Editörler : E.Kayı Han
07 Şubat 2012 13:17

Cuma tatil olsun

B u memleketin sosyal yapısına hacerül esved taşı gibi oturacak bir çözüm gibi gördüğüm cuma tatili için desteklerinizi ve görüşlerimizi buraya aktaralım.Okullarda değerler eğitimi adı altında yapılan etkinliklere bence bu değerimizin eklenmesi ve ailece uygulanması bir çok kanayan yaraya ilaç gibi gelecektir.Müslümanların bayramı dediğimiz bugünle ilgili nedense bir girişim ve değerlendirme olmaması çok manidar.Dilerim gafletten uyanır herkes ve her kurum...

biyoloji2000
Yasaklı
07 Şubat 2012 13:25

zaten tatil kar tatili var :D

timur leng
Yasaklı
07 Şubat 2012 13:27

yok o arkadas o yüzden demedi biyoloji sen cumaya gidebilesin diye istiyor anlasana....ehli tarikat adamsın desteklemen lazım :)

SİHRİND
Kapalı
07 Şubat 2012 13:29

Sonuna Kadar destekliyorum...!

Batıya uyacağız diye dğerlerimizi yitirmenin Mantığı yoktur..

Allah Cuma gününü Yahudi ve Hristiyanlara ikra etti; Ama onlar Bunu Cumartesi (YAHUDİLER) ve Pazar (Hristiyanlar) Tercih ettiler. Allah da bu kıymetli günü Müslümanlara ikram etti.

Ama Bir kısım insanlar çıkıp BU dini bayramdan bizleri mahrum etme adına Cuma günümüzü iş günü ilan edip, Tatilimizi cumartesiye kaydırdılar..

biyoloji2000
Yasaklı
07 Şubat 2012 13:31

bu cuma tatil rahatım :D, öte cuma ya kadar yaşayacağımızın garantisi yok o yüzden onu gelecek hafta düşünürüz :D

Taruh
Kapalı
07 Şubat 2012 13:51

benim eski komşum aktif pazarlamacıydı. kendi işinin patronu... ve cumaları çalışmaz; tatil yapardı.

halk, cuma gününün tatil olmasını gerçekten istiyorsa bunun ilk adımını esnaf atacaktır. halktan birilerinin öncülük etmesi gerekiyor. devlet de bir süre sonra gereğini yapar herhalde.

biyoloji2000
Yasaklı
07 Şubat 2012 13:58

şimdi cuma tatil olursa öte gün hangisi olcak, cumartesi mi pazar mı?

pazar pazar işe gidilmez ya :D

bu arada dşünce olarak isteyebilirsiniz ama bana göre imkansız birşey, hele paranın (ekonomi-ticaret-borsa vs) egemen olduğu bir dünya da zor. birde ancak ABD de tatil olursa bizde olur, nedeni belli zaten.

Taruh
Kapalı
07 Şubat 2012 14:00

perşembe - cuma tatil olur, haftanın ilk günü de cumartesi...

biyoloji2000
Yasaklı
07 Şubat 2012 14:04

o zama heç olmaz, bazı ülkelrde dediğiniz gibi gerçi, bazılarında da cuma cumartesi.

değişmesi zor bizde, öncelikle o dindar neslin yetişip gelmesi gerek iktidara belkim 30-40 yıl sonra onlar yaparlar.

*çiğ tanesi
Genel Müdür
07 Şubat 2012 14:07

"halk, cuma gününün tatil olmasını gerçekten istiyorsa bunun ilk adımını esnaf atacaktır. halktan birilerinin öncülük etmesi gerekiyor. devlet de bir süre sonra gereğini yapar herhalde." Taruh kardeşime aynen katılıyorum.

olmayınca
Aday Memur
07 Şubat 2012 15:42

bencede cuma günü tatil olsun

p00r
Kapalı
07 Şubat 2012 15:55

Destek!

minarebiliş
Müsteşar
07 Şubat 2012 16:37

he valla keşke olsa.zaten 2 gün yetmiyordu.

p00r
Kapalı
07 Şubat 2012 17:03

Şu cümleyi (veya başlığı) 10-12 yıl önce kursaydınız "irticayı hortlatıyorlar" diyerek sizi fişlerlerdi. Düşünce özgürlüğü budur, bu başlıktır.

cefakarkanarya
Yasaklı
07 Şubat 2012 17:22

cuma gunu deyince ister istemez olayi islam diniyle iliskilendirmek zorunda kaliyoruz. ancak cuma gununun tatil olmasinin islam diniyle uzaktan yakindan bir ilgisi bulunmuyor. ne ogreti, ne rituel, ne de genel teamul bazinda cuma gunun tatil olmasi hususunda islam literaturunde bir veri yok.

bir tartismadir ortaya atilip ortalik hep kizistiriliyor, yok yuzde 99 u musluman bir ulkede neden cuma gunu tatil degil? muhalif cenah ise, efendim laik bir ulkede neden cuma gunu tatil olacakmis? seklinde uzayip gidiyor bunlar.

cuma suresi 9, 10 ve 11. ayetler genel olarak sunu ifade eder bizlere. "cumaya cagri yapildiginda "islerinizi" birakin camiye gidin. namazi kilinca yeryuzune dagilin. allahin lutfundan nasibinizi arayin, ekmeginizin pesine dusun. seklinde. hal boyle olunca ortada kuran temelli bir dayanak yok. genel teamul de bu ayete muhalif seyretmemis. buyuk olcude uyulmus.

zaten cuma dedigimiz olay, kelime itibariyle toplanmak bir araya gelmek anlamlarina geliyor. cuma namazi da muslumanlarin haftanin bir gunu gundemdeki konuyu tartismalari, bilgi sahibi olmalari ve ne yapilacagi hususunda karar almalarini saglama amacli. 2 rekatlik bir namazdan ve hutbeden ibaret.

herseyi gecelim, samanist bir anlayisla gidip, ne bir dini, milli suur paylasimi ve edinimi olmadan yatıip kalkacaksa bi kisi o na hergun bayram her gun tatil olsa ne olur?

-Asill-kız-
Yasaklı
07 Şubat 2012 18:58

tddnçr...

eşit mesafe
Kapalı
07 Şubat 2012 22:04

güzel fikir ama gerçekçi olursak olmaz.

nrfsn
Aday Memur
08 Şubat 2012 07:52

inş.

pazarımız cuma olur

tddnçr
Şef
22 Şubat 2012 10:50

Değerli arkadaşlar ben kesinlikle kavga amaçlı düşünmedim.Eğer farkındaysanız özellikle gençliğimiz çok dejenere oluyor.İnanç düzeyi ne olursa olsun ailelerimiz çocukları için istedikleri hedefi tutturamıyorlar.Bırakın camiyi,akrabalarına bile götüremiyorlar.Hatta beraber sofrada yemek bile yiyemiyorlar.Çocuk güzelim kurufasulyeyi ekmek arası yapıp ayrı yiyor.Bu sosyolojik bir mesele.Çözüm de aslında sosyolojik.Ben cuma namazına ezan okunurken gidiyorum ve apar topar duayı beklemeden çıkıyorum.Kimseye merhaba demiyorum.Çocuklarımdan hiç haberim yok.Geçerliğini yitirmiş dinlerin sahipleri bile ritüellerini ailece yerine getirebilirken biz hem de hür olduğumuz ülkede azınlık bile olsak neden böyle bir hakkımız olmasın.Asla hiddetim yok.Hatta benim peşinde namaz kıldığım imamın parasında ateist vatandaşlarımızın bile katkısı olduğunu ve onunla helalleşmem gerektiğini düşünen bir insanım.Ülkemde yaşayıp adam gibi duran herkesi de saygıyla karşılıyorum.Yani eleştiri getirenleri de seviyorum.İçimizde kaldığı müddetçe her meseleyi aşarız.Yeter ki dış kaynaklı olmasın.Görüş beyan edenlerden Allah razı olsun.

22 Şubat 2012 19:44

Ne kadar tatile doymaz bir toplumuz be....

Bence cuma tatil değilde ,cumartesi iş başı olsun..

Hücree
Daire Başkanı
22 Şubat 2012 20:02

olsun :)

Toplam 58 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi