Editörler : F16 Gökçen

ates2121
Şef
01 Şubat 2012 10:27

Ya kardeşim öyle bişey söylüyorsunuz ki sanki biz açıktan tıp fakültesi okuyalım diyoruz sonuç olarak sözel değil mi üstelik işini severek yaparsan en kral sensin, o zaman diğer açıköğretimleri de kaldırsınlar. Mesleğin esprisi ne ben onu anlmadım?

Teknisyen6108
Aday Memur
01 Şubat 2012 10:27

Beyler bu konuyu ciddi olarak dile getirelim. Yurt Dışında bir çok ülkede uzaktan eğitim veren Hukuk fakülteleri var.

Yanlış hatırlamıyorsam Almanya ve Fransa'da Hukuk Fakültelerine girmek sınavsız.

Madem Hukuk devletiyiz, Boyle bi opsiyın hakkının tanıması gerekir.

dikenli_gül
Kapalı
01 Şubat 2012 10:35

Diğer açıköğretimlilerle hukuk fakültesinin ne alakası var arkadaşım,ayrıca hukuk fakültesi benim için tıp fakültesi kadar değerli belirli bir yetenek sınavını geçemeyen adam girememeli,yarın bi gün benim bir davam için seçeceğim avukat çok donanımlı olmalııı bütün kanunlardan haberdar olmalı sonuçta bir devlet için en önemli şey hukuk kurallarıdır,açıköğretimli bir öğrenci hiç ders görmeden hiç staj falan yapmadan nasıl avukat olucak yaa,mantıklı bişey söyleyin

dikenli_gül
Kapalı
01 Şubat 2012 10:44

dgs de kontenjanın arttılması puanların biraz daha düşürülmesi cok iyi olur ama bana göre diğer türlü olucağını sanmıyorum

Uzundere
Aday Memur
01 Şubat 2012 10:49

arkadaşlar sapla samanı karıştırmayalım.Bu ülkede ekstern olarak hukuk fakülteleri yıllar önce öğrenci alıyorlardı.Nooldu o zamanlar niye kalite düşmedi.Sadece sınavlara katılıp okullarını bitirip hukuçu oldular.zaten şu anda bile Hukuk Fakültelerinin büyük çoğunluğunda devam zorunluluğu yok.Sonra aklı olan hiç kimse demiyorki Adalet gibi Bir Aof Hukuk Fakültesi açılsın.her isteyen hemen kayıt yaptırsın...Ha ne olabilir işin mutafında olan birisi olarak şöyle olabilir...Benim çalıştığım Atatürk Üniversitesinde Atauzem diye bir birim var.Tamamen uzaktan eğitim veren bir birim.Örneğin nir ilitam (İlahiyat Lisans tamamlama) programı var belli bir puanla girilebilen,bir Helitam (Hemşirelik lisans tamamlama) var,bir Politam (Polis lisans tamamlam) var.Bir Hulitam niye olmasın(Hukuk Lisans Tamamlama) farzedelim 500 kişi kontenjanlı ve dgs sınavı sonucu alınan puanla yerleşilebilen bir program niye olmasın.Bu programlara yerleşen adaylara bir tablet bilgisayar veriliyor ve dersler online olarak işleniyor.Bence tüm dünyada bilhassa Avrupa da uygulanan uzaktan eğitim sistemi tabiiki bu programda da uygulanabilir.Örgün eğitim olarak büyük anfilerde ders görmüş birisi olarak uzem sistemiyle derslerinde karşılıklı etkileşimle daha iyi kavranılacağı kanısındayım.İlla ki insanları kalabalık anfilere tıkmanın bir anlamı yok...Sonra Hukukçuluk yorumlama yeteneği, muhakeme gücünü ön plana çıkaran bir meslek.Kendisini en iyi şekilde yetiştiren birisi bu bölümde gayet başarılı olacaktır.Örneğin bir bakın dün memurlar nette vardı harcırah konusunda Bölge idare mahkemelerinin verdiği birbiriyle çelişen nice kararlar yayınlanmıştı.Her şey; insanlara değer vermek, yaşam boyu öğrenme modelini aktif olarak hayata geçirmek ve ülkemizde çağdaş eğitim teknoljilerinden yararlanarak uzaktan eğitim sistemine işlerlik kazandırmakla mümkün olacaktır...

katip884
Şube Müdürü
01 Şubat 2012 10:50

Dikenli gül öğrenci hic ders görmeden staj yapmadan nasıl avukat olacak demıssın ama senın acıkogretımden haberın yok galıba acıkogretım unıversıtedır orda da butun derslerı goruyorsun okulun bıttıgı zaman stajını da goruyorsun kaldıkı normal unv. den daha zordur acıkogretım cunku normal unv de hocalarla bırebır ders goruyorsun onlarla aran ıyı olursa kanaat notu kullanma sansın da var ama acıkogretım de bunlar yok

dikenli_gül
Kapalı
01 Şubat 2012 11:02

katip884 benim aöf den haberim var sen bu tarz şeylerle kafanı yorma ben ders görmeden derken örgünde ders görmeden bahsettim yazıyı anlamadan yorum yapma bi daha

dikenli_gül
Kapalı
01 Şubat 2012 11:06

Uzundere dikkatini çekerim ; puanlar düşürülsün dgs de kontenjan arttırılsın o zaman mantıklı olur demiştim..

dikenli_gül
Kapalı
01 Şubat 2012 11:09

katip884 örgünde bütün üniverstelerde o hocaların geçirme dediği olay olmuyor k.bakma ama 1-2 ders yüzünden dönem uzatan birebir tanıdığım arkadaşlarım var...

Uzundere
Aday Memur
01 Şubat 2012 11:14

Üstelikte ülkemizde bir yargı reformunun gerekli olduğu en yetkili ağızlar tarafından ifade edilmesi (Adalet Bakanı) ve bu yönde yargıyı hızlandırmayla paketleri hazırlanması da bu işin cabasıdır...Daha tam anlamıyla Bölge idare mahkemeleri faaliyete geçememmiştir.Yargı süreci çok uzundur ve tutukluluk süreleri de maalesef yasal sınırların çok üzerindedir.Keza yine temyiz mahkemelerinde de davaların temyiz aşamaları çok uzun bir süre alamaktadır.Bütün bunların çaresi iyi yetiştirilmiş nitelikli hakim ve savcılarla gerçekleştirilecektir.Bu anlamda ülkemizdeki yargı yükünü hafifletmek için bayağı sayıda bir personel istihdamı (hakim savcı avukat)gerekmektedir.Aynı zamanda açılacak olan belli sayıdaki uzaktan eğitim Hukuk lisans tamamlama programlarıyla da üniversiteler de harç yönünden rahatlayacak ve belli bir meblağ ekstra gelir elde edeceklerdir.ben ce bu konunu YÖK tarafından enine boyuna iyice düşünülüp tartışılması gerekmektedir.Ülkemizin hukuçu ihtiyacının gelecek yıllardaki dağılımıda düşünülerek iyice planlanması buna göre dizayn edilmesi gerekmektedir.Yoksa bir Fen fakültelerinin fizik kimya biyoloji bölümleri gibi öğrenci talebinin çok düşük olduğu bölümler hesaba katılmalı ve rasyonel bir planlama yaoılmalı ve uzaktan eğitim ihmal edilmememlidir....

katip884
Şube Müdürü
01 Şubat 2012 11:18

Dikenli gül merak etme kardeşim ben üç tane unv bitirdim neyin ne oldugunu bılıyorum suanda da Yuksek Lisans için basvuruya hazırlanıyorum ısmın gıbı dıkenledin şu konuyuda helal olsun kardeşim sanki senden birşey isteyen var sen işine bak ok biz sadece Adalet Bakanlığında çalışan Adalet Mezunları için istekte bulunacağız diğer arkadaşlar da kendileri bulunurlar ok

katip884
Şube Müdürü
01 Şubat 2012 11:21

Uzundere guzel yazmıssın senınle ortak bır dılekce hazırlayabılırz ben hafta sonu bırseyler cıkarmaya calısıcam sende bırseyler yazarsan ortak bır metınde bulusup gonderebıırız

ates2121
Şef
01 Şubat 2012 11:28

Dikenli gül sen örgün univ okudun mu? örgünde sana müvekkili nasıl savunacağını öğretmiyolar emin ol buna,bu sadece hukukta değil diğer çoğu branşta böyledir, sadece teorik bilgiyi veriyorlr. Bu tamamen senin okulu bitirdikten sonraki hevesine azmine bağlı. Ayrıca neden bukadar muhalefet oluyorsun anlamıyorum, benim katip arkadaşlarım (mesleğe yeni başlayanları saymıyorum) çoğu avukattan daha iyi biliyor kanunları.Ben dilekçe yazamayan avukat gördüm sen kalkmış kanunlardan bahsediyorsun.Biraz kendimizi değerli görelim artık arkdaşlar. Eminim şuan piyasadaki avukatları arka cebinden çıkaracak nitelikte bilgi ve birikime sahip olan katip arkadaşlarım vardır, yani bunların hukukçu olmasının neyi kötü onu anlamıyorum. Devlet önce paralı eğitimi kaldırsın kaliteyi artırmak için.Neyse burda tartışmanın sonu gelmez, herkesin fikri kendine göre doğrudur. Biz bunun gerçekleşmesi için ne yapabiliriz onu düşünüp biran önce hayata geçirelim.

dikenli_gül
Kapalı
01 Şubat 2012 11:50

Arkdaşım sen önce bi ne demek istediğimi anla ondan sonra saldırıya geç ben muhalafet olmuyorum !! hukuk fakültesi önüne gelen herkesin okuayacağı bir fakülte olmamalı,ayrıca sen kendi başarına bak madem o kadar avukatlardan zekisiniz dgs yide rahatça yapıp yerleşebilirsiniz sizi tutan yokki..

benim demek istediğim birşey yapılıcaksa yine bi eleme sistemiyle olmalı kontenjan arttırılsın ama yine sınırlı olsun 500 olsun 1000 olsun,gerçekten emek veren girsin,eğer staj olucaksa gereken eğitim öğretim ortamı sağlanıcaksa açılsın ama bunlar olmadan açıköğretimde hukuk fakültesinin bir mantığı yok,

ayrıca katip884 benim seni merak ettiğim hangi yazımda geçöiyor ?

ben de 2.üniversteyi okuyorum aöf den...

ayrıca benden birşey istiyorsun demedim burası bir site sitedeki forumlar herkese açık isteyen istediği yere girer yorumu yapar çıkar,taşlamaya gerek yokkkk

dikenli_gül
Kapalı
01 Şubat 2012 11:56

örgünde dilekçe yazmayı bilmeden mezun olan avukatlar var diyorsun açıköğretimde olmayacak mı bu durum ??? (ayrıca her meslekte var bu tür adamlar) e bende böyle durumların olmaması için gerçekten bir yerlerde bir sınır konulmalı diyorum diploma notu yüksek olma şartı olabilir kontenjan olabilir vs vs...

ates2121
Şef
01 Şubat 2012 11:56

Katipler önüne gelen herkes mi? Önce mesleğine saygın olsun biraz. Biz de demiyoruz her adalet mezunu hukuk okusun, adalet mezunu artı z.kaitibi memurlarının sınavsız kayıt yapacağı sadece belirli bir zaman için açılması gerektiğinden bashediyoruz.Ayrıca ben okadar avukattan zeki olduğumu iddia etmiyorum, bu işi çoğu avukattan daha iyi yapacak katip arkadaşlarımın olduğunu söylüyorum Anlatabildim umarım.

dikenli_gül
Kapalı
01 Şubat 2012 13:35

saptırma konuştuklarımı ! katipler için demedim ben yazımda katip kelimesi geçiyormu ? adalet öğrencileri için konuştummmm,ayrıca ben de o kadar iyi yapabiliyorlarsa girsinler dgs ye alın teri döküp giren nasıl giriyorsa onlar da öyle girsinler mesleği de mükemmel şekilde icra etsinler o zamanlar.

ates2121
Şef
01 Şubat 2012 13:48

Bak güzel kardeşim biz de arkadaşlar hem fikir olarak bütün adalet mezunları girsin demiyoruz, bakanlıkta çalışan ve adalet mezunu olan katip arkadaşlar okusun bu bölümü diyoruz. Anladın mı şimdi?

Teknisyen6108
Aday Memur
01 Şubat 2012 14:01

Hukukcular bile olumlu karşılıyor bu meseleyi Userin biri gelmiş. karşı çıkmış tartışma konusu olmuş. Anadolu daha önce açmıştı Avrupa'da uzem ile eğitim alınabiliyor, kimi ülkelerde Hukuk fakültesine girmek sınavsız.

Israr edilirse bu konu için olur neden olmasın.

ates2121
Şef
01 Şubat 2012 14:06

Evet ben olacağını düşünüyorum, bir katip arkadaştan dilekçe bekliyorum onu daha sonra burada paylaşırız, herkes üstüne düşeni yapar, hatta diğer katip arkadaşları da harekete geçirirsek çok daha iyi olur.

Toplam 186 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi