Editörler : Cüneyt Barışoglu
13 Kasım 2011 22:55   


Güvenlik soruşturmasinda büyük devrim!

ARTIK POLİSTEKİ GBT, KAYITLARI İSTENMİYECEK VE SORULMUYACAK YENİ DÜZENLEME.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 'güvenlik soruşturması' ve 'arşiv araştırmasında' herkesi rahatlatan yeni bir düzenlemeye gidildi. Artık karakol, savcılık bilgileri hatta beraat kararı bile bildirilmeyecek.

İçişleri Bakanlığı, güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırmalarında "sicil affı" niteliğinde karar aldı. Bundan böyle değişik kuruluşlardan istenen belgelerde, kişilerin poliste olan kayıtları yerine sadece haklarında mahkumiyet varsa onun bildirilmesi kararlaştırıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş imzasıyla il valiliklerine ve Jandarma komutanlıklarına gönderilen genelgeyle, bundan böyle "büyük mağduriyetlere" yol açan uygulamaların son bulacağı yetkililer tarafından belirtildi.

Karakol kayıtları da bildiriliyordu

Saygı Öztürk YAZIYOR

Hakkında herhangi bir şikayet olan kişinin, karakola götürülmesi, karakolda şikayetçisiyle barıştırılması bile "güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında'' karşısına çıkıyordu. Aynı şekilde kişinin savcılığa götürülmesi ve cumhuriyet savcısı tarafından serbest bırakılması durumunda bile bu kayıtlara geçiyordu. Hakkında takipsizlik kararı verilmesi ya da yargılama sonucu beraat ettiği de yine ilgili makamlara aktarılıyordu.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, "Örneğin bir kamu kuruluşuna alınacak kişi için arşiv araştırması ya da güvenlik soruşturması istendiğinde karakola düşmesinden, savcılığa sevk edilmesine, savcılık tarafından hakkında takipsizlik kararı verildiyse takipsizlik kararı verildiğine, mahkemede beraat ettiyse beraat ettiğine kadar her türlü ayrıntı bildiriliyor. Böyle bir belge geldiği zaman özellikle kamu görevlisi olarak işe alınacak kişiler arasında dosyasında bu tür bilgiler bulunan diğerlerine göre şansını büyük ölçüde yitiriyor. Önemli bir mağduriyet ortaya çıkıyor. Bugün hepimizin başına gelebilecek karakolluk olma, gözaltına alınma yüzünden insanların gelecekleri karartılıyor. Yabancı ülkelerde iş alacak iş adamları geçmişteki bu kayıtları yüzünden önemli hak kayıplarına uğruyor" dediler.

Beraat ettiği bile yazılmayacak

İsmail Çalışkan, Güvenlik Dairesi Başkanlığı görevinden alınmadan önce Güvenlik Soruşturmaları ve Arşiv Araştırmalarıyla ilgili genelgeyi çıkartmayı başardı. Sıkıyönetim döneminde binlerce kişinin gözaltına alınması nedeniyle ortaya çıkan mağduriyetler üzerine 1982 yılından önceki kayıtlarda da esneklik getirmişti.

İçişleri Bakanlığı tarafından 10 gün önce valiliklere gönderilen genelgeye göre, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırmasında, kişilerle ilgili karakol ve savcılık kayıtları bildirilmeyecek. Ayrıca yargılama sonucu beraat edenlerin de yargılandığı yazışmalarda geçirilmeyecek ve böylece kişiler hakkında önyargılı davranılması engellenmiş olacak. Sadece kişinin yargılamasını devam ediyorsa bu durum ve kesinleşmiş mahkumiyeti varsa bunlar bildirilecek. Kişilerle ilgili tüm kayıtlar saklanacak ve gerektiğinde suçun aydınlatılmasında kullanılacak

19 Şubat 2013 23:36

beyunus
Aday Memur

Bu bilgi ne kadar doğru benim hakkımda savcılığa tehdit şikayeti var aynı zamanda da soruşturma asamasindayim sorun olmayacakmi yani

26 Şubat 2013 19:12

Bykatip
Şube Müdürü

ne kadar doğru bilemeyiz:D doğru ise eğer on numara

03 Mart 2013 23:57

2580.brk
Kapalı

bu yazılan bilgiler doğruysa gerçekten iyi bir durum.Sonuçta bir insanın geleceği söz konusu. Karakola düşmeyle hak kaybına uğramak doğru değil bence

07 Mart 2013 00:23

Bykatip
Şube Müdürü

ama bunun ne tür derecede doğru ve şuan uygulamaya geçtiğini bilemeyiz. Bilgisi oLan CevapLar mısnz

02 Nisan 2013 14:19

ysnylmz6638
Aday Memur

bu karar 2009 yılında alındı ve uygulanıyor

04 Nisan 2013 00:07

Bykatip
Şube Müdürü

ozaman iyi desene artık adam ifade verdi diye Olumsuz çıkmayacak Kimsenin :)

Toplam 6 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?