Editörler : Cüneyt Barışoglu
15 Mart 2012 22:58   


imamlara rotasyon

Arakadaşlar bence imamlara rotasyon kesinlikle uygulanmalıdır

yıllardır aynı yerde kalmış artık sıradanlaşmış imamlarımız mevcut..

acilen imamlara rotasyon uygulanmalı

en fazla bir camide 5 yıl

ne dersiniz arkadaşlar?

16 Mart 2012 00:14

herzamanmutedil
Kapalı

bu milletin kesinlikle yararına olur ama çokkk imamın da maddi açıdan zararına olur. köylerde çiftçilik,hayvacılık vb. işler yapanlar bağ bahçe ve tarla alanlar var. şehirlerde emlakçılık, manifaturacılık,kırtasiyecilik,çay ocağı,bakkal,market işleten kuru yemişçilik yapan vesaire işlerle uğraşanlar var. bu arkadaşlar hemen sendikacılara onlarda hemen mahkemeye koşarlar. sonuç: fiyasko olur.

daha evvel denendi ama mahkemeden dönmüştü. derdi din hizmeti olan için çok sorun olmaz. ancak rotayı şaşıranların canını çok yakar.

16 Mart 2012 00:18

herzamanmutedil
Kapalı

not:saydığım bu işleri yapanlar yasal olarak kılıfına uydurarak yapıyorlar. örneğin marketi eşinin üzerine açıyor. vakit aralarında markete bakıyor. yanlış anlaşılma olmasın.

16 Mart 2012 01:31

rumanis
Aday Memur

Allah aşkına dönün de bi etrafınıza bakın hangi alt grup memurlukta rotasyon var.İmamların birbirine bu kadar düştüğü( bir birliktelik oluşturup aynen öğretmenler gibi total bir güç oluşturma fikri acaba ne zaman akıl edilecek)ortamda yine en büyük zararı kendilerine verecekler.sanki başka memur grubunda çalışıp da ticaretle uğraşan ikinci bir iş yapan kimse yok.bu kadar da kendi ayağınıza sıkmayın beyler.

16 Mart 2012 07:11

civilianization
Genel Müdür

başkalarının bir işi yapması o işin meşru olduğunu göstermez. öğretmen yapıyorsa da yanlış imam yapıyorsa da yanlış. bunu dile getirmek birbirimizin ayağına sıkmak demek değildir. yapılan olumlu işlerde beraber oluruz, ama olumsuzlukları da eleştiririz.

16 Mart 2012 11:34

AVCI02
Kapalı

yanlış anlaşılacak bir şey yok 60 dakkika mesaieri var onun dışında yan gelir. maaşlarda iyileşti son yıllarda işler tıkır

16 Mart 2012 13:04

tuşba
Kapalı

sade imamlara olubda müftülere şeflere olmayacaksa hiç olmasın

16 Mart 2012 13:44

A0180
Memur

TOP YEKÜN SİVİL SAVUNMAYA GEÇİLMELİ.

16 Mart 2012 14:02

sabırlı35
Şef

akdeniz heralde sen yerinden memnun değilsin açık açık söyle.rotasyon bize gelmez.5 yıllık aynı yerde görevliyim.4-5 yılda anca cevreyi ,insanlara tanıyabilirsin ondan sonra hizmetlerin başlar.bizim kurum diğer kurumlardan farklı .onlarla mukayese etme. memnun değilsen değiştir yerini vesselam

16 Mart 2012 18:36

SevkiSevilesin
Müsteşar Yardımcısı

Ben bu başlıkta bir provakasyon seziyorum nedense.

17 Mart 2012 11:55

akdenizdn
Daire Başkanı

DİN GÖREVLİLERİ AÇISINDAN ROTASYONUN BİR ÇOK FAYDALARI MEVCUTTUR

Diyanetteki ROTASYON Diyanetteki her görevliye çalışana uygulanmalıdır ve en çok 5 yıl bir yerde görev yapan bir din görevlisine uygulanmalıdır.

NİÇİN Mİ?

BENCE:

Din görevlilerinin tatmini? ve ?motivasyon? kavramları Diyanet kurumunda maalesef göz ardı edilmektedir.

Rotasyonun Din görevlilerinin Motivasyonuna/güdülenmesine ve mesleğindeki heyecanın şevkinin artmasına sebeb verdiğinden daha iyi hizmetler olabilir.

Motivasyon, Kişinin içselleştirdiği süreçler, hayattan beklentileri, umutları ve hedefleri bireyin karar verme sürecini, bunun sonucunda da ortaya çıkan davranışını etkilemektedir.

Amerika Birleşik Devletleri?nde yapılan bir araştırmaya göre, çalışanların %97?si motivasyonun verimliliklerine çok büyük etkisi olduğunu ortaya koymuştur.

Rotasyon ,Olumsuz düşünceler, İlgisizlik, Kızgınlık, Depresyon vb düşüncelerin önlenmesine yardımcı olabilir

Motivasyon Düşüklüğü hep aynı yerde olma bilinci kişiyi sıradanlaştırabilir ve hizmet bilincini zayıflatabilir.Motive edilmemiş Din görevlilerinin, kuruma karşı cephe alıp zarar verme girişiminde bulunabilirler.

Din görevlileri olarak beklentilerinin karşılanmadığını düşünürlerse, motivasyon düşüklüğü yaşarlar ve bu da hizmet verimliliğini düşürerek hem bulunduğu çevreye hem de kuruma zarar verebilir.

Din görevlileri takdir edilmek istemektedirler. Takdir edilmemeleri motivasyonlarını düşürebilir.

Din görevlilerimize Geri bildiriler sağlanarak din görevlilerinin yapmış olduğu hizmetler taktir görerek daha iyi hizmet yapabileceği bir yere getirilmeleri motivasyonun artması yanında kaliteli bir hizmetin sağlanmasını da beraberinde getirecektir.Din görevlilerimizin gelişimine ve kendini sürekli yenilemesine yardımcı olmak hizmet kalitesini arttıracaktır.

Motivasyonda Özendirici etkenler çok önemlidir.

17 Mart 2012 16:58

zecet
Aday Memur

bence rotasyondan önce uygulanması gereken şey istisnasız her memurun kendi memleketi dışında görevlendirilmesidir.hangi memur olursa olsun imam,öğretmen,gn.müdür,ormancı,polis,sayman vs. kendi memleketinde , eş dost,tanıdık,köylü,hemşeri,akraba yanında görev yaptığı sürece bu memleket kalkınmaz.sağlık veya eş durumu gibi istisna durumlar için tabii ki bir düzenleme yapılabilir.

şu an görev yaptığım ilçedeki memurların önemli kısmı yine bu bölgenin insanı olduğundan resmi işlerde hep savsaklama var.o diğerinin akrabası, komşusu, köylüsü, amir memuruna iş buyuramaz, memur işini savsaklar.tanıdıkları kayırır vs. ne kadar azgelişmişlik varsa burda.

çocuğumun veli toplantısında öğretmen hanım velilere abla,yenge,anne diye hitap ediyor.ilçe sağlığa maruzatım için dilekçe veriyorum yine buralı olan müdür efendi'' ben ne yapayım'' diyor.

diğer bir husus çoğumuz imam olarak köylerde görev yapıyoruz ve bir süre sonra köy halkıyla akraba gibi oluyoruz ve verimimiz düşüyor. her memura olacaksa ben razıyım bir kaç yılda bir rotasyona.market manav vs. işleten arkadaşlara da görevi aksatmadıktan sonra kimsenin birşey demeye hakkı yok.başka memur yapınca sorun olmuyorsa imamların da ek iş yapması sorun olmasa gerekir.

ama bence rotasyon uygulanması ya çok zor ya da imkansıza yakın. olursa da mesleğim adına farklı yerlerde görevimi yaparım. kim ne derse desin arkadaşlar 15-20 yıl bir yerde kalmak insanın ruhunu öldürür.

17 Mart 2012 21:37

seyda4772
Şube Müdürü

diyanetten üst düzey bir yetkiliyle konuştum şuan kesinlikle mümkün değil imamların rotasyonu dedi

18 Mart 2012 15:12

akdenizdn
Daire Başkanı

zecet arkadaşımız güzel yazmış tebrik ediyorum...

Arkadaşlar ROTASYON insanın hayatına da yeni bir anlam katar..

Rotasyon sıradanlıktan kurtarır bilgisayara format atmak gibi bir şey diyebiliriz...

Bir çok arkadaşımıza umut ve farklı yerlerde hizmet etme heyecanı doğacaktır diye umut ediyorum...

21 Mart 2012 13:29

akdenizdn
Daire Başkanı

Rotasyon aslında din görevlilerimizin çoğunun -bir çok konuda düşünüldüğünde- rahatlamasına da büyük vesisile olur

21 Mart 2012 16:03

ysnemin
Aday Memur

imamlara totas yon meselesi bence belli bir kurl çerçevesinde şehre uzak yerden yakın yere olacak şekilde 10 yılda bir olmalı dır peygam ber efen dimizi 12 yıl mekkede 10 yıl medine de görev yaparak dünyadaki işini tamamlamıştır millet ondan sıkılmadıda imamdanmı sıkılacak imam yenilikçi olduktan sonra imamı şehir merkezine belirli sene aralıkalarla yakınlaştırmalı bnece çünkü imamıda gezmeye ve sosyal aktivitelere katılma hakkı var

27 Mart 2012 20:38

akdenizdn
Daire Başkanı

2000 kişi okumuş ama yorum yapan bir kaç kişi sizleri ilgilendiren bir konuda yorumsuz kalmak doğrusu biraz tuhaf

yeri gelindiğinde herkes mırıldanır ama tartışmaya açıldığında herkes sus pus nedir bu durum

07 Nisan 2012 22:45

akdenizdn
Daire Başkanı

Rotasyonun alt limiti en az 5 yıl olmalı tabii bunlar tartışılarak kararlaştırılabilinir

07 Nisan 2012 23:29

ysnemin
Aday Memur

akdenizmisin nesin kanun maddesini iyi oku ve insanların midesini bulandırma sen ne biçim insan sın rotasyon mille eğitimdeki gibi puanlama bu da bilgisayar otomatikmen olacak puanları milli eğitimdeki gibi herlşey bilgisayardan olmalı ve bu şte en uzak yerden başlayarak yapılmalı bence başladıkalrı yerden emekli olsunlar bence çünkü kemdini geliştiren geliştiryor uzaktakilerde belirli bir sıralamaya göre olmalı ve yaklaştırmalılar.bu en iyisi

kim nedrse desin

en iyisi bu herkes kendine göre düşünüyor ama en güzeli milli eğitimdeki gibi had by arkadaşlar

07 Nisan 2012 23:38

the_imam_41
Aday Memur

mayıs ayında bütün imamlara rotasyon var

bu lafımı ciddiye alın sağlam bi duyum

zaten mevzuatta var ancak uygulanmıyordu.

mayıs ayı içerisinde rotasyon başlıyor...

08 Nisan 2012 01:32

tunciy
Genel Müdür

inşallah ciddiyetle ele alırlar ve kimseyi de affetmezler...

Toplam 29 mesaj
 
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?