Editörler : supporters.
«359360361362363364365366367368369370371

almestın
Aday Memur
18 Ağustos 2013 00:12

Selam bende artık aranızdayım. Nickimden kaberdey oldugum anlaşılmıştır sanırım .)

Bende o seramoniyi yaşayan biri olarak şimdi babamı daha iyi anlıyorum...

almestın
Aday Memur
25 Ağustos 2013 16:12

Kayseri Pınarbaşında gittiği düğünde oyun oynarken başka bir düğündeki magandaların silahından çıkan kurşunun başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan 9 yaşındaki ilkokul 4. sınıf öğrencisi İrem Uluışık, 4 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti...

Rabbim ailesine sabırlar versin....

kabardey34
Genel Müdür
25 Ağustos 2013 16:30

Hoşgeldin Almestın :)

@janset

baban seremoniyi kesmekle bıraktıysa yine şanslıymışsın.Ciddi şekilde terslenebilirdin de :)

Bir pınarbaşı uzunyayla köylerinden birinden biri olarak Pınarbaşında yaşanan olaya üzüldüm. Allah rahmet eylesin ve ailesine sabırlar versin. Vefat eden kızın adige olma ihtimali var ama bunun bir önemi yok aslında.Bir küçücük insan daha kayboldu. Ne zaman insanlar öğrenecek şu silahla eğlence olmayacağını...

almestın
Aday Memur
27 Ağustos 2013 19:00

hb tskler kabardey34

jansets
Şube Müdürü
29 Ağustos 2013 18:03

Geblağa almestin,

kabardey 34,

O konuda şanslıyım :)

* * *

Hapishanesi Olmayan Tek Halk: "Adigeler"

M.Ö. 5000'li yıllardan beri yaşam tarzları bilinen Adiğe halkının Kafkas-Rus savaşlarını kaybettikleri 1860'lı yıllara kadar suçluların barınacağı hapishaneleri olmamıştır.

Adigelerin adeta anayasaları olarak kabul edilen Xabze sistemi, insanların hapsedilmesine gerek bırakmazdı. Bir insanın kendi toplumu tarafından dışlanması, kendisiyle konuşulmaması, selam dahi verilmemesi, onuru her şeyin üstünde olan bir Adiğe için hapsedilmekten çok daha ağır bir cezaydı.

(Çerkesler, facebook)

jansets
Şube Müdürü
29 Ağustos 2013 18:12

Adigelerde özellikle çocuk terbiyesi ve eğitiminde kullanılan özgün ceza verme biçimleri de mevcuttu.

Misal:

Omuzlarına düşen dalgalı siyah saçlarıyla düğünlerin aranan ve beklenen "Uzun Saçlı Yakışıklı Genç"i abim, 19 yaşındayken annem ve babamdan habersiz bir düğüne gitme gafletinde bulunmuştu.

Pşineydi, augdı, ceugdı, worşerdı derken eve dönmesi sabahı bulmuştu. Güzellik uykusundan uyanması da akşamı bulmuştu.

Uyandığında kendisini bekleyen sürprize tek bir söz ya da en küçük bir davranışla itiraz etmeden, babamın hafif bir el hareketiyle gösterdiği sandalyeye sessizce oturmuştu. Aralarında tek kelime konuşmamışlardı.

Saniyeler içinde o güzelim saçlar yerdeydi.

jansets
Şube Müdürü
29 Ağustos 2013 18:23

Çok ağlamıştım ben...o caanım saçlarının kesilmesine değil; üç numara saçla da çok sevimli olmuştu abim.

Mesele başkaydı...

O gün bu gündür ne zaman istemediği bir duruma sessizce katlanan birine görsem boğazım düğümlenir.

Aslını isterseniz; feryat figan isyan edeni gördüğümde de, feryat ettiği halde elinden bir şey gelmeyeni gördüğümde de boğazım düğümlenir.

İyi bir anne/baba, iyi bir eş, iyi bir arkadaş, mutlu bir insan olarak yaşamak varken yitip gidenleri gördüğümde de...

Sonuç olarak bu aralar, göz pınarında her daim akmaya hazır bir damla gözyaşı ile dolaşan çizgi karakter "Gönül Adamı" gibiyim.

2012 bn geldm
Genel Müdür
29 Ağustos 2013 18:36

aaa bu tarikat gibi bişe sanırım

neymiş

adı G harfiyle başlayanlar başlığı mı?

almestın
Aday Memur
29 Ağustos 2013 22:18

tham wuiğapsow jansets .)

2012 bn geldm

başlığın adı ve başlıkta paylaşılanlar sanırım gayet açık ve net. Tarikat olmadığımız kesin madem sordunuz merakınınızı gidermek adına;

Bize çerkes (adige) derler :) aramızdaki kuvvetli bağın temelini saygı oluşturur ve bu bağın tarikatlardaki bağlardan daha kuvvetli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu bağlamda birde atalarımızın bir cumlesi ile noktalayayım. Gupşisey psale ziplihi dıs ( Düşünerek konuş bakınarak otur)

kabardey34
Genel Müdür
29 Ağustos 2013 23:36

skoş süpersin :)

almestın, 11 yıl önce

tham wuiğapsow jansets .)

2012 bn geldm

başlığın adı ve başlıkta paylaşılanlar sanırım gayet açık ve net. Tarikat olmadığımız kesin madem sordunuz merakınınızı gidermek adına;

Bize çerkes (adige) derler :) aramızdaki kuvvetli bağın temelini saygı oluşturur ve bu bağın tarikatlardaki bağlardan daha kuvvetli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu bağlamda birde atalarımızın bir cumlesi ile noktalayayım. Gupşisey psale ziplihi dıs ( Düşünerek konuş bakınarak otur)

kabardey34
Genel Müdür
29 Ağustos 2013 23:41

Ben de bir söz ekleyeyim o arkadai için. Yışham psı yıts :)

ati_adige
Memur
30 Ağustos 2013 00:33

kafa iyi olsa 2013 yılında, 2012 bn geldim demez yaa:)

2012 bn geldm
Genel Müdür
30 Ağustos 2013 11:25

ne acayip insanlarsınız

bana laf mı atıyorsunuz

bi kere yazdığınız dili bilmiyorum

demek türk değilsiniz

bende sandim önemli bişe kaçırıyorum

bana sataşacağınıza G G G takılın durun

almestın
Aday Memur
30 Ağustos 2013 22:52

Sizin tabirinizle ' sataşmak' şeklinde bir gaye veya amacımız bulunmamaktadır.

Evet ben türk değilim.Ancak bu ülke için can veren, kan akıtan ve mevzuat hükümleri ile belirlenen sorumluluklarını yerine getiren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir çerkes'im...

Aynı soydan gelen ve aynı kültürü paylaşan insanların aynı başlıkta buluşması size nasıl 'acaip' gelmişse sizin tavrınızda bana bir o kadar 'acaip' geldi.

2012 bn geldm, 11 yıl önce

ne acayip insanlarsınız

bana laf mı atıyorsunuz

demek türk değilsiniz

kabardey34
Genel Müdür
30 Ağustos 2013 23:46

Bilmediğin yerlere böyle paldır küldür saygısızca girersen hoşgeldin denmeyeceğini bilmen gerekir. Gerçekten merak ediyor olsaydın dalga geçer gibi değil, düzgünce sorardın ve gayet güzel şekilde cevap alırdır.Sen yine dua et.Arkadaşlar gayet seviyeli cevaplar yazmışlar.Bu da bizim farkımız gereği...Başka bir başlığa böyle dalsaydın neler duyardın neler.

Forumda sizler için sohbet ve tanışma başlığı altında birçok ÖNEMLİ başlık var.Sen oralara takıl,orada kaçırdığın önemli şeyler bulabilirsin.Ama aradığını burada bulamayacaksın.

Kapımız edebi adabıyla bizleri tanımak isteyenlere sonuna kadar saygıyla açıktır.

2012 bn geldm, 11 yıl önce

ne acayip insanlarsınız

bana laf mı atıyorsunuz

demek türk değilsiniz

jansets
Şube Müdürü
07 Eylül 2013 17:22

Gülbahar Uluer, Yıstanbılako...

http://www.youtube.com/watch?v=pcxvF82idKI