Editörler : oto-danisman-expert

kalem
Aday Memur
20 Kasım 2011 13:06

detail arkadaşım,

konuyu çok güzel özetlemiş katılıyorum bencede fazla tartışmaya, akılları karıştırmaya gerek yok basit, hızlı vede kökten çözüm 926 sayılı kanun savaş ve seferberlik halinde uygulanmalı.....

alize05
Şube Müdürü
20 Kasım 2011 16:58

bence de TSK'ya özel kanun olmamalı. Yönetmelik yönergelerle işleyiş düzenlenmeli. Diğer devlet memurları şu an disiplin, özlük hakları vs gibi konularda hangi kanuna tabilerse TSK mensupları da o kanuna tabi olmalı

AsiKraL43
Kapalı
20 Kasım 2011 18:57

Tsk mensubu bir kişiyi ASLA ve ASLA 657 sayılı kanuna tabi isal bir örnek:

; 08.00-17.00 çalışan memurları kapsar.O zaman öncelikle askeri şahısları 8-5 çalıştırmalısın!

Kısacası; 657 nasıl Bir Akbank çalışanına uygulanamıyor ise, askeri personele de uygulanamaz...

Ağızlar dolusu yazışıp oldu bittiye getirmeden detaylı inceleme,araştırma,bir nevii fizibilite gerektiren bir iş bu.Senin demenle de olmuyor detail, senin kafanın almadığı nokta bu. Sonra ağlıyorsun buralarda ''Bana Provakatör,Hain diyorlar ühühühühüh''

Daha ne diyeyim ben sana kanka, bildiğin gibi devam...

detail
Başbakan Müsteşarı
20 Kasım 2011 19:07

Sn Asikral43:

Yanlış olan ne?

Haftada 40 saatten fazla çalıştırılamaz, 8-5 mesai sistemine tabi olursun... Kışlanın ihtiyacı var ise nöbet hizmetleri için nöbet ve mesai ücreti alırsın...

Bunda kötü olan nedir de itiraz ettin anlamadım... İstediğiniz bu değil miydi zaten?

AsiKraL43
Kapalı
20 Kasım 2011 19:23

Dostum, itiraz değil,alt yapı buna uygun değil diyorum. Kusura kalma ama, mehmetçiğin varsa öyle vardiya yapamazsın işte. Ankaradaki,İzmirdeki kozmopolit kışlaları baz almayalım, dğuda bir hudut karakolunu düşün,bir bölük merkezini düşün. Orada nasıl olacak senin tarz mesai? Haftada 40 saatten fazla çalışmadan hudutta nasıl bulunursun? Mevcut durum itibari ile ayda 1 kez zor gönderilebilirken personel şehir merkezine gezmeye sen nelerden bahsediyorsun? Senin dediğini beğenmedim demedim, alt yapı asla uygun değil,göçer gider dedim. Kusura kalma da kimse de göz göre göre kendi kuvvetinin,canının çöküşünü izemek istemez. İlk etapta bu kanunda bir iyileştirme yapılır,akabinde profesyonel kuvvete geçildiğinde (İstenilen hedef düşünce de bu ) senin tarz bir sıfır uygulama geliştirilebilir diyorum.

Sanırım uzlaştık...

detail
Başbakan Müsteşarı
20 Kasım 2011 19:30

Sn Asikral43:

Kavga etmek için değil de çözüm için konuşuyorsak yazayım...

Basit... Devlet memurları kanununda haftada 40 saati geçmemek kaydı ile mesai saatlerini idare belirleyebilir diyor...

Size de ihtiyaç varsa vardiya sistemi getirilebilir... Hala nasılı merak ediyor isen, MSB nin fabrikalarında işçiler için uygulamaları mevcut...

Üs bölgelerinde ve istisnai görevlerde ek tazminatlar ve mesai karşılığı izinler gelir... Yani bölgede gece kalmanda mesaiden sayılıp bilahare izne dönüşütürülür, hak kaybına uğramazsın...

Hepsi 657 de mevcut... Uygulamalarda tabi ki ufak sıkıntılar çıkabilir onlarda yönetmeliklerle halledilir...

Sizi en zora sokan konu 24 saat esasıyla çalışmak değil mi? Nöbet değil mi?

Tıkır tıkır çözer bu kanun herşeyi... Olmaz diye direnç göstermenin ne alemi var ki?

Bırak mesain bitince ne yapacağını idare düşünsün... Sen neden onların sıkıntılarına derman olmaya çalışıyorsun... Ek personel versin vardiya yapsın süreleri değiştirsin izne dönüştürsün ne yaparsa yapsın...

Sen de rahat rahat nöbet paranı al, mesai ücretini al, gerçekten ihtiyaç varsa bunları sana yaptırırlar yoksa da yaptıramazlar gerçekler gün yüzüne çıkar...

Çözüm kanun tadilatı ile değil köklü çözülür... Teklifim dört dörtlük değil... Geliştirilmeye açık...

Ama sürekli direniş içindesin... Lütfen bu sizlerle ilgili olumlu bir gelişme ve iyi değerlendirmek lazım...

AsiKraL43
Kapalı
20 Kasım 2011 19:39

Ya sen kimsin ki bunları seninle tartışacağım? Kavga edeceğim?

Güle güle kardeşim... Şu başlıkları katletmezsen seviniriz gerçekten,artık isyan ediyor millet senden yana öff beee,gerçekten bi sus!

Konuya dönelim bence...926 TSK Personel Kanunu:

detail
Başbakan Müsteşarı
20 Kasım 2011 19:49

Özellikle mesajıma;

"Kavga etmek için değil de çözüm için konuşuyorsak yazayım..." diye başlamıştım...

Hemen ya sen kimsine döndü iş...

Dedim ya üzün yemek değil bağcı peşindesin... Değişiklik önerimini zaten 926 nın 1'inci maddesinin tadili şeklinde önerdim farkında mısın?

Yok işin gücün münakaşa... Hoşuna gidiyor atışmak anladım...

AsiKraL43
Kapalı
20 Kasım 2011 19:51

''Dedim ya üzün yemek değil bağcı peşindesin... Değişiklik önerimini zaten 926 nın 1'inci maddesinin tadili şeklinde önerdim''

Detail; o zaman senin için biraz susup izleme vakti gelmemiş mi? He ne dersin?

detail
Başbakan Müsteşarı
20 Kasım 2011 19:56

Bırak da ben karar vereyim...

20 Kasım 2011 19:59

sevgili Detail; konu başlığı "926 TSK Personel Kanunu Değişiyor"

Yani askeri personeli ilgilendiriyor. Niye burada bulunduğunuzu çok merak ediyorum. Sizce bu işi yılardır yapan bizlerden daha mı iyi biliyorsunuz askerliği? Ve askerlerin sorunlarını ve çözümlerini?

AsiKraL43
Kapalı
20 Kasım 2011 19:59

O zaman sana Yüzsüz dediklerinde Kızma...

AsiKraL43
Kapalı
20 Kasım 2011 20:04

Yada sen bi git dolaş gel detail,eski günlerin hatrına hadi;

http://forum.memurlar.net/kategori/34/

detail
Başbakan Müsteşarı
20 Kasım 2011 20:11

Sn Asikral43: Sana serbest istediğini söyle...

Benle aynı fikirde olanlarda mevcut... Bari onların fikirlerine saygılı ol...

Sen ben_aslında_yohu:

"Yani askeri personeli ilgilendiriyor. Niye burada bulunduğunuzu çok merak ediyorum. Sizce bu işi yılardır yapan bizlerden daha mı iyi biliyorsunuz askerliği? Ve askerlerin sorunlarını ve çözümlerini?" Demişsiniz...

*** Tabi ki bunu sorma hakkınız var... Her ne kadar ben şimdi sivil olsam da yeri geldi askeri öğrenci oldu o kanuna tabi oldum... Aile büyüklerim tabi oldu... Kardeşlerim hala tabi... Her şeyi sizinle paylaşıp kimlik göstermek zorunda mıyım?

Hiç kimse olmadı ise yedek subay eğitimi esnasında askeri öğrenci olarak bu kanuna tabi oldum... Hadi bunu saymadınız, harp okulunda yeşil yurtta tabi oldum...

Sizleri yada bizleri nelerin ilgilendireceğini gayet iyi anlayabilirim bu konuda endişeniz olmasın...

Yani birileri sadece meslek olarak icra edersek amiyane tabirler sülale boyu asker çocuğu, asker, asker ağabeyi, asker kardeşi, asker babası gibi giden bir çok varyasyona haizim... Tabi sizin için sakıncası yok ise...

İşin ilginç yanı çözümlemer konuşabilen kişi ben iken sizler beni konuşmaya odaklısınız... Yıllardır düzelmemesinin nedeni de bu işte...

Neyse... Ben yazarım anlayana... Anlamayana da sağlık mağlık olsun...

Burada TSK personeli hariç herkes istediği hatanelere gidiyor diye feryat figan ederdim zamanında... Şimdi size de açık bakın...

Demekki sivil kanunla da oluyor muş... Eskilerin aklının ucundan geçmezsi sivl hastaneler... Şimdi...

Şimdi işte aklınızın ucundan geçmeyen nöbet ve mesai saatlerinin sivillerle eş olmasının yolu mümkün...

İstemek istemektir ama çözüm önermek ayrıdır... Çözüme inanmayanlarla neyi nasıl tartışırız zaman gösterecek...

Beni boşverin de konuya odaklanın...

20 Kasım 2011 20:26

Sayın detail "beni bırakında Konuya odaklanın" emrini vermek size düşmez. bizde ne yapabileceğimizi bilecek konumdayız. Ama siz herşeyi ben bilirim havası ile burada yazarsanız, tabiki tepki çekersiniz. Anladığım kadarıyla da amacınız bu zaten...

detail
Başbakan Müsteşarı
20 Kasım 2011 20:33

Sn ben_aslında_yohu:

Emir değil öneridir... Zaten herkes bildiği gibi yapıyor...

Tepki çekmekle ilgili söylediklerinizi yada sn Asikral43 ün sus önerilerini ne kadar emir olarak algılayabilirseniz benim sözlerimi de o kadar algılayın...

Bu foruma muhtar adaylığım yok... Kim olduğumun da önemi yok...

Tepki çekeceğimi bile bile yazıyorum... Çünkü zaten çoğunu tanıyorum...

Amacımla ilgili ise çıkarsamada bulunmakla bana sormak arasında tercih size aittir...

Şahıslarla uğraşmayı konuya tercih edenleri forumu okuyarak rahatlıkla görebilirsiniz....

Müsade ederseniz önerimi yaptım ve soracağınız başka bir şey yoksa işime gücüme bakayım...

Yani yorum yazmaya...

green_earth
Şube Müdürü
20 Kasım 2011 23:34

Av.Adem Demir bey ; sitenizin adresinide yazarmısınız.Oradan da takip etmek isterim.

Arkadaşlar,burası tartışma yeri değil öneri yeri önerileriniz yazın birileri mutlaka okuyacaktır.Sizin kavgalarınızı gören hiç bir yetkili bu konuyla ilgilenmez diye düşünüyorum.

Asker veya değil kimseyle tartışmaya gerek yok, önerilerinizi yazın yeter.

NÖBET-MESAİ-UYGUN OLMAYAN SPOR ŞARTLARI VE STANDARTLARI-TEMSİL TAZMİNATI-1/4 Ü MESELESİ-İYİLEŞTİRME...V.S.

TŞK LER...

max0007
Kapalı
21 Kasım 2011 14:07

4 Kasım 2011 tarihli 2012 M.S.B bütçe görüşmelerinde M.S.B komisyonunda ki meclis görüşme tutanaklarından Astsubaylarla ilgili bazı görüşme tutanakları (OYAK, 1/4, vb.)

''MİLLÎ SAVUNMA BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas) ? Öyle.

MEHMET GÜNAL (Devamla) - O konularda biraz bilgi verirseniz, onunla yetineceğiz ama olmazsa biraz daha spesifik soru sorma hakkımı saklı tutuyorum.

Bir de asıl daha fazla dikkate alınmayan bir husus var Sayın Bakanım. Türk Silahlı Kuvvetlerinde astsubaylar ciddi anlamda sorunlu olduklarını söylüyorlar çünkü her ne kadar subay gibi çoğunluğu anlaşılsa da erat da var ama astsubayların sayısı zannediyorum subayın 3-4 katı kadar var herhâlde? Şu andaki tam sayıyı bilmiyorum, daha öncekini hatırlıyorum ama yani ciddi sıkıntıları olduğunu söylüyorlar. Sonrasındaki, emekliliklerle ilgili sıkıntıları var, ben çok fazla o konuda vakit almayacağım çünkü on dakikamızı az sonra Sayın Başkan ?Bitti? diyecek. Özellikle burada emekli Astsubaylar Derneğinin bazı şikâyetleri var, ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz ama onların hassasiyetlerini dile getirmek açısından söyledim, şimdi spesifik olarak örnek vermek istemiyorum, sonrasında diğer haklarla ilgili de o süreçte de bazı mağduriyetler yaşadıklarını söylüyorlar. Özellikle OYAK?taki temsil açısından, emeklilikteki bazı sıkıntılar açısından da şikâyetleri var, size de geliyordur ama biz de onlara tercüman olmuş olalım çünkü bizlere ilettiler. Eğer siz sorarsanız, yine biz de bu konuyla ilgili çalışma yaparız. Daha önce onlarla ilgili birtakım çalışmalar yapıldığını Sayın Bakan söylemişti ?Yönetmelik gecikebilir .? falan diye, biz de sormuştuk. O konularda çalışmalar inşallah tamamlanmıştır çünkü şu anda son durumu bilemiyoruz, inşallah bitmiştir, onlar da bu haksızlıkların giderilmesi yolunda çalışmalarını tamamlamışlardır diye düşünüyorum.''

''BAŞKAN ? Teşekkür ediyorum Sayın Günal.

Sayın Gümüş?

HALUK AHMET GÜMÜŞ (Balıkesir) ? Teşekkür ederim.

Sayın Başkan, sayın komisyon üyeleri, sayın milletvekilleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin değerli temsilcileri, sayın basın mensupları; yükseköğretim yapan tüm devlet memurları 1?inci derecenin 4?üncü kademesine kadar yükselebilirken yalnızca astsubaylara bu hak verilmemektedir. Onun için astsubaylarla ilgili burada bir özet yapmak istiyorum, onların özlük haklarıyla ilgili.

2006 yılında çıkan kanunla tazminat alamayan tüm emniyet görevlilerine verilen 100 Türk lirası, aynı görevi yapan ve hiç tazminat alamayan emekli astsubaylara verilmemiştir. Görev ve sorumlulukları astsubaylarla kıyaslanmayacak birçok devlet memurlarından yani 9?uncu derecenin 1?inci kademesinden, alt dereceden göreve başlatıldıkları hâlde astsubaylarda aynı durum yoktur. Yüksekokul mezunu polisler gibi 9?uncu derecenin 2?nci kademesinden lisans mezunu astsubaylar da 8?inci dereceden göreve başlatılmalıdırlar.

Emekli astsubayların meslek yüksekokulu mezunu sayılması, intibaklarının ona göre yapılması: Türk Silahlı Kuvvetlerinde lise hatta ortaokul mezunu olup emekli albaylar mevcuttur. Harp okulları iki, üç yıl, daha sonra dört yıla çıkarılmış, lise ve ortaokul mezunu albayların intibakları yeni duruma göre düzeltilmiştir. Astsubay okulları meslek okulu seviyesine çıkartılmasına rağmen, intibakları yapılmamıştır.

Zor şartlar altında görev yaptıktan sonra emekli olan astsubaylar görev sırasında en zor şartlar ile çalışırken almış oldukları Türk Silahlı Kuvvetleri tazminatı emekli olduktan sonra kesilmekte ve maaşları yarı oranında düşmektedir. Benzer şartlarda görev yapan subaylara emekli olunca Türk Silahlı Kuvvetleri tazminatı, hizmet tazminatı ve kadrosuzluk tazminatı ödenirken astsubaylara emekli olunca hiçbir tazminat ödenmemektedir.

Astsubaylar, 631 sayılı KHK gereği almaları gereken tazminatları: Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 631 sayılı KHK özüne aykırı olarak uygulama içeren 2002/3546 sayılı BKK 1?inci maddesinin adil olmadığı gerekçesiyle iptaline karar vermiş olmasına rağmen, yeni düzenlemede aynı haksızlık devam ettirilmiştir. Bu konunun ele alınması ülkemizde barış ve sosyal adaletin yayılması açısından önemlidir. Buradaki ilgililerin ve Sayın Bakanın dikkatlerine sunarım

Soru cevap kısmında M.S.Bakanına sorulan sorular;

MUSA ÇAM (İzmir) ? Sayın Başkan, aracılığınızla sormak istiyorum, özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan astsubayların ve uzmanların maaşlarıyla ilgili bir beklenti var, yaklaşık 100 bine yakın astsubaylarımızın intibaklarıyla ilgili, maaş düzenlemeleriyle ilgili bir beklentileri var, bununla ilgili bir çalışmayı sonlandırmayı düşünüyor musunuz?

Cevap;

MİLLİ SAVUNMA BAKANI İSMET YILMAZ (Devamla) ? Evet, evet doğrudur.

Astsubayların 1?inci derecenin dördüne çıkarılması için yine Maliye Bakanlığından olumlu görüşü var. İnşallah bunu da çıkaracağız. Çalışıyoruz, olacak.''

Yaklaşık 84 sayfalık tutankların tamamını okudum (içişleri bakanlığı bütçe görüşme tutanağı dahildir bu 84 sayfaya) edindiğim izlenim veya özetlersek çıkan sonuç.Dostlar alışverişte görsün, Adet yerini bulsun, laf olsun torba dolsundur.Sakın beklentileri yüksek tutmayın, çok cılız ve zayıf bir kaç ses bu camianın sorunları için kelam ediyor

Yazık !!!!!!!

huso_78
Memur
21 Kasım 2011 18:33

detail' e ktılıyorum. hiç boşuna onu bunu önermeye gerek yok

personel kanunun ve iç hizmetlerinin kaldırılıp, savaş ve seferberlikte uyulmak üzere bir yönetmelik hazırlanmalı. BÜYÜK HARFLERLE TEKRAR EDİYORUM. BU KANUNLARLA BİZ;

*BİR DENİZCİ OLARAK SADECE NÖBETLERİMLE 8 SAAT MESAİ ÜZERİNDEN 365 GÜNDE 420 GÜN/8 SAAT MESAİ YAPIYORUM. SEYİRLERLE BERABER 550 GÜNÜ BULUYOR. NE NÖBET PARASI NE PERVANE DÖNDÜ PARASI NE NÖBET İSTİRAHATİM NEDE ŞUKADAR EVDEN AYRI KALDIN BİR OKADAR İZİNLİSİN VAR DENİZCİ ARKADAŞLAR ÇOK İYİBİLİR, HASTANE POSTANE İÇİN BİLE MİLLETİN AĞZINA BAKIYORUZ. ALINIRKEN CÖMERT VERİLİRKEN CİMRİ BİR SİSTEMİN İNSANLARIYIZ MALESEF

* EŞİTLİK YOK. 1920 LERDEKİ ZENCİLERLE AYNI HAKLARA SAHİBİZ, OTOBÜSTE SINIF AYRIMI, HASTANEDE SINIF AYRIMI, TUVALETTE, LOJMANDA, SOSYAL YAŞAMDA SINIF AYRIMI EĞİTİMDE SINIF AYRIMI VAR. ZENCİLER BEYAZLARLARIN ÖNÜNDE OTURAMAZ,AYNI WC LERİ KULLANAMAZ,AYNI YERDE YEMEK YİYEMEZ, TIP FAKÜLTESİNİ BİTİRSE BİLE DOKTOR OLAMAZLARDI O DEVİRLERDE YAŞADIĞINIZ ORTAMI KARŞILAŞTIRIN BAKALIM..

*BU KANUNLAR KALKMIŞ OLAN HİLAFETİ BİNLERCE KİŞİYE DAĞITMIŞTIR

DEĞİŞİKLİK FALAN UYUTMA SENARYOLARI. ÖNERİYLE İLGİLİ MSJ BİZE GELMİŞ FAKAT SESSİZ SEDASIZ KİMSEYE SÖYLENMEDEN UYDURUK BİR İKİ ÖNERİ YAZILIP YOLLANMIŞ.

***** BAKIN ARKADAŞLAR TBMM ANASAYFASINDA HER TC VATANDAŞINDAN ANAYASA İÇİN ÖNERİ İSTİYOR LÜTFEN YAZIN. İÇ HİZMETLERİNİN VE PERSONEL KANUNUN KALKMASI,VE 657 PERSONEL KANUNUNA TABİ OLMAMIZ İÇİN BU FIRSAT BİRDAHA GELMEZ. BİR KİŞİNİN YAZMASIYLA OLACAK İŞ DEĞİL NE KADAR ÇOK ŞİKAYET GELİRSE OKADAR BAŞARILI OLUR..

wintersunahmet
Aday Memur
21 Kasım 2011 20:35

evet hüso_78 kardeşim aynen sana katılıyorum çok güzel yorum yapmışsın. Aslında söylenecek, konuşulacak çok şey var ama aslında ne yaparsın... SABIR

Toplam 59 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi