Editörler : Pangaea
12345678910111213»

daq.ciceqi
Kapalı
03 Ocak 2012 01:02

hocam burda da mavi ışık sarı ışığı gölgelemiyr mu?

aypolat
Genel Müdür
03 Ocak 2012 01:04

biz soruyu dikkatli okumamışız dağçiçeği hocam sarı ışığa hiç koşullanmıyor ki dolayısıyla tepki de vermiyor

daq.ciceqi
Kapalı
03 Ocak 2012 01:07

...bunun için önce sarı ışık ardından mavi ışık ve et şeklinde bir düzenek uygular. bunu birçok kezdener . sonra tek başına sarı ışığı verdiğinde köpeğin salgı salgılamadığı görülür.

hocam sarı ışığa koşullama var :S

03 Ocak 2012 01:08

Mavi ışık sarı ışığı engelliyor. Mavi ışığa koşullanma gerçekleşmiştir deniyor. Yani mavi ışık koşullu uyarıcı imiş. Bu koşullu uyarıdan önce sarı ışık sonra mavi ışık veriliyormuş. Bunlardan sadece mavi ışığa tepki verilmiş. Dolayısıyla engelleme söz konusu.,

Gölgeleme olması için mavi ve sarı ışığın "AYNI ANDA" verilip ikisinden sadece birine koşullanma gerçekleşmesi gerekiyordu.

03 Ocak 2012 01:10

SARI IŞIĞA KOŞULLANMA YOK HOCAM. :)

bildiğin tuna
Daire Başkanı
03 Ocak 2012 01:12

ben bunları unutmuşum mu ne,hiç unutmam sanmıştım.

aypolat
Genel Müdür
03 Ocak 2012 01:13

mavi ışığa koşulladıktan sonra sarı+mavi şeklinde düzenek kuruyor ama sarıya da koşullanmıştır demiyor köpek yine mavi ışığa tepki veriyor sarıya vermiyor,sorudaki küçük ayrıntı da bu sanırım.

daq.ciceqi
Kapalı
03 Ocak 2012 01:14

:S benim algılama potansiyelim düştü galiba hocam :D:D

önce sarı+ sonra mavi ve sonra et vermiyor mu bu selma hanım :))

böylece sarı ışığa da koşullanma gerçekleşmiyor mu :S

03 Ocak 2012 01:15

...bunun için önce sarı ışık ardından mavi ışık ve et şeklinde bir düzenek uygular. bunu birçok kezdener . sonra tek başına sarı ışığı verdiğinde köpeğin salgı "SALGILAMADIĞI" görülür.

hocam sarı ışığa koşullama var :S

"SALGILAMADIĞI" görülür.

aypolat
Genel Müdür
03 Ocak 2012 01:16

işte burada mavi sarıyı gölgeliyor tepki maviye veriliyor

03 Ocak 2012 01:17

Köpek sarı ışığa salya salgılamadığı için koşullanma yoktur deriz. :)

daq.ciceqi
Kapalı
03 Ocak 2012 01:17

tamam hocam teşekkür ederim açıklamanız için, bir de yarın sağlam kafayla okudum mu açıklamaları oturacak inşallah :)

hepinize teşekkür ederim açıklamalarınız için, benim sorularım bitti.

03 Ocak 2012 01:21

Ben teşekkür ederim hocam. Hep bu sayfada kalmanız dileğiyle.

aypolat
Genel Müdür
03 Ocak 2012 01:26

benim dilim sürçtü bir önceki açıklamamda yine gölgeleme dedim engelleme olacaktı

''ENGELLEME: Engelleme kavramı ile Gölgeleme kavramları birbirine karıştırılmaktadır. Burada bu ikisi arasındaki ayrımı ortaya koyup engelleme kavramını tanımlayacağız.

Gölgeleme hatırladığınız gibi aynı anda iki nötr uyarıcının ortama sunulması ve daha şiddetli olan nötr uyarıcının diğerini bastırarak organizmanın ona tepki vermesini gölgelemesiydi. Ancak Engelleme daha önceden koşullanılmış bir uyarıcının yeni bir nötr uyarıcıya daha koşullanılmasına engel olmasıdır.

Pavlov?un deneyini baştan düşünelim zil + et = salya tepkisini veriyordu. Köpeğe yeni bir nötr uyarıcı ile dereceli koşullamaya yapılmak istendiğinde ( ışık + zil + et ) daha önceden koşullanılmış olan zil uyarıcısının ortama yeni sunulan II. koşullu uyarıcı olan ışığı engellemesidir. Bir nevi İLERİYE KET VURMA diyebiliriz. ''

03 Ocak 2012 01:31

İleriye ket vurma diyemeyiz aypolat. İleriye ket vurma hafızadaki bilgilerin karıştırılması durumudur. Önceki bilginin sonraki bilgiyi hatırlamakta zorlaştırmasıdır.

aypolat
Genel Müdür
03 Ocak 2012 01:37

hocam ben ders notunun yalancısıyım özellikle tırnak içinde verdim alıntıdır.

03 Ocak 2012 01:41

Dereceli koşullanma :

Zil + Et ---> Koşullanma gerçekleşsin

Önce ışık verilsin. Sonra da zil verilsin ortama. Eğer ışığa da koşullanma gerçekleşirse dereceli koşullanma olur.

Önce Işık ---------> Sonra Zil

Koşullanma var) (Koşullanma Var)

Engelleme :

Önce Işık ---------> Sonra Zil

Koşullanma Yok) (Koşullanma Var)

Gölgeleme :

Işık ve Zil aynı anda, aynı zamanda verilsin

Sadece zile veya sadece ışığa koşullanma olursa gölgeleme olur.

Örneğin,

Sadece Zil -----> Koşullanma oldu (Gölgeleme olur)

Sadece Işık -----> Koşullanma oldu (Gölgeleme olur)

aypolat
Genel Müdür
03 Ocak 2012 01:42

ama haklısınız ileriye ket vurmayla bir ilgisi yok, iyi çalışmalar- iyi geceler hocam.

daq.ciceqi
Kapalı
03 Ocak 2012 18:08

aşağıdakilerden hangisi hedeflerin davranış ifadesi olarak belirtilmesinin gerekçelerinden biri olamaz?

a- hedeflerin ölçülebilir ve gözlenebilir olması

b- hedefleri ölçülebilir ve gözlenebilir nitelikte ulaşılabilir basaaklara indirgemek

c- eğitimin ihtiyaçlarını açıklığa kavuşturmak

d-konunun ayrıntılarını belirlemek

e- uygun öğrenme-öğretme etkinliklerini seçmek.

03 Ocak 2012 18:28

c- eğitimin ihtiyaçlarını açıklığa kavuşturmak

Toplam 1213 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi