Editörler : Cüneyt Barışoglu
13 Şubat 2012 15:55   


Kapalı
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında !( yeni)

Sadece şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında bildiklerimizi burada paylaşalım...Konuları kişiselleştirmeden sadece bilgi paylaşımı yapalım...

16 Şubat 2012 11:35

kamumühendis_82
Aday Memur

Haftaya ÖYK imzalıyor. Program aynı hızla devam ediyor....

17 Şubat 2012 18:51

tarıkbiinziyad
Kapalı

paylaşım için teşekkürler;

bir de 9 mart söylentisi var ; ne kadar doğru bekleyip göreceğiz.

20 Şubat 2012 06:57

isinemmi
Kapalı

çok altlarda kaldınız yazık oluyo

21 Şubat 2012 13:29

mehmet can96
Aday Memur

B grubu son 5 yılın emlak vergilerini geçen hafta hazırlayıp yolladı.9 martta müfettişlerin geleceği söylentisi var.c grubunun bu hafta öyk kararının çıkması bekleniyor.

21 Şubat 2012 14:26

sakkarozzşekeri
Aday Memur

aldımız duyumlara göre c grubu için öyk kararı yakında çıkacak.

Ayrıca bazı fabrikalarda, fabrika müdürleri ekiplerini kurmaya başlamış. Hatta çalışanlarla görüşmelere başlıyanlar var.

21 Şubat 2012 17:20

sakkarozzşekeri
Aday Memur

duydunuz mu? arkadaşlar genel müdür yard. abbas sueri görevinden alınarak yerine trabzon başsavcısı atanmış.

bunun devamı gelecekmiş son duyumumuz

başka bilgisi olan paylaşsın lütfen

22 Şubat 2012 09:31

sakkarozzşekeri
Aday Memur

Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu'nun, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin Başbakandan sözlü soru önergesi (6/441)

Hükümetiniz döneminde özelleştirme çalışmaları koşar adım devam etmektedir. Bugüne kadar yapmış olduğunuz özelleştirmeler, arkasında binlerce çalışanı ve ailelerini mağdur etmiştir. Şeker fabrikası özelleştirmeleri yeni mağdurlar oluşturacaktır.

Bu bilgiler ışığında;

1. Son dokuz yıl için de toplam kaç şeker fabrikası özelleştirilmiştir? Bu şeker fabrikaları hangileridir?

2. Önümüzdeki aylarda hangi şeker fabrikalarını özelleştirmeyi planlıyorsunuz? Özelleştirilecek olan bu fabrikalarda toplam kaç personel çalışmaktadır.

3. Yeni mağduriyetler olacak mı? Hak kayıplarını nasıl önlemeyi planlıyor musunuz?

4. Bu nedenle, şeker fabrikası özelleştirmelerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?

Sayın Mesut Dedeoğlu'nun Sayın Başbakanımıza yönelttiği (6/441) ve (6/492) esas numaralı önergelerine cevabım: Türkşeker Anonim Şirketi Aralık 2000 yılında özelleştirme kapsamına alınmıştır. Türkiye Şeker Fabrikaları Amasya, Kütahya, Adapazarı fabrikalarındaki kamu hisseleri 2004 ve 2005 yıllarında özelleştirilmiştir. Türkşeker Anonim Şirketinin coğrafi bazlı altı portföyündeki şeker fabrikalarından onunun satış ihaleleri 29 Kasım 2011 tarihinde tamamlanmıştır. Bunlar, Portföy B: Elâzığ, Malatya, Erzincan, Elbistan. Portföy C: Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba. Diğer on beş fabrikanın özelleştirilme işlemleri devam etmektedir. Bunlar da Portföy A: Kars, Erciş, Ağrı, Muş ve Erzurum. Portföy D: Bor, Ereğli, Ilgın. Portföy E: Uşak, Alpullu, Burdur, Afyon, Susurluk. Portföy F: Eskişehir, Ankara.

TÜRKŞEKER Anonim Şirketinde toplam 15.723 kişi çalışmaktadır. Bunların 2.138'i memur, 13.585'i ise işçi statüsündedir. Özelleştirme işlemleri tamamlanan fabrikalardaki memurlar 4046 sayılı Kanun'un 22'nci maddesi çerçevesinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilecektir. İşçiler ise 4/C kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında değerlendirilebilecektir. Özelleştirme Yüksek Kurulu TÜRKŞEKER Anonim Şirketinin özelleştirme işlemlerinin 2014 yılı sonuna kadar tamamlanmasını kararlaştırmış olup, çalışmalarımız bu doğrultuda devam etmektedir.

Şeker fabrikaları özelleştirilirken şeker üretimi ile ilgisi olmayan fabrikaların üretimde ihtiyaç duymayacağı arsa ve araziler ayrılmakta olup, ayrıca değerlendirilmektedir. Ayrıca üretim ve istihdamın devamını sağlamak amacıyla yatırımcılara kotaları çerçevesinde beş yıl süreyle üretim yapma zorunluluğu getirilmekte ve bunun için de ilave teminatlar alınmaktadır.

Özelleştirilecek kuruluşlar, genel ekonomik konjonktür, sektörün durumu, piyasa şartları, potansiyel yatırımcıların eğilimleri gibi birçok husus dikkate alınarak belirlenmektedir. Özelleştirmenin temel amacı, devletin sanayi ve ticari alandaki faaliyetlerinin minimize edilmesi, rekabete dayalı piyasa ekonomisinin oluşturulması ve sermaye piyasasının geliştirilmesi suretiyle verimlilik artışının sağlanmasıdır.

22 Şubat 2012 09:35

tarıkbiinziyad
Kapalı

sakkarozz paylaşım için teşekkür ederiz.

yeni duyum ve bilgilerini bekliyoruz..

28 Şubat 2012 15:14

tarıkbiinziyad
Kapalı

son dakika!!!!! başbakan iki portföyün de özelleştirilmesini onaylamış.

haberi doğrulayan varsa paylaşsın...

28 Şubat 2012 16:32

sakkarozzşekeri
Aday Memur

evet arkadaşlar haber doğru. hayırlısı

01 Mart 2012 12:52

çınar kartalmış
Aday Memur

arkadaşlar ...özelleştirme idaresi bilgimiz yok diyor..belgelere dayanarak bilgi verirseniz iyi olur. danıştay idari davalar kurulunun şeker fabrikaları özelleşmesine yapılan itiraz davası hakkın da bilgisi olan varsa bilgilendirirseniz ...fabrikaların devri hakkın da duyumlarınızı bekliyoruz.. teşekkürler.....

01 Mart 2012 19:44

çınar kartalmış
Aday Memur

şeker fabrikaları işçileri diken üstünde .. tornado bey mühendis arkadaşlar şaka yapmışlar diyor.. eğer doğruysa ben o şahısları ALLAH a havale ediyorum. bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın...

02 Mart 2012 08:20

kamubir
Yasaklı

http://www.kamubirligi.com/

Arkadaşlar bu adreste bu konuyla ilğili ayrıntılı bilğiler vardı.Bi bakın derim...

02 Mart 2012 14:21

tırıvırı2000
Aday Memur

özelleştirilen kurumlarda mağduriyeti önlemek için havuz sistemi getirilerek başka kurumlara geçiş sağlanırken bizim genel müdürlük bi kaç yıl içersinde elden çıkacak olan fabrikalara memurların atamalarını yapacak.4046 sayılı yasa görmezlikten gelinmekte.

bu nasıl bir mantıktır nasıl anlayış nasıl vicdandır...

İnsanların geleceği ile bu kadar oynanmamalı, zaten 5 yıldır bi özelleştirme kıskacında çalışanlara yeni bir hayat kurmaları engellenmemeli...

15 Aralık 2016 08:58

kamumühendis_82
Aday Memur

Bişey Yok, Bişey yok :))) Endişelenmeyin...

Toplam 15 mesaj
 
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?