolla gibi araçlardan havalıdır. Gerçi aşırı satıldı ve çoğaldı.İlk zamanlar bir yer parkedince herkes dönüp bakardı. ''Ulen Cipe bak hafız'' gibi...Ya da ''Kız bu da kim?'' gibi...:)

esbull
Kapalı
06 Ekim 2011 17:43

japon mühendisler düşünmüştür herhalde 1420 kg arabaya 1,5 dizel motor.

görüntüde zengin işi, yakıtta cimri işi bir araba.

"denge"
Müsteşar Yardımcısı
06 Ekim 2011 20:34

bu motordan güzel güç üretmişler. 105 beygir 240 Nm tork oldukça iyi bu araç için.

izmirli_öğretmen
Daire Başkanı
07 Ekim 2011 00:12

http://arabaeksperi.blogspot.com/

izmirli_öğretmen
Daire Başkanı
07 Ekim 2011 00:14

http://arabaeksperi.blogspot.com/

ahmet99
Daire Başkanı
02 Kasım 2011 22:00

ötv artışı en çok bu arabaya yardı.sınıfındaki bütün araçlarda dizel 2.0 motor olduğundan avantajlı duruma geldi.inşaallah fırsatçılık yapmazlar.zaten fiyatı bir senede 6-8 bin tl arttı

"denge"
Müsteşar Yardımcısı
02 Kasım 2011 23:55

fırsatçılık yapmaya kalkarlarsa kendileri kaybederler. şu anda oluşan ÖTV artışı qashqai satışlarını artırmak için önemli fırsat onlara. gözleri doymaz fiyat artışı yaparlarsa, o fiyata C segmenti harika arabalar var millet gider dolu dolu C segmenti alır.

fiyat artışı yaparlarsa şahsen ben toyota corolla elegant alırım.

"denge"
Müsteşar Yardımcısı
15 Aralık 2011 00:28

otomobil piyasası 2012 de tam cadı kazanı olacak galiba.

qashqai de süper bir motorla çıkıyormuş ortaya.

1.6 dci 130 HP 320 Nm tork.

http://www.turkeycarblog.com/2011/10/nissan-qashqai-2012-model-yilina-yeni-guncellemeler-ile-giris-yapti/

feti050505
Aday Memur
15 Aralık 2011 16:26

ben de 1.5 dci tekna kullanıyorum.10000 km yaptım gayet memnunum.

nakka_37
Müsteşar Yardımcısı
16 Aralık 2011 19:15

dci 1.5 motor düzgün ve bakımlı kullanıldığında çok sağlam motorlardır. qashqai benim çok hoşuma giden bir araç, hatta durumum olduğunda almak istediğim tek araç benim dğşğncem kesinlikle motor kısmında değil diğer mekanik parçalarının sağlamlığı, iç donanınım kalitesi ve dayanıklılığı motor zaten 2004den beri mevcut Türkiyede araçlarda.

Eren Aktaş
Aday Memur
22 Aralık 2011 02:56

Mayıs 2011 den beri Qashqai 1.6 Tekna kullanıcısıyım.Dizel motorları bilmem ama benzinli versiyonundan memnunum.Dizel motorlar kadar olmasada yakıtı ekonomik.Çekiş probleminden bahsedilmiş aracı ilk aldığımda motor açılmadığı için yokuşlarda zorluyodu fakat şimdi banamısın demiyor.

Bana göre artıları:

- Yüksek oturma pozisyonu.

- Yol tutuşu ( yüksek hızlarda viraja girildiğinde araç yola doğru yapıştığını hissediyorsunuz ve bu yükseklikteki bir araç için güzel bir özellik )ek olarak tekna paketinde esp standart donanım

- Yakıt sarfiyatı boyutuna ve ağırlığına oranla makul düzeyde. ( crossover araç olmasını dikkate almak gerekir )

- Konfor olarak ne aradığınızı bilmiyorum ama standart donanımda bile kabarık bir liste çıkartabiliyor Nissan.

- Ses sistemi yeterli seviyede değil denilmiş.Araç orta yaşlılara hitap ediyor bu yüzden son ses müzik dinlemeye gerek ama son seste bile çok iyi verim alabiliyorsunuz ( şarkının ses kaliteside önemli şahsen cd kalitesinde müzik dinlenirse demin yazdıklarım geçerli )Ayrıca USB girişi cd derdini ortadan kaldırıyor

- İç hacim konusuna gelince evet biraz küçük denilebilir fakat abartıldığı gibi tavana kafa deyme olayı ben yaşamıyorum. ( boyum 1.86 )

- Güvenlik Euro NCAP'ten 5 yıldız alabilen bir araç tartışmaya gerek yok.

Eksileri:

- Bagaj hacmi beni hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim yinede yeterli düzeyde.

- Süspansiyonlar,evet çukurlarda ses çıkartıyor bununda sebebi helezon ( sportif ) yaylardan kaynaklanıyor.Bu süspansiyonun artısını yol tutuşta anlıyorsunuz.

- Vites geçişleri biraz sert.

- Ön camın sağ ve sol tarafında bulunan sütunlar kavşak dönüşlerinde dikkat sağlamanızı gerektiriyor.Dönüşlerde görmenizi engelleyebiliyor.

Bir Qashqai kullanıcısı olarak size en içten yorumlarımı yazdım. Aracı övmek yada kötülemek değil amacım araç hakkında bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşların biraz olsun sorularına cevap verebilmekti.Ayrıca benzin yada fiyat tartışmaya açık konulardır bu yüzden en iyi yorum aracı satın almak isteyenler yapmalıdır.

Ek olarak benzin konusunda fikir olması için bir bilgi vereyim.Aracımı alırken yakıt sarfiyatına baktım 100 km de 7.9lt ( şehir içi ) 100 km de 5.6lt ( şehir dışı )yazıyordu hemen hemen bu miktarlara yakın bir harcaması var.Fakat aracı almadan önce Citroen C4'e bakmıştım ( 2011 model ) yakıt sarfiyatı katalogda yazan miktarları yazıyorum;

Citroen C4 ( 2011 Model/1.6 VTI Benzinli 120 Hp Düz Vites)

100 km de 8.8lt ( şehir içi ) 100 km de 4.7lt ( şehir dışı )

bu bilgiler Citroen'in Kataloğunda yer alan verilerdir.

Bu verileri gördükten sonra imkanım el verdiği için 5-10 bin lira fazla verip Qashqai'yi aldım.Bu kararımda Qashqai'nin standart donanımı ve görüntüsü etkili oldu.

Not:Aracım 117 Beygirdir Citroen C4'ün 120 beygir olması yakıt sarfiyatındaki farkı açıklamak için yeterli bir sebep değildir.

"denge"
Müsteşar Yardımcısı
24 Aralık 2011 00:58

sn. Eren Aktaş

ses yalıtımı nasıl?

ben test sürüşü yaptığımda gayet iyi buldum ama siz sürekli kullanan olarak ses yalıtımı konusunda yorumunuz nedir?

Eren Aktaş
Aday Memur
24 Aralık 2011 17:28

Ses yalıtımı olarak iyi iş çıkarmışlar diyebilirim.Yüksek devirlerde içeriye ses fazla geliyor onuda rahatsız edici bulmuyorum tam tersine motorun biraz daha agresifleştiğini anlamak ve homurtu şeklinde sesini yükseltmesi kulağa hoş geliyor.

Toplam 50 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi