Editörler : Cüneyt Barışoglu
15 Eylül 2011 17:32   


Kapalı
Yardımcı Doçent Doktor olmak yardım ..

Selam arakadaşlar Gıda , Tarım ve Hayvancılık bakanlığında yani devlette çalışan sözleşmeli / Kadrolu çalışan Ziraat mühendisi Devlette çalışıken yüksek lisans + doktora yaptıktan sonra Kurumdan istifa edip Uygun ilan varsa üniversiteden direk Yrd. Doç. Dr. olarak işe başlayabilir mi ?

Ve bazı yerlerde okuyorum . Yrd. Doç. Dr. Olmadan direk Doçent Doktorluktan başlama olayı duydum bu durumu açıklarmısınız ?

Çok acil lütfen arkadaşlar :)

İlginiz için şimdiden TEŞEKKÜRLER ...

15 Eylül 2011 17:56

Arensnuphis
Kapalı

dışardan yani akademik personel olmadan , tebeşirin tozunu yutmadan,ders vermeden , bizans oyunlarında ayağına çelme yemeden camiyayı tanımadan ne doç.neden ydr doç vermezler adama, hiççççç boşuna deneme bile, haaa rektör arkandadır amenna lafım yok ama öyle olsa bile bölüm başkanı seni isteyecek dekan seni isteyecek yani kolay işler değil. artık herkes dr. en iyinin en iyissi+ babalar gibi torpil. hee inanmadınmı , gir bu işe , dene şansını, neler döndüğüne bizzat ve şahsen şahit ol, nasıl olsa denemesi bedava( sinirlerin sağlamsa tabi)

15 Eylül 2011 19:19

Dikkas
Kapalı

Nasıl almıyo arkadaş . Bende Doktora okusam . araştırma görevliside Doktora yapsa aynı statüde olmuyoz mu ?

15 Eylül 2011 19:40

alpertunga84
Müsteşar

sağlam bilimsel yayınların varsa ve insan ilişkilerin iyiyse neden olmasın. Gidersin bir üniversireye görüşmeni yaparsın.seni almayı düşünmüyorlarsa zaten bunu sana söylerler. Yani gidip dekanla veya bölüm başkanı ile konuşacaksın.bu işi istediğini söyleyeceksin, ikna edeceksin. tabi büyük üniversitelere gitme boşuna..yeni açılan üniversitelere gidersin..zaten şuan öğretim üyesi arıyorlar..Tabi dayın enişten varsa, bu süreç daha hızlı işler..bu arada araştıram görevlilerinin de yrd doç kadrosu ama garantisi yok, onu da belirteyim..bol şans.

15 Eylül 2011 19:49

Trabzonbook
Şef

Bunun tartışması daha önce yapılmıştı sanırım. Büyük üniversiteler içerisinde yıllardır doktor ünvanının alıp bekleyen araştırma görevlileri olduğu düşünüldüğünde imkansız gibi gözükse de yeni açılan üniversitelerde TANIDIK vasıtasıyla bir görüşme yapılabilir. Üniversite yöneticilerinin gerçekten sizi beğenmesi, aa çok başarılı biri demesini fazla beklemeyiniz. Bu söylediğimin açıklayıcısı olarak açılan kadro sonuçlarına bakabilirsiniz.

16 Eylül 2011 01:28

Dikkas
Kapalı

sağolun arkadaşlar :)

Peki yrd doç olmadan direk doç dr olanlar varmış.

Bunun için kriterler neler ?

Bilimsel çalışma çok kaliteli olcak başka neler var şartlarda ?

16 Eylül 2011 04:41

usaturk
Yasaklı

yokun kriterleri var onlar tutuyorsa prof bile olursun sonrasi adamina kalmis torpiline bakar turkiede genelde uniler torpille ogretim uyesi alir adami gelince kadro acar sonra da aglarlar bizim hoca acigimiz var die bir abimiz 50 taneden fazla sci indexli yayinla gitti anadoludaki okullara bile basvurdu yar docluk icin alunmadi oysa o yayinlarla prof bile olur orta halli bolumlerde docentlerin adam gibi yayini yok

16 Eylül 2011 08:11

Arensnuphis
Kapalı

uzun lafın kısası, bu kadar çok emeği , özel sektörde harcasam, para altında kalmıştım, heeee şimdi hemen çıkar bazı aklı evvelller, efendim şimdi akademisyenlik , ideallaer falan filan,derler bu kişilerin aşağıdaki özellikleri vardır.

1- kesinlikle bekardırlar , bakmaları gereken bir karı , ev , çocuklar yoktur.

2- babadan ensesi kalın tiplerdir.bu işi artistik olsun diye yaparlar.

16 Eylül 2011 13:19

Dikkas
Kapalı

Abi dediğiniz gibi Orta halli bölümden doç dr çok var . haklısınız . Benim bölüm ziraat mühendisliği / Bahçe bitkileri

Bende zaten tutupta bir batı bölgesinde veya kuzey - güney bölgesindeki Üniversitelere başvurmayacağım . Doğu- Güneydoğu düşünüyorum . Ordan kadro alıp bir müddet çalıştıktan sonra başka üniversitelere geçmek :)

Şuan lisans öğrencisiyim ve Aleslere falan giriyorum deniyorum kendimi , Ve kendime uygun yolu çizmek istiyorum .

Ya araştırma görevliisnden başlayıp yüksek lisans + doktora ile ilerlemek

Yada Kamuda Ziraat müh. Olup ardından Yüksek lisans + doktora yapıp Gelişmemiş üniversitelere başvurup yrd. doç dr ünvanı ile ilerlemek .

8 aydır bu forumu inceliyorum . Araştırma görevlileri mutsuz . ondan dolayı 2. yolu seçmeyi düşünüyorum :) Sağolun herşey için :)

16 Eylül 2011 14:27

Arensnuphis
Kapalı

"Ordan kadro alıp bir müddet çalıştıktan sonra başka üniversitelere geçmek"

devlet memurluğu ile karışıtırıyorsun sanıırm , eş durumu yok , hastayım yok, o yok bu yok hiç bir şey yok tayin olamazsın, eğer başka bir yere geçmek istersen her şey sil baştan. hemde her şey.

16 Eylül 2011 15:00

edebyahu33
Aday Memur

güzel kardeşim sen bu işleri hemen oluveriyor zannediyorsun heralde... y. lisans+doktora ordan doğuda bir üniversite ordan başka bir üniversite... hmen doçent olmak vs. fazla hayal kurma bence...

16 Eylül 2011 19:21

Dikkas
Kapalı

Abim ilk sorumu okurmusun ?

YRD . DOÇ. DR olarak başlama dedim :)

O ( doç.dr olarak başlayanlar nasıl ) diye başlıyorlar . diye sormuştum .

Bende biliyorum. Doç tan başlatmayacaklarını .

Doktora yapıpta öğretim görevlisi ünvanınla DR. Öğretim görevlisi ... diye bekleyeceğine batıda - kuzeyde - güneyde ki üniversitelerde .

Doğuda - Güneydoğuda yrd.doç.dr olarak ilerlemek daha mantıklı olduğunu söyledim sadece :)

Sil baştan diyen arkadaş , nasıl yani sil baştan ? Biraz anlatırmısınız hocam :) Saygılar

16 Eylül 2011 23:18

-gezegenmühendisi-
Müsteşar Yardımcısı

sana sıra gelene kadar o kadar çok adam var

17 Eylül 2011 01:34

Dikkas
Kapalı

Kardeş , benim çizdiğim bir rota ( yol ) var. Bu planımı uygularsam eğer , Zararım olmadan yrd. doç. dr. olarak göreve başlayacam inşALLAH :)

Ha eğer olmassa , Kamuda yüksek mühendis olup , adımızın önüne DR. ünvanını alırız . Tarım şube müdürü , ilçe tarım müdürü , İl tarım müdürü sınavlarına avantajı + puandan yarışmaya katılırız .

Veya ücretli öğretim görevlisi yapabilriz. Kamudaki mühendislikle beraber :)

Seçenek çok kardeş . ALLAH büyük . bakalım hayırlısı olsun .

17 Eylül 2011 18:02

Dikkas
Kapalı

Herkese teşekkürler . iyiki varsınız üstatlar :)

17 Eylül 2011 23:53

math14
Aday Memur

yardımcı doçent kadrosuna geçebilmek için sadece doktorayı bitirmiş olman gerekiyor. oysaki doçen olmak bambaşka bir şey... bir kere doçent ünvanını alman gerekiyor. bunun için önce doktorayı bitireceksin. sonra yökün belirlediği kriterleri yerine getirince başvuruda bulunacaksın. 2 aşama var önce dosyadan geçen lazım. Yani doktoradan sonra acaba kaç tane uluslararası hakemli dergide doktora çalışmandan farklı yaptın ve hangi kalitede? Bu durum uygun bulunursa yökün belirlediği ve senin bilmediğin senin alanında uzman prof. lar yada doçentler tarafından bir sınava alınıyorsun. Bu sınava bildiğim kadarıyla 2 kere girme hakkın var. Lisansda dahil olmak üzere yedi ceddini sorabilirler sınavda... İşte bunlar bitince doçent ünvanını sana veriyorlar... Eğer kendineuygun bir bölümde doçent olarak yer bulabiilirsen ilanları takip eder başvurursun... Başlarsın çalışmaya... Yardımcı doçentlik ise sınavı bile olmayan tamamen üniversitedeki bölüm başkanının keyfine kalmış bir çalışma şeklidir. Zaten yıllarca yard.doç olup doç. olamayan insanlar var... Birde yard.doç. un yurtdışında ünvan olarak da bir karşılığı yok...

O yüzden yapacağın en güzel şey her iki şeyi bir arada yürütmeye çalışmak. En azından doktora bitene kadar.. Çünkü alanında verimli olup olamayacağını ancak doktorada görürsün.. Baktın olmayacak devam edersin mühendisliğe... Valla temel bilimlerdekinden daha şanslı sayılırsın bu anlamda...

18 Eylül 2011 00:10

Dikkas
Kapalı

şansım olduğunu söylemişsiniz nasıl yani şans ?

ve abi 2 kere sınava girme hakkımız varmış bu durumu açarmısınız biraz ? :)

TEŞEKKÜRLER ..

18 Eylül 2011 11:40

math14
Aday Memur

temel bilimlerdekiler üniversite dışında bir işte zor çalışırlar. ama sen mühendissin... diploman bile yeter bazı işler için. doçentlikteki sınav meselesinide bence önce doktorayı bitir sonra yayın koşullarını sağla ondan sonra düşünürsün :)))... bildiğim kadarıyla 2 kere geçemezsen sınavı belli bir süre geçtikten sonra ancak tekrar başvurabiliyorsun.

18 Eylül 2011 11:41

şifresizsınav
Aday Memur

doçenlik sınavı için önceden 3 hak vardı. şimdi yok, istediğin kadar girebilirsin..şartları sağlarsan tabi..zira son yapılan değişiklikler sanki doçent olamamak için konulmuş..

18 Eylül 2011 13:47

Dikkas
Kapalı

Bana çok iyi yardımcı oluyorsunuz ALLAH RAZI OLSUN . İnşALLAH sizde emellerinize ulaşırsınız :)

Anladığım kadarıyla Sıkı torpil , tezler ve bilimsel çalışmalar kaliteli olunca bu iş oluyor demekki :)

Yrd. doç. dr. olayını anladım sağolun :)

Kaliteli tez ve bilimsel çalışmalar olunca ve doktora bittiğinde , üniversitelerin açmış olduğu Doç.dr alımı ilanlarına bakıp şartlar uyuyorsa başvuru hakkımızın olduğu çok iyiymiş . Bunun içinde sıkı bir torpil lazım . Keza adamın kendi üniversitesindeki yrd.doç.dr.lar dururken bizi alabilir mi ki ?

Toplam 19 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?