Editörler :
02 Mart 2012 23:47   

Ön Yargı mı Öngörü mü?

Ön yargı herhangi bir ön çalışma -fizibilite- şartı aranmaksızın bir konuda tamamen öznel bilgiyi içerirken, öngörü/ön bilgi kesin bilgiye ulaşmadan önce, geçici fikirler üretme ve bir fizibilite çalışması yapmayı gerektiren bilgidir.

Şu halde ön yargı diye addettiğimiz bazı şeylerin ön bilgi, ön bilgi diye düşündüğümüz bazı şeylerin de önyargı olduğunu anlıyoruz.

Birçoğumuzun ön bilgiye ve dolayısıyla bilgiye ulaşmada bazı sıkıntılar yaşıyor ya da yaşayanlara şahit oluyoruz. Demek bizlerin de ön bilgiye ve dolayısıyla bilgiye engel yargılarımız mevcut.

Anlaşılan o ki, bilgiye giden yol için ön yargıları tanımlamak yetmez. Sebeplerini ve bu sebeplerden sıyrıldıktan sonra ön bilgiye gidiş yollarını da irdelemeli...

Nedir ön bilgiye engel ön yargılarımız ve bunların sebepleri?..

03 Mart 2012 00:34

Karlı Yol
Aday Memur

Genellemeler...Yaşanmışlıklar...Başkalarının yaşanmışlıkları...

03 Mart 2012 10:36

.sonbahar.
Kapalı

güven duygusu oluşuna kadar önyargılıyımdır malesef :(

04 Mart 2012 01:55

yakari1910
Yasaklı

insanın kolaya kaçmasıdır bence önyargılar ... kişi bilmediği şeylere karşı korktugunda önyargı geliştirebilir eskiden gelen tecrübelerinden dolayı önyargılı olabilir ... insanların birbirini anlamasında bir engeldir önyargılar ve sağlıklı iletişimi engeller ... ve bunlardan kurtulmak ayştaynıun dediği gibi atomu parçalamaktan zordur ...

05 Mart 2012 17:16

Lafolsun 2
Müsteşar Yardımcısı

insanları gözlemlemek enn büyük tutkum hiç müdehale etmeden o yüzden empresyonistim ,ön yargısız davranmayı başarabildiğimi düşünüyorum hiçbir baskı altında kalmadan ve şahısların bireysel görüşlerine çok da aldırmadan kendi kararımı verebilecek bir yargı dünyam var...

05 Mart 2012 23:42

eşit mesafe
Kapalı

Daha öncesinde tanıdığımız kişilerin daha az tanıdığımız kişide belli özelliklerini görmemiz onun bu kişi gibi oldugu kanısı oluşturuyor bu dediğim kişiler için örnekti ama bunu her bir durum ve olay için çoğaltmak mümkün...

İnsanlar ne olursa olsun tam anlamıyla bir olayı duruma varmadan kesin kanıya varmamalıdır gelin görün ki bunu yapmak burda yazdığım yazı kadar kolay değil.Peki ne yapabiliriz sadece olumlu düşünerek olayların belki başka bir yönü olabileceğini düşünerek kurtulabiliriz...

ilerleyen günlerde ön yargı ile ilgili güzel bir hikaye paylaşacağım burada çok güzel ön yargıyı anlatıyor...

Bu arada bazı ön yargılarda yanlış ön bilgiden yani yanlış anlamalardan kaynaklanıyor bu örnekde onu da göreceksiniz...

11 Mart 2012 19:42

berfin*meb
Kapalı

Ön bilgi bir adım ileriye ön yargı ise iki adım geriye götürür kişileri.

20 Nisan 2013 11:44

_neden_
Müsteşar Yardımcısı

İnsanlarda ki önyargıları kırmak, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur.

Einstein

Bu da bir önyargı olabilir mi?..

26 Nisan 2013 11:01

Ekol06
Aday Memur

Yerinde yapılan önyargılar ön bilgi edinme yeteneğini geliştirir.. Bu yüzden önyargıdaki amaç önbilgi edinebilmek olmalıdır.. Yoksa gerisi kendini kandırmak olur.

Toplam 8 mesaj

ANKET
Sizce, İstanbul Yenikapı'daki araç sergisi ne anlam ifade etmektedir?