Editörler : cihan27E.Kayı Han
27 Ekim 2011 02:37

Eğitim Bir Sen'e

Sayın sendika yetkilileri hükümetle arayı açmamak adına üyelerini feda etmiştir.Kayıt parası adı altında velilerin gönüllü olarak verdiği bağışları denetleyen ilköğretim müfettişleri (denetmen) yıllardır orta öğretim kurumlarına girememenin de etkisi ile olacakki müdürlere kök söktürmekte ,velilerin evet biz gönüllü olarak bağış yaptık demesini de yeterli bulmayan bu kişiler akla hayale gelmedik belgeler istemekte okul müdürlerini süründürmekte ve bu konuda enbüyük sendika olan sendikamız kılını bile kıpırdatmamakta sadece yazıklar olsun diyorum okulama 2sene önce ilk üye bendim . okulun çoğu hiç bir baskı doğru dürüst teklif bile olmadan samimiyetiz ve ortak çalışmalarımızında etikisi eğitim birli oldu. okulmüdürlerinin düştüğü duruma bak velilerin öğrencilerin hatta öğretmenlerin gözünde rezil oldular.sadce 50 tl alanlar bile soruşturma geçiriyor.sendikamız uyuyuor 20-30 bin kişiye soruşturma olurmu kayıtsız kuyutsuz dünyanın parası alanlar rahat rahat çalışıyorlar 50 tl bağış yapılan okul müdürleri hırsız arsız muamelesi görüyor sendikamız ?? artık pek emin değilim eli kolu bağlı oturuyor .Bunu çok okul müdüründen duydum sahipsiz kaldık bu anlamda sahibimiz rabbimiz ama bize yardımcı olmadınız diğer sendikalar taslak savunma hazırlamış bizimkilerin haberi bile yok.Anayasa çalışması yapıyorlarmış üyesini koruyamayan sendika önce işini yapmalıdır,size söz engel olmazsanız bu işlere bir daha tekbir üye göremezsiniz yalvarsalarda yapmayacağız hem koruyumayacağınız adamı niçin üye yapacaksınız ,siz kulaklarınızı tıkayın mayıs gelirken bizde gözlerimizi kapatırız. selamlar

kamu adamı
Aday Memur
27 Ekim 2011 19:15

arkadaşım daha yenimi anladın eğitim birsen sendikasının üyelerini koruyamadığını kendilerini kraldan fazla kralcı sanıyorlar buna nedemeli acaba bence bas istifayı geç kanunlar ve yasalar sendikalara bağlı değil kişiler istesin kendileri kanun ve yasaları zaten bilirler.

flibe
Şef
27 Ekim 2011 19:32

milese arkadaşım sende dahil tüm Eğitim Bir Sen...liler haddinizi aştınız ki başınıza böyle musibetler geliyor

Özellikle istanbul..da velileri bin lira eski parayla milyar milyar teberru, yardım ve bağış adı altında para aln müdürlerin %90 Eğitim Bir Sen...li biliyor muydun??? Velileri "al çocuğunu defol git okuldan" "nerde okutursan okut çocuğunu" eşşek gibi vereceksiniz parayı yoksa kayıt yapmayız" diyen Eğitim Bir Sen..li müdürler değil mi?? Çünkü hükümet sizin malanızı çalıyor. Hükümet eğitim bir sen yanlı haliyle müdürlerde eğitim bir sen menşei kafalıdır

Sizin gibi müdürlere az bile yapmış müfettişler

garip guraba fakir fukara velileri hem tehdit edin çocuğunu al nerde okutursan okut deyin sonra sizlere dokunulunca veryansın edin

Biz biliyoruz Okul Aile Birliği baralarını kendi menfaatine kullanan müdürleri

Yıllarca Okul Yaptırma Yaşatma Derneklerini soymadınız mı?

Geçen yıl sayın bakan tüm müdürleri uyardı velilerden hiç bir ad altında para talep etmeyin ve almayın diye

10 defa yazı çıkarıldı velilerden karne parası diploma parası yardım parası her türlü bağış alanmayacak diye

Tabi canım siz Eğitim Bir Sen müdürlerisiniz bakan müsteşar kafanıza takmazsınız. Bakan sizin için birşey ifade etmiyor değil mi?

Siz bakan dinlemez velilerden her türlü ad altında para almaya devam edersiniz değil mi??

Sizin için bakan da kim değil mi??

Kim takar bakanı değil mi? arkanızda koskoca Eğitim Bir Sen var değil mi?

Bakanımızın müfettişleri böyle inletir sizleri gariplerin ahı yerde kalmaz

Yazıklar olsun sizlere birde müslüman olacaksınız? Birde diğer sendikalardan islamiyete daha yakınsınız.

Sizin gibi müslüman müdürler sendikacılar bunu yaparsa başkaları ne yapmaz?

Müdür oldunuz da okulların sahibi mi oldunuz? Okullar sizlerin babanızın çiftliği mi?

Öyle meydan geniş at koşturamazsınız. Burası muz cumhuriyeti değil kanun var, yönetmelik var

Hükümetin arka bahçe sendikası Eğitim Bir Sen titreyin ve kendinize gelin. Hiç bir ah yerde kalmaz

Bu biline ayağınızı denk alın. Ki MEB müfetişleri de görevini yapıyor

Siz çalmayın ki onlarda görevini yapmasın demek çalıyorsunuz ki tepenize biniyor müfettişler

Hadi iyi geceler....

kamu adamı
Aday Memur
27 Ekim 2011 19:47

sayın flibe okadar güzel anlatmışsınki kelimelere sığmaz seni tebrik ediyorum arkadaşım alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.

milese
Memur
28 Ekim 2011 16:22

boş boş paslaşıyorsunuz ortak probleminiz var galiba boş beleş işgal ettiğiniz yerler elinizden gitmiş gibi bir hava sezinliyorum Flibe efendi işkembeden sallıyor.kimse kimseden zorla bir şey alamaz zorla alanlar zaten eğitimciliğin ötesinde dirler.Ben kesinlikle para alınmasına karşıyım almam da aldırmamda ama şu şartlarda almak zorundadırlar sanki sadece eğitim birliler almış gibi cıyaklıyorsun biz kimlerin neleri nasıl aldığını biliriz gel bir gün bir okul yönet oradan şaçmayıp duruyorsun sadece eğitim birliler mi aldı bu parayı kalorifercin varmı temizlikcin varmı ,fotokopin çalışır mı tonerin varmı kağıdın varmı ,tebeşirin varmı sabunun var mı tuvaletlerin tıkalı tamir ettirecekmisin bilgi sayarların bakımını yaptırdın mı bir evi idare edemeyen adamlar 1500 kişilik okul nasıl döner bir fikrin varmı senin herhalde kuyruğuna basmışlar işi anlamsız noktalara getiriyorsun baknlık bunlarla ilgili 1 krş göndermez müdür cebinden mi alacak koçum senin eğitim bir ve ya muhafazakarlarla bir problemin varsa başka konu üzerinden uğraş cins cins konuşma 1 krs almadım almamda eksik var senin gibi çok bilmişler gelsin karşılasın ben bilinle proje ile uğraşırım ayak işlerini senin gibi çok bilmişlere bırakıyorum devletin görevi kaynak bulmak benim görevim eğitim yapmak hadi koçum başka kapı bul burdan ekmek çıkmaz sana

flibe
Şef
29 Ekim 2011 03:27

Sayın milese

Senin gibi düşüncesi olan yerlerden bana ekmek çıkmasın,çıkmasını da istemem zaten

Harama hileye bulaşmaya niyetim yok

Siz Okul Aile Birliklerinden ve Okul yaptırma Yaşatma Derneklerinden ekmeğinizi çıkarmaya devam edin haramzadelik yakışır sizlere

Bende kuyruk yok basılmaz merak etme

Siz kendi kuyruklarınıza sahip olun sahip olamazsanız soyduğunuz öğrenci velilerinin ahından kuyruğunuz göklere kalkacak devletin yüce adaleti de kuyruklarınızı dibinden keser.

Buralarda MEB müfettiş arkadaşlara iftira atmayı ve karalamayı bırakın

Eğitim Bir Sen ancak karalama yapar Gaziantep Eğitim Bir Sen şubenizin yaptığı patavatsızlık ayyuka çıktı. Yetiştirme Yurdundan yetişen eğitim çalışanı arkadaşları potansiyel suçlu ilan etti.Siz ve sizin gibi zihniyet ancak karalama yapar

1500 kişilik okulların elektriğini, suyunu, fotokopisini,doğal gazını,kömürünü,sabununu,tebeşirini vs düşünmek MEB bakanlığın işi ve görevidir. Siz sendikaların işi değil. Sizin düşünceniz ancak yıkmak ve harap etmek eğitimi sen şucusun ben bucusun diye baltalamak. Din kisvesinde ayırım ve kamplaşma yaratmak ancak bunları yaparsınız.

Okula gelir getireceğim diye öğrenci velileri sömürülemez

Bakanlığında bu konuda onlarca yazıları var al sana birkaç ÖRNEK------ >

http://www.meb.gov.tr/duyurular/duyurular2011/mub/ogrencikayit2011.pdf

http://www.egitimmevzuat.com/index.php/2011/oerenc-kayit-ve-kabullernde-ve-dploma-karilii-bai-alinmamasi-201140-genelge.html

http://ogm.meb.gov.tr/belgeler/genelge_2010_42.pdf

PDF açamadım göremedim deme diye 2011 / 40 nolu genelgenin ana hatlarını MEB aşağıda açıklamış milese oku da kültürün artsın ya da at gözlüklerini çıkar göremiyorsan

Kayıt parası ya da zorunlu bağış kesinlikle alınmayacak !

Yazan MEB Tarih 25 Temmuz 2011 |

Okullara kayıt işlemlerinin başladığı şu günlerde her zaman gündeme gelen ve çok konuşularak farklı uygulamalarla karşımıza gelen kayıt parası ya da zorunlu bağışla ilgili M.E.B.?lığıher yıl olduğu gibi genelge yayınladı. Kayıt parası, bağışa dönüşerek hatta zorunlu bağışa dönüşmüş bir şekilde karşımıza yeniden çıkacak gibi gözüküyor. Ama bir Okulu yönetmenin ve gerçekten imkanlar sunarak yönetmenin derdine düşen Okul yöneticilerimizin de bütçe hesabına bakıldığında da, elimizden geldiğince gerekirse bu para olmasa bile bir şekilde onlara yardımcı olmaya çalışmamız aşikar. Yöneticilerimizde gönüllülüğün esas olduğunu unutmadan bize şart ya da zorlamada bulunmamalılar.

Sadece doğru şekilde iletişim kurarak Okullarımızı en iyi eğitimi sunacak hale getirebilmek çabası içerisinde olursak bütün zorluklar beraber aşılır, Unutulmalı ki herşey geleceğimiz çocuklarımız için.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer,yeni eğitim öğretim yılı öncesinde bir Genelge yayınlayarak öğrenci kayıt ve kabullerinde velilerin hiçbir surette bağış yapmaya zorlanamayacağını, konunun Bakanlık tarafından sıkı bir şekilde takip edileceğini bildirdi.Okulmüdürlüklerinin uyarılmasını istedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 20 Temmuz 2011 tarihli, 40 sayılı ve ?Öğrenci Kayıt ve Kabullerinde ve Diploma Karşılığı Bağış Alınmaması? konulu bir Genelge yayınladı. Genelge İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildi.

Bakan Dinçer Genelgede, ?Eğitim bireyin ve toplumun gelişmesini sağlayan, ekonomik kalkınmayı destekleyen, kültürel değerleri koruyup geliştirerek gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan bir süreçtir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi en iyi şekilde eğiterek çağın gerektirdiği bir şekilde yetiştirmek Devletimizin asli görevleri arasındadır.? ifadelerini kullandı. Dinçer, eğitime erişimin artırılması, daha kaliteli eğitim sunulması ve başarının sürekli yükseltilmesine yönelik eğitimin alt yapısının iyileştirilmesi çalışmalarına öncelik verildiğini ve Devlet olarak gerçekleştirilen reform niteliğindeki çalışmalar ve hayata geçirilen projelerin yanı sıra, velilerin, hayırsever vatandaşların ve kurum ve kuruluşlarında katkılarının bulunduğuna ve bu desteğin arttığına da dikkat çekti.

Bakan Dinçer, Anayasanın ?Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi? başlıklı 42. maddesinde; kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılmayacağı, ilköğretimin kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunlu ve Devlet okullarında parasız olduğunu hatırlattı. Ayrıca, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu?nun 16. maddesi ile Milli Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliğinde; eğitim kurumlarının amaçlarının gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla, okul ile aile arasında işbirliği sağlamaya yönelik okul-aile birliklerinin kurulacağı, okul-aile birliklerinin, okulların eğitim ve öğretim hizmetlerine etkinlik ve verimlilik kazandırmak, okulların ve maddi imkanlardan yoksun öğrencilerin zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak üzere; ayni ve nakdi bağışları kabul edebileceği, ancak öğrenci velilerinin hiçbir surette bağış yapmaya zorlanamayacağı, hükümlerinin yer aldığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ?bir yandan eğitim alanında özellikle son yıllarda yapılan iyileştirmelerde Devlet-vatandaş işbirliğinin en güzel örneği yaşanırken, bir yandan da okullarımızda öğrenci kayıt kabul esnasında ve diplomaların verilmesi sırasında velilerimizin bağış yapmaya zorlandığı yönünde az sayıda da olsa duyumlar alınmaktadır. Okullarımızda, öğrenci kayıtlarının bağış şartına bağlanması ve bağış yapmayanlara diplomalarının verilmemesi kabul edilemez bir durumdur? dedi.

Bakan Dinçer?in Genelgedeki talimatları şöyle:

1-Gerek merkezi sistemle gerekse sınavsız öğrenci alan Bakanlığımıza bağlı her tür ve düzeydeki resmi eğitim-öğretim kurumlarına öğrenci kayıt kabullerinde ve diploma verilirken kesinlikle bağış talep edilmeyecektir.

2- Bu dönemlerde; okul aile birlikleri temsilcileri, öğrenci velileri ile bağış yapılması amacıyla karşı karşıya getirilmeyecek, öğrenci kayıt-kabulü ve diploma verilmesi karşılığında okul-aile birlikleri hesabına para yatırılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

3- 492 sayılı Harçlar Kanunu kapsamındaki diploma harç ücretleri, ilgili mevzuatına göre değerlendirilecektir.

Konunun Bakanlık tarafından sıkı bir biçimde takip edileceğinin bilinmesini isteyen Bakan Dinçer, konu hakkında gerekli titizliğin gösterilmesi için okul müdürlüklerinin uyarılmasını da istedi.?

milese
Memur
29 Ekim 2011 12:38

Flibe herhalde aynı dilden konuşmuyoruz eğitimde eğitimcilerin parayla ilgilenmesine kesinlikle karşıyım ve 5tl 10 tl dilendiğiniz öğrenciye bir şey veremezsiniz gelin görünkü işleyiş böyle değil kesinlikle eğitimcilerin parayla ilişkisinin kesilmesi gerekir.Ancak nasil olsa okullar işini yürütüyor diye kesinlikle ödenek gönderilmiyor.Zira yaz tatilinde bütün okullar badanasını boyasini camını çervesini sınıfını sırasını yaptırdı yıllardır süreç böyle işliyor,binlerce lira borca girildi .bakanlığın bu paraları ödemeyeceği belli sendikalı sendikasız bütünidareciler bu işi yaptırdı yaptırmak zorunda idi ,ya yatacak okulları götürsün banane diyicek yada risk alacak yada gerekirse cebinden ödeyecek bu işleri yaptıracak bir idareci bunları yaptırmak zorundadır,1 gün bile izin yapmadan yazın harç ve toz dumanı yutarak okumulunu eğitime hazırlamak onun en önemli görevidir. Bu konuda destek alabileceği tek kaynak veliler, Tabi bunu kayıt parası vs değil zaten sizin iş yaptığınız veliler size söz söylettirmiyor ilin en kötü durumdaki okullarını alıp en iyi dura getirirseniz zaten fark görülüyor kim olursa olsun çocuğu okul kapısından çeviren idareci olamaz biz onlarca öğrenciye bu anlamda kendimizden katkıda bulunmuş birçok öğrenciye destek olmuş iderecileri yakından tanıyorum ,Kötülük yapan harama el uzatan varsa canını yakın ama dişiyle tırnağı ile velisi ile bir çocuğuda kazanalım diye uğraşan ve velilerin söylemeye gerek birakmadan malzemeleri kendileri alıp getirmektedir.Binlerce tl borçlanan okullar başka ne yapabilirdi genelgeyi ortaya koyup arkadaş durum budur okulun durumada budur deyip velilerden katkı gören idarecilerin tepesine binyeye onları hırsız ilan etmeye ne gerek vardı.Seneye bilinki bakanlık ihtiyaçlara yetişemeyecek milyarlarca tl masrafı veli eş dost hatır gönülle yaptıran idareciler sanırım bu muamaleden sonra artık tebeşiri bile bakanlıktan bekleyecektır ve haklılarda sen risk al hizmetli bul kalorıferci bul binlerce liralık borç altına gir soruyorum kim ödeyecek bu paraları bir kaç kanıbozuk haram zade vardiye bütün okullar viraneye mi dönsün çıkarsınlar bir yönetmelik para alanın görevine son versinler ancak kışın ortasında kalorifer 10 kez bozulur yapımı ne zamandır.6 ay sonra siz çocuğurnuzu 6 ay soğukta tutarmısınız olay ahmet mehmet meselesi değildir Sistem meselesidir,sistemsizlik içinde sistem ararsanız bu hale gelirsiniz .Bir kez daha görülmüştür ki idarecilerle hertürlü para hareketini önü kesilmelidir.Rabbim haram nasip etmesin zira o ateştir.Genelgeyi görmeyen yok para işini alın şu okulların başındanda işimizi yapalım eğitim birle ne sorunun var bilmiyorum olayı dönüp dönüp oraya bağlıyorsun kim hata yaparsa eleştiririz kim iyi iş yaparsa alkışlarız aklımızı bir sendika dernek partiye bağlayacak kadar sığ adamlar değiliz

flibe
Şef
30 Ekim 2011 03:09

Sayın milese

Bahsettiğin konu yıllardır tabi ki kangren çözülmeye çalışılıyor; çözülecek kesinlikle

Biliyorsunuz bakanımız göreve geldiğinden beri devrim niteliğinde kararlar alıyor. Sihirli değnek gibi düzelmez ama bu yolda baya hız katediliyor.

Bahsettiğim konunun biri İstanbul daki okulun birinde gerçekleşti. Bakan bey rastgele seçilen 3 okulu ziyaret ediyordu. Tabi ki protokol oluştu haliyle bunu gören veliler bakana dertlerini anlatıyor. Yoksul semtte okul idaresinin 750-TL. civarı aidat dan illallah demiş. Kurum müdürü de burnundan kıl aldırmaz velileri azarlayan yapıda, bakan bey zorlama olmayacağı bağış teberrunun gönüllülük esasına dayalı zengin varsayılan vatandaşların yapacağı yardımdır dedi. Okul idaresi de bakan ve heyet yanında bundan böyle alınmayacağını ve ödenek talep yollarının kullanılacağını belirttiler.

Bir ay sonra müsteşar ve bakan dinlemeyen müdürümüz yine eski hamam eski tas karne parası, diploma parası, temizlik parası, aidat vs devam buda bakana tekrar şikayet şeklinde ulaştı. Hatta velinin biri ?Okul müdürüne bile sözünü dinletemeyen bakana? diye yazmış dilekçeyi?

Sayın milese bu konudaki duruma gelirsek meb de MEBBİS (İLSİS) diye elektronik ağ aktif ve hala da teknolojik hayata gün geçtikçe yenileniyor. Burada okul ihtiyaçlarını ve malzeme talep yerleri var. Buraya girip ihtiyaçlarını girdin mi? Tüm eğitim kurumlarının girmesi ve sizinde girmeniz gerekir.

Mali yönetimde KBS (Kamu Hesapları Bilgi Sistemi) buraya telefon ve internet bilgiye abonelik giderleriniz otamatik sektirmeden aktarılıyor. Aktif kullanıyor musunuz? Ödenek yönetimlerinizi ve cetvellerinizi buradan takip ediyor musunuz?

Personel giderleriniz, ekders ve personele dair giderler okulların sırtında değil. Tüm girdileri çıktıları il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerin sırtında ve onların görevidir. Bu konuda hizmet alımları da aynı şekildedir.

DPY Devlet Parasız Yatılı okulların bütçeleri genel bütçenin dışında ayrıca kesintisiz aktarılmaktadır. Aktif kullanıyor musunuz? Bu konuda DPY okulların hesaplarında aktarmadan yüz binlerce lira tespit edildi. Öğrenciye harcanmayıp neden bekletildiği hala anlaşılmadı. Mali kontrolde ayyuka çıkan vakalar akıllara zarar. Devlet Parasız Yatılı sisteminde esnaf idareci şahsi menfaat müstevlilerini anlatmaya bile gerek yok sanırım.

Biliyorsunuz ki her ilde ilçede ÖZEL İDARELER var. Okul ve eğitim kurumlarının %90 yakın giderlerini buralara aktarılıyor. Kullanımı da milli eğitim müdürlerine sonuna kadar açık. Bu konuda tek imza yetkilisi mülki amirdir. Buda sizler için tek imza ile harcanması büyük kolaylıktır. Bu kanalı aktif kullanıyor musunuz? Yada kullanmak için başvurdunuz mu?

İllerde valilik ilçeler de kaymakamlık SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKFI var. Mülki amirler eğitim kurumlarının ihtiyaçlarını gidermededir. Öğrenciler için en büyük nimet? ide Şartlı Nakit Transferleridir. Kullanıyor musunuz?

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü (Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü) yaz tatillerinde okulların keşif, yapım, ihale, her türlü imkanları eğitim kurumlarına tahsisi yolu açıktır.

Onarım ve Deprem güçlendirme çalışmalarında bu konuda yapılan işlerden herhalde vakıfsınızdır. Bu konuda başvurunuz oldu mu? Sizleri geri çeviren müdürlük veya makam var mıdır?

Eşitlik ve paylaşım için yıllardır kardeş okul uygulamalarına benzer faaliyetler var. Özellikle varlıklı okulları yoksul semt okullarıyla kardeş uygulaması yapıyoruz.

Bu konuda egoist idarecileri de gördük deposunda 3 adet yeni naylonunda minolta fotokopi makinesi varken fakir olan kardeş okulunun fotokopisine göz dikmiş aylarca da fotokopisini kağıdını kullanmış. Sence o kul idaresi 3 fotokopi makinesini çeyizine mi koyacak?

Okullardaki fazlalık, kullanılmayan malzemeleri görsen aklın durur. Başka bir kuruma vereyim diyen yok. At depoya sonra lazım olur mantığıyla çürümeye terk

Garajında minibüsü olan okul dışarıdan servis hizmeti alıyor devleti binlerce zarar

Bu konuda TİF Taşınır Takip Yönetmeliği getirildi. Hangi okulun, kurumun deposunda hangi fazla malzemeler var atıl eşyalar var takip edilsin diye.

400 kişilik öğrenci kapasiteli okulun deposundan 7 bin fazla kullanılabilir sıra masa çıktı. Bunun hepsini de kontrolsüz devletten almış ve depolarında üzerinde fareler geziniyor. Akıllara zarar bir durum değil mi?

Kocası ölmüş ve ölmüş kocasının BAĞKUR 420-TL. aylığı olan 3 çocuklu kadının parasına göz diken 300-TL okul aidat alacağım diye kadına olmadık sözleri söyleyen, eziyet eden müdürü görmemezlikten mi gelinsin? ?Okula para ödemeyeceksen al çocuğunu başka bir okula kaydettir? var mı böyle bir şey var mı garip guruba veliye eziyet sorarım. Burası muz cumhuriyeti değil kanun var yönetmelik var herkes haddini bilsin.

DPY devlet parasız yatılı öğrencilerin üç kuruş harçlığını kesen okul aidatı diye gasp eden müdürün imiği sıkılır. Devletin yetime yoksula verdiğini hiç kimse gasp edemez bu böyle bilinsin.

Gel hesap yapalım idareci maaşı ortalama 2 bin civarı, 1 bin lira da ekders, il ve ilçe kursları, şoför okulları vs görevlendirme gelirleri, okullarda okuma yazma kursları, gece okulları vs vs

DPY yurtlarında belleticilik idarecilik gelirleri, öğlen ücretsiz yemekleri vs kaç paraya geldi aylık kazanç?

Bazı idareciler öğlen yemeği mi de aranır. Düven süren öküzün ağzımı bağlanır der bağlanmaz ama herkes haddini bilsin helalini hak etsin

Sayın milese TEFBİS diye bir şey var okul ve kurumlarda biliyor musun? Yani Okul Aile Birliği hesapları bağış ve yardım yeri takibi.

Bütün gelirleri TEFBİS modülüne işliyor musunuz? Banka hesaplarını aktif kullanıyor musunuz? Yoksa para trafiğini elden mi takip ediyorsunuz?

Bakılan bir eğitim kurumunun Okul Aile Birliği hesaplarında TEFBİS?e işlenen 37 bin lira ama bize gelen dilekçelere ekli 72 bin lira sence bu görünmeyen 35 bin lira nerde?

Neden TEFBİS sistemine işlenmez? Sence?

Dün şahin, doğan arabasına binen müdür jep nasıl biniyor? Okulun gelir giderini okul aile birliği de dahil TEFBİS modülüne işleme sonra iyiye yor ve düşün? Ara ki 35 bin lira nerede? Sonra müfettişler okul müdürlerinin tepesine biniyor, sıkıştırıyor, denetliyor diye Eğitim Bir Sen yetiş kurtar öyle mi?

Benim Eğitim Bir Sen..e takıntım filan yok sen veya siz diyorsunuz gel bizi kurtar diye

Müfettişler sizi yemiyor yaaa teftiş etmek görevi sizde paranızda pulunuzda açık vermeyin her şeyi kayıtına küreğine göre yapın. Her işinizi faturalandırın. Kimse devleti fatura kestirmemekten KDV zararına uğratamaz bu yönünü de unutmayın

Söyleyeyim kimse fakir fukara velilere eziyet edemez. Varlıklı vatandaşlar bağış yapıyorsa kanuna nizamlara uygun davranılsın sistem kayıtı ve faturalanması yapılsın bu konuda esnafı da KDV çalmaya yönlendirmeyin, teşvik etmeyin.

TEFBİS..i şu linkten sorgulayabilirsiniz.--->

http://tefbis.meb.gov.tr/bsorgu_tckimlik.aspx

Vs?.vs?anlat anlat bitmez geç oldu ALLAHA emanet olun..

milese
Memur
30 Ekim 2011 09:51

Sn flibe nezaketiniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler .sorunumuz belkide sistemsizlik üzerinden sistem arayışlarıdır.Kurumsallık sistemin açıklarını kapatmakla başlar açıklar ve zayıf noktalar sistemin çürümesine neden olur .Sn Bakanımızın okullarla ilgli para konusunda tavrını alkışlamak gerekir.Zira Yıllardan beri okullarda para konusu bir handikap elbette olaması gerekenler oluyordur.olabilirde.Ancak bunun yolu riskli durumları ortadan kaldırmaktır.Ükemizde 16 milyonun üzerinde öğrenci bulunmakta zaten bakanlığın giderleri büyük oranda İhaleler ve personel giderlerine dir.Eğer idarecilik yaptıysanız bilirsiniz okulunuz evinizden önce gelir o kadar çok gider bulunmaktaki buna yetişmek imkansız hale geymekte söylediğiniz konular asla yeterli olmamakta bununla ilgili kesinlikle bir çözüm üretilmesi gerekmekte ,en önemlisi para işinin mutlaka okullardan uzaklaştırlması gerekmekte ama ihtiyaçlarınında karşılanması gerekmekte örnek lapa lapa kar yağmakta sabah gidiyorsunuz kaloriferiniz bozuk ilçede servis yok atlayıp arabanıza 110 km ile gidiyorsunuz tamirci arkadaş başka bir ilçede 60 km giyorsunuz adamın işi akşam dokuzda ancak bitiyor,11,30 gece geliyorsunuz 01 de tamir bitiyor 410 tl masraf çıkıyor gece 03 te adamı evine bırakıyorsunuz 05 eve dönüyorsunuz 08 de mesai başlıyor düşünün bir okul müdürü elinde kaynak olamadan ne yapabilir bir örnek bu bu konunun .kötüğüh önünü kapatılması gerekir .Allah fırsat vermesin insan zayıf karekterildir.Biz bu işlerle değil bilimsel çalışmalarla uğraşalım ,eksik malzeme ilede olsa labaratuvarlarımızda öğrencilerimizle ülkemizin yarınlarına dönük çalışmalar yapılım 3 krsluk hava aracını bile dışardan alıyoruz altın gibi beyinlerimiz var ama yazıkki boş işlerle uğraşmaktan iş yapamıyoruz.Mesala bakanlığımız bütün okullar bölgelerinde 3- 5 proje üretme zorunlulğu getirsin kapı ile camla tuvaletle uğraşmaktan efendim müdürler para ile uğraşmaktan (Kesinlikle engellenmeli ) tıpkı 3. dünya ülkeleri gibi davranmaktan bıktak artık.Kapı kapatalım kapatacak bir çözüm bulalım zamanımızı bu durumlanla harcamayalım elbette beyfendi denetçi arkadaşlarımız var teşekkür ediyoruz bizi en iyi onlar anlar zorakide olsa görevlerini yapıyorlar selamlar

milese
Memur
30 Ekim 2011 13:31

Öncelikle gözlüksüz yazdığım yazıda yazım hataları olmuş özür dilerim.Bir iki konuyu da ekleyerek bu sayfayı kapatmak istiyorum,tepkimizin asıl nedeni bütün okul müdürlerine soruşturma açılıyor olması zira bahsettiğiniz tipler zaten zaten soruşturulanlar arasında yok .Onlar kayıtsız kuyutsuz iş yaparak aradan sıyırdılar. Asıl işini adam gibi yapanlar soruşturuluyor zira onların hiç bir kaydı gözükmüyor işini adam gibi yapanlar şuçlu durumda ,suçsuzsalar neden feryat edeyiyorlar diye bilirsiniz zira bir örnekle anlatayım genç bir müdür arkadaş tüm kurumları dernekleri dolaşarak okuluna ek sınflar yaptırdı kendide bir inşaatçı aileden geldiğinden bütün yaz boyunca bir amale gibi çalıştı devlete binlerce liralık katkı sağlamış oldu.şimdi soruşturma geçiriyor ne var bunda diye bilirsiniz Küçük yerlerde veliler toplayıp sizden bu paralar zorla mı alındı gönüllü mü verdiniz diye 10-15 veliye sorul du mu akla hayale gelmecek sonuçlar çıkarılır sizin suçsuz olmanızın hiç bir anlamı kalmaz orada biraz zor görev yaparsınız ve siz asla orada para almazsınız ve alamaz sınızda ve onuru kırılan arkadaşlar birdaha asla katkı kabul etmez ve ihtiyaçları yukarı bildirir. Ülkemizde onbinlerce civarında okul olduğu düşünülürse ülkemizin deprem ve terörle uğraşırken bu kadar kaynağın elden uçup gitmesi ne demek olur.Bu durum milyonlarca Tl bütçe açığı demektir,derdimiz belki anlatamadık ama olayyara analitik yaklaşam getirmeden çözüm de bulunamamakta,tekrar söylüyorum okulların para ile kesinlikle ilişkisinin kesilmesi gerekmekte.Sistem sistem verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim Allaha emanet olun.

flibe
Şef
31 Ekim 2011 04:19

Sayın milese arkadaşım

Ne demek istediğimi anladınız sanırım. Ben sizlerin dertlerini ve kaygılarını çok iyi anladım.

İlköğretimlerin tüm harçamaları ve giderleri il ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin sırtındadır. tamamını onlar yapmaktadır ve görevidir.Üç aylık altı aylık ve yıllık il, ilçe milli eğitim müdürlüklerinden gelen raporlar hep işlerin düzgün gittiği ve ödeneklerin tasarruflu şekilde etkin kullanıldığı yönündedir.

Bu konuda il, ilçe müdürlüklerine ödenek talebi, malzeme talebi, ihtiyaç formlarının hemen hiç gelmediği bu vesile ile ihtiyaçlarının olmadığı yönündedir. Eşya ve eğitim araçları için (Taşınır İşlem Modülü) şuan kullanılıyor ve ihtiyaç talebini buraya işleyen okul sıfıra yakın

Bu vesileyle istenmeyen bildirilmeyen her türlü ödenek ve malzeme talebini hiç bir kurum bilemez. Bakanlık genel müdürlükte bilemez. özellikle ilköğretim okul sayılarına göre merkezden il, ilçelere her türlü ihtiyaç aktarımı yapılmaktadır. İl ve ilçelerde bu aktarımlar talebe göre mi dağıtılır isteyene mi verilir bilemem. Yukarıya sadece dağıtıldığı yönde tabloları ulaşır. yakın zamanda orta öğretim kurumlarının da tamamı merkezi sistemler takip edilecek ve ihtiyaçları il, ilçe milli eğitim müdürlükleri vasıtasıyla karşılanacaktır.

Odun ve kömür ihtiyacı karşılanması il,ilçe Milli eğitim Müdürlüklerinin görevidir. Yerel yönetimler (Belediye) işbirliği ile temini ve nakliyesini yapmak zorundadır.

Kaloriferin tamiri İl, ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünün kendi bünyesindeki araç gereç imkanlarıyla, EML, Teknik Lise ve Endüstri meslek lisesi vasıtasıyla yada dışarıdan yıl boyu anlaşma imzalayarak doğalgaz veya kaloriferci hizmeti almaktadır. Bu hizmetlerden haberim yok diyen, kullanmak istemeyen Milli eğitim Müdürlüklerine ve merkezden kopuk kendi işimi kendim meşru yada gayri meşru yollardan göreyim diyenin de art niyetidir. Sizlerin görevi bulunduğunuz Milli eğitim Müdürlüğüne sorunun hızlı giderilmesi açısından telefon etmek, mail atmak gerekirse arkasından resmi yazı yazmaktır.

Bulunduğunuz yerdeki milli eğitim Müdürlüğünden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Yazın okulların çatı aktarımı, kalorifer bakımı, eğitim malzemeleri talebi,boyası badanası vs. bir önceki üstte bahsettim kurumların görevidir.(Milli Eğitim Müdürlüğü, Özel İdare Müdürlüğü,Çevre ve şehircilik il müdürlüğü,EML.TL ve EML,Çok proğramlı Liseler, Yerel Yönetimler vs..)

Yukarıdaki yazılarda bahsettiğim kurum ve konuları tekrar tekrar yazmama gerek yok sanırım.

Resmi yazı yazdığınız halde sorununuz çözülmeyen mevzudaki yazılarınızı tarayın yada linkini atın gerekeni yapılsın

3 gündür yazdığımız konular Eğitim Bir Sen..in görevi değil MEB ve Milli eğitim Müdürlüklerinin görevidir.

Okul Müdürleri için de sorunun çözüm yeri Eğitim Bir Sen değil, sistemin kendi içnde çözümdür kanum ve yönetmelikler çerçevesinde.

iyi geceler

kamu adamı
Aday Memur
31 Ekim 2011 08:38

okul yöneticileri konu ve mevzuata hakim olursa bu konu başından çözülür ama bir çok okul müdürü hakim değil bunların çoğuda bedavadan müdür olanlardır kesin yoksa bıraksalar bırakın müdür olmayı bir baltaya sap olamazlar.

kamu adamı
Aday Memur
01 Kasım 2011 09:37

türkiyede bulunan bütün sendikalara üye olurum sadece eğitim bir sen e üye olmam yöneticileri gördüğüm kadarıyla baskılarla iş yapacaklarını savunuyorlar ama malesef birgün onlarında sonu elbette gelecek.

senatör41
Yasaklı
02 Kasım 2011 13:53

sayın misilleme seni kınıyorum öncelikle iyice araştırmanı istiyorum sendikanız baskıcı zorla tehditle baskılarla sendikanıza üye yapıyorsunuz. hangi doğruluktan bahsediyorsunuz kendinize aynada bir bakın sonra konuşun.

hasypm
Aday Memur
02 Kasım 2011 14:46

EĞİTİM BİR SEN'e:

2009 eylülde sözleşmeli olarak öğretmenliğime başladım.

2010 haziranda puan üstünlüğüne göre kadroya geçtim.

Daha sonra KHK çıktı ve sözleşmeliler kadroya geçtiler ve KHK da ki;

" 2010 mayıs ayından önce sözleşmeli olarak görev yapanlar zorunlu görevden muaftır" ibaresince zorunlu görevleri ortadan kalktı.

ama ben de o tarihte sözleşmeli olduğum halde zorunlu göreve hala devam ediyorum.

bu konuda yetkili sendikam olarak bana yardımcı olmanızı bekliyorum.

bu konuyu eğitim birsenin sayfasında yazmak istedim ama yazıma kapatmışsınız heralde dert dinlemek istemiyorsunuz ancak madem yetkili sendikasınız görevinizi yapmanız gerekiyor haklının hakkını teslim edene kadar yardımcı olmalısınız.

hayırlı günler...

kamu adamı
Aday Memur
02 Kasım 2011 19:27

sendikalar sadece insanları sayım zamanında hatırlarlar.

43fen43
Kapalı
13 Kasım 2011 22:35

ÖĞRETMEN'E EK ÖDEME TALEBİNE Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal ise, kamu çalışanlarının mali haklarında bazı düzenlemeler getiren 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname?nin, Memur-Sen ( eğitim bir sen) ile imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metni gereği yayımlandığını kaydetti.

Yani öğretmene ek ödeme verilmeyen 666 khk memursenin imza attığı toplu görüşme ile ortaya çıkmış

http://www.egitimbirsen.org.tr/detay.php?id=140136&cid=52

Dilovası Ağası
Aday Memur
15 Kasım 2011 10:49

dün bir formda okuduğum kadarıyla öğretmenlerin ağladığını okudum beyler sizler maaş karşılığı 15 gün çalışıp maaş alıyorsunuz peki şef,memur,hizmetli,şöför hiç bir ek ödemesi yok ağlamak neyinize sizlerin daha doymadınızmı sizlerin maaş,ekders,nöbet,sınav ücreti,nöbet ücreti üstünede yazın üç ay boyunca çalışmadan maaş alıyorsunuz ben sayın bakan ın yerine olsam sizleri yazında çalıştırırım ve ekdersi kaldırırım çünkü kibirinizden yanınıza yaklaşılmıyor ve hepiniz üniversite okumuş ama bir işe yaramazsınız sizler hiçbir zaman eğitim çalışanı kavramını anlayamadınız varsa yoksa kendinizi düşündünüz bu bakanın yapmış olduğu bazı çalışmaları takdir ediyorum gerçekten çünkü bu eğitim camiası geri kaalmış ve ileri göremeyen öğretmenlerden ibaret olmuş anlaya bilene artık ayrıca okul müdürleri sıra sizlerede gelecek bu ahkam bu şekilde devam etmeyecek hükmünüz elbet bu iktidar gidince bitecek o zaman sıra bizlere gelecek zihniyetiniz bozuk sizlerin kanınızda bir damla adalet yok sizlerin bugün en ufak hadisede sizler bu ülkeyi bile satarsınız.

flibe
Şef
16 Kasım 2011 02:02

Aynı işi yapan unvanların alacağı ücret eşitlenirken, bazı meslek gruplarına yönelik bir iyileştirme yapılmadığını ifade eden Gündoğdu, ?Söz konusu KHK?nın yayımlanmasıyla bazı meslek gruplarının maaşlarında iyileştirme yapılırken, bazıları bu kapsamın dışında tutuldu. Bu meslek gruplarının içinde eğitim hizmetleri ve din hizmetlerinde görev yapan kamu çalışanları, uzman meslek grupları, sivil savunma uzmanları, memurlar ve KİT çalışanları gelmektedir? dedi.

Gündoğdu, kamu çalışanları arasındaki çalışma barışının bozulacağını, bu sebeple konuyla ilgili olarak yeni bir düzenleme yapılmasını istedi.

.

.

.

http://www.egitimbirsen.org.tr/detay.php?id=140136&cid=52

.

.

.

sayın öğretmen arkadaşlar sizler şişe dibi gözlük mü takıyorsunuz? Verdiğiniz linki iyi inceleyin

Hatta yorulmayın linkin içeriğini bir bölümünü kopyalayayım EBS genel başkanı sayın Gündoğdu yukarıda aynen demiş yazı yukarıda okuyum lütfen

43fen43 arkadaşım sen tan provakatörsün. Milleti galyana getirme burnunu sürterim senin

Dilovası Ağası
Aday Memur
16 Kasım 2011 13:01

sanırım bazı öğretmenler ve müdürler boşuna okumuşlar yiğidi öldür hakkını yeme diye boşuna dememişler sayın gündoğdu sizlere güzel bir açıklama yapmış ama sizler anlamıyorsanız biz ne yapalım.

flibe
Şef
16 Kasım 2011 16:58

Öğretmen arkadaşlar burada gündem saptıyor

Yıllardır 15 saat çalışıp maaş aldılar diğer çalışmalarını ekders olarak aldılar.

40 saat çalışan diğer MEB çalışanı memur, hizmetli, kaloriferci, VHKİ, Bahçıvan vs. görmezden geldiler. Üç kuruşa nasıl geçiniyor diye sormadılar.

Şimdi memura hizmetliye verilen 3 kuruşa göz diktiler kendileri alamazsa nasıl iptal ettiririz diye çare arıyorlar. Yazıklar olsun çarpık düşünceli öğretmenlere sizleri kınım kınım kınıyorum

Herkese memur sıfatıyla çalışanlara iyi günler dilerim.

Toplam 28 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi