Editörler : Cüneyt Barışoglu
13 Nisan 2012 13:32   


Kapalı
Adalet Bakanlığı'nda - 2013 Haziran Yazı İşleri Müdürlüğü Görevde Yükselme Sınavı açılması

Türkiyede tüm mahkemelerin boş yazı işleri müdürlüğü kadrolarının ilan edileceği, ölüm ve naklen atanma yoluyla boş kalacaklar haricinde vekaleten veya 2. 3. görevlendirilme yoluyla bakılan müdürlük kadrolarının olmayacağı bir yönetmelik ile 2013 yılı Haziran ayında yeni bir müdürlük sınavı açılmasını istiyoruz.

Bunun için dilekçelerimizi Adalet Bakanlığına fakslıyoruz.

Bu şekilde yapılacak sınavda en yüksek puan alandan başlayarak Türkiye Geneli 5 veya 10 yazı işleri müdürlüğünün tercih edilebileceği bir sistem istiyoruz.

Artık yedek atamaları vb şekilde insanların mağdur edilmesi hayale sokulmaları ya da bir şeyleri almak kazanmak için ki en büyük hakalrının emeklerinin karşılıklarını.. 40 takla atar 40 kişiye boyun eğer hale getirlmesini istemiyoruz.

Yönetmeliğin değişmesi için ortak bir dilekçe oluşturalım.

İsteyenler buraya dilekçe örneği yazabilir.

13 Nisan 2012 15:18

katip884
Şube Müdürü

2012 yılında yapılacagını duydum ancak eskı usullemı yapılır yada mevzuatmı degısır onu bılmem ama yapılacak dıye bılıyorum

13 Nisan 2012 15:28

infazkatip
Şef

mevzuatın değişmesi lazım, şöyle ki A adliyesinde kaç boş kontejyan var 5 peki sınava girmek için gerekli olan şart nedir 8 yıl mı bunun üzerindeki kaç başvuru varsa 2 kişi mi girecek başarılı olanlar yukarıdan aşağıya doğru sıralandığında ilk beşe giren kimlerse onlar müdürlüğe hak kazanacak diğer türlü 20 yıllık bir memur ancak verimi düşük teknik olarak bilgi eksikliği var teknolojiye adapte olamamış hala daktilo devrindeki gibi düşünen insanların müdür oldukları zaman altında çalışan sisteme ayak uyduran personelden geri kalıyor ve buda kalemlerde huzursuzluğa neden oluyor.

13 Nisan 2012 19:09

mfbözden
Memur

Sevgili arkadaşlar bu yıl sınav açılma şansı yok.657 değişiyor, anayasa değişiyor soruları nereden soracaklar.3 yıl sınav yok.Beklemeyelim hiç.Keşke olsa.Ama kesin olarak yok.

14 Nisan 2012 01:05

Alpenliebe
Şube Müdürü

Hayırlı olsun başlığın Yasin kardeş daha iyi olmadımı farklı konular farklı istekler bizde yazarız inşallah buraya

16 Nisan 2012 09:06

Yasin Kap
Kapalı

ALpenliebe. teşekkür ederim.

27 Nisan 2012 14:05

Yasin Kap
Kapalı

Türkiyede tüm mahkemelerin boş yazı işleri müdürlüğü kadrolarının ilan edileceği, ölüm ve naklen atanma yoluyla boş kalacaklar haricinde vekaleten veya 2. 3. görevlendirilme yoluyla bakılan müdürlük kadrolarının olmayacağı bir yönetmelik ile 2013 yılı Haziran ayında yeni bir müdürlük sınavı açılmasını istiyoruz.

27 Nisan 2012 15:01

Yasin Kap
Kapalı

Türkiyede tüm mahkemelerin boş yazı işleri müdürlüğü kadrolarının ilan edileceği, ölüm ve naklen atanma yoluyla boş kalacaklar haricinde vekaleten veya 2. 3. görevlendirilme yoluyla bakılan müdürlük kadrolarının olmayacağı bir yönetmelik ile 2013 yılı Haziran ayında yeni bir müdürlük sınavı açılmasını istiyoruz.

27 Nisan 2012 15:35

katip884
Şube Müdürü

Arkadaşım neden 2013 yılı hazıran ayı bu 2012 hazıran ayında yapılsın ben ve benım gıbı 2003 yılı Aralık ayında goreve baslayan bır cok arkadasımız 60 gunle hızmet suremız tutmadıgından bır oncekı sınava gıremedık bence bu yıl yapılması lazım cunku normal olarak 2010 yılında yapılması gereken sınav 2011 yılında yapıldı ve 3 yıl gectı teammulere gore bu yıl yenıden yapılması gerekıyor dılekcemızde bu yıl yapılması ıcın yazmalıyız bence

01 Mayıs 2012 15:26

Yasin Kap
Kapalı

T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Kurum İdarî Kurulu

TOPLANTI TUTANAĞI

.

.

.

-----------

A- Özlük Haklarına İlişkin Sorunlar;

a- Görevde Yükselme Yönetmeliğine ilişkin sorunlar,

Sendika temsilcileri tarafından; Adalet Bakanlığı merkez personeli ile taşra personeli arasında görevde yükselme sınavına giriş şartlarının eşit tutulması, genel idari hizmetler sınıfında çalışan bütün Adalet personelinin yazı işleri müdürlüğü sınavına katılabilmesi, Yönetmeliğin tereddütlere mahal bırakmayacak şekilde yeniden düzenlenmesi, sınava giriş şartındaki 3 katı personel çağrılır gibi ibarelerin kaldırılması ve şartları uyan tüm personelin sınava girmesinin sağlanması, sınavın merkezî olarak yapılması ve boş kalan kadrolara da ek yerleştirme yapılması,

2011'de yapılan sınavda 70 üzerinde puan alanların da boş bulunan yazı işleri ve idarî işler müdürlüğü kadrolarına merkezi sistemle ek yerleştirme suretiyle yapılması, sınav hakkında idare mahkemelerince verilen iptal ve yürütmeyi durdurma kararlarının uygulanmasının sağlanması, 2011 yılında yapılan sınavda Adalet komisyonları arasında yapılan farklı uygulamaların önlenmesi amacıyla yönetmelikte değişiklik yapılması, görevde yükselme sınavının 657 sayılı Kanunda belirtilen kanuna uygun hâle getirilmesi taleplerinde bulunulmuştur.

Sendika temsilcilerine; anılan taleplerin yapılacak yönetmelik değişikliği çalışmalarında nazara alınması için ilgili birime gönderileceği bildirilmiştir.

------.

.

.

.

Arkadaşlar aldığım duyumlara göre;

Bakanlık yukarıda verilen madde gereği olarak, yönetmelik değişikliği çalışmalarına başlamış ve madde gereği olarak

* Genel idari hizmetler sınıfında çalışan bütün Adalet personelinin yazı işleri müdürlüğü sınavına katılabilmesi, sınava giriş şartı tutan tüm personelin sınava girmesinin sağlanması,

sınavın merkezî olarak yapılmasına devam edilmesi ve boş kalan kadrolara da ek yerleştirme yapılması

kesinleşmiş.

Yeni davaların açılmaması için bu yönde kesin ibareler ile yeni yönetmelik hazırlanıyormuş, başka davalar açılmaması içinde bu yönetmelik hükümlerinin 2013 haziran ayında açılacak sınavda uygulanması uygun olacaktır.

2013 Haziran görevde yükselme sınavına şimdiden çalışmaya başlayalım.

malıyız.

01 Mayıs 2012 15:34

Yasin Kap
Kapalı

Mevzuat gereği 2013 Haziran da açılması gereken yazı işleri müdürlüğü sınavı için tüm boş müdürlüklerin ilan edilmesi..

vekaleten müdürlük. görevlendirme ile müdürlük olmaması hususu..

Tüm boş kadrolar için sınav ilan edilirse yedek diye bir sorun da kalmayacağı ve bakanlığın davalarla uğraşmasına gerek kalmayacağı hususunu belirten konularda 2013 Haziran ayında açılacak sınavın kusursuz ve eşitlikler içinde olması için dilekçeler ve bilgi edinme talepleri halinde Bakanlığa gönderelim.

01 Mayıs 2012 21:21

ab44445
Aday Memur

2013 Haziran ayında sınav olacağı kesinmi, nerden biliyorsunuz

02 Mayıs 2012 11:26

Yasin Kap
Kapalı

Merhaba, aldığım duyumlara göre sınav 2013 Haziranda ilan edilecek.

Bakanlıkta bu konulara bakan bir arkadaşım bu bilgiyi verdi. Aynı zamanda yönetmilik gereği de sınavın 2013 Haziranda yapılması gerekiyor.

Bakanlık genelde yönetmeliği uygulamıyor sınav süresi 2-3 yıla uzayabiliyor. Ancak bu sefer yeni mahkemelerin açılacak olyması ve istinat mahkemelerinden dolayı geniş kapsamlı ve en yüksek puandan başlayarak merkezi atamalı bir sınav düşünülüyormuş.

02 Mayıs 2012 13:16

katip884
Şube Müdürü

Yasin Kap arkadaşım senin dediğigin imkansız bütün adlıye personeli nasıl sınava gırer ve merkezi atamaya da sıcak bakmıyor bakanlık bızzet yetkılı bırıyle konusduk neden dıyecek olursan sımdı sen ankarada gorev yapıyorsun ve mardın e merkezı atamayla mudur oldun 2 yıl calısttıktan sonra bu sefer baslıyorlar ben ankaralıyım yok esım orda yok cocuklar falan vss dıye tayın ıstıyorlar tayın verırler ordakı kadro yıne bos kalıyoronun ıcın merkezı atamaya sıcak bakılmıyor bakmıs olsalar suan yedekte bekleyen o kadar arkadas var onları yaparlar

02 Mayıs 2012 13:18

dinlens
Aday Memur

İnşallah sınav bu yıl açılır. Ama ben bu konuda hiç bir duyum almadım. Ama sadece bağlı olduğun komisyonun açtığı müdürlük kadrolarına atanma şeklini de beğenmiyorum. benim bağlı bulunduğu müdürlük kadroları neredeyse dolu,ama sınava girmeye hak kazanan kişi sayısı fazla . Umarım Bakanlık atamalı yaparlar.

03 Mayıs 2012 13:05

Yasin Kap
Kapalı

katip884:

Merkezi atama şu şekilde olacak: Tercihlerin doğrultusunda atanacaksın. Öncelikle sınav açılan birimler kendi içlerinde dolacak.. (her zaman olduğu gibi)

Sonrasında ise boş kalan ve boşalan yerlere bir soraki sınav dönemine kadar yılda 1 kez olmak üzere puan sıralamasıyla merkezi atama olacak. Yani başarı puanı olan 70 i aşanlara şans verilecek.

Canı isteyen istediği zaman atanamayacak. Önceden belli olan kurallar düzeninde atamalar olacak.

Şuan yedekte bekleyenler konusunda ise; yedek diye bir cümle deyim olamaz. Onlar 70 puan barajını aşan arkadaşlarımız ve mevcut yönetmelik gereği Bakanlık uygun gördüğü takdirde sadece kendi komisyonlarında kendilerinden yüksek puan alıpta atanamayanlar (ölüm, tayin, soruşturma, ceza) olursa atanabilirler. Bunun dışında başka bir atama türü mümkün değil.

Sınavın 2013 Haziranda ilanı ise kesinleşti, Bölge adliyelerin açılış tarihi açısından da bu böyle uygun görüldü. Şimdiden herkese hayırlı uğurlu olsun.

03 Mayıs 2012 13:09

Yasin Kap
Kapalı

dinlens: Sınavın bu yıl açılması mümkün görülmüyor, hala devam eden davalar vb var.. Birde her yıl sınav açılmasına maddi ve manevi olarak sıcak bakılmıyor.

Ancak seni destekliyorum, sadece kendi komisyonunda sınava girme olayı bizden sonra gelenleri mağdur edecek. Bu güne kadar bizleri mağdur etmişti. Ama artık bu husus düzeltiliyor, Çok yakında yeni yönetmeli ilan edilecektir. Resmi işlemler vb nedenleriyle yönetmeliğin ilanı belkide yıl sonuna da kalabilir. Ama artık inan yeterki yüksek puan al, Merkezi atama ile Türkiye genelinde bir yere bir sonraki sınava kadar atanma şansın yüksek olacaktır.

03 Mayıs 2012 13:57

dinlens
Aday Memur

İnşallah

03 Mayıs 2012 16:46

tam35.2
Memur

Arkadaşlar bakanlıkta çalışan çok yakın bir arkadaşımın bilgisine dayanarak söylüyorum.. 2011 yılındaki GYS başarılı sayılanlardan yedekte kalanların atanması olmadan sınav falan açılmayacakmış

03 Mayıs 2012 17:13

Yasin Kap
Kapalı

tam35,2:

Seninde belirttiğin gibi

" 2011 yılındaki GYS başarılı sayılanlardan yedekte kalanlar" başarılı sayılanlardan yedekte kalmak bu nasıl bir tabirdir, sınava 3000 kişi girdi 1000 i atandı en az 1500 ü de 70 i geçti, yani senin dediğin gibi YEDEK kaldı.

bekleyelim bakalım bu 1500 atama olsun...

Bu arada 2008 yılı sınavının yedekleri ne olacak, yada sıralamaya giremediği için sınava hiç alınmayanlar, doğum nedeniyle sınava giremiyenler, davalık olup sınava giremeyenler.

Yönetmelik bu kadar açıkken böyle bir şey mümkün mü?

Başarılı olanlar yani 70 ve üzeri alanlar ancak kendi komisyonlarında kendilerinden daha fazla puan alıpta ataması herhengi bir sebepten yapılmayanların yerine atanırlar, bunun dışında geri kalan hayal olur..

Sadece sen kendin vicdanınla sebep ver.

Doğum nedeniyle sınava giremeyen birinin Maliyenin senin deyiminle yedekte kalanlara 1500 kadro verip atanmalarını beklemesi normal mi?

Birde insanlar 90 ile atanmış iken 70 le yedeğim demek uygun mu?

Tabi 70 le atanlar var 90 la yedek olanlarda.

Tek çözüm sağlam bir yönetmelik, gerisi idare mahkemesinden döner.

Birde forumdan feray.tam35 arkadaş var, onun davası en kesin en doğru çözüm, bakalım adalet tecelli edecek mi?

Ben önümüzdeki sınav için ders çalışmaya başladım. inşalalh hepimiz için adil bir yönetmelik olur ve bu seneki gibi bir mağduriyet olmaz, insanlar 90 la açıkta kalıp başkaları 70 le atanmaz. İnşallah çözüm adil olur.

04 Mayıs 2012 00:08

Burak2061
Şef

bakanlık bence artık sınav işine karışmamalı, merkezi yerleştirme ile eğitek veya osym yapsın sınavı, herkese 5 tercih hakkı vermeli, bakanlığın yaptığı 2011 gys sınavını gördük

Toplam 320 mesaj
12345678910111213»
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?