Editörler : crops35
«8910111213141516171819»
23 Ağustos 2012 14:43

dosyalar bizden muhakemeta gidiyor. bize gelen her dosya muhakemata gidiyor. henüz bize ne ssekilde intikal edeceği husunda bir hazırlık yok. ama hazırlıklı olmak gerekir. her sey bi yönrtmeliğe bakıyor. gerçi yönetmelikte çıkmış . ama kurumsal yapılanma yok . aslında çözümü basitte daha yeni atandığım için işlerine karışmakta istemiyorum . bekleyelim bakalım.

Hukuk işleri şubelerinde ve servislerinde çalışan kadrolu avukatların görev, yetki ve sorumlulukları

MADDE 14- (1) Hukuk işleri şubelerinde ve servislerinde çalışan kadrolu avukatların görev ve yetkileri şunlardır:

a) Takip ettikleri dosyaları, öncelikle zamanaşımı yönünden inceleyerek gerekli önlemleri zamanında almak, gerekli bilgi ve belgeleri ilgili merkez veya taşra biriminden istemek, dava ve icra takiplerinin zamanında görevli ve yetkili merciler nezdinde açılmasını sağlamak,

b) Mahkeme kararlarını gereği yerine getirilmek üzere ivedilikle ilgili merkez ve taşra birimlerine göndermek,

c) Bakanlık aleyhine açılan ve müracaata bırakılan davaların takip edilmesinde menfaat görüldüğü takdirde Hukuk Müşavirliğine teklifte bulunmak,

ç) Görevlendirildiği dava ve icra takiplerini mevzuat hükümlerine uygun şekilde takip etmek, iş durumu, görev gereklilikleri, mesleki mazeretler ve benzeri nedenlerin gerektirdiği hallerde diğer avukatlar ile mesleki yardımlaşmada bulunmak,

d) Bölge müdürünün uygun gördüğü toplantılara hukuki yardımda bulunmak üzere katılmak,

e) Davaların takibi aşamasında tereddüt edilen konularda Hukuk Müşavirliği ile yazışmalar yapmak,

f) Yıl sonunda hazırladıkları faaliyet raporlarını Hukuk Müşavirliğine göndermek,

g) Bölge müdürü tarafından verilen benzeri görevleri yapmak.

(2) Davanın veya icra takibinin tevdi edilen kadrolu avukat tarafından sonuçlandırılması esastır. Ancak, devir zorunluluğu doğarsa, Bölge Müdürü tarafından devir gerekçesi belirtilmek suretiyle, davanın veya icra takibinin yürütülmesi veya sonuçlandırılması başka bir kadrolu avukata verilebilir.

(3) Kadrolu avukatlar, bu Yönetmelik ile kendilerine verilen görevlerin zamanında ve doğru olarak yerine getirilmesinden yetkili avukata ve görev yaptıkları taşra birim amirine karşı sorumludurlar.

(4) Yetkili avukat, hukuk işleri şubesinin veya servisinin idari yönetiminden sorumludur.

23 Ağustos 2012 15:08

geçiş süreci bir sürede devam edecek o zaman.belkide kurum içinden alınacak avukatları bekliyorlardır...

23 Ağustos 2012 15:11

gümrük hazine avukatlarının gümrük mevzuatını bilmemesinden dolayı davaların kaybedildiğini iddia ediyor.ceza davalarında sorun yok.hepsi kaçakçılık %99,9 bakanlık lehine sonuçlanıyor.

bence sorun idari davalarda.bu mevzuat ve bu uygulamayla korkarım gümrük avukatları da dava kazanamayacaklar diye düşünüyorum...

halil_3361
Aday Memur
23 Ağustos 2012 16:03

avers18;

fon, mesai falan datoplam 1400-1500 arası bir şeymiş galiba. duyumum böyle.

tamamdır
Aday Memur
23 Ağustos 2012 16:18

halil_3361 size de yapılan ek ödemenin geri alınabileceği söylendi mi?

halil_3361
Aday Memur
24 Ağustos 2012 23:39

tamamdır,

bana öyle bir şey demediler. peki size kim dedi geri alınabileceğini? pazartesi bu konuyu bizim muhasebeye sorarım ama geri alınmaz diye düşünüyorum. yoksa net maaşımız çok az.

bu arada siz 3-4-5 eylülde ankaradaki eğitime katılıyormusunuz?

avers18
Aday Memur
26 Ağustos 2012 16:37

gümrük avukatlığı için fazla iyimser düşünmüşüm.bu aşamada ek ödemeleri geride çekseler,vekalet ücretini de vermeseler şaşırmam.neyin ne olduğu belli değil ya.bırakın odayı çalışacak masa bile yok.

27 Ağustos 2012 08:04

avers ek ödeme neyi kapsıyor tam olarak anlayamadım. mesai falan mı oluyor.

tamamdır
Aday Memur
27 Ağustos 2012 11:24

halil_3361,

Bana burada muhasebeden böyle söylendi; ama kesin değilmiş.Temmuzun son gününde göreve başlayan ile ağustosun ilk günü göreve başlayan arasında bir gün fark olmasına rağmen ağustosun ilk günü göreve başlayana ek ödeme yapılmadığı için böyle bir ihtimal varmış.

Bu arada 3-4-5 Eylül'deki eğitime katılıyorum, ya siz katılıyor musunuz?

jesusnavas
Aday Memur
27 Ağustos 2012 12:57

3 4 5 Eylülde ne eğitimi var? bana bir şey söyleyen olmadı siz nereden öğrendiniz?

halil_3361
Aday Memur
27 Ağustos 2012 22:10

tamamdır,

avukat olarak sadece ikimiz katılıyoruz herhalde. ben tüm katılanların listesine bakmıştım.

jesusnavas,

bu günlerde ankara da idari yargı-ceza yargılaması(5607 sy. kaçakçılık)-icra hukuku alanında eğitim vereceklermiş. genel itibariyle icra memurlarının ve hukuk işlerinde görevli memur arkadaşların katılacağı bir eğitim. ancak burada listeye son anda beni de eklemişler. çok detaylı bir eğitim olacağını düşünmüyorum. sonuçta 3 gün.

jesusnavas
Aday Memur
28 Ağustos 2012 09:20

Dün bölgeye gidip soruşturdum bende katılıyormuşum. müdürlüğe yazıyı göndermişler ama bana tebliğ eden olmamış sağolsun:))

yaliddly
Kapalı
29 Ağustos 2012 17:01

ben göreve başladığımda eğitim için isimler gönderilmişti. önemli gördüğünüz üzerinde bizlerin özellikle hassasiyetle durması gereken bir nokta gordugunuzde bızlerle paylaşırsanız çok sevinirim...

edremit1
Aday Memur
04 Eylül 2012 22:44

gümrükte avukatlık kadrosuna başlayan arkadaşlar tam olarak maaşdan bahsedebilirmisiniz

hukuk81
Aday Memur
05 Eylül 2012 08:53

evet arkadaşlar erken başlayan arkadaşlar geçen ay ne kadar maaş aldı. bildiğim kadarıyla şu anda duruşmalara girmiyorsunuz. vekalet ücreti falan alabilecekmisiniz.

halil_3361
Aday Memur
07 Eylül 2012 19:52

yaliddly,

eğitim uygulamaya yönelik değildi, sadece kitap ve kanunların tekrarı niteliğinde idi. bu anlamda hiç bir şey kaçırmamış sayılırsınız.

edremit1 ve hukuk81,

maaş konusu önceki sayfalarda yazılmıştı.

1.596(net maaş) + 1.500 küsür(mesai,fon) yolluk konusu bizim için belirsiz. ayrıca şuan dava takip etmediğimiz için vekalet ücreti alırmıyız, ne zaman alırız belli değil. zaten avukat olarak ilk kez alım yapıldığı için kurumda eksiklikler var. inşallah zamanla hep beraber bunları aşarız... size de şimdide hayırlı olsun...

sarlot1988
Memur
07 Eylül 2012 22:36

1.596(net maaş) + 1.500 küsür(mesai,fon) yani toplamda 3 bin küsür maaş.. elinize bu ay elinize geçen bu muydu gerçekten?

edremit1
Aday Memur
08 Eylül 2012 22:12

teşekkürler halil_3361.Size hayrılı olsun

sarlot1988
Memur
08 Eylül 2012 22:33

arkadaşlar elinize geçen maaş tutarını söyleyebilir misiniz? siz de zamanında yaşadınız bu kaygıları. maaş konusu hakkında bilgi almak istememiz normal diil mi sizce de!

sarlot1988
Memur
15 Eylül 2012 19:28

arkadaşlar gümrükte yeni dönem avukat alımları ne zmn olur acaba. soranınız bileniniz var mı?

Toplam 4498 mesaj
«8910111213141516171819»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi