Editörler : asaygin
17 Mart 2012 20:06   


Kırklareli

minik bir avrupa köyü:)

18 Mart 2012 13:14

adaymemur39
Kapalı

10 sene sonrada aynı kalacak İl e benzemeyen yerleşim yeri...

09 Nisan 2012 16:20

penche1903
Aday Memur

emekli şehri kafa dinlenilecek mükemmel bir şehir ben burda yaşıyorum

21 Nisan 2012 18:09

zeki3236
Aday Memur

kardeş ev kiraları pahalımı hayat nasıl pahalılık yönünden biraz bilgi verirsen sevinirim

22 Ağustos 2012 16:09

**sude**
Editor

Bir Başka Yeraltı Cenneti; Dupnisa

Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, ''Trakya'nın turizme açılan ilk ve tek mağarası olan Dupnisa sadece Kırklareli'nin değil Türkiye'nin de önemli turizm değerlerindendir'' dedi.

Vali Yaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyünün 6 kilometre güneybatısındaki Dupnisa Mağarası'nın, kendine özgü doğal yapısı ve özellikleriyle ziyarete gelen yerli ve yabancı turistleri büyülediğini söyledi.

Dupnisa Mağarası'nın 3 bin 200 metre uzunlukta olduğunu ve 3 girişi bulunduğunu anımsatan Vali Yaman, mağara içinden çıkan kaynak suyunun Türk-Bulgar sınırını çizen Rezve Deresi'ni oluşturduğunu kaydetti.

Dupnisa Mağarası'nın 2003 yılında ziyarete açıldığını ve Türkiye mağara literatüründe en bilinen mağaralar arasında yer aldığını anlatan Yaman, ''Dupnisa Mağarası Kırklareli'nin adının duyulmasında önemli yere sahip. Trakya'nın turizme açılan ilk ve tek mağarası olan Dupnisa sadece Kırklareli'nin değil Türkiye'nin de önemli Turizm değerlerindendir'' dedi.

İkinci Jeolojik Zaman'a ait, yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuş mermerler içerisinde gelişen mağaraların birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluştuğunu dile getiren Yaman, şunları söyledi:

''Toplam uzunluğu 2 bin 720 metre olan sistemin üst katını Kuru ve Kız mağaraları oluşturuyor. Gelişimini tamamlamış bu mağaralardan 50-60 metre aşağıda Sulu Mağara yer alır. İçinden devamlı yer altı nehri akan ve deniz yüzeyinden 345 metre yukarıda giriş ağzı bulunan mağaranın toplam uzunluğu bin 977 metre. Son noktası ise girişten 61 metre daha yukarıda bulunuyor. Kız Mağarası içinde yaşayan yarasaların yoğunluğu nedeniyle turizme tamamen kapalıdır. Sulu Mağara'nın 250, Kuru Mağara'nın ise 200 metresi turizme açıktır. Yarasaların olmadığı Kuru Mağara ise yılın 12 ayı turizme hizmet ediyor.''

Vali Yaman, Dupnisa'nın Kız Mağarası olarak bilinen bölümünde yaşayan 11 türden yaklaşık 60 bin yarasanın kış dönemini geçirmesi ve üremesi için 15 Kasım ile 15 Mayıs tarihleri arasında ziyarete kapalı tutulduğunu bildirerek, Dupnisa'nın Sulu ve Kuru mağara bölümlerinin ise yıl boyunca ziyaretçilere açık tutulduğunu kaydetti.

Dupnisa Mağarası'nı yılın ilk 4 ayında 17 bin 325 yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini ifade eden Vali Yaman, turistlerin mağaraya ilgisinin her geçen gün arttığını belirti.

DUPNİSA MAĞARASI'NA ULAŞIM

Yıldız Dağları'nda yer alan, Trakya'nın turizme açılan tek mağarası Dupnisa, Kırklareli'ne 58, İstanbul'a 230 kilometre uzakta bulunuyor.

İstanbul'dan gelecek ziyaretçiler, Silivri, Çerkezköy, Saray, Vize yoluyla Pınarhisar'a varmadan Poyralı köyü güzergahını veya Çorlu, Lüleburgaz yoluyla Pınarhisar'ı geçtikten sonra Poyralı köyü güzergahını izleyerek mağaraya ulaşabiliyor.

Edirne yönünden gelenler ise Edirne, Kırklareli, Üsküp veya Pınarhisar yoluyla Poyralı köyü güzergahını izleyerek Dupnisa Mağarası'nı ziyaret edebiliyor.

Kaynak: sabah.com.tr

23 Eylül 2012 23:00

pysduck07
Aday Memur

kırklarelili olmama rağmen geçen sene gittiğim gördüğüm, akşam istasyon caddesine çıktığımda ise herkesin yönünün yol olmasını ilginç bulduğum,ufak, ikinci günden sonra muhtemelen sıkılacağım şehrim. ama kırklarelili olmaktan da gurur duyarım. çok da ekmeğini yedim. :) trakyalı insan hemen kendini sevdirir. :)

02 Ekim 2012 15:08

ravaha
Yasaklı

kırklareli ruh gibi yer tıpkı insanları gibi..birtek kokulu üzümlerini seviyorum.gerisi boş..boş..boşş

28 Ekim 2012 18:26

inşaatçı yamyam
Memur

kırklareli pınarhisar nasıl bir yer arkadaşlar, asteğmen olarak orda görev yapacağım biraz bilgi verebilir misiniz?

24 Kasım 2012 08:22

**sude**
Editor

Bu Kadar da Olmaz Dedirten Para Cezası

Kırklareli'de hayvanlarını otlatırken Bulgaristan sınırına geçen çobana “Pasaport Kanunu'na muhalefet” suçundan bin lira ceza verildi.

Alınan bilgiye göre, Demirköy ilçesine bağlı Yiğitbaşı köyünde yaşayan H.Ş'ye ait 30 küçükbaş hayvanı otlatan S.A, sis nedeniyle hayvanları kaybetti. Hayvanlarını ararken Bulgaristan sınırını ihlal eden S.A, Bulgar polisince gözaltına alındı.

Bulgaristan'daki işlemlerinin ardından Türk yetkililere teslim edilen S.A'ya Pasaport Kanunu'na muhalefet suçundan bin lira ceza verildi.
kaynak: radikal.com.tr

*

Yani bu kadar da olmaz. Pes diyorum Bulgaristan’a.

20 Aralık 2012 18:43

ravaha
Yasaklı

birtek kokulu üzümlerini seviyorum.

Toplam 9 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?