Editörler : supporters.

müminkys
Memur
21 Aralık 2012 00:07

bugunki davayı kazandım. hem dosya hemde yapılandırma ücreti.

mirek76
Aday Memur
21 Aralık 2012 08:38

Hayırlı olsun, darısı bizim başımıza,

tulip35
Şube Müdürü
21 Aralık 2012 13:09

Hayırlı olsun.banka sizin için bilirkişi raporu istedimi.istediyse ne gibi bir rapor çıktı acaba

müminkys
Memur
23 Aralık 2012 01:10

bilirkişi istemedi ama ben dava açarken yartırmıştım harcını ama gerek görmedi:))

lilith2009
Şube Müdürü
03 Ocak 2013 21:10

arkadaşlar 2011 yılında bankadan konut kredisi çektim.ancak elimde dekont veya sözleşme olması bir tarafa,benden aldıkları toplam miktarı ve kalemleri hatırlayamıyorum.bankadan sözleşme metnini istedim ama vermiyorlar,daha doğrusu bunun için ücret istiyorlar.

mahkemeye başvuracak olsam,elimde bir şey olmayacak.belgelere nasıl ulaşabileceğim hakkında fikri olan?

müminkys
Memur
06 Ocak 2013 21:57

banka uyanıklık yapıyorsa sizde kredi çektiğiniz döneme ait hesap hareketinizi isteyebilirsiniz. örneğin 10/02/212-10/03/2012 arası hesap özetimin verilmesi için diye dilekçe yaz. zaten masrafları hesaptan kestikleri için orda kesilen kalemler tek tek yazdığı için ordan ispatlayabilirsiniz...

lilith2009, 11 yıl önce

arkadaşlar 2011 yılında bankadan konut kredisi çektim.ancak elimde dekont veya sözleşme olması bir tarafa,benden aldıkları toplam miktarı ve kalemleri hatırlayamıyorum.bankadan sözleşme metnini istedim ama vermiyorlar,daha doğrusu bunun için ücret istiyorlar.

mahkemeye başvuracak olsam,elimde bir şey olmayacak.belgelere nasıl ulaşabileceğim hakkında fikri olan?

demansiaa
Kapalı
10 Ocak 2013 22:24

ben vakıfbanktan kredi çektim ama yaplandırmayapmadıkalrını söylediler.anlaşılan o ki faizin kesilmesi işlerine gelmiyor

müminkys
Memur
11 Ocak 2013 10:29

sizde başka bir bankaya taşıyın kredinizi

bülentttt
Aday Memur
05 Şubat 2013 23:18

arkadaşlar bugüm mahkemeye katıldım.bir dakika da bitti.karar bilirkişi istenilmesi.sonraki mahkeme üç ay sonraya.

benimadımmavi
Aday Memur
09 Şubat 2013 10:00

Bu konu başlığında daha önce tüketici heyetine başvurduğumu yazmıştım. Kaldığım yerden devam ediyorum. Tüketici Heyeti bizi haklı buldu. Ancak geri ödenmesi gereken miktar tüketici heyeti sınınırı aştığı için, banka ödeme yapmadı. Tüketici Mahkemesine dava açtık. 2012 Ağustos'da dilekçe verildi. 2012 Kasım'da ilk duruşma yapıldı. Ocak 2013'de ilk duruşma görüldü. Hakim bilirkişi raporu için istedi. Bugün bilirkişi raporunu aldık. Tamamen haklı olduğumuzu bildiren bir rapor. Bir sonraki duruşma günü Mart 2013'de. Avukatımıza göre bu duruşmada sonuç alırmışız. Yeniden yapılandırma yapıp ek masraf ödeyen herkes bu davayı açmalı. Yargı tüketiciden yana görünüyor bu konuda.

tulip35
Şube Müdürü
09 Şubat 2013 23:01

bende aralık ayında duruşmaya katıldım davayı açan banka bilirkişi istedi.mahkemem martta.bilirkişiyi netten buldum telefonunu falan.acaba ne oldu bizim iş diye arasam nasıl olur.yargıya müdahale mi etmiş oluruz acep :)

silver76
Aday Memur
14 Şubat 2013 12:02

Arkadaşlar yeniden yapılandırma ücreti ile açmış olduğum davanın dün ilk duruşmasına gittim. Bankanın avukatı mazeret belirtip katılmamış. (muhtemelen davayı kaybedeceklerini bildikleri için oyalama taktiği) Hakim mazeret ile ilgili bir diyeceğiniz var mı diye soru yöneltti. Daha önceden bir mahkeme deneyimim olmadığı için bir diyeceğim yok dedim. Ve dava direkt 17 nisan 2013 tarihine ertelendi. Daha sonra araştırdım. Böyle bir durumda mazeretini kabul etmiyorum duruşmanın devamını istiyorum deme hakkımız varmış. Banka avukatlarının bu oyunlarına gelmeyin arkadaşlar gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

av.abdulkadiraslan
Aday Memur
21 Şubat 2013 10:02

2013 yılı itibari ile 1.191,52 TL altındaki miktarlar için Tüketici Hakem Heyetleri 1.191,52 TL üstü için Tüketici Mahkemeleri görevlidir.

1- Tüketici Hakem Heyetlerine başvururken mutlaka kesinti ile ilgili dekont yada hesap hareketleri nin dilekçeye eklenmesi gereklidir. İstenebilecek kalemler;

-Dosya ücreti, istihbarat ücreti, ipatek ve ipotek fek ücreti, plan değişikliği, yapılandırma ücreti( yapılandırma ücretinde önemli bir ayrım vardır. eğer birden çok taksit ödenerek kredi erken kapatılıyorsa burada kesilen % 2 erken ödeme cezası yasaldır. imzaladığınız sözleşmelerde ve yargıtay kararlarında vardır, geri alınamaz. Ancak yapılandırma yapılırken bankanın sanki erken ödeme yapılıyormuş gibi kestiği %2 yapılandırma ücretinin tamamı geri alınabiliyor), refinansman ücreti, bazı durumlarda ekspertiz ücreti (yargıtayın 2012 yılında verdiği son içtihatlara göre eğer banka ekspertizi kendi banka elemanına yaptırmış ise tamamını alabiliyoruz, ancak dışardan bir ekspertiz firmasına yaptırdı ise dosyaya bu hizmetin belgesinin sunulması isteniyor banka bu belgeyi sunamazsa yine tamamı iade olunuyor. Diyelim ki banka özel bir ekspertiz firmasına 250 TL ye ekspertiz yaptırdı ancak sizden 500 TL kesti, aradaki 250 TL fark iade alınıyor.)

Alınamayan kalemler ;

-Dask, Hayat Sigortası, Konut Sigortası, Yangın Sigortası, ekspertiz ücreti,

2- Tüketici Mahkemelerine başvururken çok dikkatli olunmalı, dekontlar çok iyi incelenmeli zira bankadan para alalım derken vekalet ücreti ödemesi ile karşılaşılabiliyor. Çoğu bankanın vermiş olduğu dekontlarda örneğin 1750,00 TL dosya ve komisyon ücreti yazar. tüketicide bu miktarın tamamı için mahkemeye başvurur. Ancak banka davada cevap verir bu miktarın 350,00 TL si ekspertiz 100 TL si konut sigortası, 50 TL si dask ve bunlarla ilglilide dosyaya makbuz sunar. hakimde 1750-500=1250 TL için davayı kabul eder ancak 500 TL için davayı reddeder. Bunun ismi kısmi kabul kısmi reddir. Reddedilen kısım için karşı tarafa vekalet ücretine hükmedilir. Bana dava açtıktan sonra gelen müvekkillerin en az yarısında bu tip kararlar çıktı. Ancak davanın başından beri takip ettiğim dava dilekçesini kendi yazdığım davalarda henüz olumsuz bir durumla karşılaşmadım ve Ankara da bir çok kazandığım ve halen devam eden davam vardır. 1191 TL üstü için açacağınız davalarda mutlaka bir avukata başvurun.

Elimde birçok karar, son çıkan yargıtay karar numaraları ve bilirkişi raporları mevcuttur. Her türlü yardımcı olurum. Korkmadan ama profesyonel yardım alarak bu davaları açabilirsiniz. Sormak istedikleriniz için mail adresime mail atabilirsiniz. [email protected]

mirek76
Aday Memur
28 Şubat 2013 11:10

24 Ocaktaki 2.duruşmada Hakim lehimize karar verdi, banka herhalde Yargıtaya gidecek. Benim ne yapmam gerekiyor, bilen var mı? Teşekkürler...

av.abdulkadiraslan
Aday Memur
28 Şubat 2013 19:18

gerekçeli kararın tarafınıza gelmesinin ardından kararı icraya koyacaksınız. karşı tarafın temyize başvurması sizin icranızı durdurmaz. paranızı alırsınız.

romantic_teacher
Aday Memur
09 Mart 2013 21:18

arkadaşlar bende 2 defa yeniden yapılandırma yaptım. tüketici hakem heyetine gittim beni haklı buldular ancak, bankaya gidip paramın iadesini isteyince vermediler tabiki. dedikleri şu tüketi,ci hakem heyeti 1190 tl ye kadar karar alma yetkisi varmış bu tutar üzerinde karar alamaz denildi bende hemen bir avukata gidip dava açtım. mahkemem 4 oturum sürdü. bilrkişiye gönderdiler evraklarımı. sonuçta 05.03.2013 tarihindeki mahkemeden çıkar kararda benim lehime çıktı. şu andan itibaren nasıl bir sonuç çıkar bilmiyorum. banka paramı iade edermi yoksa teyiz emi gider, prosedürü bilmiyorum. avukatada soramadım. beklemedeyim.. bilen varsa yazabilir.. herkes hakkını arasın bence... peşlerini bıurakmayın bu bankaların...

cemalalp
Aday Memur
17 Mart 2013 09:39

arkadaşlar bende yeniden yapılandırma yaptım vakıfbanktan ancak 67 ay taksidi bu yapılandırma sırasında 60 aya düşürdüm. şimdi dava açsam kazanır mıyım acaba. yoksa banka kestiği parada haklı mı bulunur.

av.abdulkadiraslan
Aday Memur
22 Mart 2013 21:57

özellikle yapılandırmalarda kuruşu kuruşuna alıyoruz korkmayın açın

av.abdulkadiraslan
Aday Memur
22 Mart 2013 22:12

Davalarınızı korkmadan açabilirsiniz. Avukat olarak açtığım ve kazandığım birçok dava var. Ankara da ikamet eden üyelere seve seve yardımcı olurum. Üyelik bilgilerimden iletişime geçin lütfen

Sık sorulan bir soru var onuda cevaplayayım buradan. Banka sözleşmelerin altına müzakere ettim yazdırıp imzalatıyor. Özellikle bunu 2012 ve 2013 yılında yapılan sözleşmelerde uygulamaya başladılar. Şuan için 2012 ve 2013 sözleşmelerini dava konusu etmiyoruz. Çünkü bu sözleşmeleri bankalar değiştirdi ve yargıtayın bu konuda vermiş olduğu bir karar yok. Emsal teşkil etmesi açısından davasını açtığım 2012 sözleşmesi var. Dava henüz tüketici mahkemesinde. Oradan çıkacak karara göre elimdeki 2012 ve 2013 sözleşmelerini dava konusu edicem. Karar çıktığında forumda bilgi vericem.

g.yasinkvk55
Aday Memur
23 Mart 2013 11:53

Avukat Bey'inde söylediği gibi, bilirkişi benimde yapılandırma bedelinin tamamının iadesine kanaat getirmiş. banka benden dilekçe aldığı halde. çünkü yasada karşılığı yokmuş.dilekçe imzalasanız bile güçlü olan lehine , ancak güçsüz durumda olan vatandaş aleyhine haksız şart kabulü gerekir diyor bilirkişi. bu yüzden iadesine kanaat getirmiş

av.abdulkadiraslan, 11 yıl önce

özellikle yapılandırmalarda kuruşu kuruşuna alıyoruz korkmayın açın

Toplam 153 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi