Editörler : Cüneyt Barışoglusmtvs
31 Ağustos 2006 20:31   


80 puan almak için kaç net gerekli

arkadaşlar yanlış anlamayın.ben sadece meslek liseli cıkışli oldugum için ,mülakat listelerine daha rahat girmek için yazdım bu puanı,yoksa benim bi dayım veya torpilim yok.bilgisi olan varsa sevinirim

31 Ağustos 2006 21:46

integral_314
Daire Başkanı

arkadasım bu puan isinin biraz suyu cıktı ama madem yazmssın ben elimden geldigi kadar yardımcı olmaya calısıyım

1.gy - 42 + gk - 40-------80.8 puan

2.gy - 37 + gk - 50-------80.3 puan

tabi yukarıdaki degerler kesin degildir yaklasıktır.sınavın s.p. si onemlidir.

ayrıca gördüğüm kadarıyla forumda bir cok arkadas puan hesabı ile ilgili topicler acmıslar.aslında internette aratırsanız puan hesaplama programları var bulursunuz.

forumda izledigim kadarıyla herhangi bir konuda link verilmemis belki yasak olabilir.kusura bakmayın forum kurallarınıda okumadım.ancak admin veya mod arkadaslardan kücük bir ricam olacak.yasak degilse ben forumda bu topic altında kpss puan hesaplama linki yayınlamak istiyorum.tabi yasaksa diyecek sözümüz yok.admin veya mod arkadaslardan bu konuda bu topicten mesaj gelene kadarda yayınlamayacagım.

herkese basarılar.

31 Ağustos 2006 22:58

noyan_
Memur

teşekürler kardeş.link vermende her hengi bi kusur yok,yani serbest,var olan linki bizimle baylaşırsan seviniriz.

bide kardeş gy, 35 gk, 45 yabarsam kaç puan alırım tahmini.

anlamadıgım,bazı arkadaşlar gecen sınavda 80 nete 83 puan aldıklarını söylüyor,beki bu nasıl oluyor.

01 Eylül 2006 00:22

integral_314
Daire Başkanı

Arkadaslar malum bir çok arkadaş puan hesaplama ile ilgi topicler acmış.size puan hesaplama ilgili bir program için link yazdım ancak öncelikle puan hesaplama ilgili bir cok arkadasın kafasında ki sorulara yanıt olacagını umdugum bir acıklama yapmak istiyorum :

Falanca neti yaparsam kaç puan alırım ?

Şimdi arkadaşlar test yöntemi ile yapılan tüm sınavlarda temel mantalite şu şekildedir :

Testteki her soru grubunun belirlenmiş bir standart puanı vardır.örnek olarak; kpss matematik için toplam 30 soru soruluyor ve bu 30 sorunun herbirine stabdart bir puan belirlenir.örnek olarak herbir sorunun standart puanının 2 oldugunu kabul edelim ve içlerinden birini ele alalım.

burada bu metamatik sorusuna doğru cevap veren aday sayısı önemlidir.mesela herhangi bir matematik soruna doğru cevap veren aday sayısı 10 olsun.bu durumda bu sorunun puanı şu şekilde hesaplanır :

1.sorunun standart puanı ,doğru cevap veren aday sayısına bölünür.cıkan sonuc o sorunun standart sapma puanıdır.

2 / 10 = 0.2 ---standart sapma puanı

2.cıkan sonuc yani standart sapma puanı sorunun standart puanı ile toplanır ve sorunun gercek puanı bulunmus olur.

2 + 0.2 = 2.2---sorunun gerceç puanı

aynen bu şekilde testteki doğru cevap verdiğiniz tüm soruların puanları hesaplanır.ve toplanır.Tabiiki bir vatandaşlık bilgisi sorusu ile bir matematik sorusu aynı standart puanda değildir.matematik sorusunun standart puanı daha yüksektir.Bir de buna ilaveten genelde matematik sorularının standart sapma puanıda daha yüksek olur çünki yapan kişi sayısı azdır.

sınavlarda puan hesaplama yönttemi genel olarak bu şekildedir.elbette daha fazla detayları var ama şu an için bu yeterlidir.

bu nedenle sınav için kesin bir puan hesaplama programı sınavdan önce yapılamaz.

Standart sapma puanı ne kadar etkilidir ?

bu sınadaki soruların zorluguna ve kaç kişinin doğru cevap verdiğine baglıdır.örnek olarak önümüzdeki sınavın matematik sorularının cok zor oldugunu düşününün.bu durumda matematik sorularını doğru cevaplayan aday sayısı az olacaktır.bu durumu bir örnekle acıklamaya calısıyım.

sınava giren iki adaydan ikiside genel kültür ve genel yetenekten aynı netleri yapmıs olsunlar.30 genel kültür 30 genel yetenek şeklinde...

1.adayın türkçe neti 25 matematik neti 5--toplam 30 net

2.adayın türkçe neti 5 matematik neti 25--toplam 30 net

bu durumda adaylar aynı sayıda net yapmıs olmalarına ragmen 2. aday daha fazla puan alacaktır.çünki sınavın matematik soruları zordur ve 2.aday matematikten yaptıgı 25 dogru sorunun standart sapması cok yüksek olacaktır.

kısacası netler aynı olmasına rağmen farklı puanlar alınabilir.soruların standart sapmaları çok çok önemlidir.ve sınav olmadan puanı kesin hesaplayan bir yöntem ykotur.ancak yakalasık olarak hesaplanabilir.ne kadar yaklasık olacagıda yine sınava baglıdır.belki 0.2 puan belki de 4 puan farkla hesaplar.

neyse fazlada uzatmak istemiyorum.asagıda kpss puan hesaplama programının linkini yazdım.bizler bu programda sadece genel kültür ve genel yetenek netlerimizi yazarak puan hesaplayacagız.

http://rapidshare.de/files/31435308/KPSS.rar

Toplam 3 mesaj
 
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;