Editörler :
24 Ekim 2011 21:49   

Yasaklı
Vicdan

Felsefeye göre, iç huzuru veya iç sıkıntısı vererek kişiyi uyaran vicdan bir kavram değil, kişinin bir yeteneğidir.

Neo-spiritüalist görüşe göre ise, ruhun ancak belirli bir gelişim aşamasında (hayvanlık ara aşamasından sonraki insanlık aşamasında) açığa çıkan, ruhun gelişimi oranında derece derece gelişen bir yeteneğidir.

24 Ekim 2011 21:56

&&&06neslihan06&&&
Yasaklı

Vicdan hakkında yapılan farklı tanımlar

Vicdan insanın görgü ve bilgileriyle kendini yargılama yetisidir. (Felsefi tanım)

Vicdan kişiye eylemleri hakkında yargılayarak, onaylayarak, hesap sorarak, suçlayarak hükümler veren öznel bir bilinçtir.

Vicdan insana hata ve doğruyu bildiren bir iç sestir.

Vicdan insana iyi ve kötüyü gösteren en iyi yol gösterici, en iyi pusuladır.

Vicdan neyin doğru neyin yanlış olduğunu bildiren gerçek ve tek ahlak hocasıdır.

Vicdan hata ve doğrunun sınırını belirleyen, uyumak bilmeyen, kişiyi her an, her yerde izleyen, kişinin niyetlerine göre yargılarda bulunan bir hakimdir.

Vicdan insanın bütün duygu ve düşüncelerini, bu duygu ve düşüncelerdeki maksat ve niyetleri adım adım izleyen, hiçbirisini kaçırmayan, hatır, gönül, hoşgörü, merhamet, dostluk, iltimas vb. tanımadan yargılayıp sorumluluğu takdir eden her zaman uyanık bir hakimdir.

Vicdan, ruhun İlahi irade yasaları?nın yüce bir ses tarzında yansıdığı, İlahi İrade Yasaları?nın gereklerini bildiren bir yeteneğidir. (Neo-spiritüalist tanım)

24 Ekim 2011 22:07

Lancel Ben ve Enter
Yasaklı

Neslihan,

Ernesto Che'nin çok güzel bir sözü vardır, hayatımın her anında aklımdadır..

izninle konuna yazıyorum..

'' Hiçbir insana iyi demeyin, zira insanlar Egoları ile yaşarlar, Lakin hiçbir insana kötü de demeyin, zira İnsanların Vicdanları vardır, aslolan içimizdeki iyiliğin ve kötülüğün hangi şartlarda ve hangi yerlede nasıl ortaya çıkacağıdır''.

24 Ekim 2011 22:08

&&&06neslihan06&&&
Yasaklı

Ernesto Che'nin çok güzel bir sözü vardır, hayatımın her anında aklımdadır..

izninle konuna yazıyorum..

'' Hiçbir insana iyi demeyin, zira insanlar Egoları ile yaşarlar, Lakin hiçbir insana kötü de demeyin, zira İnsanların Vicdanları vardır, aslolan içimizdeki iyiliğin ve kötülüğün hangi şartlarda ve hangi yerlede nasıl ortaya çıkacağıdır''.

Lancel Ben ve Enter

24 Ekim 2011 23:29

&&&06neslihan06&&&
Yasaklı

Benim takıldıgım nokta şu:Vicdan denince neden olayın dini boyutları ele alınır,vicdan din kavramının bir getirisi olarak algılanır?

Vicdan kişinin ruhen,beynen kendi iç hesaplaşmasının dışa vurumudur bana göre.

24 Ekim 2011 23:38

AgresifCerrah
Yasaklı

vicdan din inanç meselesi değildir hatta vicdan inançlı kesimlerde çok daha ilkel boyutlarda olabilir.örneğin birini taşlayarak öldürmek ya da masum bir savaş esirine tecavüz etmek insanın vicdanını sızlatabilir ve otokontrol mekanizmasıyla kendini frenleyebilir.

lakin bunları yapmanın her şeyi yaratan ve kuşatan bir varlığın bir emri olduğuna inanırsa vicdanını kenara itmez

31 Ekim 2011 11:35

ozandayı
Memur

Doğru cevapları vicdanımızda buluruz.Fakat sömürülen vicdan insanı yanlış yola saptırır.

04 Kasım 2011 15:23

mindwalls
Yasaklı

felsefeye göre ne demek ki..felsefe biziz..hepimizin farklı düşüncelerinin tümü felsefe..tüm farklı düşünceler birleşmiş vicdanın ne olduğunu tanımlayabilmişler mi? garip :)

06 Kasım 2011 21:30

intaniyeci
Yasaklı

vicdan kavramının, biraz içinde bulunduğu ortama göre biçim aldığını düşünüyorum.5 kişiyi öldüren biri çok hunhar gözükebilir,böyle bi olayın vicdani olmadığını düüşünebilirsinz ancak o kişiye göre bi tatmin yoludur o...iyilik kötülük ve ince kıstas vicdan kavramı değişkenlik gösteriyo bence

06 Kasım 2011 21:37

_bruce_16
Yasaklı

her ne kadar başlık sahibi ile kavgalı olsakta;

bence vicdan doğup-batan güneş gibi...

08 Kasım 2011 23:57

!!EsMeR!!!SeKeRiM!!
Müsteşar Yardımcısı

Sayın Neslihan,

Vicdan kelimesinin asıl manasını ben hayvanlarda görüyorum neden mi ?

Bir kasap bir günde onlarca hayvanı onlarca insan için kesip parçalayıp çeitlendirebiliyor.. hayvanlar aleminde ise bir hayvan bir kç farklı tür hayvan için bir tek hayvanı avlıyor oysa gücü bir kaç tanesini avlamaya yetecekken biz insanlar gibi stok yapmayıp sadece beslenmek için bunu yapıyor..

Vicdansızız yaşamak için yaşam alanlarını daralttığımız onlarca türü hiçe sayarak katletmeyi sürdürüyoruz.

Peki vicdan nedir ? fertten fertte toplumdan topluma .. değişen bir öğreti karakteristik bir özellik ya da varlığı içersinde barındıdığı bir durum değildir ( bana göre ) çünkü; bir başkasına zarar verip vermemeyi öğreniriz, çoğu zaman sokaktaki farklı gördüğümüze tahammül edemeyiz.. bizden değilse hele astığımız astık kestiğimiz kestiktir..

kısaca öğretiler içinde yer alır. din ise bunu istismar eder ya da yüceldir !

09 Kasım 2011 11:42

&&&06neslihan06&&&
Yasaklı

Sn bruce 16;daha öncede yazdım sizi siyasiden tanımasam diyecegim ki bu aynı kişi değil,kavgalı olmak bizlere yakışmaz bir başlıkta tartışır başka bir başlıkta ortak bir nokta bulabiliriz ve açılan her başlıga yazma hakkınız/hakkımız var ,sizin yorumlarınızı okumakta benim için zevktir.

Sn esmerşekerim;aynı persfektiften baktıgımız konuların çok olması sizinle daha yakın oldugumuz hissini uyandırıyor bende:)yorum için teşekkürler.

09 Kasım 2011 22:12

ecem çağla
Aday Memur

vicdan Rabbimizin sessizce yönlendirişidir karar mekanizmamızda en büyük etkendir bence

09 Kasım 2011 23:11

Levent114
Şef

"Benim takıldıgım nokta şu:Vicdan denince neden olayın dini boyutları ele alınır,vicdan din kavramının bir getirisi olarak algılanır?

Vicdan kişinin ruhen,beynen kendi iç hesaplaşmasının dışa vurumudur bana göre."

Neslihan'in bu aciklamasi gibi dusunurdum ben de.

Bu dusuncem,hic de dindar olmamama ragmen,Kur'an daki bir ayet nedeniyle degisti.

Ayet ozetle,...sunu sunu yaparsaniz daha cok gelirsiniz....diyordu.

Bu ayet beni bu konularda okumaya ve arastirmaya sevk etti.Tam 20 kusur sene.

Bugun geldigim noktada artik sunu biliyorum.

Kisiler,ote aleme gecerken, bir enerji formu halinde, beyni,dusunceleri ve vicdani ile birlikte gidiyor.

Vicdan, kisinin cennet ile cehenneminin yasandigi yer.

Burada yazan cizen arkadaslarin belki pek cogunun, bu denli agir bir vicdan azaplari olmadigi icin, bu cehennemi kafalarinda somutlastirmalari zor.

Bir de bir cocuk katiline sorun..

Felsefe o yuzden der, nefret ve kin, kotu duygulardir, insani kotulestirir diye.

Gitmeden once, kendinizi tanimaz,mutlaka bulmaniz gereken ic huzurunu bulamazsaniz, bu ic huzursuzlukla gidersiniz ve devam eder.

O yuzden insanin icinde sadece dogruyu gosteren sasmaz bir rahmettir vicdan.

Evet bir yetenektir de, kisi surekli kendince dogrulari yaparak gelistirir bu yetenegini.

Sn.Ecem CAGLA'nin tanimi da mukemmel bir tanimlamadir.

Vicdan Rabbimizin sessizce yönlendirişi, karar mekanizmamızda en büyük etkendir.

Cunku yuce yaradan,hatamizin son noktasina kadar vicdanimiza tesirler gondermektedir.

( Kaynaklar ; Levh-i Mahfuz, Sadiklar Plani.)

29 Temmuz 2012 16:02

mstf55
Şef

vicdanın temeli empatidir

29 Temmuz 2012 19:09

supporters.
Müsteşar Yardımcısı

satın alınamayan yargıç

30 Temmuz 2012 16:35

sessız asık
Şef

Vicdan Hakkında Yapılan Farklı Tanımlar

Vicdan insanın görgü ve bilgileriyle kendini yargılama yetisidir. (Felsefi tanım)

Vicdan kişiye eylemleri hakkında yargılayarak, onaylayarak, hesap sorarak, suçlayarak hükümler veren öznel bir bilinçtir.

Vicdan insana hata ve doğruyu bildiren bir iç sestir.

Vicdan insana iyi ve kötüyü gösteren en iyi yol gösterici, en iyi pusuladır.

Vicdan neyin doğru neyin yanlış olduğunu bildiren gerçek ve tek ahlak hocasıdır.

Vicdan hata ve doğrunun sınırını belirleyen, uyumak bilmeyen, kişiyi her an, her yerde izleyen, kişinin niyetlerine göre yargılarda bulunan bir hakimdir.

Vicdan insanın bütün duygu ve düşüncelerini, bu duygu ve düşüncelerdeki maksat ve niyetleri adım adım izleyen, hiçbirisini kaçırmayan, hatır, gönül, hoşgörü, merhamet, dostluk, iltimas vb. tanımadan yargılayıp sorumluluğu takdir eden her zaman uyanık bir hakimdir.

Vicdan, ruhun İlahi irade yasaları?nın yüce bir ses tarzında yansıdığı, İlahi İrade. Yasaları?nın gereklerini bildiren bir yeteneğidir. (Neo-spiritüalist tanım)

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/x-sozluk/82760-vicdan-vicdan-nedir-vicdan-hakkinda.html#ixzz22730ccJA

31 Temmuz 2012 06:13

funcomics
Aday Memur

vicdan: içi boş bi sözcük. aslında insanda olmayan ancak insanda var olduğu şiddetle kabul gören bir yanılgı... aksini savunanlara insanlık tarihini şöyle bi düşünün derim. onu düşünemiyosanız kpssyi düşünün bu bile yeter bence.

01 Ağustos 2012 23:35

supporters.
Müsteşar Yardımcısı

Vicdansızların en büyük silahı vicdandır....

02 Ağustos 2012 01:19

asdfghjkltrew
Yasaklı

vicdan ı redde karşıyım

04 Ağustos 2012 22:17

**sude**
Editor

Vicdan, çift taraflı keskin bir bıçaktır.

Toplam 24 mesaj

ANKET
Sizce, İstanbul Yenikapı'daki araç sergisi ne anlam ifade etmektedir?