Editörler : "eskiyara"Pangaea

kamuran15
Müsteşar
24 Mayıs 2013 11:50

Rehberlik ve danışmanlık bölümünün gereksiz olduğunu belirten hiç kimse yok ortada Keza böyle bişrşeyi öne süren varsa eğitimci doneleri tartışlılır. Danışmanlık çok önemlki öbir sorumluluk ve vebal içren bir branştır. Ancak güğnümüzde okullrda Meb in eksik ve çarpık düzenlemsei sonucu, branş;

öğrenciler adına bir takip ve gözlem esası çerçevesinde yürütülememekte, danışman öğretmene göreceli ve onun vicdani önceliğine dayalı uygulamalardan ibaret bırakılmaktadır.

TÜM ÖĞRENCİ GENELİNİ HEDEF ALABİLEREK, OKULLARA 2-3 HAFTADA 1 SAAT GÖZLEM SAATİ-SAHASI KONULMAKSIZIN, MEVCUT YÜRÜRLÜKLE BU KRİTERYA HERŞEYİ AÇIKLAMAKTADIR. BAŞKA TÜRLÜ BİR BİLİMSEL PLATFORM ÖZELLİĞİ İDDİASINDA BULUNULAMAZ.

Bu gözlem saati ders öğretisi değildir Öğrenciye daha etkin ve bilimsel bir danışmanlık için, onun bireysel ve sosyal donelerini tanımaktan yola çıklmasını öngören uygulama bütünlüğüdür.

burak_meriç
Şube Müdürü
27 Mayıs 2013 00:30

ben bakan olsam rehberliği bir ders yapıp bu pdr cileri cayır cayır derse sokardım.o zaman cok calıştığını zanneden danışmancıklar nasıl veryansın ediyorlardı seyreyleyin.millet dersten derse koşacak sen odaya gececen bir iki öğrenciyle biraz muhabbet ondan sonra gecip netin basına bir iki çıktı alacan anket manket onuda zaten sınıf öğretmeni yapıyor.rehberliğin aslını zaten sınıf öğretmeni yapıyor.yani bu adamlar inanın çalışmak istese bile yapacakları bişey yok çünki onların yapması gerekenleri sınıf öğretmenleri yapıyor.

kamuran15
Müsteşar
27 Mayıs 2013 16:59

Kesinlikle katılıyorum görüşlerinize. Malesef günümüz anlayışı ile yürütülen mevut Pdr anlayışı ve uygulamalrı bilimsel platform niteliğide değildir, yaygın kanaatle de görülmediği aşikardır. "Gözlem süreci" konulmaksızın hem öğrenci hem de kendi çocuklarımızın istifadesinden tamamiyle uzaktır. Aşağıdaki, ilgili konuya da desteğinizi ümit ederim (satşmaksızın elbette -bize lazım gelen gözlem saati konulmasıdır Böylece okulların disiplin zafiyeti yarı yarıya düşerken, tüm öğrenci geneline hitap edebilen bilimsel kulvarda bir rehberlik sunumu mümkün olabilecek, bu gözlemden hareketle odada özel ve bireysel görüşmaya çalışılan öğrenci için daha verimli bir yol izlenebilcektir Tşklr.

http://forum.memurlar.net/konu/1810084/

burak_meriç, 11 yıl önce

ben bakan olsam rehberliği bir ders yapıp bu pdr cileri cayır cayır derse sokardım.o zaman cok calıştığını zanneden danışmancıklar nasıl veryansın ediyorlardı seyreyleyin.millet dersten derse koşacak sen odaya gececen bir iki öğrenciyle biraz muhabbet ondan sonra gecip netin basına bir iki çıktı alacan anket manket onuda zaten sınıf öğretmeni yapıyor.rehberliğin aslını zaten sınıf öğretmeni yapıyor.yani bu adamlar inanın çalışmak istese bile yapacakları bişey yok çünki onların yapması gerekenleri sınıf öğretmenleri yapıyor.

ortakent
Müsteşar Yardımcısı
27 Mayıs 2013 17:10

Siz peki o cayır cayır girdiğiniz derslerde hangi somut başarıyı elde ediyorsunuz bu pek çok dillendirdiğiniz ifade ve danışmancık üslubunuz sizin genel değer yargınızı ortaya koymakta

burak_meriç, 11 yıl önce

erdoganerdinc
Genel Müdür
28 Mayıs 2013 22:34

sınava şimdi girmiş olmayı asla istemezdim. PDR okumak isterdim ancak şu an devlette olmazdım. büyük ihtimalle özel bir okulun ciddi bir hissesine sahip olurdum :))

ancelo
Yasaklı
31 Ocak 2015 01:41

Evet doğru aynen öle.. Düşüncelerinize katılıyorum.

burak_meriç, 11 yıl önce

pdrfatih
Memur
31 Ocak 2015 10:19

ben de katılıyorum

ancelo, 9 yıl önce

Evet doğru aynen öle.. Düşüncelerinize katılıyorum.

pdrfatih
Memur
31 Ocak 2015 10:22

Cumartesinin hayrına kademli olsun inşallah ve maşallah, dünyaya barışgelsin savaşlar biter rehberlik değişirse yürüyün kim tutar bizi....

pdrfatih, 9 yıl önce

ben de katılıyorum

varra008
Kapalı
01 Şubat 2015 10:45

pdr olmak isteyen lys girer kazanır(pdr değilim)

ancelo
Yasaklı
02 Şubat 2015 16:58

katılıyorum hocam fakat derse gireceksem, haftanın yarısı kadar (en azından) kendi etkinliklerimi kendim yürüterek, haram şüphesinden kurtulacaksam işte o zaman rehber öğretmen olmak güzeldir ve ayrıca isterim. rehber öğretmenlerin suçu değil bu, sistemleri baştan ayağa felç hocam.

varra008, 9 yıl önce

pdr olmak isteyen lys girer kazanır(pdr değilim)

04 Şubat 2015 18:42

Rehberlik deyince nedense aklıma çay,muhabbet,Facebook,göstermelik iki anket ve salla başını al maaşını tarzı örneklemeler geliyor.

04 Şubat 2015 20:12

İlahi ;) hocam. Gerçeklerden yana görüş kullanmana sevindim. Geçenlerde boşa tartışmıştık.

inecekvar-şöfer-emmi, 9 yıl önce

Rehberlik deyince nedense aklıma çay,muhabbet,Facebook,göstermelik iki anket ve salla başını al maaşını tarzı örneklemeler geliyor.

05 Şubat 2015 12:25

Bu başlık altında tartışılır problem yok.Önce disiplin sonrasında rehberlik.Önemli olan uygulamayı sahaya yaymak rehberlik faaliyetlerini ilkokullarda sınıf öğretmenleri,ortaokul ve liselerde sınıflardan sorumlu branş öğretmenleri aktif olarak uygulamalı.Tabi ramı da aktifleştirmek lazım.Bir kere gittim gördüm on dönüm bostan yan gel yat osman.Orda elemanları yatıracağına donuşumlu okul dolaşsınlar bu da mobil rehberlik.Koyleri dolaşan hekimler gibi..Benim rehberlik anlayışım.

ancelo
Yasaklı
05 Şubat 2015 16:21

Olması gereken oda rahatına bir son verilerek sorumlulukların paylaştırılması.. Aktif olunmasıdır.

inecekvar-şöfer-emmi, 9 yıl önce

Bu başlık altında tartışılır problem yok.Önce disiplin sonrasında rehberlik.Önemli olan uygulamayı sahaya yaymak rehberlik faaliyetlerini ilkokullarda sınıf öğretmenleri,ortaokul ve liselerde sınıflardan sorumlu branş öğretmenleri aktif olarak uygulamalı.Tabi ramı da aktifleştirmek lazım.Bir kere gittim gördüm on dönüm bostan yan gel yat osman.Orda elemanları yatıracağına donuşumlu okul dolaşsınlar bu da mobil rehberlik.Koyleri dolaşan hekimler gibi..Benim rehberlik anlayışım.

ancelo
Yasaklı
06 Şubat 2015 23:35

Rehberlik sistemi ve var olan anlayıştaki Pdr yönetmeliği hususunda bir MEB güncelidir.. Destek.

ancelo
Yasaklı
06 Şubat 2015 23:37

http://forum.memurlar.net/konu/1960524/1.sayfa Tam destek verimli ve aktif saha uygulamasına.

kafdaginin ardi
Yasaklı
08 Şubat 2015 06:05

var olan pasif düzen anlayışında devam ettirilirse herkes ister elbette, kim istemez; vicdan yapan..

selamdar
Yasaklı
10 Mayıs 2015 19:35

Pdr Önerisi uygulanmalıdır. Pilot okullar aracılığı ile en azından denenebilir. Öneriye tam destek.

ancelo, 9 yıl önce
http://forum.memurlar.net/konu/1960524/1.sayfa Tam destek verimli ve aktif saha uygulamasına.

selamdar
Yasaklı
10 Mayıs 2015 19:39

" Okulda görmek isteyen mi ? Soruya bir gerek olduğunu dahi sanmam. Ayağıma çelme istemem.. Öncesinde bir idareci problemli öğrenciye; " höd hüdüt demeksizin disipline mi gitmek

istiyorsun?" diye sorduğunda, o abdest ile uzun süre namaz kılınıyordu. Rehberlikten ise, kırıta kırıta ve bir kuru özür dileyerek dönülüyor. Egosu okşanmış oluyor ki adeta pençelerini açarak

dönüyor..

Hepsine bir bir katılıyorum.

Okullardaki disiplinin bu kadar ayağa düşmesinin en büyük rolü ve en öncelikli nedeninden birisi de maalesef "kozmik oda rehberliği" dir. İdarenin topu rehberliğe fırlatmasıdır.

Rehberlikler gölge etmesin başka ihsan istemez. Lakin Gölgenin Başını OLUŞTURMUŞTUR.

http://forum.memurlar.net/konu/2072924/

& http://forum.memurlar.net/konu/2000138/

Bu konulara destek sunmayan, ayağına atılan bu çelmeye razı olandan başkacası sayılamaz.

http://www.marasyenigun.com/yazarlar/fahri-kurt/okul-rehberlik-servisleri-kozmik-oda-mi/50/ "

Sistemin aktif boyuta taşınma ve aktif rehberlik uygulamaları içinde ele alınması haklı mütaladadır.

selamdar
Yasaklı
10 Mayıs 2015 19:44

Bu arada görüş ve düşüncelerimizi naklederken eğitim ve rehberlik boyutunu esas alalım. Neticede bu pasif sistemin uygulayıcısı konumunda olan rehber öğretmen suçlanamaz.

Sistem ve onun uygulamalarını nazar-- dikkate almalıyız. İnşallah yeni ve aktif rehberlik yönetmeliği çıkarılır tez zamanda. Bakın mesela bir rehber öğretmen konunun özetini oluşturan çok güzel fikirlere yer vermiş hemen paylaşmak isterim.

" Selam tekrar arkadaşlar.

Öncül yazımdan belirtmiş olduklarıma ilave edeceğim bazı hususlar olacak. Bir rehber öğretmen ve psikolojik danışman olarak bizzat şahsıma ait görüşler. Gene Sarf edeceğim her bir sözcüğün ardındayım. Maalesef rehberlik sistemimiz assimile olmanın ötesinde, verimlilik sorgulanır olmuş hatta ciddi manada çökertilmiş bir sistemdir. Bu çöküntü konumuna iteklenmiştir bakanlıkça..

-Görev tanımı itibari ile de,

-rehberlik fonksiyonu ile de,

-danışma iş ve işlem sürecimizdeki sıkıntılar nedeni ile de

-evet okullardaki pdr sistemimiz son derece assimile olmuştur.

http://forum.memurlar.net/konu/1960524/1.sayfa Pdr Öneri linki.

Bu yukarıki link ile; Pdr öneri yazısı olarak ele alınmak istenen ve çözümün bir parçası olarak sunulan çalışma yada görüşü etraflı şekilde inceledim. kimse kusura kalmasın fakat, gördüm ki; asla tıynetsiz, asılsız, dayanaksız yada ayağı yere basmadık bilimsel nitelikli görüşler savunmaktan ötededir. Yani olumlu, fikir verici bir çalışma olmuş açıkçası. Nitekim Oradaki ilk uzun katılımın sahibi olan pdrahmet87, bu gerçeği idrak edişini kafi derecede güzel ve delil getirerek aydınlatmıştır. Kendim ve birkaç rehber öğretmen arkadaşım dahil, sisteme olan nezaketli ve seviyeli eleştirileri asla ve asla yadırgamıyoruz. Gelinen noktada Yadırgamaya da bir hakkımız kaldığını sanmıyorum..Şube rehberliklerindeki "angarya" dolayısı ile ayrıca belirgin bir hakkın tesliminde gekicildiği yalnız kendi görüşüm değil birkaç pdrci arkadaşımın ortak kanaati. Onlar da samimiyetle bu angarya gerçeğine olan inancı paylaşmaktalar. Meslektaşlarımın daha doğrusu içlerinden buradaki fikri paylaşmayanların tepkileri, objektif olamayacağı gibi, pek umrumda da değildir açıkçası..

Bakanlığın: rehberlik sistemimizi revizesi ve bizleri aktif bir boyuta getirmeleri talebindeyiz.

Lütfen: 8/5 Danışma işlemine olduğu kadar, rehberliğe katılım boyutumuz öne çekilmeli..

Bunlardan birisi konusunda ise, ivedi olarak bir düzenleme gereklidir...

Gelinen nokta karşısında bir yapılanmaya gidilmediği sürece üzülerek belirtmek isterim ki;

Bakanlık:

Pdryi ve biz rehber öğretmenleri potansiyel birer hedef tahtası göstermiş durumdadır..

KESİNLİKLE HAKLILAR.

SİSTEM NÂMINA ETKİN-AKTİF BİR DÜZENLEME BOYUTU ELE ALINMALI BİRAN EVVELCE.

Toplam 101 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi