Editörler : supporters.
«456789101112131415»

shark
Memur
22 Kasım 2011 05:05

birkaç ay öncesinde sınav açan ve bugünlerde mülakatlarını yapan bazı kurumlar var bildiğim kadarıyla...örneğin SPK 25 kasımda mülakat yapıyor..kalkınma ajansları da vardır bu sıralar uzman alan..KHK'yı incelediğimde ben de 15 ocaktan önce işe başlayanların önceki maaş sistemine tabi olacaklarını anlıyorum..ama sırf khk'ya tabi olsunlar diye atamalar 15 ocak sonrasına bırakılabilir mi?bırakılabilir..hoş olmaz tabi, sınav ilanları verildiğinde yüksek maaş hayaliyle sınava hazırlananlar mülakat aşamasında hayal ettikleri rakamların yarısı civarında bir maaş alacaklarını öğrendiklerinde nasıl hissederler?bence şöyle bişey yapılabilir..khk yayınlanmadan önce ilanı yapılmış sınavlara giren ve kazanan adaylara eski sisteme göre maaş verilmesi biraz adaletli bir çözüm olabilir..(üst kurul vb. maaşları azaltılan kurumları kastediyorum tabi ki)

hunturk
Aday Memur
22 Kasım 2011 13:35

Arkadaşlar mutlaka okuyun Uzman yardımcılığına atananlar, en az üç yıl çalışmak ve istihdam edildikleri birimlerce belirlenecek konularda hazırlayacakları uzmanlık tezi, oluşturulacak tez jürisi tarafından kabul edilmek kaydıyla, yapılacak yeterlik sınavına girmeye hak kazanırlar. Süresi içinde tezlerini sunmayan veya tezleri kabul edilmeyenlere tezlerini sunmaları veya yeni bir tez hazırlamaları için altı ayı aşmamak üzere ilave süre verilir. Yeterlik sınavında başarılı olanların uzman kadrolarına atanabilmeleri, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından asgari (C), Dışişleri Uzmanlığı için asgari (B) düzeyinde veya dil yeterliği bakımından bunlara denkliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye yeterlik sınavından itibaren en geç iki yıl içinde sahip olma şartına bağlıdır. Sınavda başarılı olamayanlar veya sınava girmeye hak kazandığı hâlde geçerli mazereti olmaksızın sınav hakkını kullanmayanlara, bir yıl içinde ikinci kez sınav hakkı verilir. Verilen ilave süre içinde tezlerini sunmayan veya ikinci defa hazırladıkları tezleri de kabul edilmeyenler, ikinci sınavda da başarı gösteremeyen veya sınav hakkını kullanmayanlar ile süresi içinde yabancı dil yeterliliği şartını yerine getirmeyenler, uzman yardımcısı unvanını kaybederler ve kurumlarında durumlarına uygun memur unvanlı kadrolara atanırlar.70-79 arasında puan alanlar (C) seviyesinde,

22 Kasım 2011 13:36

Ziya Alp

?ÖLDÜREN BÜROKRASİ? !

Yazarın Diğer Yazıları : |-- Köşe Yazısı Seçiniz ?ÖLDÜREN BÜROKRASİ? ! NE İÇİN YAŞIYORUZ ? ?OKUMAK YA DA OKUMAMAK?; İŞTE BÜTÜN MESELE BU ! TÜRKİYE NİN KADERİ EKONOMİNİN 11 EYLÜL?Ü THE GAME IS NOT OVER HAYALDİ GERÇEK OLDU TORBA UZADI ! TARİHİ VERGİ VE SİGORTA PRİMİ AFFI KİRLİ İLİŞKİLER ! SAYIŞTAY?IN PERFORMANSI YERİNDE Mİ ? KURUMSAL VE BİREYSEL BAŞARI İÇİN İÇ DENETİM ! KAMUSAL İÇ DENETİM ? 1

Zaman: 21.11.2011 - 13:48:52

Son günlerde özellikle denetim bürokrasisi kaynıyor.

Maliye Bakanlığında yer alan Maliye Teftiş Kurulu ile Hesap Uzmanları Kurulunun kaldırılmasından sonra, bütün taşlar yerinden oynamaya başladı.

Bu bağlamda kasım ayı içinde çıkarılan 659 sayılı KHK ile birlikte taşra denetim elemanları olan Muhasebe ve Milli Emlak Denetmenleri, idari görev yapan Muhasebe ve Milli Emlak Uzmanları ile birlikte, ?Defterdarlık Uzmanı? kadrosunda birleştirildiler.

Bu düzenlemeye göre; defterdarlık uzmanları inceleme ve denetimle görevli olanlar ve olmayanlar, şeklinde kategorize edildi. İnceleme ve denetim yetkisi olanlar denetim ve inceleme görevlerini yürütmekle birlikte uzman olmaları hasebiyle verilen diğer işleri yapacaklar, hem de zorunlu yer değiştirmeye tabi olacaklar. Ama yapılan iş aynı olmadığı halde eşit maaş alacaklar ve aynı statüde olacaklar.

Diğer yandan, merkezi denetim elemanları olan Muhasebat ve Milli Emlak Kontrolörleri de, Devlet Muhasebe Uzmanları, Devlet Malları Uzmanları ile birlikte, ?Maliye Uzmanı? kadrosunda birleştirildi.

Böyle bir değişikliğin ne için yapıldığı ve faydasının ne olduğu anlaşılabilmiş değil henüz..

Muhasebe Denetmeniydiler !

Türkiye?nin seçkin üniversitelerinden mezun olup; kariyer meslek olması sebebiyle bu mesleği seçtiler..

Yazılı ve sözlü sınavları geçip; aday statüsünde üç yıl yardımcılık yaptılar..

Üç yılın sonunda can havliyle çalışıp zorunlu yeterlilik sınavını vererek meslek mensubu olarak atandılar..

Yıllarca kamu kurumlarında gider denetimi yaparak trilyonluk yolsuzlukları ortaya çıkarttılar.

Bunun karşılığında ise; ?Devlete hizmet cezasız kalmaz (!)? sözünde olduğu gibi cezalandırıldılar.. haksızlığa uğradılar..

Acaba gider denetimine ihtiyaç yok muydu ki; bu denetimleri gerçekleştiren denetim elemanları uzman haline getirildi.

Halbuki, 31.10.2011 tarihli Vergi Denetim Kurulu Yönetmeliğine baktığımızda, Vergi Müfettişlerinin Muhasebe ve Milli Emlak konularında da denetim ve teftiş yetkisine sahip olduklarını görüyoruz. O halde ne diye, zaten bu konularda denetim yapan, yetkin ve tecrübe sahibi denetim elemanları bir çırpıda uzman yapılıverdi.

Acaba denetimsiz bir yönetim modeline geçişin temelleri mi atılmaktaydı ?

Bürokratik oligarşiyi temsil eden kurulları ortadan kaldırmakla, sorunu çözdüklerini zannedenler, maalesef yanılıyorlar. Zira, bürokratik oligarşinin zeminini oluşturan ?derin bürokrasi? hâlâ işbaşında.

Ama ben, bunların ötesinde insana dokunan gerçek bir hikayeden dem vurmak istiyorum..

Kağıt üzerinde birilerinin fütursuzca çiziktirdikleri kanun maddelerinin ne gibi trajedilere yol açtığını anlatmak istiyorum.

Yukarıda da belirttiğim gibi son yapılan düzenlemeler (659, 666 sayılı KHK v.s) birçok haksızlıkları doğurdu.

Çok ?ah? lar alındı !

Yapılan düzenlemelerin kanuni olması yeter mi?

Aynı zamanda hukuki olması da gerekmez miydi ?

Ve de insani ! Hani artık insan odaklıydı devlet yönetimi?

Yoksa bunlar sadece söylenen, ama sözde kalan boş kuruntular mıydı ?

İnsanı ilgilendiren bir meselenin vicdanları da ilgilendiren bir yanı yok muydu?

İşte böyle bir düzenleme üzüntü verici bir trajediye yol açtı.

Hukuksuzluğun kalpleri yorduğu bir trajediydi bu !

Namık Baran ! Kendisini şahsen tanımamakla beraber, dramatik hikâyesini öğrendiğimde çok etkilendim..

Bir Muhasebe Denetmeni.

Henüz hayatının en verimli çağı olan 40?lı yaşlarında (46 yaşında) bir denetim elemanı.

Eşi, bir kızı ve geleceğe dair umutları vardı..

İşte bunun için yıllarca hizmet ettiği, ancak bir türlü memnun edemediği Maliye Bakanlığı?ndan artık ayrılmak istiyordu.

Zira hep ikinci sınıf olarak hissediyordu kendini?

Ne kadar gayret ederse etsin kast sistemini andıran bu yapı da, geleceğinin olmadığını görüyordu..

Tam da bunun için Antalya Defterdarlığında görev yaparken, Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğüne müfettiş olarak atanmak istemişti.

Hatta belediye başkanı olumlu cevap vermişti bu talebe.

Ancak görev yaptığı süre boyunca boğazında hep bir yutkuntu olan oligarşik zihniyet ya da derin bürokrasi, onu yine rahat bırakmamış; bu sefer önünde bir set olmuştu.

İzin vermedi geçişine ?Bürokratik Oligarşi? (!)

Hem bu oligarşinin yıkıldığının söylendiği bir zamanda !

Umudunu yitirmedi.

Ne de olsa yargı vardı..

O?na başvurdu ve kazandı.

Evet artık engeli aşmıştı.. ya da öyle olduğunu zannediyordu.

Büyükşehir Belediyesi?nde göreve başladı. Arzusu yerine gelmişti. İyi ki mahkemeler vardı !

Ancak Bakanlık, idare mahkemesi kararına Danıştay?da itiraz etti ve Danıştay tarafından haklı bulundu. Namık Baran Defterdarlıktaki görevine geri dönmek zorunda kalmıştı.

Üzgündü !

Ama çilesi bitmemişti henüz.

Bakanlık geri dönüşüyle yetinmediği Namık Baran?ı Zonguldak Defterdarlığına tayin etti.

Antalya?da ikamet eden ailesinden ayrılmak zorunda kalmıştı..

Mecburen yeni görev yerine gitti. Elinden ne gelirdi ki ?

Devletin memuru idi ne de olsa !

Ama vazgeçmedi, diretti?

Tekrar yargıya başvurmayı deneyecekti.

Ama tam da bu sırada bir KHK çıktı.

656 sayılı.

Artık denetmen bile değildi bundan böyle; defterdarlık uzmanıydı !

Tabiri caizse artık eldeki bulgurdan da (!) olmuştu.

Dünyası kararmıştı.

Bu son hadiseler onu karanlık bir keder bulutunun içine hapsetmişti..

Kendisini tanıyanların ifadelerine göre çok fazla etkilenmişti bu olaylardan..

Bu sebeple günlerce uyku girmemişti gözlerine..

Halbuki izin verseydi Bakanlık, müfettiş olacaktı?

Şimdi ise buna izin verilmediği gibi; denetmenlik ünvanı da elinden bir çırpıda alınıverdi, sorgusuz sualsiz?

Bu bir tenzil-i rütbeydi.

Kalbi bu haksızlığa dayanamadı?

Bayramın birinci günü kurban kesmek için geldiği Antalya?da kalp krizi geçirerek sessiz sedasız hayata veda etti.

Ömrü yetseydi belki bu düzenlemeye de dava açacaktı; ?Derin Bürokrasi?ye?

Artık bu dünyada yarım kalan mahkeme, öte tarafa kalmıştı?

Herkesin hak ettiğini bulduğu; Büyük Mahkemeye !

BÜLENTSELVİ
Aday Memur
22 Kasım 2011 14:27

Arkadaşlar ben tapuda uzmanım.düz uzmanım, yani uzman yardımcılığından geçme değil.hukuk mezunuyum.diğer kurumlardaki düz uzmanlar maaşlarını ve kurumlarını belirtirlerse birlik sağlayabiliriz.benim maaşım 1000 tl.ek ödeme ve mesai ile 1500-1600 oluyor.sizinkiler nasıl.bizim gibi uzmanların maaşları en az 250 tl artmalı ne dersiniz.

shark
Memur
26 Kasım 2011 02:23

başlık çok geriye düşmüş..herkes maaşına razı olmaya başladı galiba.

Maliye Bakanlığı'ndan bi genelge çıkacak mı yakınlarda?bilgisi olan,duyum alan var mı?ne zaman çıkarcaklar?

26 Kasım 2011 10:47

dedfterdarlık uzman yard maaşı ne olacak ocakta??

bittersweettimes
Şube Müdürü
27 Kasım 2011 01:38

2100+maaş zammı

Adalet3600
Memur
27 Kasım 2011 02:19

Bu haksızlık neden Maliyede oldu. Diğer Kurumların taşra teşkilatında kariyer uzman varmı? Benim girdiğim uzmanlık ve denetmenlik sınavını kaznamayacak derecede TEMBEL İNSANLARI YANİ merkezdeki memuru 5018 sayılı kanuna eklediğin uyduruk bir sınavla MERKEZ UZMANI YAP. KONTROLÖRE EŞİTLE

Kolay gelsin Ağalar Beyler.

Bir gün buluşuruz elbet

Ey Huzuru Mahşer.

haraçmezat
Kapalı
11 Aralık 2011 11:24

gelir uzman yardımcısının maaşı ne kadar bilen varsa

serkanttnet
Aday Memur
12 Aralık 2011 19:49

Ben bir konuyu merak ediyorum.

Malumunuz 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname çıktı.

15 Ocak 2012 itibariyle yürürlüğe girecek anladığım kadarı ile.

Ben bir uzman yardımcılığı sınavına girdim.

Eğer kazanırsam ve 15 Ocak 2012 tarihinden önce göreve başlasam bu KHK olumsuz şartlarından etkilenmeyeceğim değil mi?

Yoksa mutlaka bir maaş almış mı olmak gerekir 15 Ocak 2011'den önce,

Konu hakkında bilgisi olan özelden yada genelden bilgilendirirse sevinirim.

cokemel06
Aday Memur
15 Aralık 2011 01:04

arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim; ben uzman yardımcısıyım ve ayın 28.'nde yeterlilik sınavım var. büyük ihtimalle de 15.'nde uzman maaşı alamayacağım. Sorun burada başlıyor. Şu anda çalıştığım yerde uzman üstadlar derecesi 5/1 olan 3900.TL alıyor. Ocak zammı ile düşünürsek 4000.TL civarı olacak. Yeni düzenleme ile 15 ocakta aynı derecede bir uzman yaklaşık 3400.TL alacak. Sorum şu; ben khk'den önce işe başladığım için eski üstadlar gibi 4000.TL mi alacağım ve maaşım sabitlenecek. Yoksa 15 ocaktan önce uzmanlık kadrosuna atanmadığım için maaşım 3400 TL mi olacak, zaten şimdi 3200.TL alıyorum. Fikri veya bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Mulkiye90
Kapalı
15 Aralık 2011 01:43

cok alacaksın

Adalet3600
Memur
15 Aralık 2011 02:18

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1215070&title=mudurler-eylemde-2bde-satis-gecikebilir

lonestar
Şef
17 Şubat 2012 11:16

KHK sonrası maaşı yükselen merkez uzmanlarından yeni başlayan yardımcılar maaşlarını yazabilir mi (dil tazminatsız )?

isl-m
Kapalı
17 Şubat 2012 11:19

güzel bir başlık olmuş.. kendisinden yada çevresinden merkezde uzman yardımcılığı görevine başlayan varsa maaş durumunu yazabilirse çok iyi olacak arkadaşlar.. hazinedeki son durumu merak ediyorum bide maliye uzmanları ne oldu acaba?

lstss
Aday Memur
18 Şubat 2012 11:47

gncl

cisconur
Aday Memur
19 Şubat 2012 23:17

kpds c seviyesinde 2703 tl net

VEGETA
Müsteşar
20 Şubat 2012 00:02

Dil tazminatı olmadan 2680 TL

utkueray
Şef
21 Şubat 2012 12:15

Yumuşak g bendinde sayılan uzmanlar(Çevre,meteoroloji,kültür,Afet ve Acil Durum,Yazma Eser,Orman,Su,Vakıf,Maliye gibi diğer Bakanlık merkez ve Özel Bütçeli İdareler merkez teşkilatında görev yapan Uzmanlar)

Kadro Derecesi 1/4 Evli+ 2 Çocuk

Maaş 4.350 TL

BİLİNE333
Aday Memur
21 Şubat 2012 14:15

yeni yıl zammıyla beraber 4500tl oluyor.

Toplam 400 mesaj
«456789101112131415»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi