Editörler : Cüneyt Barışoglu
15 Şubat 2012 13:13

İskelede bir kelebeK
Aday Memur

Bankadan kredi çekti diyelim son beş altı ayını toptan ödeyip borçumu kapatıcam. Bunun için banka benden erken kapama ücretimi talep ediyor dogru mu anlamışım bilgilendirir msiniz?

21 Şubat 2012 22:55

omerdemirel
Şef

tüketici hakem heyetine başvurduğumuzda kazandık diyelim.banka itiraz ederse mahkemeye verirse ve kazanırsa daha çok para kaybetmeyelim.dimyata giderken evdeki bulgurdan olmayalım.100 tl için yola çıkıpta daha fazla kaybetme ihtimalimiz var mı?

22 Şubat 2012 00:52

bumu
Memur

evet ya kaybedersekkk

22 Şubat 2012 11:56

omerdemirel
Şef

güncell

23 Şubat 2012 11:00

manhattan24
Kapalı

müminkys

Erken kapatmada alınan komisyonla ilgili tüketici heyeti dilekçe yazdırtmadı onda banka haklı çıkıyor dedi , emin misin kazandığına ?

kararı mail atabilir misin ?

29 Şubat 2012 19:59

cicikız_
Aday Memur

Ben öğrendiğim doğru bilgileri sizinle de paylaşayım. bir çok yorum var. İnsanın kafası karışıyor.Hem hakem heyeti hem tüketici mahkemelerine hem bankaya sordum.Banka kesinti makbuzlarını talep etmeniz durumunda veriyor.Dosya masrafı 1.168 tl den fazla ise tüketici mahkemesine, az ise bulunduğunuz ilçede bulunan kaymakamlık içinde bir birim olan tüketici hakem heyetine dilekçe ile şikayette bulunuyorsunuz.ekspertiz ücretinin de iadesini isterseniz o zaman banka ispatlayabildiği kadarını alıyor, karşı dava açıyor.dosya masrafı ile ilgili olumsuz olan bir sonuç hiç duymadım. yani dava açarsak daha çok kayıp olur gibi bir düşünce yanlış. ekspertizi talep etmedim ben.dosya masrafı iade ediliyor zaten sorunsuz olarak...hepimiz haksız yerine alınan paraları iade alırız diye düşünüyorum... gelişme olduğunda yazarım.herkese kolay gelsin

02 Mart 2012 13:33

alobirkiüç
Memur

üçbuçuk yıl önce ziraat bankasından konut kredisi çektim. ilk çektimde dask yaptırdım bir yıl sonra ziraat bankası tekrar 1 yıl sonra dask yaptırmamı istedi tekrar yaptırdım. aradan birbuçuk yıl geçti. 7 ay kadar borcum kaldı banka bana tekrar dask yapacaksın diye telefon etti.gittim görüştüm mecbursun diyorlar 7 ay kaldı dediğim halde 1 ayda kalsa yaptırcaksın diyorlar ayrıyetten konut sigortasınıda yaptırcaksın diyorlar toplam 210 milyon yapıyor. maaşımı ziraatten çekiyorum bankamatikte 170 milyonum vardı onada sigorta için bloke koymuşlar ben bu sigortayı gerçekten yaptırmak zorundamıyım. bilgisi olanlar acil cevap verebilirlermi.

02 Mart 2012 16:15

müminkys
Memur
02 Mart 2012 22:22

iyiniyetliyorumcu
Daire Başkanı

2006 yılında işbankasından konut kredisi kullandım.50000 tl krediye 1000 tl masraf almışlardı.bugün sözleşmeyi aldım bankadan ,sözleşmede masraflarla ilgili herhangi bir rakam yok.

bu durumda tüketici hakem heyetine masrafları geri almak için başvurabilirmiyim.zaman aşımına uğramış olabilirmi.

bu durumda olan arkadaş varmı

03 Mart 2012 00:51

alobirkiüç
Memur

cevap veren arkadaşlar saolsunlar. sözleşmenin fotokobisini nasıl aldınız bankaya dilekcemi yazdınız. ben ziraat bankasından sözleşmenin ekini isticem dilekcemi yazmak gerekiyor ziraat bankasından kredi cekip sözleşmesinin fotokobisini alan varmı bilgisi olan yazabilirlermi şimdiden teşekkürler .

üçbuçuk yıl önce çektiğim konut kredisi için ödedim masrafları alabilirmiyim diye bugün bankaya sordum bana ziraat bankası çalışanları başka bankadan alanlar var ama bizde hiç kazanan yok üstüne brde mahkeme masrafı ödersiniz dediler.ziraat bankasından çekenler nasıl yol izledi anlatabilirmisiniz teşekkürler

06 Mart 2012 09:08

edirneden22
Şef

2009 aralık ayında iş bankasından çektiğim konut kredisinin dosya masrafı için verdiğim 1000 lirayı almak için bankadan kredi sözleşmesinin fotokopisini aldım. Ancak kredi çekerken dosya ve ekspertsiz ücretinin yazılı olduğu sayfaya imza atmışım. Bu durumu gidip tüketici hakları kalemine sordum. herhangi bir hak iddia edemeyeceğimi söylediler. boynu bükük ayrıldım. Sözleşmede dosya masrafının yazılı olduğu sayfaya imza atmışsanız iade alamıyorsunuz. Ben bu şekilde öğrendim.

06 Mart 2012 10:45

iyiniyetliyorumcu
Daire Başkanı

sayın edirneden22

dosya masrafı ve ekspertiz ücretinin yazılı olduğu sayfada tam olarak ne yazıyor ,rakam varmı orada imza attığınız sayfada.

06 Mart 2012 15:08

müminkys
Memur

sözleşmede masraflar bölümü boş ise alınan para iade edilmesi gerekir. birde kredi öncesi bilgi formu ve kredi sözleşmesinin tarihleri aynı günse yapılan sözleşme geçersizidr.

17 Nisan 2012 11:46

kamuran6606
Genel Müdür

17 nisanda İş bankasını THH ( Dosya masrafının ödenmesi) kararına karşı açmış olduğu iptal kararına bugün mahkeme davayı red etti.

Hakim kredi dosyasında "DOSYA MASRAFI" adı altında kesinti yazmıyor diye davayı ptal etti. Bankayı haksız buldu.

17 Nisan 2012 15:17

opus88
Memur

Merhaba Arkadaşlar,

Yüksek lisans tezi için hazırladığım anketi lütfen doldurarak bana destek olun.Katkılarınız için şimdiden teşekkürler...

https://www.surveymonkey.com/s/FBZFWL9

18 Nisan 2012 11:01

1yıllıkmemur
Daire Başkanı

merhaba..

ben de finansbanktan konut kredisi kullandım durumu paylaşmak isterim..

ilk etapta kredi kullandım ve 1000 tl dosya masrafı ödedim..

birbuçuk yıl sonra yapılandrma yaptım ve 800 küsür yapılandırma için erken ödeme ücreti ödedim..

her iki ödemenin geri alınması için hakem heyetıne başvurdum ..

hakem heyetınden kararı dün aldım:

1000 tl dosya masrafının iadesine

diğer erken ödeme ücretinde bankanın haklı olduğuna karar vermişler..

Her ne kadar yargıtayın kararı olduğunu delil olarak sunsam da karar metnı henuz nette bulunmadığından sadece dosya ve karar numarasını delil saymadılar ve erken ödeme ücretine red verdiler..

şimdi ne yapabilirim diye araştırıyorum..

1000 tl yi icra yolu ile alabileceğimi , erken ödeme ücretini de tüketici mahkemesine dava açarak (thh kararının iptali şeklinde ) talep edebileceğimi öğrendim..

yanlız tüm bunların ne kadar bir zaman alacağını merak ediyorum..ayrıca daha önce hiç dava açmadım ve nette de pek bir bilgi yok..

18 Nisan 2012 17:45

müminkys
Memur

1 yıllık memur arkadaşım, alt konularda erken ödeme cezasının italiyle ilgili bir çok karar var. yeniden yapılandırma ücretiyle ilgili tüketici mahkemesi ve yargıtay kararlarıda var. incelersen görürsün. ama çok istiyorsan sana gönderebiliirm.

19 Nisan 2012 16:38

fatih0617
Memur

Bu konuda tecrübeli ya da bilgili olan arkadaşlardan durumu değerlendirmelerini rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Mart 2010 tarihinde Garanti Bankasından 100.000 TL konut kredisi kullandım.

Bugün dosya masrafını geri alabilir miyim acaba diyerekten gidip sözleşmemi aldım. Sözleşmenin komisyon, vergi ve masraflar başlığında aynen şu yazıyor:

Müşteri, hesabına borç yazılan her çeşit komisyon, ekspertiz, muhafaza ücretleri ve sair masrafları ve bunların gider vergilerini, Banka'ya derhal ve nakden ödemekle yükümlüdür.

Aldığım hesap özetinde ise 1500 TL ekspertiz masrafı gözüküyor. Yani o gün 1500 TL ekspertiz ücreti olarak kesilmiş. Ancak sözleşmede ekspertiz ücretinin kaç lira olduğu ile ilgili hiç bir rakam yok.

19 Nisan 2012 19:07

müminkys
Memur

eğer rakam yoksa senden ücret alamazlar. onların yazdıklarına biz etki edemediğimiz için haksız şarttır. sözleşmeye sonradan 15000 tl dosya masrafı alınacaktır yazabilir. bu yüzden rakam yoksa hiç önemi yok.

19 Nisan 2012 21:49

fatih0617
Memur

Ben de sonradan düşündüm ve şu sonuca vardım.

Sözleşme imzalarken bana diyor ki senden masraf alacağız, ekspertiz alacağız falan... Ama sözleşmede hiç bir bedelden bahsetmiyor. Ben ne zaman anlıyorum benden ne kadar masraf alacaklarını? Taa parayı çekeceğim anda. Parayı çekerken bana 1500 TL masraf çıkarmış.

Tam bir sürpriz. Mesela atıyorum 500 TL de olabilrdi, 2500 TL de olabilirdi. Para alma aşamasında olduğu için en azından o anda hiç sesimi çıkaramıyorum.

Dolayısıyla olaya objektif baktığımda eğer hakikaten sözleşmede masraf bedeli net olarak belli değilse mahkeme çok rahat kazanılır diye düşünüyorum naçizane...

Ha eğer sözleşmede (imzaladığınız ödeme planında da olabilir) dosya masrafı ya da ekspertiz falan filan şu kadar para alınacaktır diye yazıyorsa hak talep edilemez diye düşünüyorum.

Toplam 83 mesaj
ANKET
Arabalarda, cam filmi yasağı olmalı mı?