Editörler : Mehmet Balci
16 Eylül 2011 22:53   


gih vhki' den ths' ye geçiş hakında

Sayın editörlerimiz, endüstri meslek lisesi elektrik bölümü ve iki yıllık yüksek okul elektrik bölümü mezunu olarak işe girmiş biri yani ben; işletme lisans tamamladıktan sonra (lisansımı onaylattım) ths' ye geçiş yapabilir mi? yardımcı olursanız sevinirim.

17 Eylül 2011 19:39

Driver-2011
Kapalı

Hocam aynı durumda ben ve onlarca gih'de çalışan teknisyen, tekniker ve teknik öğretmen var. Ancak bu sorduğunuz soruların ve sorularımızın malesef net bir cevabı yok. Örneğin ben bu soruyu dpb'na mail attım(bilgi edinme başvurusu için).

Ama bana o kadar komik bir cevap vermişler ki hiçbir şey anlamadım. Bilmem 657 sayılı devlet memurları kanunun...

falan filan derken soruma cevap vermeyi reddetmişler çünkü bu sorduğumuz sorular bilgi edinme başvurusu talebine girmiyormuş.

Bende bir üniversitede gih sınıfında çalışanım. Bende teknik öğretmenlik, teknisyenlik ve teknikerlik diplomaları var. Bugün th sınıfında çalışsam şu anki maaşım tam 700 tl artıyor.

Ama gelin görün ki en yetkili kurum olan dpb bana bu konu hakkında bilgi vermiyor.

Benim tahminime göre bizim durumumuzda olanların hepsi th sınıfına geçebilir ancak çalıştıkları kurum kabul ederse(üst öğrenim hikayesi falan filan...)

Kısacası durum kesinlikle net değil ve belirsiz.

17 Eylül 2011 22:19

gençkaptan
Aday Memur

Sayın driver-2011 kardeşim bu sorunu nasıl halledicez bilmiyorum torba yasa içinde keşke bu tür açıklanamayan konular da olsa yani mesela ihale kanunda olduğu gibi "bu gibi durumlarda idarenin lehine görüş bildirilir" şeklinde memurun lehine görüş bildirilir dense

18 Eylül 2011 15:08

Driver-2011
Kapalı

gençkaptan hocam, bence emsal bulmalıyız. Sürekli olarak sayfayı güncel tutuyorum fakat bu konu hakkında net bir cevap yazan olamadı henüz.

18 Eylül 2011 22:52

gençkaptan
Aday Memur

Sayın driver akadaşım, ben bir açıklama buldum ancak tsk' da görevi sivil memurlar için, şöyle diyorlar;

"arkadaşlar yanlış anlaşılma olmasın.meslek lisesi ,teknisyen kadrosunda iseniz ,herhangi bir 2 yıllık teknik bölüm bitirir iseniz,tekniker,özlük haklarından,veya teknik öğrt.herhangi bir müh.bölümünü bitirirseniz,müh.özlük haklarından faydalanırsınız,kadronuz aynı kalır.kadro değiştirmek için dilekce verip,eğer kurumda bitirdiğiniz bölüm le ilgili boş kadro varsa atanır,yoksa başka yere gönderebilirler.sınıfın,gih veya yh,ise teknik bölüm bitirsende özlük haklardan faydalanamazsın ama dilekce verip,sınıf değişikliği isteyebilirsin.teknisyen olanlar ,işyerinden okumak için izin alamıyorsanız,aöf TARIM BÖLÜMÜ ile LABORANT ve VETERİNERLİK 2 yıllık bölümler TEKNİK bölümdür."

27 Eylül 2011 22:57

Driver-2011
Kapalı

Güncel...

02 Ekim 2011 20:04

Driver-2011
Kapalı

G

Ü

N

C

E

L...

03 Ekim 2011 21:21

Driver-2011
Kapalı

Sayın Editörlerimiz lütfen bu konuda sizler de bizlere yardımcı olunuz.

04 Ekim 2011 21:48

hacı naber ya 553
Genel Müdür

hocam sizin sınıfınız farklı. tahminime göre ünvan değişikliği sınavından başka bir yol şu an için pek mümkün değil.

05 Ekim 2011 21:23

Driver-2011
Kapalı

^hacı naber ya^ hocam ben TH sınıfına ünvan değişikliği sınavı ile de geçmeye razıyım. Ancak son öğrenim düzeyim lisans(teknik öğretmenlik) olduğu için kurumum sorun çıkartıyor. Çünkü TH sınıfında Teknik Öğretmen kadrosu olmadığı ve son öğrenim düzeyim lisans olduğu için lisans düzeyinin altında olan teknikerlik veya teknisyenlik kadrolarına başvuramıyorum.

Benim konumumda emsal olan teknik öğretmen var mı acaba?

06 Ekim 2011 15:08

hacı naber ya 553
Genel Müdür

ünvan değişikliği sınavı ile alt öğren gerektiren bir ünvana geçiş yapılamaz şeklinde bir kanun mu var ki? teknikerliğe geçiş hakkı verilmiyor.

kpss ye girişte en üst öğrenim geçerlidir fakat ünvan değişikliği için böyle bir zorunluluk olduğunu bilmiyordum.

bu konuda en detaylı bilgiyi teknik hizmetlerde çalışan arkadaşlar verebilir sanırım.

06 Ekim 2011 16:18

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar

Örneğin Tarım Bakanlığının görevde yükselme yönetmeliğinde tekniker kadrosuna atanabilmek için istenen şartlar aşaıdaki şekildedir:

"k) Tekniker unvanlı kadroya atanabilmek için;

1) Meslek yüksekokullarının teknik programlar bölümlerinden veya açık öğretim fakültesi tarım ön lisans bölümü mezunu olmak,

(2. madde sicille ilgiliydi iptal edildi)

3) Yapılacak unvan değişikliği sınavında başarılı olmak."

görüldüğü gibi MYO mezunu olmak gerekmektedir. Bir kişi MYO mezunu değil de TEF mezunuysa bu kadroya geçemez ama aynı zamanda MYO mezuniyeti de varsa girebilir.

Bu maddede "en az" diye belirtilseydi TEF mezunları da girebilirdi bence.

06 Ekim 2011 16:34

hacı naber ya 553
Genel Müdür

Driver-2011

hem myo hem de tef mezunu. bu bakımdan bu yönetmeliğe göre ünvan değişikliği sınavına girme hakkı var.

06 Ekim 2011 16:48

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar

Bu yönetmeliğe göre girebilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda çalışıyor olmasıgerekiyor:)

06 Ekim 2011 22:07

Driver-2011
Kapalı

DPB'na attığım dilekçe ve cevabı:

BAŞBAKANLIK DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞINA

BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU

Giresun Üniversitesi?nde şoför kadrosunda devlet memuru olarak çalışmaktayım. Çalıştığım kuruma ön lisans mezunu olarak girdim. Ön lisans mezuniyetim üzerine lisans?tan bir bölüm bitirip intibakımı yaptırdım. Ön lisans diplomam teknikerlik (Gemi Makinaları İşletme) diplomasıdır. Lisans diplomam ise teknik öğretmenlik (Otomotiv Öğretmenliği) diplomasıdır.

Bilindiği üzere Teknik Hizmetler sınıfında teknik öğretmen kadrosu bulunmamaktadır. Bu duruma göre yapılacak olan unvan değişikliği sınavında bulunan teknikerlik kadrolarına başvurabilir miyim? Yoksa lisans mezunu olduğum için teknikerlik kadrolarına başvurum geçersiz mi sayılır?

Bu konu hakkında sorularımı cevaplarsanız çok teşekkür ederim. 28/08/2011

Talebin Cevabı:

İlgi: 28.08.2011 tarihli bilgi edinme talebiniz. İlgi talebiniz incelenmiştir. 4982 sayılı "Bilgi Edinme Hakkı Kanunu?nun 27'nci maddesinde "Tavsiye ve mütalaa talepleri bu Kanun kapsamı dışındadır." hükmüne yer verilmiş olup, başvurunuzda yer alan talebiniz, mütalaa ve tavsiye kapsamında olduğundan, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamına girmemektedir. Diğer taraftan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek 14 üncü maddesinde "Bu kanunun uygulanması ile ilgili konularda kurumlar, bağlı veya ilgili oldukları Bakanlık eliyle Devlet Personel Başkanlığına bu dairenin bağlı bulunduğu Devlet Bakanlığı kanalıyla başvururlar. Bu başvurmalarla ilgili işlemlerin yürütülme usul ve esasları Bakanlar Kurulunca tespit edilir." hükmü, 12.01.1983 tarih ve 17926 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Devlet Memurlarının Şikayet ve Müracaatları Hakkında Yönetmeliğin 11 inci maddesinde; "Devlet memurları kurumları ile ilgili resmi ve şahsi işlemlerden dolayı müracaat hakkına sahiptirler " ve 12 nci maddesinin birinci fıkrasında; "Müracaatlar hakkında karar verme yetkisi, kurumların çalışma usul ve esaslarını belirleyen Kanun, Tüzük ve Yönetmelikler ile müracaat konusunu çözümlemeye yetkili kılınan mercilere aittir." hükmü yer almaktadır. Bu itibarla, konuya ilişkin talebinizin anılan Yönetmelik hükümleri çerçevesinde çalışmakta olduğunuz kuruma intikal ettirilmesi gerekmekte olup, talebinizin adı geçen Kurumca karşılanamaması ve anılan Ek 14 üncü maddesinde belirtilen prosedüre uygun olarak Kurumunuzca Başkanlığımıza intikal ettirilmesi halinde gerekli inceleme yapılarak görüş tesis edilmesi mümkün olabilecektir. Bu cevabımıza karşı 60 gün içinde yargı yoluna veya yargı yoluna başvurmadan önce 15 gün içinde Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Bilgilerinizi rica ederim.

Devlet Personel Başkanlığı Bilgi Edinme Birimi

Lütfen arkadaşlar siz de DPB'na ve kendi çalıştığınız kurumlara dilekçe vererek birbirimize yardımcı olalım.

TEKNİK ÖĞRETMEN olarak, teknisyen veya tekniker kadrosuna geçebilmenin yollarını hep birlikte araştıralım. Çünkü bu geleceğimiz için çok önemli.

07 Ekim 2011 11:43

hacı naber ya 553
Genel Müdür

Driver-2011

çalıştığın üniversitenin ünvan değişikliği yönetmeliğini inceledin mi hocam?

asıl önemli olan o. eğer orada lisans mezunları önlisans seviyesindeki bir ünvan değişikliğine başvuramaz, şeklinde ibra yoksa teknikerliğe geçebilirsin. idare mahkemesi tek yol görünüyor bu aşamada.

09 Ekim 2011 17:34

Driver-2011
Kapalı

Güncel...

11 Ekim 2011 14:21

Driver-2011
Kapalı

Güncel...

22 Ekim 2011 14:37

Driver-2011
Kapalı

GÜNCEL...

23 Ekim 2011 11:59

Driver-2011
Kapalı

GÜNCEL...

26 Ekim 2011 19:05

Driver-2011
Kapalı

Benim durumumda olan başka birisi yok mu? GİH'de çalışan fakat teknik diploması olan...

Toplam 50 mesaj
 
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;