Editörler : Lanet

berfin*meb
Kapalı
26 Şubat 2012 17:53

Yıl: 1992. Yer: Birleşmiş Milletler Dünya Zirvesi, Rio de Janerio. O tarihte 12 yaşında olan Kanadalı Severn Suzuki üç arkadaşıyla birlikte para toplayıp toplantıya geliyor ve alıyor mikrofunu eline. Suzuki yaptığı bu konuşma ile "dünyayı beş dakikalığına susturan çocuk" olarak tarihe geçiyor...

?Merhabalar, ben Severn Suzuki, Çevresel Çocuk Organizasyonu (ECO) adına konuşuyorum.

Biz Kanada?dan 12 ve 13 yaş gurubunda olan çocuklarız ve bir fark yaratmaya çalışıyoruz; Vanessa Suttie, Morgan Geisler, Michelle Quig ve ben. Buraya gelmek için gerekli parayı kendimiz topladık ve beş bin millik yolu, siz yetişkinlere, yöntemlerinizi değiştirmeniz gerektiğini söylemek için geldik.

Buraya hiçbir gizli amacım olmadan geldim. Ben geleceğim için mücadele ediyorum.

Benim geleceğimi kaybetmem, bir seçimi kaybetmek gibi bir şey değil. Ya da stok piyasasında birkaç puan kaybetmek değil. Ben burada bütün gelecek nesiller için konuşuyorum.

Ben, dünyanın her tarafında çığlıkları duyulmayan ve açlıktan ölmek üzere olan çocuklar için konuşuyorum.

Ben, dünyanın üzerinde gidecek başka yerleri kalmadığı için ölmekte olan sayısız hayvan adına konuşuyorum.

Ben, şimdi gün ışığına çıkmaya korkuyorum, çünkü ozonda delikler var. Havayı ciğerlerime çekerken korkuyorum çünkü içinde hangi kimyasallar var bilmiyorum. Eskiden Vancouver?da babamla balığa giderdik. Birkaç yıl önce her tarafı kanserli bir balık bulduk. Ve şimdi gezegenimizdeki hayvanların teker teker soylarının tükendiğini öğreniyoruz. Sonsuza kadar yok oluyorlar?

Hayat sürem içinde, sürüler halinde dolaşan vahşi hayvanları görebilmeyi düşlüyorum. Yabani kuşları ve kelebeklerle dolu yağmur ormanlarını? Fakat şimdi merak ediyorum bunlar benim çocuklarımın görebileceği zamana kadar bile dayanabilecekler mi?

Benim yaşlarımdayken böyle küçük şeyler için endişelenmek zorunda kaldınız mı? Bütün bunlar şimdi gözlerimizin önünde oluyor ve bizler, sanki elimizde sınırsız çözüm olanağı ve sınırsız zaman varmış gibi davranıyoruz. Ben sadece bir çocuğum ve bütün çözümlere tabii ki sahip değilim. Fakat farkına varmanızı istiyorum ki bütün çözümlere siz de sahip değilsiniz:

· Ozon katmanındaki deliği nasıl onaracağınızı bilmiyorsunuz.

· Su akımı öldüğünde Somon balığını nasıl geri getireceğinizi bilmiyorsunuz.

· Şimdi soyu tükenmiş olan hayvanları nasıl geri getireceğinizi bilmiyorsunuz.

· Şimdi yerlerinde koca çöllerin olduğu ormanları nasıl geri getireceğinizi bilmiyorsunuz.

Madem nasıl onaracağınızı bilmiyorsunuz, o halde lütfen bozmaktan vazgeçin!

Burada hükümetlerinizin temsilcileri olabilirsiniz, iş adamları, organizasyoncular, gazeteciler ya da politikacılar; fakat gerçekte siz annelersiniz ve babalarsınız, teyzelersiniz, amcalarsınız ve hepiniz birilerinin çocuklarısınız.

Ben hala bir çocuğum ama biliyorum ki hepimiz ailenin bir parçasıyız, 5 milyar gücünde daha geniş bakacak olursak 30 milyon tür gücünde ve hepimiz aynı havayı paylaşıyoruz, aynı suyu ve toprakları. Sınırlar ve hükümetler bunu asla değiştiremez.

Ben hala bir çocuğum ama burada aynı şeyin içinde olduğumuzu biliyorum ve tek bir dünya gibi tek bir amaca doğru ilerlememiz gerekir.

Kızgın olsam da kör değilim, korku içinde olsam da dünyaya nasıl hissettiğimi söylemekten korkmuyorum.

Benim ülkemde çok fazla israf var. Satın alıyoruz ve atıyoruz, satın al ve at gitsin ve kuzey ülkeleri henüz yoksul olanlarla paylaşmıyor. İhtiyacımızdan fazlasına sahip olmamıza rağmen, zenginliğimizin bir miktarını kaybetmekten korkuyoruz.

Paylaşmaktan korkuyoruz?

Kanada?da ayrıcalıklı bir yaşam sürüyoruz. Çokca yiyeceğimiz, suyumuz ve barınağımız var. Saatlerimiz, bisikletlerimiz, bilgisayarlarımız ve televizyonlarımız var. Bu listeyi bitirmek iki gün alabilir.

İki gün önce burada Brezilya?da, sokakta yaşayan çocuklarla birlikte vakit geçirdik ve gerçekten şok olduk. Bu çocuklardan bir tanesi şöyle dedi: ?Keçke zengin olsaydım. Eğer zengin olsaydım, bu sokaklarda yaşayan bütün çocuklara yiyecek, elbise, ilaç, sığınacak bir çatı, sevgi ve şefkat verebilirdim.?

Sokakta yaşayan ve hiçbir şeyi olmayan benim yaşımdaki bir çocuk paylaşmaya bu denli gönüllüyse, neden biz her şeye sahip olanlar hala bu kadar açgözlüyüz?

Benimle aynı yaşta olan bu çocukları düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum, nerede doğmuş olduğunuz nasıl da büyük farklar yaratıyor. Ben de onlardan birisi olabilirdim, Rio?nun Favellas bölgesinde yaşayanlardan. Ya da Somali?de açlıktan ölmek üzere olanlardan birisi olabilirdim. Ortadoğu?da savaş kurbanı olanlardan birisi veya Hindistan?da bir dilenci?

Ben henüz sadece bir çocuğum, ama savaşlar için harcanan onca para yoksulluğun ve çevresel çözümlerin bulunmasında kullanılsa, dünyanın nasıl harika bir yer olabileceğini biliyorum.

Okullarda, hatta anaokullarında bile bize nasıl davranacağımızı öğretiyorsunuz:

· diğerleriyle kavga etmeyin,

· çalışkan olun,

· diğerlerine karşı saygılı olun,

· dağıttığınızı toplayın,

· diğer canlılara zarar vermeyin,

· paylaşın, açgözlü olmayın.

Peki madem öyle, bize yapmamamızı söylediğiniz şeyleri neden sizler yapıyorsunuz?

Bu toplantıya katılan sizler sakın unutmayın bunu kimler için yaptığınızı, bizler sizin kendi çocuklarınızız. Nasıl bir dünyada yetişeceğimize sizler karar veriyorsunuz. Ebeveynler çocuklarını rahatlatabilmek için ?Her şey güzel olacak? diyebilmeli ve ?Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz? ve bir de ?bu dünyanın sonu değil??

Ama artık bunları söyleyebileceğinizi sanmıyorum. Sizin öncelikler listenizde bile yer alabiliyor muyuz?

Babam her zaman ?Sen yaptığın şeysin, söylediğin değil? der ve sizin yaptıklarınız geceleri beni ağlatıyor.

Siz yetişkinler bizleri sevdiğinizi söylüyorsunuz. Size meydan okuyorum, lütfen yaptıklarınız sözlerinizi yansıtsın?

Teşekkürler.?

.

27 Şubat 2012 12:43

12 yaşında iken tuvalette deliği tutturmak bizim nesil için başarı idi.

Demekki kanada 'da bunu 7 yaşında geçiyorlar :)

Bu metni bu çocuk yazdıysa bende Abidin DİNO'yum.

Ne alakası var yazdıklarımın derseniz, dünyayı cevap veremeyecek aciz duruma bu çocuk değil onu oraya yollayanlar düşürmüştür.

O çocuk oraya gizli amacı olmadan gitmiştir, doğrudur ama ona sponsor olan, onu oraya yollayan, ona konuşma şansı verenlerin gizli amaçları yoktur derseniz buna kanada değil Türkiyede ki çocuklar bile güler :)

berfin*meb
Kapalı
27 Şubat 2012 19:32

Size katılmıyorum çünkü, dünyanın birileri tarafından aciz duruma düşürülmesine gerek yok,

"Dünya zaten aciz"

12 yaşındaki Severn Suzuki zaten adına konuştuğunu söylemiş ;

Environmental Children Organization (ECO) "Çevresel Çocuk Organizasyonu"

Duyarlılığı sadece iddia ettiğiniz gibi 12 yaşında eline verilmiş bir metni okumakla kalmamış.

Severn Cullis Suzuki halen çevreci babası David Suzuki gibi aktif bir çevreci ve yazar. Dünyanın ısınması ile ilgili bir kitabı Dscovery Chanel'da bölümler halinde belgesel olarak yayınlanmış. Hala çevre için uğraş veriyor.

O metni okuduğunda parlementerler göz yaşlarını tutamamış.

Aradan 20 yıl geçmiş, teknolojide ilerleyen, silah ve füze yapımında ustalaşan insanoğlu dünyayı ele geçirmek için savaş veriyor. Hangi dünyayı ? Tabi ki kendi elleriyle yok ettiği dünyayı.

Ne işine yarayacaksa...

felsefeizmir
Aday Memur
28 Şubat 2012 11:18

berfin hanım elinize sağlık, paylaşımınız harika, canı gönülden katılmakatan başka bir şeyler yapabilmeliyiz diye düşünüyorum. Geçen ülkemiz medyasının yer vermediği BBC'den izlediğim Afganistan'da soğuk geçen kış nedeniyle ölen çocukların ve ailelerinin haberi vardı. İnsanlığımdan utandım. Somaliye yapılan yardım Türk Kızılayı ve ilgili kurumlar tarafından Afganistan'ın bölgelerine de yapılmalı.

berfin*meb
Kapalı
01 Mart 2012 18:17

Declan Galbraith***Tell Me Why

http://www.youtube.com/embed/NKMoHLxDncU

berfin*meb
Kapalı
23 Mart 2012 19:38

Çevre Sorunları

http://video.ekolay.net/video-izle/azbuz-videolari/egitim/cevre-sorunlari/41262216/

berfin*meb
Kapalı
01 Mayıs 2012 17:54

Çevre sorunları üzerine yapılmış güzel bir çalışma ;

Orhan Gencebay ve Tarkan***Uyan

http://www.youtube.com/watch?v=pwlaTrnwUxM

berfin*meb
Kapalı
08 Mayıs 2012 10:16

Küresel ısınmada dinazorların da parmağı var!

Dinozorların 200 milyon yıl önce çıkardıkları gazlarla dünyanın ısınmasına katkıda bulunmuş olabilecekleri iddia edildi.

AA

Güncelleme: 09:52 TSİ 08 Mayıs. 2012 Salı

WASHINGTON - 'Current Biology' adlı derginin bugün yayımlanan sayısında, büyük dinozorların yaşadıkları dönemde sera etkisi oluşmasına önemli katkılarda bulundukları öne sürüldü.

İngiltere'deki John Moores Üniversitesi'nden David Wilkonson'ın başkanlığında yapılan araştırmada, dinozorların 570 milyon ton metan gazı çıkardıklarının tahmin edildiği belirtildi.

Araştırmada, bu miktarın bugün çiftlik hayvanları, tarım ve sanayinin ürettiği metanın atmosferik seviyesine benzer olduğu vurgulandı.

Wilkonson, dünya tropikal hale geldiğinde, dinozor gazının yaşadıkları dönemde küresel ısınmaya katkıda bulunan en önemli faktör olduğunu da ifade etti.

berfin*meb
Kapalı
10 Temmuz 2012 16:55

Çöplerin Ve Atıkların Ayrı Toplanması (Animasyon)

http://www.youtube.com/watch?v=LaniWqt96FM&feature=related

berfin*meb
Kapalı
07 Ağustos 2012 23:17

2005 yılında Afrikalı 12 yaşında bir çocuğun yazdığı bu şiir o yıl Dünya çapında senenin en iyi şiiri seçilmiştir :

"Doğduğumda Siyahtım,

Büyürken Siyahtım,

Güneşe Çıktığımda Siyahtım,

Korkunca Siyahtım,

Hastayken Siyahtım,

Öldüğümde Hala Siyahım...

Ve Sen Beyaz Çocuk,

Doğduğunda Pembesin, Büyürken Beyazsın,

Güneşe Çıktığında Kırmızı, Üşüdüğünde Mor,

Korktığunda Sarı, Hastayken Yeşil,

Öldüğünde de Grisin,

Sen Şimdi Bana Renkli mi Diyorsun..."

zeyneberol
Memur
23 Ağustos 2012 12:36

Dünyanın konuştuğu bir diğer çocuk yazıyı okuyunca hatırlayacaksınız.

Adı Faris Udah. Filistinli. Fotoğrafı çekildiğinde henüz 13 yaşındaydı. Gazze Şeridi'ndeki Karni köyünde yaşıyordu. İsrail tankları ve askerleri köyünden hiç eksik olmuyordu. Okula dünyadaki diğer çocuklar gibi rahat rahat gidip gelemiyordu.

29 Ekim 2000'de AP muhabiri Laurent Rebours'un yolu Karni köyüne düştüğünde Filistinli Faris, İsrail tankına taş atıyordu. O taş attıkça, tankın namlusu onu izliyordu. Muhabir deklanşöre bastı ve o anı ölümsüzleştirdi. Çocuk, Çin'deki Tiananmen Meydanı'nda, elinde poşetle tankların önüne geçen ve onları durduran adam gibiydi. O günlerde çocuğun ismi belli değildi. İsimsiz bir kahramandı. Fotoğrafı dünya medyasında bol bol yer aldı. Filistin halkı için fotoğraf, direnişin sembolü haline geldi.

Arafat 'Bu çocuk benden bile iyi. 55 yıllık mücadelem onun cesareti yanında sönük kalır' dedi. 'Tanka karşı çocuğun' fotoğrafları poster oldu. Sembolleşmesi ise sonu oldu. İsrail, Filistin halkının moral kaynağı olan fotoğraftaki çocuğun kimliğini hızla belirledi. Ve bu fotoğraf çekildikten bir hafta sonra 8 Kasım 2000'de küçük Faris Udah, amcaoğlu Sayed Udah ve arkadaşı Wayil Emad ile birlikte evinin yakınındaki meydanda vurularak öldürüldüler. Sembol çocuğun bu şekilde gelen sonu ise ölümünden 2 yıl sonra, yeni ortaya çıktı.

Un1qU3
Genel Müdür
31 Ağustos 2012 19:42

teşekkür ederim bu güzel paylaşım için.

berfin*meb
Kapalı
07 Eylül 2012 18:12

Charles Bukowski***Born Into This (Böyle Geldik Böyle Gidiyoruz)

http://www.youtube.com/watch?v=ZKkTeBb7qes

berfin*meb
Kapalı
06 Haziran 2013 23:56

Çizgilerle, İsraf, Tüketim Çılgınlığı ve Çevre Kirliliği

http://www.youtube.com/watch?v=jzyuze9MgNQ

berfin*meb
Kapalı
09 Haziran 2013 10:16

Kağıthane Belediyesi Geri Dönüşüm Animasyon Filmi

http://www.youtube.com/watch?v=VF4tHox0vvg

berfin*meb
Kapalı
01 Kasım 2013 22:31

dr tolga deniz
Aday Memur
03 Kasım 2013 09:38

:))

berfin*meb
Kapalı
14 Kasım 2014 20:55

Beş yaşında Microsoft uzmanı oldu..

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2014/11/141114_deha_cocuk?ocid=socialflow_twitter

berfin*meb
Kapalı
21 Kasım 2014 21:51

4 yaşındaki Özbek asıllı Afgan çocuk..

http://www.youtube.com/watch?v=NQRYGH0gRpM

Toplam 40 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi