Editörler : crops35
12345678910111213»
10 Kasım 2011 13:01

herkese hayırlı günler. herkesin geçmiş bayramını kutlarım. arkadaşlar benim 2002 yılından sigorta girişim var 2 günlük ve 55 günde 2005 yılından var. şu anki çalıştığım yerde 24.11.2008 yılında başladım ve raporumu 2004 yada 2007 yılında çıkardım tam olarak hatırlamıyorum kusura bakmayın. ben özel sektörde çalışıyorum bir dersanede danışma memuru olarak görev yapıyorum. bu durumda bende bu erken emeklilikten faydalanabiliyor muyum? faydalanabiliyorsam kaç yılda emekli olurum.saygılarımla.

Bay Memur
Aday Memur
10 Kasım 2011 17:55

Sgk'ya yazdım bakalım ne cevap gelecek. Bu arada siteden inanın sıkılmaya başladım. Nedeni ise şunlar 1-siteye üye oldum 2- bu konuyu açmak istedim 3 gün beklemem gerekiyormuş 3- neyse bekledim bugün konuyu açtım. 4-sonra yeni çıkan khk hakkında bir konu açmak istedim.aynen şunu dedi 5-yeni bir konu açmak için açtığınız konunun üzerinden en az 6 saat geçmeli 6-neyse 6 saat bekledim konuyu açtım bu kezde yeni bir konu açabilmeniz için farklı konularda en az 10 cevap yazmalıymışım. 7-Resmen diyorlarki siteyi kullanma boşyere üye olma. Bu saydıklarımı umarım site yönetimi gözden geçirir.

filepalas
Genel Müdür
11 Kasım 2011 10:39

arkadaşlar yorumları okudum inanın her kafadan bir ses çıkıyor...

şimdi ben kendim için soruyorum ?

ekim 2005 yılında özel sektörde 1 ay özürlü çalışıp ayrıldım

sonra tekrar aralık 2007 de özel sektörde açılan özürlü kadrosundan yaklaşık 3 yıl çalıştım ancak vergi indiriminden yararlanmadım sadece iskurun daveti üzerine gitttiğim özel şirkette yukarda bahsetteğimi sürelerce çalıştım.

sonra eylül 2010 da meb özürlü memur olarak atandım ve yine vergi indiriminden yararlanmıyorum, halen çalışmaktayım.

şimdi ben kaç yıl sonra emekli olurum ?

benim tahminim 17 yıl sonra diye düşünüyorum sizce ?

ama lütfen konuyu bilen bir arkadaşımız bana hitabeden bir açıklama yaparsa çok sevinirim ? ilgilenenler için şimdiden allah razı olsun

:)

umutguvenc17
Aday Memur
11 Kasım 2011 11:38

merhabalar...beim bi sorum olacak...17.10.2010 tarihinde vergi indirimi için başvurdum...17.10.2011 tarihinde raporum %52 olarak geldi..müdür yardımcım kasım maaşına yansıdığını sööledi...ama geçmişe dönük paramı alamadım...bugün müdür yarımcıma sorduğumda maaşına ilave olarak yansır dedi...benim sorum bu geçmişe dönük paramı alabiliyomyum..alıyosam eğer maaş çektiğim bankadanmı alıyorum...son olarakta bu parayı almam için yapılması gereken bi müracat varmı...bilgisi olan arkadaş varsa ve aydınlatırsa çok sevinirim...milli eğitimde çalışıyorum bu arada..

ailehekimi74
Kapalı
11 Kasım 2011 13:59

size gelen resmi yazıda şu tarihten geçerli olmak üzere diye yazar..o tarihten itibaren vergi indirimi alabilirsiniz..herhangi bir girişimde bulunmanıza gerek yok aslında ama çoğu kurum memurları bu işlemleri bilmiyor..eğer yansımazsa (bence) önce sözlü olarak bunu belirtin..yine olmazsa dilekçe ile başvurabilirsiniz..tabi maaş hesabınıza yatar para..

pritt01
Aday Memur
11 Kasım 2011 15:59

İlk sigorta başlangıcınız 03.08.2003 tarihinden sonra olduğu için 3. derece sakatlık raporunuz olduğunu düşünürsek 20 yılda emekli olabilirsiniz. Tabii bu da vergi indiriminden faydalanabilmenize bağlı. SSK primlerinizi emekli olmaya yakın emekli sandığına aktarıp hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz. Vergi indirimi alamazsanız özürlü emekli olmayı unutun.

filepalas
Genel Müdür
11 Kasım 2011 16:04

arkadaşım kusura bakma ama verdiğin bilgiler beni yeteri derece aydınlatmadı yinede sağol :)

ama sorumu bilgili ve ilgilenen arkadaşlara tekrar soruyorum ?

eylül 2010 da meb özürlü memur olarak atandım ve yine vergi indiriminden yararlanmıyorum, halen çalışmaktayım.

şimdi ben kaç yıl sonra emekli olurum ?

*denizkiziyiz*
Daire Başkanı
11 Kasım 2011 17:50

başvurdugun tarıhten ıtıbarenkı geriye donuk odemelerını alman lazım.itiraz et.

soykankaan
Daire Başkanı
11 Kasım 2011 18:11

rapor tarihinden itibaren hak kazanmış olursun 1 yıl hakkın var buda 300 tl filan eder. sana gelen yazı ile beraber maaş aldığın mutemetliğe başvur.

bezmielest
Aday Memur
12 Kasım 2011 11:37

arkadaşlar bi soru engelli olrak özel sektörde çalışıyorum rapor oranım 80 ve bana asansör yasağı getirmeye çalışıyorlar cevabını biliyorum ama aispatlayamıyorum...yardımcı olur musunuz cevabım ne olmalı...

13 Kasım 2011 14:04

sorum olcak. ben ücretli öğretmenlik yapıyorum. sigortamız işliyo. erken emekli olmak için şimdiden başvuru yapabiliyormuyuz ? (kadrolu değilim). evetse nereye başvurmalıyım. tşkr

kirli_33
Daire Başkanı
14 Kasım 2011 00:39

haspelkader,

Malulen mi emekli olmak istiyorsunuz yoksa vergi ind. hakkı kazanıp emekli mi olmak istiyorsunuz..

Malulen emekli olmak istiyor isen ssk ya malulen emekli olmak için müracaat edebilirsiniz yalnız bu müracaat esnasında 10 yıl hizmet 1800 gün prim ve %60 oranında raporunuz olması gerekli..

Erken emekli olmak istiyor isen ilk ssk girişi rapor oranınız nedir?

ender 28
Daire Başkanı
14 Kasım 2011 11:35

şahsım için önemli bir sorum var

engelli raporu almadan önce sigortam başladı 4 ay ödenmişi var ama sigorta başladıktan 2 yıl sonra engelli raporu aldım sigortam normal olarak başladı bu normal olarak başlayan sigortam engelli sigortasına çevrilebilirmi

şu an çalışmıyorum ama özel bir şirkete girmek üzereyim engelli olarak bu şirket sigortamı engelli olarak yatırabilirmi yoksa normal olarak işlemeye devam edermi sigorta ya da benim engelli sigortasına çevirmek için bir girişimde bulunmam gerekirmi

cevaplarınız ve ilginiz için teşekkürlerimi bir borç bilirim

14 Kasım 2011 17:16

raporu bu sene aldım %45. 2009 da işe başladım ozaman yoktu raporum tabi.

edak_88
Aday Memur
14 Kasım 2011 19:02

merhabalar ilk sigorta girişim 2006 dan 2008 de %45 ropar alıp 2008 de işe girdim. fakat aralarda boşluk var.kaç yılda emekli olabilirim ve aradaki boşlukları geriye dönük ödeyebilirbilir miyim? şimdiden teşekkürler

kirli_33
Daire Başkanı
14 Kasım 2011 20:10

ender 28,

Engelli engelsiz diye bir başlangıç yok ilk ssk girişin emeklilik için kullanılır.

haspelkader,

Siz malulen emekli olmazsınız malulen emekli olmak için %60 oranında rapor gerekli sizin rapor oranınız %45 olduğu için siz erken emeklilikten faydalanabilirsiniz.Erken emeklilikten faydalanmak için ise 18 yıl 4200 güne tabisin 2009+18 : 2027 yılında emekli olabilirsiniz.İlerleyen yıllarda hastalığınız/rahatsızlığınız %60 ve üzeri olur ise malulen emekli olma hakkınız olur..

edak_88,

%45 raporunuz ile 3.derece vergi ind. hakkı kazanır iseniz 20 yıl 4400 güne tabi olursunuz.

2006+20 : 2026 yılında emekli olmaya hak kazanırsınız.Arada boşluklar olması önemli değil 2026 yılına kadar 4400 günü tamamlamak önemli

ender 28
Daire Başkanı
14 Kasım 2011 23:17

cevabınız için teşekürler anladım peki %61 raporum var ne kadar zamanda emekli olabilirim ve erken emeklilik için ne yapmam gerekir işe girdikten sonra herhangi kuruma felan belge götürüp başvuru yapmam gerekirmi

kirli_33
Daire Başkanı
15 Kasım 2011 09:17

ender,

Çalıştığın iş yerinden çalıştığına dair bir belge alarak Maliye mükellef hizmetler birimine vergi ind. için müracaat et.(Raporunun aslını verme noter e bir nüsha tasdikletip noter tasdikli olanı maliyeye ver)Aslı sende kalsın raporun ilerde lazım olabilir.Vergi ind. hakkı kazandıktan sonra vergi ind.derecene göre emeklilik tarihini hesaplaya biliriz.

leter49
Kapalı
15 Kasım 2011 15:20

arkadaşlar kafam karman çorman oldu. şimdi lütfen biri bu konuya açıklık getirsin erken emekli ya da malülen emekli olabilmek için vergi indiriminden yararlanıyor olmak şartı var mı yok mu ?

kirli_33
Daire Başkanı
15 Kasım 2011 23:43

leter49,

Erken emeklilikte vergi ind. hakkı şart. Malulen emeklilik için ise vergi ind. belgesi alma şartı yoktur.

Toplam 1332 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi