Editörler : Cüneyt Barışoglu
25 Ocak 2012 20:39   


Borsa Hakkında Her Şey..

Borsa nedir?

Borsanın herkese göre bir tanımı olabilir, ancak borsanın içindeki bir çok kişinin bile borsanın ne olduğunu bilmediğini iddia etsem hiçte abartılı olmaz..

BORSADAKİ İLK YANLIŞ; Borsa oynuyorum lafıdır, hata burada başlıyor borsa oynanmaz, borsa bir oyun yada kumar değildir, borsada işlem yapılır, borsa bir y.a.t.ı.r.ı.m a.r.a.c.ı.d.ı.r.

Şahsi görüşüm dünyadaki borsacılarla bizim en BÜYÜK FARKIMIZ şudur: Biz borsada kısa zamanda çok para kazanma ve sürekli al sat peşindeyiz, bizim kısa orta uzun vade tanımlamalarımızla onlarınki örtüşmüyor, biz kısa vade deyince 3-5 gün en fazla 1 haftayı anlarız onlar ise kısa vade minimum 1 aydır.

Biz X hissesini alınca yapışırız ekrana artmasını bekleriz, onlar alınca çekilir koltuğa keyfine bakar

Biz dedikoduya göre kağıt alırız onlar teknik analize göre

Bu kıyaslar uzar gider.

BORSADA NE YAPAYIMKİ KAZANAYIM ?

İLK KURAL ana kural olmazsa olmaz kural %100 uyulması gereken kural şudur? Kısa vadede ihtiyacın olan parayla borsaya girme, kredi çekip borsaya girme, borç alıp borsaya girme..

BUNLARI MUTLAKA YAPIN:

Gündemi mutlaka takip edin, Ben şahsen her sabah biraz erken kalkıp işe gitmeden kalkıp bloomberg ht izlerim, Japonya borsası ne yapmış bakarım, gece ABD borsasının kapanışını izlerim.

Ekonomik gündemi, Merkez bankasının kararlarını, aylık enflasyon açıklamalrını, FED in faiz kararlarını işsizlik oranlarının açıklanmasını takip etmek gerekir.

Gündemi SAKIN kaçırmayın, mesela şuan traktörlerde hurda yasası var gündemde , bu yasa yakında çıkarsa traktör hisseleri mutlaka yukarı hareket edecektir

MEVSİMSEL HİSSELER HER ZAMAN KAZANDIRIR: Artık bunu bilmeyen yoktur, ramazandan önce (1-1,5 ay önce gıda hisseleri almak, okullar açılmadan kırtasiye ürünleri, yazın su sektörü, çok sıcaklarda klima sektörü

BİLANÇO DÖNEMLERİ: Şirketlerin bilanço dönemlerini izleyin

TEKNİK ANALİZ: Girin google amcaya teknik analizle ilgili bir çok site var girin bakın öğrenmeye çalışın

DEDİKODU: Dedikoduları iyi takip edin, aslı çıkmasa bile siz erken duymuşsanız o gazla kağıtlar biraz yükselir aşağıdan alırsanız verin kar edip çıkın.

HIRS SEBEBİ HASARETTİR: kazanmaya başladığınızda göreceksiniz daha çok daha çok diyeceksiniz oysa frenleyip kar cebe yakışır deyip satsanız borsa size zevkli bir kazanç kapısı olacaktır.

SATMADIĞIN SÜRECE kar da zarar da SANALDIR, hisse senedini satmadığınız sürece karda ettim demeyin zararda çünkü çıkabilirde düşebilirde.

Klasik ama çok doğru bir söz: Borsada beklentiler ALINIR ,gerçekler SATILIR.

SPOR HİSSELERİNE DİKKAT: Yukarda dedim ki borsa kumar değil ama spor hisseleri buna müsaittir, bunlarda teknikmiş taktikmiş bilgiymiş işlemez

Geçen yıl kendi takımından bir ayda iyi para kazandım ondan sonra spor hisselerine bulaşmadım,gündemdeki olaylar olmasa şirket birleşmesi beklediğim hisse senedinden alacaktım vazgeçtim.

SIĞ KAĞITLARA BAKMA BİLE: borsada yüzlerce kağıt var mümkün olduğu kadar ilk 30-50-100 hisselerine bakın özellikle acemiyseniz bunlara bakın ve acemilik döneminde SADECE VE SADECE A grubu kağıtları alın satın.

FORUMLARI TAKİP EDİN: Borsayla ilgili onlarca forum var bende bir kaçını takip ederim sizde edin AMA her yoruma bakıp alım satım yapmayın.

Hiç kimsenin amacı size para kazandırmak değildir, elin adamı size niye para kazandırsınki ??? Çoğunun amacı kendi kağıdını pazarlamak yada speklere uşaklık etmektir.

AMA kaliteli youmcularda var benimde takip ettiklerim var iyi niyetliler, ama UNUTMAYIN Kİ , siz o siteleri okurken spekler manipültörlerde takip ediyor oraları.

Endeks düşerken paranız varsa alım yapın yükselince satın, USTA BORSACILAR endeks düşerkende kazanır( alarak) yükselirkende kazanır ( satarak)

Herşeye rağmen borsa işlem yaparken unutmayın KAR ZARARIN KARDEŞİDİR, manipülatör yada spekülatör değilseniz her zaman sürekli kazanamazsınız zarar ettiğiniz dönemlerde olabilir, ama önemli olan totaldeki durumunuzdur.

Borsaya aşık OLMA, borsa yüzünden aileni ihmal ETME.

Herkese ulaşan tiyo tiyo değil YEMDİR :)

Daldan dala hisse alıp satımı yapmayın o zaman siz değil aracı kurum kazanır.

BORSA TERİMLERİNİ ÖĞRENİN:

Yaptığınız iş ne olursa olsun onunla ilgili terimleri öğrenin

Destek direnç nedir bilin.

Bedelsiz verecek hisseleri ve söylentilerini takip edin

Şunu unutmayın kaybettiğinizde çok üzülmeyin borsa büyük bir okyanus kar zararda balık gibidir, denizde kum borsada FIRSATLAR BİTMEZ

25 Ocak 2012 21:14

kaspersky_security
Müsteşar Yardımcısı

AÇIĞA SATIŞ İŞLEMLERİ: Sahip olunmayan menkul kıymetlerin ödünç alınmak sureti ile satılmasıdır.

AYI PİYASASI: Hisse senedi fiyatlarında düşüş beklentilerinin olduğu piyasalardır.

BEDELLİ SERMAYE ARTTIRIMI: Anonim ortaklıkların, artırdıkları sermaye karşılığı çıkardıkları hisse senetlerini ortaklarına belirli bir bedelle nakit karşılığı dağıtmalarına denir.

BEDELSİZ SERMAYE artırımı: Anonim ortaklıkların, iç kaynaklarından yaptıkları sermaye artırımı karşılığı çıkardıkları hisse senetlerini bir bedel almaksızın ortaklarına dağıtarak gerçekleştirdikleri sermaye artırımlarıdır.

BROKER: Borsada başkası adına alım satıma ilişkin konuları görüşen, malın mülkiyeti kendisine ait olmayan ve yaptığı hizmet karşılığı komisyon alan kişilerdir.

DESTEK SEVİYESİ:

Fiyatların düşerken yoğun alımlar ile karşılaştığı ve daha aşağıya düşmekte zorlandığı seviyedir.

DİRENÇ NOKTASI:

Borsada, belli bir süreç içinde sürekli bir fiyat artısının yoğun satışlar sonucu durdurulduğu fiyat seviyesini ifade eder.

DÜZELTME:

Mevcut fiyat trendinin aksi yönünde oluşan hareketlerdir. Fiyatlar mevcut trendin yönünde tekrar ilerlemeye başlamadan önce genelde belirli bir yüzdeyle bir düzeltme yaparlar.

SÜRÜ PSİKOLOJİSİ: Büyük fiyat dalgalanmalarında küçük yatırımcıların bilinçsiz şekilde yüksek fiyattan alım yapmaları ya da panikle düşük fiyattan satış yapmalarıdır.

25 Ocak 2012 21:15

kaspersky_security
Müsteşar Yardımcısı

Bu başlıkta Hisseler hakkında yorum yazamayacagım bir kaç ufak yorum yazdıgım başlık aşağıdaki linktedir.

http://forum.memurlar.net/konu/1455044/

25 Ocak 2012 21:29

42k40h
Şube Müdürü

tesekkurler acmısın baslıgıda hısse analızlerını hepmı ordan yapacaksınız

25 Ocak 2012 21:33

kaspersky_security
Müsteşar Yardımcısı

Yok sayın 42k40h malesef yorumlamaya zamanım yok ,ama fırsat buldukca dikaktimi çeken hisseleri yazarım o başlığa..

28 Ocak 2012 13:07

kaspersky_security
Müsteşar Yardımcısı

Borsada ve hayatta acele etmek zararın kapısıdır.

28 Ocak 2012 18:53

tuticik
Aday Memur

çok teşekkürler admin..faydalı bilgiler yazmışsınız..

Toplam 6 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?